Τι με λες,εχει το παλιο λαπτοπ Ασυρματη καρτα Δυκτιου

warlordfff | Δευ, 12/28/2009 - 10:45 | 5' | 1

Ξεκινοντας να πω οτι δεν προκειτε να αναλυσω καποιο προβλημα παρα μονο μια διαπιστωση που εκανα στην σχεση Λειτουργικων και του Ταλαιπορου παλιου Laptop μου.

  Εδω και μερικες μερες (ξανα)παιζω με ενα παλιο HP Laptop που εχω με 512 Ram και επεξεργαστη στα 1,5.Επιδη ειχα Δανεισει αυτο τον υπολογιστη στην Αδερη μου για να παιζει μουσικη στο μαγαζι της πριν ερθει ο Dj για καποιο καιρο,μου ειχε ζητησει να της Βαλω Windows,οποτε τον Φορμαρα απο τα Xubuntu 8.4 που ειχε και τις τα εβαλα(ουτε κουβεντα να κρατισει τα Linux και δεν τα βαζεις περα με την Αδερφη μου ).Πριν μερικες μερες λοιπον τον πηρα πισω και εβαλα μεσα στα windows τα Xubuntu 9.10,ομολογω πως σε σχεση με τα 8.4 τα βρηκα λιγο δυσχρηστα,δεν με βολεψαν.Μεχρι τοτες ειχα παραπολες φορες ψαξει για ασυρματη καρτα δικτιου αλλα ουτε τα Windows ουτε τα  Linux Λειτουργικα που ειχα βαλει μεχρι τοτε(Dream Linux,Mint,Xubuntu) μου εδειχναν κατι σχετικο,οποτε καθε που εκανα εγκατασταση κατι το συνδεα με ftp καλωδιο με το ρουτερ μου για να κανω τις αναβαθμισεις.

 Χτες λοιπον Πειραματιστικα με το Slax χωρις να εχω συνδεδεμενο τον υπολογιστη μου με το καλωδιο,οπως κανω σχεδον καθε φορα ανοιξα ολα τα προγραματακια του για να δω αν λειτουργουν σωστα,ανοιγοντας τον mozzila του με πηγε στην αρχικη του Google,παραξενευτικα αλλα σκεφτηκα οτι μπορει για καποιο λογο να την εχει αποθηκευμενη,δεν ειχα δουλεψει ποτε live usb και μου δεν μου φανηκε και πολυ περιεργο,πανω στον πειραματισμο μου ομως πατησα μια αναζητιση και ουουπς,βλεπω αποτελεσματα αναζητησης,σκεφτηκα οτι οτι και να ειναι αποτελεσματα αποκλειετε να εχει αποθηκευμενα,ετσι μενοντας με το στομα ανοιχτο επαιξα καμοια 10αρια λεπτα,εδω να πω οτι εγω δεν εχω ασυρματο ρουτερ σπιτι μου,βρηκε ενα ανοικτο δικτιο απο γυρο και μπηκε.Τα Xubuntu 8.4 που ειχα σιγουρα δεν το καναν αυτο γιατι το ειχα δοκιμασει,εκανα επανεκκινηση και πηρα εναν φιλο που κανει δικτια και εψαξα μηπως και μπορουσα να κανω το ιδιο με τα Windows και εδω και 2 χρονια που τον εχω μου ειχε διαφυγει,τιποτα,τα Windows δεν βρηκαν τιποτα,μετα εκανα επανεκκινηση παλι με τα xubuntu 9.10 και αυτα το βρηκαν(με τα 9.10 ουτε καν το ειχα δοκιμασει).

 Μετα εβαλα ενα line usb με τα Puppel 4.3.1,κατι μου ελεγε για ethernet και εγκαταστασεις αλλα δεν το καταφερα,οχι οτι το παλεψα και πανω απο 10 λεπτα...

 Και τωρα που σας ειπα ολη την Ιστορια εχω μονο μια ερωτηση.Ειναι δυνατον ο προηγουμενος ιδιοκτητης να μου λεει οτι δεν εχει καρτα δικτιου,καμοια 10ρια προσπαθειες που εκανα να βρω εγω παρεα με 'ειδικους' φιλους μου τα τελευταια 2 χρονια να μην μπορουν να βρουν,και 5 λειτουργικα μετα να την βρισκω αυτοματα;

Ειναι απανταω,αλλα μπορει να μου εξηγισει καποιος γιατι;

Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ με τις λεπτομερειες.

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Προφανως δεν ειχαν εγκατασταθει drivers της ασυρματης καρτας οσον αφορα τα win,,,στην περιπτωση δε των διανομων linux,ο πυρηνας των παλαιοτερων διανομων δεν εβλεπε την ασυρματη καρτα,μολις ετρεξε πυρηνας νεωτερων διανομων που ειχε ενσωματωμενους drivers για την εν λογω ασυρματη καρτα,πολυ λογικα το λειτουργικο την ειδε...Τωρα γιατι ο ιδιοκτητης και οι 'ειδικοι' ελεγαν οτι δεν υπαρχει ασυρματη καρτα τη στιγμη που υπαρχει τι να πω....ο θεος και η ψυχη τους το ξερει