Η ζωη της μπαταριας σε netbook και το linux

Qbric | Δευ, 09/14/2009 - 13:11 | 2' | 10

Καλημερα, ανοιγω αυτη τη κουβεντα για να μαζευτουν οσο γινεται πιο πολλες πληροφοριες (και εμπειριες) για το εξης προβλημα που αντιμετωπιζουμε πολλοι χρηστες του Linux, τη διαρκεια της μπαταριας σε netbook.

Xρησιμοποιω εδω και 3-4 μηνες το Asus eee pc 1000HE με υποτιθεται μεχρι και 9,5 ωρες αυτονομια.

Οταν χρησιμοποιω window$ η διαρκεια της μπαταριας αλλαζει αναλογα με τη χρηση, τη φωτεινοτητα της οθονης κτλ. Οταν ομως χρησιμοποιω Eeebuntu οποια χρηση και να γινεται η διαρκεια της μπαταριας δεν αλλαζει !!! Σε window$ εχω καταφερει και 8με 9 ωρες ενω με την eeebuntu δυστυχως μεγιστη 6,5 (με την ιδια χρηση)

Απο οτι ξερω ειναι γνωστο προβλημα αλλα δεν εχω καταλαβει 1)αν υπαρχει λυση 2)αν ισχυει για ολες τις διανομες, πχ με puppy (alfisti help) συμβαινει το ιδιο?

Ειναι κριμα γιατι 2 ωρες ειναι μεγαλη διαφορα για τα netbook και η ταχυτητα που σου προσφερει το linux στα netbook δεν συγκρινεται με τα παραθυρα, οταν χρησιμοποιω linux δεν μπορω να καταλαβω αν ειμαι στο netbook μου ή στο σταθερο μου....

Οποιος ξερει ή εχει παρομοια εμπειρια και λυση ευπροσδεκτη ... 

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε Qbric,

εγώ έχω ένα μικρό της Sony (όχι netbook, αλλά είναι 10 ίντσες), το οποίο έχει θεωρητική αυτονομία 7-8 ώρες, κ τόσες βλέπω κ στο Linux (64bit Debian Testing/Unstable με Gnome). Τα (s)Vista τα έσβυσα με το καλημέρα, οπότε δεν έχω ιδέα τι έκανε εκεί η μπαταρία.

Προκειμένου να το καταφέρω αυτό δούλεψα αρκετά. Χρησιμοποίησα το πακέτο powertop (για συστήματα Intel) προκειμένου να πάρω μια ιδέα του τι μου τρώει την μπαταρία, κ στη συνέχεια "έκοψα" τον gnome-power-manager κ χρησιμοποίησα στη θέση του το πακέτο laptop-mode-tools για να ρυθμίσω την εξοικονόμηση ενέργειας στα διάφορα υποσυστήματα (γραφικά, δίσκοι, κάρτα ήχου, δίκτυο, κλπ), ανάλογα κ με το τι μου είχε αναφέρει το powertop.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο πακέτα κ ρώτα ό,τι θες.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 Πολυ γρηγορη απαντηση !!! Μπραβο, δεν εχω χρονο τωρα αλλα σε 2-3 μερες θα σου απαντησω.

Πριν χρησιμοποιησεις τα πακετα αυτα ποια ηταν η διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας?

Αν θυμάμαι καλά, κέρδισα 1-2 ώρες μπαταρίας μετά από τα κόλπα, δηλαδή κάτι της τάξης του +25% αυτονομία.

Βέβαια τίποτα δεν είναι τσάμπα σε αυτή τη ζωή. Όταν το laptop μου είναι με μπαταρία, σέρνεται λιγάκι (οι δίσκοι μπαίνουν πολύ εύκολα σε powersave, κ μετά τους ακούς που ξαναπέρνουν μπροστά, ο επεξεργαστής λειτουργεί στη χαμηλότερη συχνότητα του, εκτός εκτάκτων περιστατικών κλπ), αλλά το προτιμώ έτσι κ με 8 ώρες μπαταρία, παρά φουλ δυνατότητες κ να ψάχνω για μπρίζα συνέχεια. Για φορητό τον πήρα :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Εγώ έχω το eeepc1008ha και έχω μόλις 3:30 με 4 ώρες αυτονομία (και λιγότερο ίσως) με debian-sid/lxde! Στα xp που είχε, είχα μέχρι τις 7-8 ώρες περίπου... Καταστροφή δηλαδή

Απο μια μικρη εμπειρια με 9.04 σε Eee 1000H βλεπω την μπαταρια να φτανει κοντα στις 5 ωρες ισως και λιγο παραπανω.

Υπαρχουν παρα πολλα κολπα για να μειωθει η καταναλωση της μπαταριας αλλα τα πιο απλα και πρακτικα ειναι η μειωση φωτεινοτητας  της οθονης κατω απο το 50% και το κλεισιμο του WLAN.

Με την βοηθεια του Eee Control μπορει καποιος πολυ ευκολα να απενεργοποιησει την καμερα, την υποδοχη για καρτες SD και το Bluetooth.Καλο ειναι το μηχανημα να δουλευει σε κατασταση Powersave.

Για πιο προχωρημενους χρηστες η Canonical προτεινει να πειραχτει το "/apps/gnome-power-manager".

 

Υ.Γ. Για το ιδιο μηχανημα στο ubuntuusers.de υπαρχουν αναφορες για 9 και κατι ωρες λειτουργιας αλλα μαλλον δεν εχουν βαση κατα την γνωμη μου.

Souiters]

Υπαρχουν παρα πολλα κολπα για να μειωθει η καταναλωση της μπαταριας αλλα τα πιο απλα και πρακτικα ειναι η μειωση φωτεινοτητας  της οθονης κατω απο το 50% και το κλεισιμο του WLAN.

Με την βοηθεια του Eee Control μπορει καποιος πολυ ευκολα να απενεργοποιησει την καμερα, την υποδοχη για καρτες SD και το Bluetooth.Καλο ειναι το μηχανημα να δουλευει σε κατασταση Powersave.

Για πιο προχωρημενους χρηστες η Canonical προτεινει να πειραχτει το "/apps/gnome-power-manager".

Και δεν το πουλάω καλύτερα? Σορρυ, αλλά αυτά που προτείνουν είναι εκτός ορίων!! Δεν ψωνίζεις κάτι για να το δουλέυεις με τις ελάχιστες δυνατές λειτουργίες! Είναι σαν να αγοράζεις μια έγχρωμη τηλεόραση τελευταίας γενιάς και να αναγκάζεσε να τα βλέπεις όλα ασπρόμαυρα και με μονοφωνικό ήχο, και να μην μπορείς να δουλέψεις ούτε το τηλεχειριστήριο!!

 

Γειά σας , εγώ διαθέτω το Asus 1000H και δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω τις 3 με 3,5 ώρες . Βέβαια η αλήθεια είναι ότι

έχω αναβαθμίσει σε 2 GB τη RAM και το έχω παραφορτώσει σε εφαρμογές (για πειραμα να δω τι σηκώνει) τόσο στα windows

όσο και στο linux που έχω εγκαταστήσει .

Πάντως έτσι το γουστάρω . Να δουλεύει ότι και στο desktop αλλιώς τι το πήρα , μόνο για ίντερνετ ;

      Δεν έχω netbook αλλά έχω εγκατεστημένη σε Laptop την Εlive-Gem (διανομή βασισμένη σε Debian με enlightement desktop) , ο δημιουργός της οποίας ισχυρίζεται ότι

   είναι ιδανική για netbook .

  Το Laptop με ταλαιπωρημένη 3 χρόνων μπαταρία και δίσκο 7200 ρπμ και αυτονομία το πολύ 1 ώρα...

  Σε σχέση με Ubuntu που έχω στο ίδιο Laptop η αυτονομία (με Elive) αυξήθηκε από 20-30 min μετρημένα και ξαναμετρημένα...

  Νομίζω ότι πρέπει να την δοκιμάσετε....

Geor169]

 

Πάντως έτσι το γουστάρω . Να δουλεύει ότι και στο desktop αλλιώς τι το πήρα , μόνο για ίντερνετ ;

 

Εγω διαφορετικη αντιληψη για τα netbook, για μενα ειναι για δουλεια (e-mail, word, μουσικη, latex και καμια ταινια) αρα η αυτονομια παιζει τον σημαντικοτερο ρολο για αυτο και ανοιξα το θεμα. Προσπαθω να βγαλω μια ακρη...

 

qbric ίσως τότε πρέπει να δοκιμάσεις καμμία απο τις ελαφρές διανομές ή ακόμα και αυτές που τρέχουν απο στικάκι ( πχ puppy)