Forum: Ερωτησεις-Προβληματα-Παραπονα

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 19

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ:
Mικρο 'Ηοw to' για το forum!

=================================================
Πριν λίγο καιρό που έκανα register είχα δώσει το username 'Asos_Illusionist'.
Τώρα για να κάνω login πλέον πρέπει να το δίνω με την μορφή 'Asos_Illusionis' .. δηλαδή χωρίς το τελευταίο 't' .. !

Έγινε μείωση του επιτρεπόμενου ορίου ονόματος χρήστη τον τελευταίο καιρό ή απλά το registration system είχε περάσει το username μου έτσι κι ας το είχα δώσει ολόκληρο..?

dimitris2007-8-24 17:6:1

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το δεύτερο. Πάντως εγώ από την αρχή, Asos_Illusionis σε ήξερα και μου είχε κάνει και εντύπωση...

Επειδή βλέπω γίνονται προσπάθειες για να γίνεται ποιο εύκολη η
αναζήτηση(καλό θα είναι να βοηθήσουμε όλοι σε αυτό)
ενός  θέματος έχω δύο προτάσεις να κάνω.Προτείνω να δημιουργηθούν tags
τα οποία ο κάθε χρήστης θα γράφει αυτά που θεωρεί πως είναι κατάλληλα
με το θέμα του κάτω από κάθε ποστ(κατά την εγγραφή
του ποστ εννοώ).Ακόμη καλό θα είναι στους τίτλους να
μπαίνει και δίπλα  από τον τίτλο και την κάθε διανομή που έχει ο
καθένας  μας.Με τον τρόπο αυτόν κατά την αναζήτηση θα εμφανίζεται το
ζητούμενο θέμα που επέλεξε ο κάθε χρήστης και δίπλα  θα φαίνεται σε
ποια διανομή αφορά  το συγκεκριμένο που ήθελε να αναζητήσει.

Από τότε που έκανα εγγραφή στο forum, μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα.
Κάθε φορά που πατάω το Νέα μηνύματα ,δεν μου βγάζει τίποτα (σίγουρα υπάρχουν νέα μηνύματα). Ο μόνος τρόπος για για να δω αναπάντητες δημοσιεύσεις ,είναι να επιλέξω "τα χθεσινά" (που φυσικά δεν δείχνει όλες τις δημοσιεύσεις).
Υπάρχει κάποια λύση;

thano, φοβάμαι ότι taxonomy δε μπορούμε να έχουμε σε αυτό το forum. Σίγουρα ένας τρόπος είναι απλώς να βάζει κανείς

tags: tag , tag , tag

στην αρχή του μηνύματος ώστε όταν ψάχνει tags: tag στο κείμενο να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Arielis, μοιραζόμαστε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Πρόκειται για προγραμματιστικό λάθος.

Arielis, μοιραζόμαστε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Πρόκειται για προγραμματιστικό λάθος.

Το καταλαβαίνω, αλλά κάτι τέτοιο κάνει αρκετά δυσχρηστο το forum!
Υπάρχει σκέψη για αλλάγή του forum;

*Θανο, εμενα προσωπικα οταν κανει καποιος μια ερωτηση, θα μου ηταν αρκετο:

-1. Να την ανεβασει στο σωστο θεμα που πρεπει στο forum, ωστα να εντοπιστει αμεσως & να μη χαθει

-2.Με η χωρις tag, μπορει στο τελος του post του,να γραφει τις πληροφοριες για τη διανομη του.

π.χ: Open Suse10.2

           updates is ok


Kαπως ετσι, τεσπα.

-3. Να ειναι σαφης η ερωτηση, να μη χρειαζεται να επιστρατευτουν μαντικες ικανοτητες του τι μπορει να εννοει

-4. Να ειναι στα Ελληνικα

*Αrrielis, γιατι, το λες αυτο? Πιστευω οτι το forum ειναι λιτο, κατατοπιστικο & ιδιαιτερα ευχρηστο, τοσο σε χρηση, οσο & σε αναζητηση.

Τι θες να κανεις & δε μπορεις??

*Αrrielis, γιατι, το λες αυτο? Πιστευω οτι το forum ειναι λιτο,
κατατοπιστικο & ιδιαιτερα ευχρηστο, τοσο σε χρηση, οσο & σε
αναζητηση.

Τι θες να κανεις & δε μπορεις??

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να δω τις νέες δημοσιεύσεις. Για να δω κάποιο θέμα θα πρέπει να δω τα χθεσινά μηνύματα ή να κάτσς να ψάξω όλο το forum για να βρώ νέες δημοσιεύσεις.

  [Quote=Arielis]
Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να δω τις νέες δημοσιεύσεις.
Για να δω κάποιο θέμα θα πρέπει να δω τα χθεσινά μηνύματα ή να κάτσς να
ψάξω όλο το forum για να βρώ νέες δημοσιεύσεις..Αυτό δεν νομίζω να είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα από την στιγμή που όταν μπαίνεις στο φόρουμ κάθε νέο μήνυμα φαίνεται(από το το φακελάκι που γίνεται μπλε σε κάθε subforum).

[Quote=constantinos]-2.Με η χωρις tag, μπορει στο τελος του post του,να γραφει τις πληροφοριες για τη διανομη του.

π.χ: Open Suse10.2

           updates is ok

Εγώ πάντως συμφωνώ να γίνεται ,μιας και δεν γίνεται να μπουν tags(γιατί θα άλλαζε το φόρουμ)να γίνεται το παραπάνω.

[edit]:Kάθε φορά που γίνονται  νέα ποστ στα θέματα που είτε είναι 'υψηλής προτεραιότητας' είτε είναι είναι sticky δεν φαίνεται δλδ δεν φωτίζεται το εικονίδιο δίπλα τους με αποτέλεσμα πολλά να χάνονται,ξέρει κανείς γιατί????

thanos2007-7-12 13:10:42

thanos]  [edit]:Kάθε φορά που γίνονται  νέα ποστ στα θέματα που είτε είναι 'υψηλής προτεραιότητας' είτε είναι είναι sticky δεν φαίνεται δλδ δεν φωτίζεται το εικονίδιο δίπλα τους με αποτέλεσμα πολλά να χάνονται,ξέρει κανείς γιατί????

 

 

Αυτό το παρατήρησα κι εγώ, είναι όντως πρόβλημα. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Παιδιά αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα quotes στο φόρουμ. Κάθε φορά που πατάω παράθεση για να απαντήσω σε ένα ποστ στο παράθυρο που ανοίγει μου βγάζει την παράθεση "κινέζικη" ενώ από κάτω μπορώ να πληκτρολογήσω κανονικά το μήνυμα μου. Δεν είναι πρόβλημα στην κωδικοποίηση στο έχω τσεκάρει και φυσικά μόλις κάνω προεπισκόπηση στο ποστ πάλι κινέζικα το δείχνει..
Για ρίξτε του παρακαλώ μια ματιά..

  Παιδιά το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ αλλά και την επεξεργασία του μηνύματος αλλά και με το quote.

Στο παραθυρο, που σας ανοιγει, εχετε αλλαξει τη κωδικοποιηση??
Αν τυχει & γινει (σπανια, νομιζω), αν το κλεισετε & ξαναπατησετε το quote, δεν ειναι κανονικα, τοτε?? Λογικα, πρεπει.
-Τωρα, περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες, θα δωσουν συντομα, υποθετω & οι admins.
-Θανο, αλλαξε τξ κωδικοποιηση χαρακτηρων, στον browser σου.(Ελληνικη iso-8859-7)

thano, δε θα μπορούσα να τα είχα πει καλύτερα από τον Constantino. Αν πατήσεις Quote και σου δείξει "κινέζικα", κάνε back από τον browser και πάτησε ξανά το quote. It never fails!

constantinos]Στο παραθυρο, που σας ανοιγει, εχετε αλλαξει τη κωδικοποιηση??
Αν τυχει & γινει (σπανια, νομιζω), αν το κλεισετε & ξαναπατησετε το quote, δεν ειναι κανονικα, τοτε?? Λογικα, πρεπει.
-Τωρα, περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες, θα δωσουν συντομα, υποθετω & οι admins.
-Θανο, αλλαξε τξ κωδικοποιηση χαρακτηρων, στον browser σου.(Ελληνικη iso-8859-7)

Με κωδικοποίηση windows 1253 ( τι είναι αυτά;;;!!! αίσχος... ! ) δουλεύει αλλά και πάλι με τις δόσεις του..

Σας δίνω εδώ τι βγάζει με την κωδικοποίηση Greek iso-8859-7.

Τσιν τσον...


marlene2007-7-23 14:10:56

-Λυση Noυμερο 1 ()
-"Λυση Νουμερο 2:
Tσεκαρε το & με αλλο browser. Καμια φορα,με ταextetion του ff, συμβαινουν παραξενα.
Ισχυει οτι σου εγραψα & παραπανω.Παιξε & λιγο με τις κωδικοποιησεις & τη γλωσσα του ff, τσεκαρε(Επεξεργασια>Προτιμησεις>Για προχωρημενους)

marlene]Με κωδικοποίηση windows 1253 ( τι είναι αυτά;;;!!! αίσχος... ! ) δουλεύει αλλά και πάλι με τις δόσεις του..

Υποθετω οτι επειδη η Compupress ειναι εταιρεια & με αλλα forum, δικτυο, κλπ, ΟΛΟ το συστημα, τεσπα, "χτιστηκε" με αυτο που ξερουν(???) οι τεχνικοι του ειδους στην Ελλαδα.
Υποθετω, δε θα μπορουσε να κηρυξει.... ανταρτικο το LXF!!!

  Λοιπόν κώστα  μου άνοιξες τον δρόμο για τον μαζικό κόσμο των κινέζικων,αρχίζω μόλις τώρα να μαθαίνω κινέζικα,τώρα το θυμήθηκα πως την περίοδο(μόνο το σαβ/κο) που μου εμφανίζονταν αυτό έμπαινα από άλλο pc του σπιτιού και όχι από το δικό μου οπότε δεν με ενδιαφέρει(κακιούλα) αφού φαίνεται από το δικό μου,αλλά σαν καλός   που είμαι θα το λύσω και στο άλλο πι σι.

Θάνο κ Marlene, ίσως έχετε κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις του Firefox. Έχω 5-6 διανομές εδώ (Fedora, PCLOS, Ubuntu, Debian...) και δεν εμφανίζεται πουθενά αυτό το πρόβλημα με το quote.

Σημειώστε όμως ότι:
α) εγκαθιστώ πάντα Ελληνικό Firefox σε κάθε διανομή.

β) έχω πάντα απενεργοποιημένο τον αυτόματο εντοπισμό στο μενού Προβολή > Κωδικοποίηση χαρακτήρων και

γ) έχω ως default κωδικοποίηση την ISO-8859-7 (Επεξεργασία > Προτιμήσεις > Περιεχόμενο > Γραμματοσειρές > Για Προχωρημένους > Προεπιλεγμένη Κωδικοποίηση ISO 8859-7).

Κάντε και τα τρία και ξαναδοκιμάστε.

ΥΓ: Η Compupress δεν παραδίδει μαθήματα Κινεζικών...

 Παιδιά συγγνώμη αλλά δεν ήξερα που αλλού να κάνω αυτό το ποστ.Μερικές φορές πριν κάνω login φαίνεται πως υπάρχουν νέα μυνήματα στο φόρουμ όταν όμως κάνω Login αυτά τα νέα μυνήματα δεν μου τα εμφανίζει αλλά μου εμφανίζει άλλα .Ξαναβγαίνω και μπαίνω πάλι αλλά πάλι τα ίδια πράγματα.Συγκεκριμένα αυτό το παρατήρησα στο υπόφόρουμ του pclinuxos που το τελευταίο μνμ έλεγε ότι ήταν από τον constantino 29 αυγούστου ενώ αυτό δεν το έβλεπα πριν το login γιατί έλεγε το τελευταίο μνμ ήταν από τον
Sham 1 Σεμπτεμβρίου.Αυτό το έχω πάθει άλλες 2-3 φορές  στο ίδιο υποφόρουμ,ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει,να πω ότι τα cookies τα έχω ενεργοποιημένα.