Linux σε Laptop

stelios9 | Τρί, 08/25/2009 - 02:40 | 1' | 10

Καλησπέρα

 

Ψαχνω μια διανομη η οποια με τους drivers της να μου υποστηριζει πλήρως την ΑΤΙ καρτα μου σειρας HD. Ποια μου προτεινετε εσεις και για ποιον λογο???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν εννοείς διανομή που να ενσωματώνει από την αρχή drivers, δεν έχεις πολλές επιλογές Mandriva Οne ή Linux Mint.

Αν εννοείς διανομή, που δεν ενσωματώνει drivers από την αρχή, αλλά σου λέει «φίλε να κατεβάσω drivers αυτόματα;» τότε δοκίμασε το Ubuntu.

Σε κάθε περιπτωση όμως, πες μας ακριβώς ποια ATi κάρτα έχεις, μήπως κάποιος έχει εκ του σύνεγγυς εμπειρία και οπωσδήποτε ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.linuxinsider.gr/content/ατι-κάρτες-γραφικών-τελευταίες-εξελίξεις-και-συμβουλές

για να ενημερωθείς για το τι γίνεται με τους ΑΤι drivers στο Linux.

To sabayon εχει ενσωματωμενουν τους drivers. Το mint δεν εχει εχει ενσωματωμενους drivers.

 

Χμ χμ... Ναι, ο paschalis_m έχει δίκιο. To Sabayon έχει ενσωματωμένους drivers, όχι το Mint.

ty paschalis! :)

 

Dimitris: Ψάχνω μια διανομη η οποια να εχει πληρη υποστηριξη στην καρτα μου ειτε τον driver τον κατευαζεις ειτε τον εχει προεγκατεστημενο !Δοκιμασα ubuntu αλλα δεν ειχε driver κλειστου κωδικα να κατευασω αλλα ουτε και φανηκε οτι αυτος που ειναι προεγκατεστημενος στο λογισμικο να δουλευει...

Paschalis_m : Δοκιμασα το Sabayon επειδη και εγω ξερω οτι εχει τους drivers αλλα με αυτην την διανομη αντιμετωπιζω ενα μεγαλο προβλημα σε δυο υπολογιστες που δοκιμασα να το εγκαταστησω ! Οταν Φορτωνει το Live CD και τρεχει την υπηρεσια portmap τοτε μου βγαζει μαυρη οθονη και μενει εκει .. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο... Δοκιμασα το md5sum και δείχνουν ολα οκ !

 

Υ.Γ η καρτα μου ειναι η ΑΤΙ HD 3200

Ο σεφ προτείνει

Για out-of-the-box εμπειρίες: PCLinuxOS ή Mandriva (χωρίς να έχω δοκιμάσει την τελευταία, εμπιστεύομαι τον Δημήτρη).

Για μη-αυτόματες-εγκαταστάσεις: openSuSE.

Τι αποφεύγουμε: Fedora.

Ευχαριστω θα τις δοκιμασω και τις τρεις ...

Οσον αφορα την Fedora συμφωνω να την αποφυγουμε στις εκδοσεις 9(οχι απόλυτα) -10-11 !!! 6-7-8 που εχω δοκιμασει μπορει να εμφανιζανε καποια δυσκολια δεν ειχανε ομως απολυτως κανενα προβλημα... Κριμα που την χαλασανε... :((

stelios9, με μια σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο για την ATI HD3200 κάρτα σου, είδα ότι παίζουν προβλήματα επειδή είναι σχετικά φρέσκια.

Απ' ότι βλέπω εδώ

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/catalyst_98_linux.pdf

οι linux drivers που δίνει η AMD/ATI από το site της υποστηρίζουν την κάρτα σου.

Άρα, προτείνω να δοκιμάσεις με το Live CD του Mandriva One - αυτό περιλαμβάνει drivers γιαATi/nVidia και ίσως είσαι τυχερός και έχεις επιτάχυνση 3D  κατευθείαν.

Αν δεν παίξει, κατέβασε τον driver από το site της AMD, δοκιμάζοντας ξανά το Ubuntu σου:

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.5&lang=English

και κατασκευασε τα πακέτα με τον πατροπαράδοτο τρόπο, όπως δηλδ. περιγράφουμε εδώ (προφανώς θα αλλάξεις το Ubuntu/Hardy σε Ubuntu/Jaunty):

http://www.linuxinsider.gr/forum/ati-drivers-στο-ubuntu-και-το-kubuntu-οδηγίες-εγκατάστασης-με-χειροκίνητο-τρόπο

 

 

Eυχαριστώ ! Τελικα ξαναδοκιμασα ubuntu και τωρα μου ειδε κανονικα την καρτα μου με τον  driver του κλειστου κωδικα ! Τωρα μου δουλευουν ολα κανονικα!!!

Καλησπερα συγνομη αν γραφω σε λαθος θεμα για το προβλημμα που εχω.

Εχω ενα toshiba laptop εβαλα τα linux 9.10 και με εβγαλε ενα μπερδεμα στον ανεμηστηρα ψυξης η θα δουλεβει συνεχεια χωρης να εχει ανεβασει θερμοκρασια η δεν θα δουλευει

καθολου με αποτελεσμα να ζεστενετε υπερβοληκα οταν δεν δουλεβει καθολου πρεπει να κανω επανεκκινηση τον υπολογιστη για να λειτουργήσει.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο????

Είναι λίγο εκτός θέματος, αλλά δεν πειράζει (ίσως οι διαχειριστές το μεταφέρουν στο σωστό...).

Αυτό στο παρουσιάζει μόνο σε linux ή και σε windows?? Αν και στα δύο, μάλλον έχει πρόβλημα το pc και πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός. Αν μόνο στο linux τότε κάτι δεν έχει εγκατασταθεί σωστά, οπότε είτε καθαρή επανεγκατάσταση ή δοκιμή άλλης διανομής...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων