AVATAR(η ταινια),τα super εφε,το clustering με τους 7 υπερυπολογιστες με LINUX

Constantinos | Σάβ, 02/06/2010 - 00:12 | 1' | 11

Φυσικα πισω απο καθε ταινια με εφε υπαρχουν οι υπολογιστες που τα δημιουργουν αυτα.

Συγκεκριμενα για το Avatar, που στοιχισε συνολικα περιπου 240.000.000$ χρησιμοποιηθηκαν 7 υπερυπολογιστες της εταιρειας WETA DIGITAL, που εκανε τον ογκο των οπτικων εφε που απολαυσαμε στη ταινια.

 

 

Δειτε λοιπον & τη λιστα με τους top 500 υπερυπολογιστες & δωστε βαση στα χαρακτηριστικα:

Περισσοτερα στο blog του Ελ. Κοσμα

 

& αυτο για ολους εκεινους τους πτωχους τω πνευματι (η οτι αλλο), που κρινουν πως το Linux ειναι πολυ λιγο, ανυπαρκτο, οχι σταθερο, κλπ....κλπ μπουρδολογιες.....

AVATAR  -HD Trailer:

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Και τι έγινε? Η ταινία έσπασε τα ταμεία κανονικά και όλοι γνωρίζουν ότι τα special effects γίνονται με pc αλλά ποιος νοιάζεται για το λειτουργικό που χρησιμοποιήθηκε? Ας κάνουν την επόμενη gpl να αναγκάζει σε τέτοιες περιπτώσεις να αναφέρεται πχ στους τίτλους τέλους ή έναρξης! Δωρεάν, ελεύθερο, αλλά ας το διαφημίσουμε και λίγο. Από τα 200 τρισεκατομυρια που είδαν την ταινία μόνο 5 geeks ξέρουν τι λειτουργικό χρησιμοποιήθηκε. Κρίμα δεν είναι? 

Καταρχήν συγχαρητήρια για το forum,οι λίγες συζητήσεις που διάβασα φαίνονται εξαιρετικα εποικοδομητικές.

Δευτερον:

'& αυτο για ολους εκεινους τους πτωχους τω πνευματι (η οτι αλλο), που κρινουν πως το Linux ειναι πολυ λιγο, ανυπαρκτο, οχι σταθερο, κλπ....κλπ μπουρδολογιες.....'

Για να είμαι ειληκρηνής δεν το εχω ακούσει πουθενά αυτό.

 

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι είναι σημαντικό οτι οι υπερυπολογιστές που ετρεξαν το πρόγραμμα που δημιούργησε τα γραφικά ετρεχαν Linux.Αλλωστε το αν ηταν καλα τα γραφικά επηρεάζει αμελητέα το λειτουργικό,το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε εχει σημασια.Διορθώστε με αν κάνω κατι λάθος αλλα γιατι πρεπει οι geegs να γίνουν 6?

 P.s.Re paidia quote pws kanoume?

 

 

 

 

 

 

 

δεν λέω καλό όλο αυτό , αλλά και ...?

 

τι θα έπρεπε  να γίνει τώρα .....?

 

και κάτι ακόμα επειδή δηλαδή σε μια ταινία , που για οποιοδήποτε λόγο χρησιμοποιήθηκε λίνουξ , τι σημαίνει αυτό...?

 

μου φαίνεται  ότι το θεωρούμε η ιστορία της γιαγιας μου η ιστορία της ελλάδας όλης  ....

 

 

 

άιντε γράψτε τα σεντόνια ...

ldimitris]

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι είναι σημαντικό οτι οι υπερυπολογιστές που ετρεξαν το πρόγραμμα που δημιούργησε τα γραφικά ετρεχαν Linux.Αλλωστε το αν ηταν καλα τα γραφικά επηρεάζει αμελητέα το λειτουργικό,το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε εχει σημασια.Διορθώστε με αν κάνω κατι λάθος αλλα γιατι πρεπει οι geegs να γίνουν 6?

 P.s.Re paidia quote pws kanoume?

 
 

 

 

 

Ε, δεν αποτελεί και αμελητέα ποσότητα το ότι έτρεχαν linux οι υπερυπολογιστές που συντέλεσαν στο να δημιουργηθεί αυτό το τρομερό αποτέλεσμα!  Μην πάμε στο άλλο άκρο!

Quote κάνεις, άμα πατήσεις πάνω στην λέξη "Παράθεση" που υπάρχει κάτω δεξιά σε κάθε post.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Ειναι μια ειδηση, απλα & μονο. Το αν ειναι σημαντικη η οχι δε θα το κρινω.

Οπως & να εχει ειναι ενα γεγονος.

Οπως γεγονος ειναι ολοι εκεινοι που γραφουν/λενε πως το Linux ειναι ανυπαρκτο, αντε κανα σερβερ κλπ. Κατα τ' αλλα τπτ εξιδικευμενο.

Αλλωστε απλα μια αναζητηση στο Γουγλη θα σας εδινε αρκετες πληροφοριες για το θεμα εφε, υπερυπολογιστες,Linux,ταινιες,κλπ,κλπ....

Μη βλεπουμε λοιπον το δενδρο & οχι το δασος....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μωρέ και όλο το έργο να το δούλεψε σε linux εγώ ταινία του Κάμερον δεν ξανά μάτα πάω να δω.. ! Βέβαια δεν κοιμήθηκα και άσχημα στον Τιτανικό, που με τραβολόγησε τότε ο τέως να δω.. Ωραίο ύπνο έκανα, ( και μου τον χάλαγε και ο διπλανός που μιλούσε στο κινητό), αλλά και πάλι.. σαν θέλω να πάω για ύπνο τι το έχω το κρεβατάκι μου;; ( με το εγγλέζικο ultra soft στρώμα) Πρέπει να πάω να πληρώσω και εισιτήριο στον σκηνοθέτη;;;

Βρε ουστ!

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Καταρχήν ταινιάρα κατά δεύτερον Linuxara !

Thanx για την πληροφορία constantinos!

 

 

ms86lx]

Καταρχήν ταινιάρα κατά δεύτερον Linuxara !

Thanx για την πληροφορία constantinos!

 

 

Linuxara μπορεί.. Για το ταινιάρα.. are you sure??? Aπό τα χεράκια του Κάμερον;; Κόψε κάτι... κόψε κάτι!! :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Ταινιάρα δεν τη λες,γραφικάρες όμως ναι..Από σενάριο είναι λίγο άκυρο(warcraft,matrix και battlefield 2048-παιχνίδι είναι,όλα κάνουν το Avatar),θίγει 2-3 θέματα αλλά μέχρι εκεί,τίποτα το ιδιαίτερο !

Αν έτρεχε windows,ακόμη rendering τα γραφικά θα έκανε... :P

Hamsters !

thanos]

[...]

Αν έτρεχε windows,ακόμη rendering τα γραφικά θα έκανε... :P

Hamsters !

Χα χα χα χα χα... :D :D .. Πες το ψέματα.. Αλλά όπως και να το κάνουμε σκέτη κατάντια είναι αυτό για το linux. Να το χρησιμοποιούν στην πατατοκαλλιέργεια ρε παιδιά!!! :P :D Έλεος!! :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.