ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ;

neos | Δευ, 09/21/2009 - 18:54 | 1' | 18

Εχω το ubuntu 9.04, windows και mandriva 9 στον ίδιο υπολογιστή με κάρτα γραφικών Νvidia mx 400

τα win και το mandriva απο την εγκατάσταση έχουν ανάλυση 1024*768

το ubuntu το ανώτερο ήταν 800*600 αφού εγκατέστησα το driver της κάρτας το μεγαλύτερο

είναι 600*480

πάνω στα πειράματα έφτασα να εχω 320*240

και δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός απο τερματικό όπου δεν ξέρω που παν τα τέσσερα

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ κρίμα είναι να το σφάξω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για αρχή κοίτα αν όλα απο πλευράς drivers είναι εντάξει. Δες αν έχεις περαστεί το σωστό πακέτο. Αν ναι, ρίξε μια ματιά στο /var/log/boot.msg για να βεβαιωθείς οτι φορτώνει το kernel module και στο /var/log/Xorg.0.log για να βεβαιωθείς οτι ο driver φορτώνει σωστά. Αν έχεις απορίες κάπου ή θες βοήθεια για κάποιο απο αυτά πες.

Αφού βεβαιωθείς οτι όλα είναι οκ δοκιμάζεις. Μια ιδέα είναι να πάρεις το /etc/X11/xorg.conf (ή κάποιο κομμάτι του) της Mandriva και να το βάλεις στο ubuntu. Άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τρέξεις το εργαλειάκι της nvidia (νομίζω η εντολή είναι nvidia-settings) και να ρυθμίσεις απο εκεί τις αναλύσεις, ή να προσθέσεις τις γραμμές που λείπουν για τις αναλύσεις στο xorg.conf. 

Αν μπορείς κάνε και μια περίληψη στο τι έχεις δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
 

Δεν δοκίμασα και πολλά αυτό που προσπάθησα να κάνω ήταν να απενεργοποιησω το driver για να έχω τουλάχιστον 800*600

αλλά δεν έβλεπα ολο το παράθυρο και το έκανα 320*240 κατα λαθος .

τώρα βλέπω ένα πολύ μικρό μέρος του παραθύρου

το μονο που δοκιμασα ηταν:reconfigure xorg η κάτι τέτοιο (το είδα στο xorg.conf )

και μια σημαντική λεπτομέρεια έχω δεύτερο λογαριασμό στο ubuntu αλλά δεν ανήκει στην ομάδα sudousers

 

                             In a world without walls and fenches

                               who needs Windows and Gates?

Με το reconfigure xorg η κάτι τέτοιο δεν δούλεψε? (οκ, τη βρήκα, είναι sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg)

Πέρνα ξανά τον driver (αν δεν τον έχεις περάσει) ή "ενεργοποποίησέ" τον. Μετά με το nvidia-settings (ή κάτι τέτοιο, πατα nvidia στην κονσόλα και μετά δυο φορές το Tab και διαλέγεις) σαν root λογικά θα μπορείς να το ρυθμίσεις. Είναι πιθανό να μην σου έχει υψηλές αναλύσεις για να διαλέξεις ή να μην δέχεται την ανάλυση που του λες μετά το restart, οι nvidia έχουν ένα κολληματάκι με το συγκεκριμένο, το οποίο λύνεται. Για αρχή πέρνα τον driver και πες την συμπεριφορά του. Και νομίζω οτι θα μπορέσεις να τον κάνεις να δουλέψει σε 800x600

Φίλε Teddy το reconfigure μάλλον δούλεψε γιατι τώρα που μπήκα στο ubuntu έχω ανάλυση 800*600

λογικα θα ηθελε επανεκινηση κατι που δεν εκανα χθες

Οταν λες αν έχω περάσει το σωστό πακέτο τι εννoείς;

ακολούθησα σύστημα-->διαχειριση συστηματος-->οδηγοι υλικου.

και εστησα το προτεινομενο

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

 

Δίνοντας: sudo nvidia-xconfig
παίρνω:

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

VALIDATION ERROR: Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
                  Device section "Configured Video Device" must have a Driver
                  line.

Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

loco@desktopi:~$

Τι θελει να πει ο ποιητής;

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Ο ποιητής, μέσα απο απλές αλλά μεστές εκφράσεις, προσπαθεί να μεταδώσει στον αναγνώστη   οτι στο xorg.conf που φτιάχνει το ubuntu του λείπει μια γραμμή, έπρεπε δηλαδή να είναι

Section "Device"
     Identifier "Configured Video Device"
     Driver "vesa"           *ή vesa ή nv ή nvidia κτλ κτλ

Το ubuntu δεν έχει πρόβλημα με τη γραμμή που λείπει, το εργαλειάκι της nvidia μπορεί και να έχει. Εσύ πρέπει να εξασφαλίσεις οτι μετά απο την εντολή nvidia-settings που έτρεξες, υπαρχει γραμμή στο συγκεκριμένο section που να λέει  Driver "nvidia" κ' αν δεν υπάρχει πρόσθεσέ τη. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο, αλλά για να γρινιάζει μάλλον δίκιο θα έχει.

        
 

Φίλε το ubuntu τα έπαιξε αφου φορτόσει και πριν να ζητήσει user name και password βγάζει μύνημα οτι

κατι γινεται με την frequence (συχνότητα) της οθόνης και μετράει αντίστροφα

οταν φτάσει στο 0 κλείνει η οθόνη το μηχάνακι δουλεύει ομως

Θα δοκιμάσω να αντιγράψω το χorg.cof απο mandriva και επιστρεφω με νεοτερα

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Αργησα λιγο αλλα ηρθα.Απο νεα πολλά και διάφορα αλλά όσο αφορά το θέμα μας τα εκανα σαλάτα κάτι ανάμεσα σε χωριάτικη και ουγγαρέζα 

Τελικά το εσφαξα και το ξανα εστήσα.Αυτο που είπες αν κατέβασα σωστο driver πως βρισκεις το σωστο;Εγω πηγα στο

hardware support και εγκατέστησα αυτό που μου προτεινε.Πως θα δω αν ειναι το καταλληλο;

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

To hardware support μάλλον σου έβαλε τον σωστό. Τον τσεκάρεις αν πας στο site της nvidia οπότε και συγκρίνεις τις εκδόσεις. Μετά το σφάξιμο πως έχουν τα πράγματα?

Ακόμα δεν εκανα τιποτα.μονο update,

Περιμενα την συμβουλη σου για το driver.θα σου πω μολισ το κατεβασω και το ενεργοποιησω

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Το βρήκα φίλε λείπει ένα subsection απο το xorg.conf (μου το ειχε πει παλιοτερα ο alfi αλλα δεν ειχα το ειχα καταλαβει)

μονο που  δεν με αφηνει να κανω αλλαγες

αν και το ανοιγω με sudo gedit............ αποθηκευση δεν μπορω να το κανω

μετα εκανα το θεικο με τον χρηστη και κολλησα για τα καλα

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Αφου εγκαταστησεις τους drivers αντικατεστησε τα περιεχομενα του xorg.conf  με αυτο αφου καλου κακου παρεις αντιγραφο του αρχειου κ πες μου

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder57)  Mon Oct 27 14:37:20 PST 2008

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       30.0 - 110.0
    VertRefresh     50.0 - 150.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option    "AddARGBGLXVisuals"    "True"
    SubSection "Display"
        Depth       24
        Modes      "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
EndSection

Section "Module"
    Load           "dbe"
    Load           "extmod"
    Load           "type1"
    Load           "freetype"
    Load           "glx"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    Driver    "nvidia"
    Option    "NoLogo"    "True"
EndSection

ειναι το δικο μου αρχειο σε mx400...και  αφορα legacy driver....δουλευει μια χαρα...προσοχη LEGACY

Αλλος τροπος ειναι ,στην περιπτωση που οι οδηγοι ειναι σωστα εγκατεστημενοι κ ολα δουλευουν καλα πλην της αναλυσης,να μπουμε απο nvidia xserver setings ως υπερχρηστες ,να ρυθμισουμε την αναλυση απο εκει κ στο τελος να πατησουμε το εικονιδιο save to x configuration file...

 Μου λειπει αυτο φιλε:

SubSection "Display"
        Depth       24
        Modes      "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection

αλλα οταν το βαζω και παω να το σωσω δεν με αφηνει λεει οτι δεν εχω τα προσοντα (σαν χρηστης ετσι;) 

Τη δευτερη λυση τη δοκιμασα αν εννοεις system-->administration-->nvidia x server

αλλαζω το 640*400 και μολις πατησω apply αλλαζει μονο του στο αρχικο 640*400

Οταν λες LEGACY τι εννοεις;

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Σαν απλός χρήστης αποκλείεται να έχεις τα προσόντα (με την καλή έννοια
 

Αν δεν σε αφήνει με sudo δοκίμασε να μπείς σαν root με τον τροπο που μπηκες και στο αλλο θεμα, αφού κάνεις ένα copy σε ένα καινούριο αρχείο κειμένου στο /home/ονομα_χρηστη τα περιεχόμενα του xorg.conf πχ στο /home σου. Kάνεις και ένα copy το παλιό xorg.conf σε περίπτωση που σου κολλήσει. Μετά δίνεις την εντολή cp /home/χρηστης/το_αρχειο_που_εφτιαξες /etc/X11/xorg.conf  (κεφαλαίο το X)

Ακυρον το legacy...εννοουσα τον glx-71 που ειναι συμβατος με παλαιοτερες καρτες και που παλαιοτερα ωνομαζοταν legacy.....