thomson tg 782

panos46 | Τρί, 10/13/2009 - 00:46 | 1' | 10

πήρα από την cyta μετην σύνδεση το παραπάνω ασύρματο μοντεμ , αλλά δεν το βλέπει το ubuntu την κάρτα του λάπτοπ τη βλέπει κανονικά γιατί βρίκει το  μοντεμ του γείτονα αλλά όχι το δικό μου, κάθε βοήθεια δεκτή γιατί το πάλεψα ώρες αλλά τίποτα,το ίδιο λάπτοπ το προηγύμενο μόντεμ της thomson speedtouth τό έβλεπε κανονικά.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 panos,

προτείνω να συνδεθείς μ'ένα erthernet καλώδιο στο router, να μπεις στο web interface του και να ρίξεις μια ματιά στις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου.

Μπορεί να μην είναι καν ενεργοποιημένο ή να έχει ως επιλογή να κρύβει το ssid του, οπότε όταν εσύ κάνεις scan να μην το βλέπει.

 

Ναι, αλλά συνεχίζει να μπορεί να έχει κρυμμένο ssid και παρόλαυτα να το βλέπουν τα xp και το ubuntu όχι (αν και συνήθως το αντίθετο συμβαίνει !!)

 

Τα xp έναι στο ίδιο μηχάνημα εγκατεστημένα ??

Μπες από εκεί (win), αφού συνδέεσαι, και δες τις ρυθμίσεις του router. Τουλάχιστον να το επιβεβαιώσουμε

ναί είναι μουλτιμπουτ αλλά θα δοκιμάσω όταν επιστρέψω σπίτι από το γραφείο τις ρυθμίσεις του ρούτερ πώς θα τις δώ ?

 Άνοιξε ένα browser (πχ firefox) και δώσε στη γραμμή διευθύνσεων αυτό που θα βρεις στο manual !!

Μια συνήθης διεύθυνση που χρησιμοποιούν πολλά router, είναι η 192.168.1.254

αυτό είναι, ναι μπαίνω(192.168.10.254) γιατί έκανα την ενεργοποίηση μόνος μου αλλά θέλει ψάξιμο γιατί δεν είδα ρύθμιση για ssid

Από το manual του router

μενού αριστερά -> home network -> wireless 

επάνω δεξιά -> details 

...και configuration

πληροφοριακά το τρέχον ssid του μπορείς να το δεις κάτω από το μηχάνημα !!

Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις χειροκίνητα στη σύνδεση σου στο ubuntu

 

 

πήρα τηλ στην cyta και το τσέκαραν είναι ενεργοποιημένο το ssid αυτοί μου άλλαγαν κανάλι μήπως και φταίει αυτό, θα πάω σπίτι να δώ γιατί πάλι είμαι γραφείο.

φίλε luckyb σέ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τελικά λύθηκε μετην αλλαγή καναλιού που έκαναν από την cyta ,(ήταν πολύ ψηλά μου είπαν).