Περί κατατμήσεων

hellaspc1 | Παρ, 11/06/2009 - 20:10 | 6' | 27

 θα ήθελα να μου διαφωτίσετε καποια σημεία  περί κατατμήσεων.  έχω καπιοα πράγματα στο νου μου,αλλα

είπα να τα κατανοησω καλύτερτα και να μάθουν και οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο.

έχω κάνει φίαφορες εγκαταστάσεις  διανομων σε  σκληρους που διαθετω.. όρισμενες διανομες με ταλαιπώρησαν.  εκεί που τα

έκαν θάλασσα ήτα στις κατατμήσεις και στα συστηματα αρχείων. Μια άλλη αφορμή -προκληση

ηταν η εγκατάση  ubuntu  9,10   στον ίδιο σκληρο με xp. ( δεν τα πολυδουλευω τα win- για κανα 

προγραμμα που δεν υπαρχει σε λίνουξ, ή κανα παιχνίδι παίζω πότε πότε)   Και εξηγουμε

έχω τρεις σκληρους δισκους με 3 λειτουργικά συστηματα 

1 80  γίγα  με συνδεση ide   και χπ  να καταλαμαβανουν όλο το χώρο

1 160  σατα γιγα με fedora 11    εγκατεστημένη  σε ολο το δίσκο   με τις  προεπiλεγμένες ρυθμίσεις

για εγκατάσταση   ( εκει που λέει που θες να βάλει την έγκατάσταση  έβαζα χρήση όλου δισκου)

1 160  σατα γιγα με ubuntu 9.04  ή οποιοα έγινε 9,10 .

να σημειωσω ότι η  φορτωτες εκκίνησης,  του κάθε λειτουργικού, ήταν στον ίδιο σκληρο με το

λειτουργικό. το εκνα αυτό σε πριπτωση πο πηγαινε κάτι στραβα σε οποιοδήποτε λειτουργικο,

με μια εκ νέου εγκαταση, να το λειτουργουσα χωρίς προβλήματα.

χρησιμοπιούσα το κάθε λειτουργικο που ήθελα να φορτώσω μέσω bios. που να μπλεκω με διορθώσεις του

φορτωτή   σαν νιούφης.

Επιχειρησα να βαλω  βάλω την  ubuntu  μαζί με τα xp.   και ο σκληρος με την  ubuntu να μεινει αδειος

για αλλη διανομη ( μαλλον για open suse ) αλλα θα δω τι θα κανω με την εγκατατάσταση  της γαιτι δεν

βλεπω καπου χρηση όλου του δίσκου σαν επιλογη κατα την εγκατάσταση, να τα αφησω οπως ειναι φοβαμαι

ην κανω  καμμαι πατάτα λόγω του οτι έχω 1 σkληρο usb 500gb και ενα σατα  1,5 ΤΒ με διαφορα αρχεια.

Άσε που όταν πάω να κανω χειροκινητη διαμεριση  τους  βγάζει σαν sda , b, c,  αλλα δεν βλεπω τα

mount point  ή την χωριτικότητα για καταλάβω που θα βάλω την διανομη και τι κατατμήσεις θα  κάνω.

και κατάτμηση  όπως καταλαβαίνετε  δυσκολευομαι  στην εγκατσταση της suse. τελος παντων μικρο

το κακό.

 

Κατάφερα και χωρισα τον 80 αρη με τα  xp.    με το Gparted   τα πήγα καλα. δεν προχωρουσε στην κατατμηση

ο σκοπος μου ήταν να κάνω 2 κατατμήσεις να εβαζα  σε 20 γιγα τα xp  και σε 60 την  ubuntu. 

τελικα τα κατάφερα με το disk utility . πάλι καλα.

έτσι  μετα την εγκατάσταση των xp  στον 20αρη,   εβαλα  και την ubuntu

ιδου οι κατατμήσεις και τα mount point

ext3 /boot  30gb

ext4 /     20gb

swap  7.2 gb  ( έχω 3gb ram  και είχα διαβασει παλιά οτι ο  swap space  πρεπει  να ειναι διπλασιος της

ram  κατι που πλεον δεν ισχυει γαιτι έχουμε μεγάλες ram)

αλλα αποτι αντιληφθηκα στο partion  του  /boot    λεει οτι χρησιμοπιοω 14 mb   και έχω  γυρω

στα 30 GB free space  ,  αρα έχω πετάξει τόσο χώρο  στην διαμέριση του /boot ?? 30 ΜΒ ήταν καλά??

 

γιαιτι  στον στην διαμεριση    /   εχει γυρο στα 13 Gb  

  προσθέτωντας και τα 7,2  GB  swap  έχουμε  σύνολο  30 +13 + 7,2 = 50,2  Gb . αληθεια που πηγαν τα

υπόλοιπα?? 

 

Συγνωμη αν σας κουρασα ή / και σας μπέρδεψα

 

 

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

όταν φτιάχνω boot, 200 mb είναι πάαααρα πολλά.

swap... τι να σού πω? τόσες πού είναι πλέον οί μνήμες...

αλλά επειδή μεγάλωσαν καί οί δίσκοι, 2 gb τα δίνω γιά swap.

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

όπως τα λέει o alfisti είναι φίλε μου..

200 ΜΒ /boot

2GB swap

20GB /root

τα υπόλοιπα  /home. και είσαι κομπλέ.

=========================================================

καλως..  τωρα θα πρπεπει να διαβαζω και τα sda , sbb  , hda , hdb  για να καταφερω να βλεπω και να διαβαζω σε πιο δισκο αναφέρομαι..

Υ.Γ, γιαυτο ο swap  ήταν 650 ΜΒ  στις αυτοματες εγκαταστάσεις... τωρα το καταλαβα

 παιδιά τα καταφερα και εβαλα και open suse 11.1  στον αλλο σκληρο,  και με τον grub στον ίδιο δισκο.  μετά απο 1 χρόνο σε λινουξ κατραφερα και εκανα

χειροκινητη διαμεριση αλλά και  σωστη εγκατάσταση διανομης. Αυτό που θα ήθελα  να πω προς τους καινουργιους μας φίλους ( το γραφω για

να το διαβασουν και α μην απελπίζονται με το  παραμικρό)  το εκ πειρας δηλαδη.

να βρουν μια διανομη που τους ταιριαζει  να την μαθουν σιγα σιγά. Ας παουν κια να βιβλιαρακι να διαβασουν λίγο για την λειτουργια της διανομης

και θα τα καταφέρουν. Καλα στην αρχή μπορει να μην πολυκαταλαβουν (  αποκλειετε .. διοτι οι λινουξαδες είναι πιο ψαγμενοι.. )  αλλα

μετά απο καιρό θα εκπλαγείτε απο  απο τις γνωσεις που θα αποκτήσετε αλλά και τις  δυντότητες τους.   δείτε κανα εισαγωγικο βιβλιο σε λίνουξ, σε συνδυασμο με την βοηεια που θα μας / σας  δωσουν / δώσουμε  θα το χαρειτε πολύ που  "κάνετε αυτο που θέλετε, όπως  θέλετε".

Αρχικες διανομες που θα προτεινα είναι ubuntu  kai fedora. 

Ας με διορθωσουν οι ειδικοί αν έκαν κατι στραβο στην παρουσίαση και το σκεπτικό μου..

 

 

hellaspc1]

 παιδιά τα καταφερα και εβαλα και open suse 11.1  στον αλλο σκληρο,  και με τον grub στον ίδιο δισκο.  μετά απο 1 χρόνο σε λινουξ κατραφερα και εκανα

χειροκινητη διαμεριση αλλά και  σωστη εγκατάσταση διανομης. Αυτό που θα ήθελα  να πω προς τους καινουργιους μας φίλους ( το γραφω για

να το διαβασουν και α μην απελπίζονται με το  παραμικρό)  το εκ πειρας δηλαδη.

να βρουν μια διανομη που τους ταιριαζει  να την μαθουν σιγα σιγά. Ας παουν κια να βιβλιαρακι να διαβασουν λίγο για την λειτουργια της διανομης

και θα τα καταφέρουν. Καλα στην αρχή μπορει να μην πολυκαταλαβουν (  αποκλειετε .. διοτι οι λινουξαδες είναι πιο ψαγμενοι.. )  αλλα

μετά απο καιρό θα εκπλαγείτε απο  απο τις γνωσεις που θα αποκτήσετε αλλά και τις  δυντότητες τους.   δείτε κανα εισαγωγικο βιβλιο σε λίνουξ, σε συνδυασμο με την βοηεια που θα μας / σας  δωσουν / δώσουμε  θα το χαρειτε πολύ που  "κάνετε αυτο που θέλετε, όπως  θέλετε".

Αρχικες διανομες που θα προτεινα είναι ubuntu  kai fedora. 

Ας με διορθωσουν οι ειδικοί αν έκαν κατι στραβο στην παρουσίαση και το σκεπτικό μου..

 

 

Με τιποτα Fedora γι' αρχαριο & απο την αλλη δε νομιζω πως με το βιβλιο θα βγει ακρη. Μια χαρα ειναι το τευχος γι' αρχαριους του Linux Format, που διαβαζεται πιο ευκολα & ειναι κατανοητοτατο

Οπως & να εχει το Linux ειναι ευκολο. Μενου, παραθυρικο περιβαλλον εχει & αυτο. ουτε ειναι πιο δυσκολη η εγκατασταση του. Μαλλον απο τις πιο απλες θα ελεγα. Απλα ειναι λιγο παραπανω (λιγο), οταν θες να εχεις & windows μαζι (dual boot, γενικοτερα)

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μέχρι ποια χωρητικότητα πρέπει να έχουν οι κατατμήσεις μπορεί κάποιος να πει για να μας διευκολύνει ; ωστε να μην πάει χαμένος ο χώρος ..;

Το ερώτημά σου δεν απαντάται με έναν συγκεκριμένο τρόπο, καθώς εξαρτάται από τις ανάγκες σου...

Αν ακολουθήσεις την κλασσική εγκατάσταση τότε μια καλή λύση είναι:

/ (root): 5GB (πιστεύω ότι αρκούν για μια τυπική εγκατάσταση, αφού συνήθως χρειάζονται περί τα 3 me 3,5 GB και τα υπόλοιπα 1,5GB για μελλοντική χρήση - εγκατάσταση νέων εφαρμογών)
/swap: ο παραδοσιακός τρόπος είναι το μισό της ποσότητας φυσικής μνήμης του υπολογιστή, αλλά εάν έχεις από 1GB φυσική ram και πάνω και δεν χρησιμοποιείς πολύ βαρειές εφαρμογές που καταναλώνουν αρκετή μνήμη παράλληλα με άλλες, δεν σου χρειάζεται καν swap
/home: όλο το υπόλοιπο...

Αυτή είναι μια πρόταση δική μου, την οποία ακολουθώ σε όλες τις περιπτώσεις, εκτός και αν χρειάζεται για κάποιον λόγο περισσότερος χώρος στον root

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Πιστευω ειναι πολυ λιγα τα 5Gbγια το συστημα αρχειων.

Σε περιπτωση οπου θα χρειαστει να γινει μια προσωρινη Αποθηκευση θα υπαρξει προβλημα!

Για τον χωρο εικονικης μνημης (swap) με 3Gb ειναι μια χαρα.

Στο Ubuntu 9.10 για παραδειγμα, καλο θα ειναι να εχουμε τρια πρωτευων partition

/ => 15-20Gb (ext4)
/home => 20-50Gb (ext4)
χωρος εικονικης μνημης => 3Gb

και τον οποιο υπολοιπο χωρο εχουμε σε ενα Λογικο partition. (ext3)

συμφωνώ πως τα 5 είναι λίγα, αλλά καί τα 15 δεν είναι πολλά?

αν μέναμε στα 10?

:)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

10 ... μία
10 ... δύο
10 ... τρια

(ΝΤΟΥΠ)

Έκλεισε στα 10 GB

(αν και θεωρώ ότι για έναν απλό χρήστη που βλέπει ταινίες, ακούει μουσικη και σερφαρει δεν χρειάζεται πάνω από 5-6GB - την διαφορά ας εκμεταλλευτεί σε πραγματικό αποθηκευτικό χώρο για ταινίες ή μουσική....)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Τώρα το είδα: 3GB για swap ?? Και σε Ubuntu 9.10 που πιάνει μόλις 350ΜΒ RAM ?? Δήλαδή τι εφαρμογές θα τρέξεις που όχι μόνο δεν θα σου φτάσουν 650ΜΒ φυσικής ξανθ... εεε.. RAM, αλλά και θα χρειαστείς και 3GB (!!!) swap ???

Το swap είναι πλέον άχρηστο για απλούς χρήστες και εξυπηρετεί συγκεκριμένες και μόνο κατηγορίες...

Ξέρεις πόση μουσική χωράει σε 3GB ??

Επίσης, γιατί να σπάσεις τον υπόλοιπο χώρο σε /home και σε μια λογική κατάτμηση ξεχωριστή??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

το swap μού διέφυγε!

υπερβολικό όντως.

καί ναί. καί τα 10 είναι πολλά γιά /, αλλά επειδπη κάποτε είχα κάνει 6 καί στο εξάμηνο, δεν μπορούσα να κάνω upgrade (!!), θεωρώ πως 7-8 gb πρέπει να υπάρχουν οπωσδήποτε. καί με δεδομένες τις χαμηλές πλέον τιμές των σκληρών σε σχέση με την μεγααααααααάλη πλέον χωρητικότητα, το στρογγύλεψα στο 10  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Πολλα ειναι 15Gb ?? Δηλαδη τωρα εμενα μου πιανει χωρο 6.5+Gb περιπου το συστημα αρχειων,

πως ειναι πολλα τα 15Gb, που στην ουσια ειναι περιπου 13.7Gb??

Αυτο με το swap, ναι συμφωνω πως εμενα δεν μου εχει χρειαστει μεχρι στιγμης 3Gb, αλλα επειδη δεν ξερω ουτε στο μελλον

τι χρηση μπορει να γινει στον Η/Υ ή αυτος που θα προτεινω οπως ειπατε 650Mb και καποια στιγμη δεν του φτασει,

τοτε τι γινετε? Και ενταξει μιλαμε για 3Gb για να ειμαστε απολυτα καλυμενοι, και να μην υπαρξει το παραμικρο προβλημα!

Εχουν αναφερθει πολλα προβληματα ελειψης χωρου, γι' αυτο και ειμαι υπερ να δινεις λιγο περισσοτερο χωρο εξ' αρχης

και να 'χεις το κεφαλι σου ησυχο, παρα να υπαρξει ισως στο μελλον καποιο προβλημα!

Κατα την γνωμη μου 15GB ειναι υπεραρκετα αλλα και απαραιτητα!!! Ετσι βαζεις οτι σου'ρθει και δεν σε νοιαζει!!!

Τωρα η swap εναι αλλο πραγμα!!! Εγω ως συνηθως βαζω καπου μεταξυ 1,5 - 2 GB (εχω 2 GB ram στο laptop), αλλα απο οτι εχω παρατειρησει δεν χρησιμοποιειται και πολυ!!!! Για παραδειγμα τρεχω chrome, firefox, boinc, kmess, blender, deluge και λοιπα η ram ειναι περιπου στο 1,1-1,2 GB και η swap μετα βιας αγκιζει τα 100 MB. Οποτε και μισο Giga να βαλεις ετσι για να βρισκεται φτανει!!!

 

 

Open your source. Open your mind!!!

Wannabe!!!

Παιδιά η swap αν το μηχάνημα μας θέλουμε να ειναι τέρας και να τρέχει πολλες και βαριές εφαρμογές καλό ειναι να είναι το διπλάσιο της μνήμης και και ίσο σιγά μην φτάσει ποτέ η swap 2 GB ... ούτε POWER PC  της ΝΑΣΑ να είχαμε. Απορώ αν δουμε ποτέ Linux να σκάει η swap. Aπο κει και πέρα υπάρχει και μια άλλη ιδέα για ξεχωριστή κατάτμηση της /boot για να μπορείς να κάνεις πολλά εκεί με τον grub ή το Lilo. Οχι υπερβολές στις κατατμήσεις. Τώρα κάποιος που έχει κάνει δοκιμές καλό ειναι να μας πει μια μέση λύση που μπορούμ να χρησιμοποιήσουμε για να αξιοποιήσουμε σωστά το χώρο και τις δυνατότητες του υπολογιστή μας. 

Λοιπόν για να συνοψίσουμε μέχρι στιγμής η πλειοψηφία προτίνει:

/(root): 15 με 20GB
(swap): 2GB
/home: όλος ο υπόλοιπος χώρος

Και για να βάλω και άλλες παραμέτρους: 
Η μοναδική περίπτωση,πιστεύω, που μπορεί να θέλεις και ξεχωριστή κατάτμηση για αποθήκευση είναι όταν έχεις dual boot με windows, ώστε να τοποθετείς κοινής χρήσης αρχεία (π.χ. μουσική, ταινίες κ.τ.λ.), οπότε η κατάτμηση αυτή θα είναι σε fat ή ntfs (εκτός και αν εγκαταστήσεις drivers στα windows για να μπορούν να διαβάσουν ext ή άλλα συστήματα αρχείων)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Παντως ενημερωτικα, τα 3Gb ειναι προτεινομενα και απο το Επισημο forum ubuntu.org οποτε ολο και κατι θα γνωριζουν.

Και λεμε οτι βαζουμε 3Gb την πρωτη, και τελευαια λογικα εγκατασταση, και αργοτερα εαν θελησουμε να προσθεσουμε extra μνημες στον Η/Υ μας,

ή να κανουμε καποια αλλη χρηση του, δεν θα αντιμετωπισουμε ποτε καποιο προβλημα!

Τωρα περα απο το /home οπου καλο ειναι να δωσουμε απο 20-50Gb ,

τον υπολοιπο χωρο τον κανουμε σε ext3 - Λογικο partition - και στο Σημειο Επαφης γραφουμε χειροκινητα /media/Data

για να μην χρειαστει μετα να κανουμε μονιμη Προσαρτηση δισκου.

Ισως το μονο που χρειαστει ειναι να αλλαξουμε τα δικαιωματα του.

Οπου /Data μπορουμε να το ονομασουμε /Backup,/Movies, ή κατι αλλο, με λατινικους χαρακτηρες.

Τωρα εαν χρησιμοποιουμε και παραθυρα, το πιο καλο ειναι να τα σβησουμε απο τον σκληρο μας,

για να μην μας πιανουνε τζαμπα χωρο στον σκληρο μας δισκο!

Αλλα εαν τα χρειαζεται καποιος, για τον αλφα,βητα λογο, το partition καλυτερα να ειναι ntfs.

vagrale13]... τα 3Gb ειναι προτεινομενα και απο το Επισημο forum ubuntu.org οποτε ολο και κατι θα γνωριζουν.

Όχι απαραίτητα, απλά γενικά συνιστάται να έχεις και swap!

vagrale13]Και λεμε οτι βαζουμε 3Gb την πρωτη, και τελευαια λογικα εγκατασταση, και αργοτερα εαν θελησουμε να προσθεσουμε extra μνημες στον Η/Υ μας, ...

Καλλίτερα στο τέλος-τέλος, εάν πρόκειται κάποια στιγμή να αυξήσεις το μέγεθός του. Είναι πιο ασφαλές και γρήγορο να σμικρύνεις την προηγούμενη κατάτμηση από το τέλος της παρά από την αρχή της (μιας και τα δεδομένα γράφονται από την αρχή προς το τέλος). Σε αντίθετη περίπτωση (σμίκρυνσης από την αρχή) πρέπει να μεταφερθούν όλα τα δεδομένα του δίσκου σε νέα θέση...

vagrale13]Αλλα εαν τα χρειαζεται καποιος, για τον αλφα,βητα λογο, το partition καλυτερα να ειναι ntfs.

Ναι, πράγματι πολύ καλλίτερα !!! Τουλάχιστον είναι journalized και αρκετά σταθερό.

--

Όμως δεν καταλαβαίνω:

1. Γιατί ο υπόλοιπος χώρος απαραίτητα σε ext3 ?? To ext4 είναι το ίδιο σταθερό και πιο γρήγορο...
2. Γιατί προτείνεις δημιουργία ξεχωριστής κατάτμησης για τα υπόλοιπα δεδομένα?? Και σε κάθε περίπτωση γιατί προσάρτησή της κάτω από το /media και όχι κάτω από το /home directory??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

apkoutsou]Όχι απαραίτητα, απλά γενικά συνιστάται να έχεις και swap!

Δεν το καταλαβα αυτο......

apkoutsou]Καλλίτερα στο τέλος-τέλος, εάν πρόκειται κάποια στιγμή να αυξήσεις το μέγεθός του. Είναι πιο ασφαλές και γρήγορο να σμικρύνεις την προηγούμενη κατάτμηση από το τέλος της παρά από την αρχή της (μιας και τα δεδομένα γράφονται από την αρχή προς το τέλος). Σε αντίθετη περίπτωση (σμίκρυνσης από την αρχή) πρέπει να μεταφερθούν όλα τα δεδομένα του δίσκου σε νέα θέση...

Ειναι μια λογικη και αυτη, αλλα γιατι να μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια, απο τη στιγμη οπου μιλαμε για 1-1.5Gb διαφορα.

Εαν ητανε 10-20+Gb , ναι αυτο που λες θα εκανα και εγω.Οποτε επιλεγω να τα κανω ολα απο την αρχη και να μην χρειαστει να αλλαξω κατι αργοτερα.

apkoutsou]Όμως δεν καταλαβαίνω:

1. Γιατί ο υπόλοιπος χώρος απαραίτητα σε ext3 ?? To ext4 είναι το ίδιο σταθερό και πιο γρήγορο...
2. Γιατί προτείνεις δημιουργία ξεχωριστής κατάτμησης για τα υπόλοιπα δεδομένα?? Και σε κάθε περίπτωση γιατί προσάρτησή της κάτω από το /media και όχι κάτω από το /home directory??

1) Γιατι το ext4 ειναι σχετικα καινουριο,και βεβαια ειναι πιο γρηγορο, αλλα εχουνε αναφερθει προβληματα, πολυ ελαχιστα βεβαια, οπου χαθηκανε αρχεια, κλπ.

Το να χαθει π.χ. καποιο αρχειο απο το συστημα μου, ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξω, το να χασω ομως καποιο αρχειο π.χ. εικονα,βιντεο, καποιο συμαντικο εγγραφο, κλπ.

αυτο πως θα το φτιαξω? Στο ext3 εχει πολλα χρονια να αναφερθει καποιο περιστατικο, οποτε καλυτερα ειναι να το εχουμε σε ext3,

οπου δεν μας ειναι και πολυ απαρετητη αυτη η μικρη διαφορα ταχυτητας, οταν μιλαμε απλα για καποια αρχεια και οχι για το συστημα μας.

2) Αυτο θα το κανουμε σε περιπτωση που κατι παει στραβα στο λειτουργικο μας, και επηρεασει το /home ,

και χρειαστει να κανουμε ολοκληροτικη επανεγκατασταση, να μην μπουμε στη διαδικασεια ανακτησης αρχειων, κλπ.

απλα να τα εχω ολα σε ενα partition, και να ειναι για παντα εκει, εστω οσο θα ειναι σε λειτουργια ο σκληρος.

Οπως και για να κρατησουμε και backup.

Το κανουμε Λογικο partition , και το βαζουμε τελευταιο για να εχουμε τη δυνατοτητα, αν θελουμε αργοτερα να δημιουργησουμε

και αλλα πρωτευον partition.

Το γραφουμε οπως ειπα χειροκινητα /media/Data για να μην χρειαστει να κανουμε μονιμη προσαρετηση δισκου, για να μην δινουμε κωδικο

καθε φορα οπου θελουμε να δουμε το περιεχομενο του!

vagrale13]

apkoutsou]Όχι απαραίτητα, απλά γενικά συνιστάται να έχεις και swap!

Δεν το καταλαβα αυτο......

Συγγνώμη, παρα ήμουν σύντομος... Απλά εννούσα ότι προτείνεται γενικά το να έχεις swap δεν είναι απαραίτητο!

vagrale13]Εαν ητανε 10-20+Gb , ναι αυτο που λες θα εκανα και εγω.Οποτε επιλεγω να τα κανω ολα απο την αρχη και να μην χρειαστει να αλλαξω κατι αργοτερα.

Σίγουρα, από την αρχή μια και έξω, απλά νόμιζα ότι εννούσες ότι αν προσθέσεις και άλλη φυσική μνήμη θα αυξήσεις αντίστοιχα και το μέγεθος της εικονικής...

Πάντως κανονικά για την swap πρέπει να αφιερώνεται εξολοκληρου δίσκος και όχι ο ίδιος που είναι το root ή τα δεδομένα, διότι αλλιώς η απόδοση της swap σε ταχύτηα μειώνεται κατακόρυφα: πρέπει από τον ίδιο δίσκο οι κεφαλές να διαβάσουν το πρόγραμμα, τα δεδομένα του και την εικονική μνήμη που ενδέχεται να χρησιμοποιεί...

--

1. ΟΚ δεκτό.. Προσωπικά τα έχω όλα σε ext4 και είμαι προς το παρόν πολύ ευχαριστημένος... Η διαφορά στην ταχύτητα είναι αισθητή.
2. Για τους λόγους που λές είναι απαραίτητο να έχεις το /home σε άλλη κατάτμηση ή άκομη καλλίτερα σε άλλο δίσκο, οπότε ότι και να πάθει το σύστημα μένουν ανέπαφα τόσο τα δεδομένα όσο και οι προσωπικές ρυθμίσεις (πράγμα πολύ βολικό: ξέρεις τι είναι να κάνεις επανεγκατάσταση και να βλέπεις τα αντικείμενα μενού στην ίδια θέση??), εκτός και αν συμβεί disk failure, οπότε εύχεσαι να τα είχες σε άλλο δίσκο. Και λέω να τον προσαρτάς σε φάκελο μέσα στον /home μόνιμα, αφού τον /home ανοίγουν όλα τα προγράμματα εξ ορισμού...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Ναι, το swap μια φορα το κανεις 3Gb και δεν το ξαναπειραζεις, και ας προσθεσεις και extra μνημη στον Η/Υ

γι' αυτο και λεω να δωσεις 3Gb για να μην χρειαστεις να το αλλαξεις παλι.

Το /home ξεχωριστο λεω και εγω να εχει καποιος.

Απλα για το partition /media/Data πιστευω μπορει να ειναι χρησιμο και σε αλλες περιπτωσεις,

οπως εαν θελεις να κρατησεις backup, ή σε περιπτωση που υπαρξει καποιο προβλημα με τον χρηστη σου,

και θα πρεπει να δημιουργησεις καποιον αλλο,κ.α. τετοια.

 

Mια απορία. Τι γίνεται με το suspend (ή πως λέγεται αυτό που αντί να κλείσει γράφει τα δεδομένα στον δίσκο). Το δεδομένα της μνήμης, όπως και της μνήμης των γραφικών στο swap δεν γράφονται; Αν ναι δεν είναι απαραίτητο να έχεις swap τουλάχιστο ίσο με την RAM+video RAM σου;

 

Kαι δύο λογάκια στο θέμα. Προτείνω στο

/ (root): 15-20GB σε ext4

/home : Όσο μείνει ελεύθερο ή οσο θέλουμε. Mάλλον σε ext3. (Θα το αναλύσω μετά)

swap: Aν έχετε πάνω απο 3-4 GB RAM ουσιαστικά δεν χρειάζεται. Για τυπικούς λόγους βάλτε 1-2 GB. Αλλιώς τα 2-3 GB είναι απαραίτητα.

Για το θέμα του /home. Προτείνω ανεπιφύλακτα ξεχωριστό partition. Διάφορες διανομές δεν το απαιτούν, πολύ κακώς. Μερικά πράγματα που μπορεί να είμαι υπερβολικός: δεν εμπιστεύομαι τα δεδομένα μου σε ext4 προς το παρόν. Μου έχει συμβεί να εγκαθιστώ πακέτο ή να γράφω κάποιο αρχείο, να κλείνει το pc βίαια, και μετά να μην το βρίσκει καν. Ή να μην μπουτάρει το pc (πάλι μετά απο βίαιο κλείσιμο) κι να θέλει χειροκίνητα fsck. Αυτό μου έχει συμβεί σε παραπάνω απο μια διανομές (αλλά με rc kernels και όχι σταθερές εκδόσεις). Αν παρ'όλα αυτά δεν θέλω να χάσω σε ταχύτητα, κάνω ένα μικρότερο partition σε ext4 για /home, και ένα μεγαλύτερο για αποθήκη.

Teddy]Mια απορία. Τι γίνεται με το suspend (ή πως λέγεται αυτό που αντί να κλείσει γράφει τα δεδομένα στον δίσκο). Το δεδομένα της μνήμης, όπως και της μνήμης των γραφικών στο swap δεν γράφονται; Αν ναι δεν είναι απαραίτητο να έχεις swap τουλάχιστο ίσο με την RAM+video RAM σου;

Ναι πράγματι! Στο linux το hibernation (ή save-to-disk) χρησιμοποιεί κυρίως την swap για να αποθηκεύει προσωρινά την μνήμη... Αλλά γενικά αυτή η λειτουργία εξυπηρετεί κυρίως τα laptops και όχι τους desktop υπολογιστές. Όμως πολύ σπάνια θα χρησιμοποιείται όλη η μνήμη πριν θέσεις τον υπολογιστή σε hibernation, ώστε να έχεις τόση swap όσο η φυσική μνήμη, οπότε θεωρώ και πάλι ότι 2GB είναι πλέον υπέραρκετα για swap.

Πάντως για τους πιο μελετηρούς:
1. Λίγα λόγια για το ACPI γενικά και ειδικά στο linux
2. Μια πολύ καλή εισαγωγή στην έννοια και την χρήση του swap
3. Πιθανοί κίνδυνοι ασφαλείας από την χρήση του swap

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Συμφωνω με τον Teddy , αλλα καλα θα ητανε να ειναι και το /home σε ext4, και για λογους ταχυτητας, οπου ειναι πολυ χρησιμο,

αλλα και επειδη το karmik ειναι default σε ext4, και μεχρι στιγμης δεν εχουν αναφερεθει προβληματα,

οπως αναφερθηκαν καποια στο Jaunty με ext4.

Αυτος ειναι και ο πιο συμαντικος λογος, πιστευω , για να κανουμε ενα ακομα partition ext3 και να εχουμε εκει τα οποια αρχεια θελουμε, εκει!

Εαν κανεις εγκατασταση το Ubuntu(και σε αλλες διανομες απ' οτι θυμαμε),

και επιλεξεις χρηση ολοκληρου δισκου, θα δημιουργηθει απο μονο του ξεχωριστο partition swap.

Καταρχήν marlene κάνεις εγκατάσταση το ΜΟΝΟ από τα αποθετήρια της διανομής σου.

Στον φάκελο Linux υπάρχουν δύο αρχεία. Το .exe και ένα άλλο με το όνομα Run_Apodiksi. Αυτό το κάνεις εκτελέσιμο από της ιδιότητες του αρχείου και το τρέχεις.

Εναλλακτικά άνοιξε μια κονσόλα και με cd πήγαινε στον φάκελο με το .exe.
Γράψε: mono Apodiksi.exe και πάτα Enter

ccna certification //  ccnp  // ccnp wireless //  ccsp