Πως αλλάζω τα προεπιλεγμένα εικονίδια στο κυρίως μενού?

Johnny V | Δευ, 08/10/2009 - 18:33 | 1' | 16

Έχω βρεί ένα πολύ ωραίο πακέτο με πολλές εικόνες .png για φακέλους drives και άλλα.

 

Προσπάθισα να τα εγκαταστίσω σαν πακέτο "Εικονίδια" αλλα δεν τα κατάφερα και έτσι απλά όσα ήθελα και ήταν εφικτά τα άλλαξα χειροκίνητα απο τις ιδιότητες του κάθε φακέλου-drive. Θέλω να αλλάξω όμως και τα εικονίδια στο μενού "Τοποθεσίες" και δυστιχός με δεξί κλίκ δεν γίνετε τπτ... Βρήκα την τοποθεσία των default εικονιδίων του θέματός μου και πήγα να τα αντικαταστίσω με αυτά που θέλω, όμως δεν μπορώ να το κανώ... Ίσως χρειάζετε δικαιόματα χρείστη root... Μπορείτε να βοηθίσετε?

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου φιλε μου !!!

Πες μας σε τι διανομη θελεις να τα αλλαξεις......

 

Edit :

Οπα sorry τωρα το ειδα ubuntu!!

Λοιπον....επειδη ειναι λιγο πολυπλοκο το να αλλαξεις τα εικονηδεια απο τα προεγκατεστημενα θεμματα,και αυτο γιατι ειναι εικονες .svg

Θα σου πω εναν πολυ ευκολο και απλο τροπο!!

Καταρχας θα σου πρωτεινα να κατεβασεις αυτο το θεμα :

rapidshare.com/files/264473993/vagrale_Theme.tar.gz   (μην ανυσηχεις ειναι create by me )

Το κατεβαζεις - αποσυμπιεζεις το φακελο - Πηγαινεις /home/user πατας ctrl+H (για να εμφανιστουνε οι κρυφοι φακελοι) -

Βρισκεις το φακελο .icons - τον ανοιγεις και βαζεις μεσα τον αποσυμπιεσμενο φακελο !!  /home/user/.icons

Ολα τα icons ειναι σε διαστασεις 128x128 και οτι θελεις να αλλαξεις,!!

Για να τις αλλαζεις :

Βρισκεις την εικονα που θελεις να αλλαξεις ,

ΠΡΟΣΟΧΗ θα ειναι πολλες ιδιες,πρεπει να βρεις αυτη οπου δεν θα εχει πανω δεξια εναν συνδετηρα,

αυτο που ειναι στη foto δηλαδη!!

img35.imageshack.us/img35/4619/screenshot1qfk.png

δηλαδη στo παραδειγμα μας ειναι το emesene.png

Θα κανεις ονομασεια τη νεα σου εικονα ακριβως με το ιδιο ονομα - την τοποθετεις μεσα και -

και στο παραθηρο που θα εμφανιστει πατας Αντικατασταση -

κανεις μια Ανανεωση και θα δεις πως θα εχουνε αλλαξει και αλλες εικονες αλλα με τον συνδετηρα δεξια πανω!! 

Και εισαι ok!!

Το θεμα το αλλαζεις απο : Συστημα - Προτιμησεις - Εμφανιση - Θεμα -

πατας Προσαρμογη... - και στο παθηρο που θα εμφανιστει - Εικονιδια - vagrale13

 

Μονο να Προσεξεις να μην αλλαζεις εικονες οταν χρησημοποιεις το θεμα!!

Οι Νεες εικονες να ειναι .png και με διαστασεις 128x128

 

Το θεμα ειναι καπως ετσι :

img34.imageshack.us/img34/9162/screenshotcwq.png

Ελπιζα να μην σε μπερδεψα!!

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν απλά λόγο (μάλλον) του οτι το επιχιρουσα σε "μαμα" θέμα, δεν αλλάζανε οι εικόνες.

Πάω να το δοκιμάσω τώρα. Αν αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα θα σου ξαναστείλω! :)

Γινετε και στα θεμματα τα οποια υπαρχουνε , απλα......ειναι λιγο πιο πολυπλοκα και δεν θα ελεγα πως ειναι και η καλυτερη λυση!!

Αν αντιμετωπισεις καποιο προβλημα,απορεια......απλα ρωτα!!

Το καθε θεμα τα διαμορφωνει συνηθως. (μερικα τ' αφηνουν -τα εικονιδια- & ως εχουν)

Μπορεις να δεις:

gnome-look

Ubuntu art

Devian art/Linux themes

H ακομα να δεις desktops & θεματα χρηστων του φορουμ μας & να παρεις ιδεες.

& να επιλεξεις καποιο θεμα.

& οπως σου ειπε & ο vagrale13, γινεται & με το χερι, μπαινοντας στον αντιστοιχο φακελο σα διαχειριστης, μα αποφυγετο, οχι τπτ αλλο, μα μπορει να εχεις ανομοιομορφιες μεγεθους & τετοια πραγματα....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Πάρα πολύ μπέρδεμα γιατί πρέπει να αλλάξω τα πάντα και τα περισότερα δεν ξέρω καν τι είναι... Μάλλον προς το παρόν θα το αφίσω έτσι και βλέπω στο μέλλον μήπως ασχολιθώ με κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά αυτά που θέλω να αλλάξω απο το "μαμα" Human είναι 4-5 πράγματα και δεν έχω όρεξη να τα ψάχνω όλα ενα ενα...

Πες μου πια ειναι αυτα που θελεις να αλλαξεις απο το human..... υπαρχει τροπος να αλλαξεις μονο αυτα!!

Πάντως φίλε vagrale13 μπράβο για το theme που έφτιαξες.το κατέβασα και ειναι πολύ ωραίο..

 

=========================================================

 Τον Προσωπικό Φάκελο, Επιφάνεια Εργασίας, τον main εικονίδιο των φακέλων, Υπολογιστή, Τοπικό Δίσκο και Δίκτιο.

Thanx harris !!!

Αυτα ειναι 6,οχι 4

Λοιπον Καταρχας θα πρεπει να κανεις μια αντιγραφη-επικοληση το φακελο Human, στην Επιφανεια Εργασειας σου - βρισκετε  /usr/share/icons/Human
Μετα θα πρεπει να μπορεις να κανεις καποιες εικονες σου και .svg (ενα απο τα καλυτερα προγραμματα ειναι το Inkscape)!!!

appnr.com/install/inkscape Εγκατασταση απο εδω !!

Ανοιγεις την εικονα με το inkscape - effects - Εικονα - Embed All Images - Εφαρμογη (μην τικαρεις κανενα κουτακι) -
πατας Χ (κλεινεις το μηνημα αυτο δηλαδη) - Αρχειο - Save as... - το ονομα της εικονας (χωρις καταληξη png,svg,μονο το ονομα)

Για την αλλαγη μεγεθους - ανοιξε synaptic - γραψε nautilus-image-converter - και καντο εγκατασταση (για μενα ο καλυτερος τροπος αλλαγη μεγεθους)
Αριστερο κλικ πανω στη foto - Rezize Images... - Επιλογη custom size (γραφεις και τις διαστασεις που θελεις) - και resize - και εισαι οκ!!
Τωρα εχεις ολα τα εργαλεια για να κανεις την αλλαγη των εικονων!!

Για το icons Επιφάνεια Εργασίας :

Πρωτο resize 48x48 - Ονομα user-desktop.png και το τοποθετεις - 48χ48 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Δευτερο resize 24x24 - Ονομα user-desktop.png και το τοποθετεις - 24x24 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τριτο resize 22x22 - Ονομα user-desktop.png και το τοποθετεις - 22x22 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)

Για το icons Προσωπικο φακελο :

Πρωτο resize 128x128 - Μετατροπη σε .svg - Ονομα user-home.svg και το τοποθετεις - scalable - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Δευτερο resize 48x48 - Ονομα user-home.png και το τοποθετεις - 48x48 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τριτο resize 24x24 - Ονομα user-home.png και το τοποθετεις - 24x24 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τεταρτο resize 16x16 - Ονομα user-home.png και το τοποθετεις - 16x16 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)

Για τον Υπολογιστη μου :

Πρωτο resize 128x128 - Μετατροπη σε .svg - Ονομα computer.svg και το τοποθετεις - scalable - devices - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Δευτερο resize 48x48 - Ονομα computer.png και το τοποθετεις - 48x48 - devices - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τριτο resize 24x24 - Ονομα computer.png και το τοποθετεις - 24x24 -devices - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τεταρτο resize 16x16 - Ονομα computer.png και το τοποθετεις - 16x16 - devices - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)

Για το Δυκτιο :

Πρωτο resize 48x48 - Ονομα network-workgroup.png και το τοποθετεις - 48χ48 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Δευτερο resize 24x24 - Ονομα network-workgroup.png και το τοποθετεις - 24x24 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)
Τριτο resize 16x16 - Ονομα network-workgroup.png και το τοποθετεις - 16x16 - places - Πατας Aντικατασταση - και μετα F5 (για Ανανεωση)

Τα αλλα δεν καταλαβα πια ακριβως ενοεις.....πες μου για να μην αλλαξεις αλλα

Μολις τελειωσεις, πηγαινεις το φακελο Human στο - home/user/.icons - και εισαι ok!!

Ελπιζω να καταλαβεις πως τα ενvοω......δεν ειναι δυσκολο,ειναι αρκετα ευκολο,δωκιμασε να το κανεις και θα δεις πως ειναι απλο!!

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Είσαι θεός! Τα βρίσκω και μόνος μου τώρα όλα! ;)

 

Υ.Γ.

Δεν σε πειράζει να σου "φάω" 1-2 εικονάκια απο το θέμα σου? :P

Ωραια.......αντε μεγια και για το καινουριο σου θεμα.....

και μολις τελειωσεις πες μου να σου πω και τον τροπο να το αλλαξεις και ονομασεια!!

 

Υ.Γ.

Παρε οσα θελεις,βαλτα σε οποια κατηγορεια θελεις.......

και αν θελεις και αλλα icons......εχει εδω  www.gnome-look.org/index.php παρα πολλα!!

Τελικά επέλεξα να πάρω το δικό σου και να το φτιάξω! Αν μπεις στο τρυπάκι :p

Πως μπορώ να αλλάξω το όνομα τελικά?

Μόλις το ολοκλυρώσω θα το ανεβάσω να το δείτε!

 

EDIT:

Μόλις το βρήκα για το όνομα! ;)

Παρα πολυ ωραια & ακομα καλυτερα που το καταφερες & μονος σου.

Τωρα λοιπον, θα πρεπει να γραψεις πως το εκανες, οσο απλο & αν ειναι, ωστε καποια στιγμη να το βρουν καποιοι που ισως & αυτοι θα θελουν να κανουν το ιδιο.

Αυτη ειναι η ενοια & η δυναμη της Κοινοτητας, του LINUX & του Ανοικτου Λογισμικου γενικοτερα!

Δινεις τη λυση σε κατι που καταφερες & στους αλλους.

Τιποτε μα τιποτε δεν ειναι ασημαντο!!!

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μπραβο σου και απο εμενα!!!

Για να αλλαξουμε την ονομασεια απο το θεμα :

Διπλο κλικ στο αρχειο index.theme - Εμφανιση -

Και στη γραμμη Name=  αλλαζουμε την ονομασεια, με το δικο μας ονομα -
και παταμε Αποθηκευση !!!

Σε προλαβα Johnny V !!