Πρόβλημα με ΗP DV-3020EA Laptop και Linux

ixirogian | Τετ, 12/09/2009 - 10:44 | 2' | 1

  Μόλις το παρέλαβα με προεγκατεστημένα Win7 και είπα να βάλω Ubuntu...

  Μόλις όμως κάνω επανεκίνηση μετά τη χρήση του Live CD και από το Ubuntu μετά την εγκατάσταση, παίρνω το εξής μήνυμα από BIOS:

  "The system BIOS has detected your notebook PC was placed in Hibernation to avoid overheating.The system is now operating normally and your data should remain intact."

  Kαι με προτρέπει να συνεχίσω με ENTER και μπαίνει κανονικα και στα δύο λειτουργικά.

  Έχω παρακολουθήσει τις θερμοκρασίες σε Win και είναι φυσιολογικές.

Αλλά και σε Linux δεν πρέπει να ανεβάζει θερμοκρασίες (γιατί άλλωστε;;;) αφού τα ίδια κάνει ακόμη κι όταν κάνω επανεκίνηση από την οθόνη υποδοχής του Ubuntu πριν καν μπω στο λειτουργικό.

  Επίσης την ίδια αναφορά παίρνω μετά τη χρήση οποιουδήποτε Live CD Linux....

 

   Έχει κανείς κάποια ιδέα;;;;

  Εγώ πιστεύω ότι είτε είναι false alarm ή με σαμποτάρουν τα Win...

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατά τη γνώμη μου, αυτό προκαλείται από κάποιο BIOS bug, σε συνδιασμό με το ACPI call που κάνει το Linux για να κάνει power-off το PC. Έχεις κοιτάξει μήπως υπάρχει BIOS update από την HP;

Αυτό ξεκίνησε κάποια στιγμή και από τότε παραμένει, ανεξαρτήτως του λειτουργικού που έκανε power off τον υπολογιστή τελευταία φορά; Ή εμφανίζεται μόνο όταν το λειτουργικό που έκανε power off την τελευταία φορά είναι Linux; Θέλω να πώ, την έχει "ακούσει" μόνιμα το BIOS σου, ή υπάρχουν φορές που δεν το εμφανίζει;

Αν το εμφανίζει μόνιμα, ίσως χρειαστεί να κάνεις clear την CMOS (να αφαιρέσεις για λίγο μία μικρή μπαταρία που βρίσκεται εντός του laptop, εκτός και έχει επιλογή για αυτό στο BIOS).