Linksys Wireless

otttx33 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 2

Έχω 2 ασυρματες κάρτες της Linksys και λειτουργούν και οι 2 σε Ubuntu Feisty 7.04.

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής

  • Για την PCI την WMP54G μήπως γνωρίζει κανένας ποιά η διαδικασία εγκατάστασης της γιατί για να είμαι ειλικρινής έκανα αρκετούς  πειραματισμούς και επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι μια από αυτές λειτούργησε αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς ποια;
  • Για την USB την WUSB54GC γιατί δεν λειτουργεί το module του πυρήνα rt73usb και λειτουργούν μόνο οι drivers των windows μέσω ndiswrapper?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ομοίως τελικά για την PCI την WMP54G οι drivers των windows μέσω ndiswrapper παίζουν

otttx33]Έχω 2 ασυρματες κάρτες της Linksys και λειτουργούν και οι 2 σε Ubuntu Feisty 7.04.

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής

  • Για την PCI την WMP54G μήπως γνωρίζει κανένας ποιά η διαδικασία εγκατάστασης της γιατί για να είμαι ειλικρινής έκανα αρκετούς  πειραματισμούς και επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι μια από αυτές λειτούργησε αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς ποια;
  • Για την USB την WUSB54GC γιατί δεν λειτουργεί το module του πυρήνα rt73usb και λειτουργούν μόνο οι drivers των windows μέσω ndiswrapper?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για το δεύτερο, δεν λειτουργεί διότι προφανώς δεν υπάρχει linux driver.  Πιθανότατα να σου δουλέψει αν κάνεις blacklist το rt73usb