προβλημα με καρτα γραφικων

warlordfff | Παρ, 12/25/2009 - 12:36 | 2' | 23

Χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα,χτες λοιπον εκανα ενα δωρακι στον υπολογιστη μου,

πηρα μια καρτα γραφικων,συγκεκριμενα την MSI 4350 MD512H 512MB PCI-E RETAIL

την τοποθετησα,ανοιξα τον υπολογιστη μου που φοραει τα ubuntu 9.10,πηγα στην διαχειριση συστηματος-οδηγοι υλικου

εκανα αναζητηση μου εβγαλε τουσ drivers της καρτας,συγκεκριμενα εγκατεστησα το οδηγος  γραφικων ATI (FGLRX),

απο τοτε ναι μεν παιζω το tux racer αλλα οταν ανοιγω βιντεο και οταν παω μπροστα το βιντεο και σε μερικα παραθυρα κανει

κατι μικρο-κολιματα που πριν δεν τα εκανε,ξερω οτι η καρτα γραφικων που πηρα δεν προκειτε να κανει 'παππαδες' αλλα σε σημεια,αν εξαιρεσουμε τα παιχνιδια τρωει κολιματα ο υπολογιστης μου,εδω να ρωτησω πως μπορω να δω στα λινουξ τι επεξεργαστη και γενικα το hardware του υπολογιστη μου ετσι ωστε να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες;

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χρόνια πολλά!  Εγκατέστησε το hardinfo από τον διαχειριστή πακέτων της διανομής σου, τον synaptic,  και πήγαινε

Εφαρμογές -> Εργαλεία συστήματος -> System Profiler and benchmark (ή κάτι παρόμοιο)

Από εκεί μπορείς να δεις τι hardware έχεις και να το κάνεις copy-paste εδώ.

Οσον αφορά το πρόβλημα σου, δεν έχω πολυ καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει. Για περιέγραψέ το καλύτερα. Τι video (ας πούμε HD?) παίζεις, ποιες άλλες εφαρμογές έχεις ανοιχτές, αν έχει 3D ενεργοποιημένα κλπ... Επίσης κάνε και ένα copy-paste εδώ το Xorg.0.log. Θα το βρείς στον κατάλογο /var/log

warlordfff]...εγκατεστησα τον
FGLRX

απο τοτε ναι μεν παιζω το tux racer αλλα οταν ανοιγω βιντεο και οταν παω μπροστα το βιντεο και σε μερικα παραθυρα κανει

κατι μικρο-κολιματα που πριν δεν τα εκανε,ξερω οτι η καρτα γραφικων που πηρα δεν προκειτε να κανει 'παππαδες' αλλα σε σημεια,αν εξαιρεσουμε τα παιχνιδια τρωει κολιματα ο υπολογιστης μου,εδω να ρωτησω πως μπορω να δω στα λινουξ τι επεξεργαστη και γενικα το hardware του υπολογιστη μου ετσι ωστε να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες; 

Μάλλον σου έχω κακά νέα. Δεν φταίει ούτε η κάρτα σου ούτε το σύστημά σου. Ο κλειστός οδηγός της ΑΤΙ φταίει. Σε σχεδόν οτιδήποτε εκτός απο 3D εφαρμογές δεν δουλεύει καλά.

Μερικά links στο forum που περιγράφεται η κατάσταση:

http://www.linuxinsider.gr/forum/fglrx-912-and-linux-2632

http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%B1%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82

Τα ευχάριστα νέα είναι οτι στην επόμενη φουρνιά διανομών οι ΑΤΙ θα δουλεύουν με τον ανοιχτό driver με 3D χωρίς να κάνεις τίποτα. Ο ανοιχτός driver τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά στην καθημερινή χρήση, ενώ και το 3D του είναι μια χαρά αλλά είναι ακόμα σε πρόωρο στάδιο (αν και δεν εμφανίζει σοβαρά προβλήματα).

Μέχρι τότε εσύ μπορείς να διαλέξεις σύμφωνα με την χρήση που κάνεις: Αν παίζεις παιχνίδια να μείνεις με τον fglrx, αλλιώς θα δουλεύεις χωρίς fglrx και χωρίς 3D, ή θα κάνεις την "δύσκολη" διαδικασία να περάσεις τα πειραματικά πακέτα ωστε να έχεις 3D με τον ανοιχτό driver. Το τελευταίο (δοκιμασμένο και απο εμένα) σε ubuntu δουλεύει, δεν είναι και τόσο δύσκολο, και θα σε βοηθήσει ο οδηγός του φίλου kouskous στο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=37&t=8170

 

Ας αρχισω αναποδα και να ρωτησω Teddy διλαδη να κανω απεγκατασταση τον οδηγο;Τι οφελη θα βλεπω απο την καρτα τοτε;Δεν θα ειναι το ιδιο και αμα την αφαιρεσω τελειως;

Την καρτα την πηρα απο το e-shop και του ειπα οτι αν εχω προβληματα θα του την γυρισω πισω,μπορει να ριξει καποιος μια ματια και να μου πει μια παρομια και στα ιδια πανω κατω χρηματα για να παω νατην αλλαξω αν ειναι;

Mitsaras77,εχω σχεδον παντα ανοιχτο το deluge και firefox και το Evolution,το προβλημα μου οπως ειπα ειναι οτι αργει λιγο παραπανω απο πριν και οτι τρωει μικρο κολιματα οταν ανοιγω βιντεο,βιντεο παιζω κανονικα Avi αρχεια,ταινιες η σειρες απο Τορρεντ..

 Σου εκανα Copy paste το Xorg.o.log (αλλα το εκανα 2 φορες,η πρωτη δεν ειναι ολοκληρη)και παρακατω σου δινω το Summary απο το προγγραμμα που μου ειπες.

Summary

Computer

Processor
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+

Memory
2574MB (625MB used)

Operating System
Ubuntu 9.10

User Name
warlord (warlord)

Date/Time
Σαβ 26 Δεκ 2009 06:17:19 μμ EET

Display

Resolution
1680x1050 pixels

OpenGL Renderer
ATI Radeon HD 4300 Series

X11 Vendor
The X.Org Foundation

Multimedia

Audio Adapter
HDA-Intel - HDA ATI HDMI

Audio Adapter
NFORCE - NVidia CK804

Input Devices

Power Button
 

Power Button
 

Macintosh mouse button emulation
 

AT Translated Set 2 keyboard
 

Microsoft Basic Optical Mouse
 

Printers

No printers found
 

SCSI Disks

ATA ST3250310AS
 

HL-DT-ST DVD-RAM GH22LP20
 

Maxtor Basics Desktop
 

Generic External
 

Ελπιζω να σας διαφωτισα περισσοτερο.

Ευχαριστω πολυ.

Κωστας

Κοίτα, σίγουρα ο Teddy έχει ένα δίκιο, αλλά μήπως το παραφορτώνεις λιγάκι τον υπολογιστή? Και αυτό το λέω γιατί βλέπω ότι χρησιμοποιείς ήδη 625MB από τα 2GB που έχεις επάνω. Μήπως πρέπει να αρχίσεις να κλείνεις περιττά προγράμματα, όπως δαίμονες κλπ? Εγώ με όλα αυτά τα προγράμματα ανοιχτά που έχεις εσύ , δεν έχω φτάσει ποτέ να χρησιμοποιώ τόση μνήμη.

Τo Xorg.0.log τελικά το έχουμε;

Και μερικές ερωτήσεις ακόμα: Τρέχεις εφέ; Σε τι έξοδο έχεις το video (πχ στον vlc στις προτιμήσεις-->βίντεο-->output);

Mήτσο, δεν ξέρω κατα πόσον ευθύνεται αυτό ή κατα πόσο αν κλείσουν μερικά προγράμματα είναι αποδεκτή λύση (δηλαδή η κάρτα δουλεύει με 5 παραθύρια ανοιχτά, μετά με δικιά σας ευθύνη;;). Παρεπιπτόντως είμαι με fglrx τώρα. Το βίντεο στον Vlc για να πάει fulscreen θέλει 5-6 δευτερόλεπτα.

Καλα, αν έχει compiz εντάξει, αλλά χωρίς compiz... Εγώ με vlc να παίζει dvd, fglrx, 2.6.32, firefox ανοιχτό, deluge ανοιχτό και evolution δεν ξεπερνάω τα 350-360ΜΒ μνήμης σε χρηση από τα 2GB που έχω επανω ...

Ρε παιδια δεν ξερω,δεν εχω κανει τιποτα ρυθμισεις,το Vlc π.χ το εκανα εγκατασταση και δεν πειραξα τιποτα,υπαρχει περιπτωση

να τρεχει προγραμματα που εγω δεν καταλαβαινω οτι τα τρεχει;να τα φορτωνει διλαδι απο μονο του καθε φορα που ανοιγει;

Α με την ευκαιρια να σας πω οτι απεγκατεστησα την καρτα μιας και πηγαινα να μπω σε ενα μπλογκ με live tv και σκοτινιαζε το μοζιλα μεχρι που εκανα τα νευρα μου παντοφλες και...αντε.

Καμοια προταση για καμοια αλλη καρτα; τουλαχιστον πειτε μου τι να εχει και τι οχι η καρτα που θα ηταν καλο να παρω,εδω να πω οτι γενικα δεν παιζω παιχνιδια και

ο κυριος λογος που την εβαλα ειναι γιατι πιστευω οτι μια καρτα γραφικων ανεβαζει λιγο το μηχανημα,οχι οτι εχω και κανα ιδιαιτερο παραπονο.

 

Μήπως δεν είχε πετύχει η εγκατάσταση του fglrx?? Είναι πολύ κοινό πρόβλημα αυτό και δεν φταίς ούτε εσύ ούτε το σύστημά σου φυσικά.. Πάρε nvidia.

Φορτώνονται διάφοροι deamons, που αρκετούς μπορεί και να μην τους χρειάζεσαι. Ο λόγος που υπάρχουν είναι οτι είναι γενικής χρήσης, ένα μεγάλο ποσοστό μάλλον τους χρειάζεται. Δες και στο άλλο σημερινό θέμα http://www.linuxinsider.gr/forum/xorg-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7#comment-33008

Στο θέμα μας τώρα. Δεν έχω καταλάβει μερικά πράγματα. Τρέχεις compiz (ή εφέ επιφάνειας εργασίας ή Kwin);  Τώρα που λες οτι απεγκατέστησες την κάρτα εννοείς τους drivers? Το site με την live tv ποιό είναι; Δώσε ένα link μήπως δούμε την συμπεριφορά στα δικά μας συστήματα.

Aν πέτυχε ή όχι η εγκατάσταση μπορούμε να το δούμε απο το log.

Kαι ναι, αμα δεν σου έκατσε με την μια η ΑΤΙ, πάρε nvidia. Θα σου πρότεινα όμως να προσπαθήσουμε να την κάνουμε να δουλέψει σωστά.

 

Teddy με ρωτας:

Τρέχεις compiz (ή εφέ επιφάνειας εργασίας ή Kwin);

Στην επιφανεια εργασιας εχω μια απλη φωτο χωρις να τρεχω κανενα προγραμμα για την επιφανεια εργασιας.

Τώρα που λες οτι απεγκατέστησες την κάρτα εννοείς τους drivers?

Ενοω οτι εκανα απεγκατασταση τους drivers απο το Συστημα->Διαχειριση Συστηματος->οδηγοι υλικου.

Το site με την live tv ποιό είναι;

Ειναι το http://costas-cavathas.blogspot.com

Συμφωνω οτι μπορουμε να προσπαθησουμε να την κανουμε να δουλεψει σωστα,απλα αν γινετε να το δουμε πριν ληξει το περιθωριο των 7 ημερων που εχω να την επιστρεψω πισω ετσι ωστε αν τελικα δεν δουλεψει να μην χασω τα χρηματα μου.Οποτε εχουμε 3-4 μερες να το παλεψουμε.

Μιτσαρα ετσι για το γ@μωτο αυριο το πρωι θα κανω παλι εγκατασταση τον οδηγο μπας και...

Για να δουμε...

 

 

 

Λοιπόν:

Το site με την live tv μου τρέχει κανονικά με fglrx.

Αφού δεν έχεις ενεργοποιήσει τα εφέ της επιφάνειας εργασίας δεν έπρεπε να τρώει κολλήματα.

Οπότε μάλλον κάτι παίζει με την εγκατάσταση του driver. Κάνε την προσπάθεια να τον ξαναπεράσεις, και μετά την εγκατάστασή του μας δίνεις στο www.pastebin.org τα εξής αρχεία: To fglrx-install.log που βρίσκεται στο /usr/share/ati, και το Xorg.0.log που βρίσκεται στο /var/log. Tα παραπάνω είναι απαραίτητα για να διαπιστώσουμε αν έχει περαστεί σωστά ο driver.

Και ένα ακόμα ερώτημα. Τώρα, χωρίς "drivers" (στην πραγματικότητα δουλεύεις με τον ανοιχτού κώδικα radeon κατα πάσα πιθανότητα) είσαι ευχαριστημένος; Με την έννοια οτι δεν τρέχεις παιχνίδια, δεν τρέχεις εφέ στο desktop και γενικότερα οτι θέλει 3D. Tα υπόλοιπα, 2D επιτάχυνση, video σου παίζουν καλά;

Καλημερα,αρχιζω απο το τελος λεγοντας πως ναι χωρις drivers τρεχουν ολα μια χαρα εκτος απο τα παιχνιδια,εφε στο desktop δεν τρεχω.Αν και δεν σου κρυβω οτι με την καρτα γραφικων αν τελικα δουλεψει θα ηθελα μα δοκιμασω να βαλω εφε στο desktop .

Εδω να παω πως κανω κατι το οποιο μπορει να ειναι βλακεια,οταν κανω τις αυτοματες αναβαθμισεις,τις κανω ολες.Δεν κοιταω τι κανω,απλα τις κανω ολες,οχι μονο τις απαραιτητες,καταλοιπο απο τοτε που ειχα windows.Υπαρχει περιπτωση να οφειλετε εκει;

Εκανα ξανα εγκατασταση τον οδηγο και μετα επανεκκινηση.

Τωρα αρχιζουμε τα καλα το fglrx-install.log  που μου λες δεν υπαρχει στο /usr/share/ati εκει βρηκα εναν φακελο με την ονομασια amdcccle και εκει μεσα βρηκα 21

αρχεια τα οποια εχουν την καταληξη  .qm σας δινω και τις ακριβεις ονομασιες αν και δεν πιστευω οτι εχουν σημασια ειχαν ολες κοινη ονομασια amdcccle_****.qm

οπου * αντικαταστηστε τα παρακατω

cs

da_DK

de

el_GR

es_ES

νομιζω πως δεν χρειαζετε να τις γραψω ολες...

το xorg το εστειλα.

Κατι δεν παει καλα τελικα και με το συστημα μου;Κατι τετοιο αρχιζω να υποψιαζομε...

 Οταν ανεβάζεις κάτι στο pastebin.com, στο τέλος της διαδικασίας θα πρέπει να κάνεις copy-paste την διεύθυνση εδώ για να μπορέσουμε και μεις να το δούμε για να σε βοηθήσουμε.  Τώρα, ότι δεν υπάρχει ο κατάλογος /usr/share/ati λέει ότι κάτι πάει στραβά.. Εκτός και αν στο ubuntu τα έχουν αλλάξει όλα!

Εκανα αναζητηση στο συστημα μου για το  fglrx-install.log και δεν βρηκα τιποτα,οταν ομως εκανα αναζητηση μονο το fglrx...

βρηκα πολυ πραμα,βρηκα 264 αντικειμενα ανοιξα κατι φακελους,αλλα το πιο πολλα ηταν στο /doc,βρηκα 3 πακετα debian,3 εκτελεσιμα,ενα φακελο με ονομασια

fglrx-amdcccle οπου μεσα υπηρχε ενα συμπιεσμενο αρχειο με ονομασια changelog.debian.gz και ενα αρχειο copyright.Γενικα βρηκα πολυ πραμα,εκτος απο αυτο που εψαχνα.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αρχειο που μπορει να βοηθησει με πληροφοριες πειτε μου να σας το στειλω...

Το μπλογκ που σας ειπα πιο πανω...παλι τα ιδια μου κανει που ειπα και πιο πανω.

περιμενω τις διαπιστωσεις σας μπας και βγαλουμε καμοια ακρη.

 

Απο ότι είδα στο αρχείο log που έδωσες, ο fglrx έχει εγκατασταθεί μια χαρά!! Είναι λίγο παλιός( πρέπει να είναι το 9.10) αλλά δεν έχεις πρόβλημα από εκεί. Συνεχίζει να σου κάνει κόλπα? Δεν μου κατεβαίνει κάτι άλλο στο μυαλό για το τι μπορεί να φταίει, εκτός και αν ο 9.10 που έχεις ήταν προβληματικός για τις HD4000 series. Δεν το γνωρίζω όμως αυτό...

Αν θες 3D μονόδρομος είναι ο catalyst με τα bugs που αναφέρεις
Αν δεν σε νοιάζει το eyecandy βάλε το xf86-video-ati ή ακόμα καλύτερα το xf86-video-ati-git αν υπάρχει στην διανομή σου (τα ονόματα μπορεί να διαφέρουν)
Από την στιγμή που ασχολήθηκες με linux ΠΡΙΝ πάρεις την κάρτα θα έπρεπε να είχες ρωτήσει και να ψώνιζες μόνο nvidia. Τώρα αναγκαστικά θα σου ψήσει το ψάρι στα χείλη η ati με τους παιδαριώδεις drivers της

ArchLinux User

Βασικα διαβασα και ρωτησα αλλα τελικα ο πωλητης του e-shop που μου ειπε οτι ξερει απο Linux μου ειπε οτι η ATI θα κανει μια χαρα και οτι δεν θα εχει προβλημα,δεν υπαρχουν πια αυτα τα προβληματα ειδικα στο Ubuntu μου ειπε.

Θα παω αυριο και θα μπω στο μαγαζι τραγουδωντας το παραλαγμενο το τραγουδι των 2002 GR

''Εσυ μου πες πως λειτουργει

και εγω ο Μαλακας σε πιστεψα...'

Τελικα λεω να παω και απλα να την αλλαξω με μια Nvidia και να τελειωνει το πανιγυρι,ξερεις καμοια φορα λες μην ρωταω και το παραμικρο και τελικα βλαστημας την ωρα που δεν το εκανες.

 Αυτο που λες για το 9.10 οτι μπορει να ειναι προβληματικος δεν το καταλαβα,μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αν γινετε;

σας ευχαριστω πολυ ολους.

Μην βλασφημείς τέκνο μου...

Να υποθέσω οτι ούτε μετά την επανεγκατάσταση είσαι ευχαριστημένος..

Πριν την στείλεις, θα έδινες μια ευκαιρία να δοκιμάσεις 3D με τους ανοιχτούς drivers? Ρίξε μια ματιά εδώ: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=37&t=8170

Aν τα καταφέρεις νομίζω οτι θα γλιτώσεις την βόλτα στο κατάστημα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα είναι και καλύτερα απο nvidia αν δεν παίζεις παιχνίδια.

 

Βασικα διαβασα και ρωτησα αλλα τελικα ο πωλητης του e-shop που μου ειπε οτι ξερει απο Linux μου ειπε οτι η ATI θα κανει μια χαρα και οτι δεν θα εχει προβλημα,δεν υπαρχουν πια αυτα τα προβληματα ειδικα στο Ubuntu μου ειπε.

κακώς εμπιστεύεσαι πωλητές
για να πουλήσουν μπορούν να πουν τα πάντα

Τελικα λεω να παω και απλα να την αλλαξω με μια Nvidia και να τελειωνει το πανιγυρι

αν μπορείς κάνε το
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις
ή να μιμηθείς την διαφήμιση του jack daniels και να πετάς τάπες σε άδεια βαρέλια περιμένοντας πότε και αν οι ανοικτοί ή οι κλειστοί drivers θα γίνουν ανθρώπινοι

ξερεις καμοια φορα λες μην ρωταω και το παραμικρο και τελικα βλαστημας την ωρα που δεν το εκανες.

Σε φόρουμ για linux θα έπρεπε να ρώταγες

Αυτο που λες για το 9.10 οτι μπορει να ειναι προβληματικος δεν το καταλαβα,μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αν γινετε;

έχει σπαστικά bugs όπως flickering, πρόβλημα με αναπαραγωγή video (HD), ρυθμούς χελώνας υποστήριξης νέων kernel, xorg-server κοκ

ArchLinux User

Teddy το διαβασα το λινκ σου και εχω πολλα κενα για να αρχισω να κανω κατι τετοιο αρχιζοντας απο το οτι δεν ξερω να κανω επαναφορα συστηματος,μετα σε καποια φαση λεει

Έπειτα απενεργοποιούμε και πάλι απο τις πηγες λογισμικου το αποθετήρι που προσθέσαμε παραπάνω' πραγμα που δεν ξερω πως ακριβως να το κανω και γενικα εχει και αλλα παρομοια,οποτες λεω οτι αν μπορεις να μου πεις πως μπορω να κανω επαναφορα συστηματος ετσι ωστε αμα κανω τιποτα χαζο να επανελθει εκει που ηταν ο υπολογιστης,οκ τοτε ας το κανω ετσι για το γ@μοτο,αν και τελικα λεω να την παω πισω αυριο.

Λεω να παω για αυτην:

GAINWARD 0698 GEFORCE GT210 CUDA 512MB HDMI PCI-E RETAIL

η για αυτην:

MSI 6200AX-TD512 512MB AGP RETAIL

 

Τι λετε;

Ωραία κάρτα. Αν και το 2010 θα βγουν nvidia με καινούριο chip, θα είναι ο ανταγωνιστής της σειράς R800 της ATI, αν σε ενδιαφέρει. Βασικά, θα κάνει παπάδες...

 

warlordfff]

Teddy το διαβασα το λινκ σου και εχω πολλα κενα για να αρχισω να κανω κατι τετοιο αρχιζοντας απο το οτι δεν ξερω να κανω επαναφορα συστηματος,μετα σε καποια φαση λεει

Έπειτα απενεργοποιούμε και πάλι απο τις πηγες λογισμικου το αποθετήρι που προσθέσαμε παραπάνω' πραγμα που δεν ξερω πως ακριβως να το κανω και γενικα εχει και αλλα παρομοια,οποτες λεω οτι αν μπορεις να μου πεις πως μπορω να κανω επαναφορα συστηματος ετσι ωστε αμα κανω τιποτα χαζο να επανελθει εκει που ηταν ο υπολογιστης,οκ τοτε ας το κανω ετσι για το γ@μοτο,αν και τελικα λεω να την παω πισω αυριο.

Nα το θέσουμε διαφορετικά.. Κράτα back-up και ετοιμάσου για επανεγκατάσταση αν κάτι πάει στραβά. Όπως και να το κάνουμε είναι "περίεργη" διαδικασία. Αμα δεν σου κάτσει, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, παρόλο που οι πιθανότητες να μην σου κάτσει αν τα κάνεις σωστά είναι μικρές. Αλλά αφού το έχεις πάρει απόφαση άστο, δεν αξίζει τον κόπο. Πολύ κακό για το τίποτα, και δεν θα προλάβεις να την τεστάρεις.

Πάρε την GT210. Η άλλη δεν κατάλαβα καλά τι είναι, νομίζω οτι είναι αρκετές γενιές πίσω. Και είναι και agp, ενώ εσύ έχεις pci-express.