Είμαστε άρρωστοι με το Linux! Ναί η Όχι?

ermis176 | Τρί, 10/27/2009 - 12:53 | 2' | 10

Είμαστε άρρωστοι με τα Linux!Ναί η Οχί?Εγω λέω ναί και εξηγουμε γιατί.Το τριήμερο που μας πέρασε κατέβασα

7 εως 8 διανομες εχω και καμία 5 αλλες παλίοτερες και γράφω και ξαναγράφω την μια εκδοση μετά την στον σκληρό

δίσκο,περιττό να σας πω οτι είχα τα Vista Ultimate και τα έσβησα.Που θέλω να καταλήξω.Παρόλο που είμαι καινούργιος

με τα linux εδω και ενα χρόνο ασχολούμε με αυτά δεν μπορώ να ξεκολλήσω απο το Linux οσο και αν προσπάθησα.

Είναι μάλλον μαγεία ή είμαστε μαζόχες αλλιώς δεν εξηγείτε .Σας παρακαλώ βοηθήστε με στο κόλλημα αυτό.

Υ.Σ.Ασε που κόλλησα και τον γιο μου σε αυτό.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Kαλημέρα. Κατέληξες σε κάποια διανομή ή τεστάρεις για να δεις ποια σου αρέσει ;

Μάλλον "μαγεία" είναι παρά μαζοχισμός (που δεν κατάλαβα γιατί να είμαστε μαζόχες ;;)

Η βοήθεια που θα σου δώσουμε εδώ, αν έχεις όρεξη να ανακαλύψεις καινουργια πράγματα μάλλον θα σε κολλήσει περισσότερο..

καλή συνέχεια και στους 2 σας !

=========================================================

 Μαγεία είναι.Απλως έπρεπε να το συγκρίνω με κάτι 'αλλο.Αν και τα ποσοστά δείχνουν οτι ειμαστε άρρωστοι.

 

Κατ' αρχήν, για να είμαστε "άρρωστοι" με κάτι, καλό θα είναι να το αποδίδουμε σωστά: ΔΕΝ είναι ΤΑ Linux, αλλά ΤΟ Linux!

Όσο για τα "συμπτώματα", αυτά δεν χάνονται ούτε μετά από 5 χρόνια.  Μέσα στις 10 τελευταίες μέρες, κατέβασα Chakra, Nutyx, Haiku, Sabayon 5-Gnome & Sabayon 5-KDE!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Είναι ΤΟ linux! κουράστηκα να το λέω  :)

είναι ο πυρήνας πού ο καθένας τον κάνει ότι θέλει. καί δυστυχώς, αυτό μας κόλησε από ΤΑ windows.

Kαί αν ορίσουμε σαν "άρρωστο", τον -κακώς ενοούμενο- κολλημένο, τον παθιασμένο, τότε όχι.

Δεν είμαι κολλημένος.

Είμαι απλά ελεύθερος να χρησιμοποιώ -δωρεάν ή όχι- την δουλειά άλλων ανθρώπων, να κάνω την πλάκα μου καί τις εργασίες μου, να την αλλάζω προς το καλύτερο ή το χειρότερο καί να την ξαναδίνω σε άλλους. Καί απλά, κάνω την δουλειά μου, καλύτερα από ότι στα windows.

(αν δεν την έκανα δεν θα υπήρχε "κόλλημα", είναι σίγουρο).

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Σαν παρα πολύ παλαιός σε θέματα Computer μπορώ να πώ σε σας όλους τούς νέους χρήστες ότι με το Linux πράγματι

μαθαίνετε και εμβαθύνετε στο τι σημαίνει Operating System ,δυνατότητα που δεν έχετε με άλλα συστήματα "κλειστά".

Από σας εξαρτάται να το εκμεταλευθείτε και το 'κόλλημα' σας να γίνει και προσφορά στην παγκόσμια κοινότητα ανοιχτού

λογισμικού με νέες ιδέες , beta versions testing , και γιατί όχι και bugs fixing.

 

όταν περάσουμε απο την εγκατάσταση μιας διανομης στην χρήση της, αρχίζουμε κια εξικοιονώμαστε με το περιβαλλον γραφικών.

μετά λεμε "πως το κάνει αυτο?"  για να δω μπορει να κάνει αυτο?  ή μπορει να κανει αυτο και μετα αυτο με μια κίνηση ? ( εντολη) και βλέπω

πως το κάνει και δεν κολώνει . Τότε αρχιζω και το ψάχνω σε βάθος. Τότε κολλάς

 γιαιτ δουλευει όπως θες εσυ!! αυτο θα πει ΕΛΛΑΚ

Ναι, είμαστε άρρωστοι. Η μάλλον ...ερωτευμένοι. Όπως και οι ποιητές με τις λέξεις.

Ή όπως έλεγε το τραγούδι: ερωτευμένοι...σχιζοφρενείς. :)

 

 

είμαστε άρρωστοι, άλλα έχουμε πολλούς γιατρούς  και πολλά ασφαλιστικά ταμεία ( διανομές) .

Ενώ κάποιοι άλλοι έχουν ένα γιατρό και ένα ιατρείο.. ( μικρο μ@λ@κη)

Και τι γιατρό!  Κομπογιαννίτη!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!