Logitech Quickcam Connect E2500 installation problem -- please help [Λύθηκε]

cdmc | Σάβ, 08/01/2009 - 12:49 | 4' | 14

Παιδιά καλησπέρα

 

Μετά από πολλές προσπάθειες να συνδέσω την παλια μου webcam (creative notebook)

στο ubuntu (9.04) και μετά από έρευνα και ερωτήσεις επί ερωτήσεων κατέληξα να

αγοράσω νέα web cam και πιο συγκεκριμένα την Logitech Quickcam Connect (E 2500).

Την αγόρασα λοιπόν και πήγα να την εγκαταστήσω σύμφωνα με τις οδηγείες που βρήκα εδώ

http://www.actionshrimp.com/2008/08/logitech-quickcam-e2500-on-ubuntu-s…

ακολούθησα τις οδηγείες και όλα καλά εώς την στιγμή που εκτέλεσα την εντολή

sudo ./gspca_build

εκεί μου έβγαλε τα παρακάτω σφάλματα :

 REMOVE the old module if present
ERROR: Module gspca does not exist in /proc/modules

 CLEAN gspca source tree
rm -r -f *.o decoder/.gspcadecoder.o.cmd decoder/*.o \
    .gspca.o.cmd  *.o *.ko *.mod.* .[a-z]* core *.i \
    *.symvers *.err

 COMPILE gspca Please Wait ....!!

 INSTALL gspca in the kernel binary tree
mkdir -p /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/media/
rm -f /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/media/spca5xx.ko
rm -f /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/media/video/gspca.ko
install -c -m 0644 gspca.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/media/
install: cannot stat `gspca.ko': No such file or directory
make: *** [install] Error 1

 LOAD gspca in memory
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/oss-compat, it will be ignored in a future release.
FATAL: Module gspca not found.

 PRINT COMPILATION MESSAGES if ERRORS look kgspca.err
make -C /lib/modules/`uname -r`/build SUBDIRS=/home/cdmc/gspcav1-20071224 CC=cc modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.28-14-generic'
  CC [M]  /home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.o
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:54:27: error: asm/semaphore.h: No such file or directory
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c: In function ‘spca5xx_ioctl’:
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2466: σφάλμα: implicit declaration of function ‘video_usercopy’
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c: At top level:
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2612: σφάλμα: unknown field ‘owner’ specified in initializer
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2612: προειδοποίηση: initialization from incompatible pointer type
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2614: σφάλμα: unknown field ‘type’ specified in initializer
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c: In function ‘spca50x_create_sysfs’:
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2772: σφάλμα: implicit declaration of function ‘video_device_create_file’
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:2783: σφάλμα: implicit declaration of function ‘video_device_remove_file’
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c: In function ‘spca5xx_probe’:
/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.c:4314: σφάλμα: incompatible types in assignment
make[2]: *** [/home/cdmc/gspcav1-20071224/gspca_core.o] Error 1
make[1]: *** [_module_/home/cdmc/gspcav1-20071224] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.28-14-generic'
make: *** [default] Error 2

Έχω κουραστεί και ταλαιπωρηθεί πολύ πριν φτάσω να κάνω post εδώ. Γι' αυτό

αν ξέρει κάποιος ποιό είναι το πρόβλημα ή ξέρει να μου πει πως να εγκαταστήσω

με απλά βήματα ή και με όχι τόσο απλά βήματα (αλλά να είναι όλα τα βήματα)

την webcam please help.

 

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου φίλε μου,

Αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που σου χτυπάει η διαδικασία είναι γιατί χρησιμοποιείς μια έκδοση του gspca παλιά (24/12/2007, το λέει κ στο όνομα του αρχείου που κατεβάζεις), η οποία ήταν φτιαγμένη για πυρήνες εκείνης της εποχής, ενώ εσύ έχεις Ubuntu 9.04 κ πυρήνα 2.6.28, που είναι πιο καινούργια "φρούτα".

Έτσι, ο driver που κατεβάζεις, περιμένει να δει στον κώδικα του πυρήνα σου κάποια πράγματα, κ βρίσκει άλλα πλέον, οπότε χτυπάει λάθος.

Στις οδηγίες που ακολούθησες, το λέει κ ο τύπος, ότι κατεβάζει μια συγκεκριμένη εκδοχή, κ όχι την τελευταία, κ δίνει link για τις "κανονικές εκδόσεις".

Πριν όμως κατεβάσεις οτιδήποτε άλλο, άκου με προσοχή:

Οι drivers gspca έχουν γίνει μέρος του πυρήνα του Linux από την έκδοση 2.6.27 κ μετά. Εσύ λοιπόν, θεωρητικά, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως. Όσα διάβασες ήταν από εποχές που ο driver ήταν ακόμα πειραματικός (νομίζω το παληκάρι που τα γράφει ήταν σε ubuntu 8.04) κ έπρεπε να κάνεις όλη αυτή τη μανούρα για να τον προσθέσεις στον πυρήνα σου.

Έτσι, πριν από οτιδήποτε άλλο, δοκίμασες μήπως παίζει ως έχει;

Μπορείς να κάνεις τα παρακάτω για να το διαπιστώσεις:

  1. Βεβαιώσου ότι η κάμερα είναι αποσυνδεδεμένη.
  2. Τρέξε το πρόγραμμα "Log File Viewer" (υποθέτω ότι έχεις Gnome. Σε μένα είναι στα Applications -> System Tools).
  3. Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει επέλεξε αριστερά να παρακολουθείς το αρχείο "dmesg".
  4. Κάνε scroll-down μέχρι το τέρμα ώστε να βλέπεις τις πιο πρόσφατες καταχωρήσεις.
  5. Τώρα συνέδεσε την κάμερα σου κ δες τι σου γράφει. Αρχικά πρέπει να αντιδράσει το σύστημα USB αναφέροντας ότι εντοπίστηκε νέα συσκευή κ τι τύπου είναι, κ μετά πρέπει να ακολουθήσουν τα μηνύματα του driver για τη συσκευή αυτή. Αν όλα πάνε καλά, πρέπει νομίζω να σου πει κάπου ότι έφτιαξε τη "συσκευή" /dev/video0 (ή 1, ή 2, κ.ο.κ. αν έχεις κ άλλες συσκευές video).

Αν τα δεις όλα αυτά, τότε η κάμερα παίζει ως έχει. Τρέξε πχ το πρόγραμμα "cheese" (αν δεν το έχεις, κάνε του μια εγκατάσταση, είναι στα αποθετήρια του ubuntu), κ λογικά θα δεις εικόνα.

Αν δεν παίξει, τότε το πιθανότερο είναι ότι η έκδοση του gspca που είναι ενσωματωμένη στον πυρήνα 2.6.28 δεν υποστηρίζει την κάμερα σου. Σε αυτή τη περίπτωση, έχεις τρεις επιλογές:

  1. Προσπαθείς να εγκαταστήσεις πιο νέο πυρήνα μήπως κ πιο νέες εκδόσεις του driver την υποστηρίζουν.
  2. Σε ubuntu, ίσως να είναι πιο εύκολο να κατεβάσεις απλά το επόμενο ubuntu σε livecd κ να δοκιμάσεις πρώτα αν δουλεύει εκεί.
  3. Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του gspca (όχι του 2007) κ κάνεις μια πολύ παρόμοια ταλαιπωρία, σαν αυτή που περιγράφει ο τύπος στο link που έδωσες, αλλά για πιο σύγχρονη έκδοση.
  4. Κάνεις υπομονή μέχρι να βγει πυρήνας που να υποστηρίζει την κάμερα σου.

Πριν όμως ταλαιπωρηθείς με κάτι από αυτά, δοκίμασε αν παίζει όπως σου είπα, κ αν νομίζεις ότι δεν παίζει, κάνε copy-paste εδώ στο forum μας τα μηνύματα που σου τυπώνει μόλις συνδέεις την κάμερα σου.

Καλή τύχη!

ΥΓ: Κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Αν όλα τα μηνύματα που σου βγάζει είναι ωραία κ καλά, αλλά εικόνα γιοκ, παίζει να είναι θέμα δικαιωμάτων. Πήγαινε πάνω στο μενού System->Administration->Users and Groups, επέλεξε το χρήστη σου (διπλό κλικ στο όνομα του), κ στη δεύτερη καρτέλα (user priviledges το λέει σε μένα) δες ότι είναι τικαρισμένη η γραμμή που λέει "capture video from webcams" κλπ. Αν δεν είναι, βάλε ένα "τικ" εκεί, κ κάνε logout κ ξανά login.

edit: μόλις παρατήρησα από το post σου ότι πιθανότατα έχεις Ελληνικό περιβάλλον, μενού κ μηνύματα στο Linux σου. Ελπίζω ότι θα βγάλεις άκρη κ θα κάνεις την μετάφραση από τις Αγγλικές ονομασίες που σου δίνω εγώ...

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Αγαπητέ φίλε gnu_labis κατ' αρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για την τάχυστη απάντηση σου.

Να σου πώ ότι έκανα ενα format και επανεγκατέστησα τα ubuntu 9.04 στο laptop μου.

Έκανα update οπότε έχω πυρήνα 2.6.28-14.

Ακολούθησα τις οδηγείες σου σαν ευαγγέλιο και :

1. είχες δίκιο για τους χρήστες δεν ήταν ενεργοποιημένο το capture video from webcams. Το ενεργοποίησα.

2. Έτρεξα το Log File Viewer πήγα στο dmesg και πήγα στο τέλος ώστε να βλέπω τις πιο πρόσφατες καταχωρήσεις. Συνέδεσα

    την κάμερα αλλά δυστυχώς δεν αντέδρασε το σύστημα του USB αλλά ούτε έγραψε κάτι.

3. Πήγα στο synaptic και κατέβασα το gspca-source και gspiceui. αλλά μετά απο εκεί τι πρέπει να κάνω;

4. Σύμφωνα με το https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsMultimediaWebCamerasLogitech η κάμερα είναι συμβατή.

 

Έχω πελαγώσει τι να κάνω δεν ξέρω υποτίθεται ότι αυτήν την πήρα γιατί είναι συμβατή ή τουλάχιστον στο τέλος δουλεύει.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Καλά, το gspiceui είναι άσχετο, βγάλτο (διάσημο πρόγραμμα για προσομοίωση ηλεκτρονικών κυκλωμάτων, καμία σχέση με κάμερες).

Ούτε κ κάτι άλλο χρειάζεσαι. Όταν λέω ότι ο driver είναι ενσωματωμένος, το εννοώ. Τον έχεις ήδη, κανένα πακέτο δεν χρειάζεσαι έξτρα. Το gspca-source είναι για να καλύψει την περίπτωση που θα βάλεις παλαιότερο πυρήνα στο ubuntu (μικρότερο του 2.6.27) κ θες να του προσθέσεις υποστήριξη για webcams.

Όσο για το ότι δεν βλέπεις τίποτα, πριν πας παρακάτω, δοκίμασε κ κάτι τελευταίο:

Συνέδεσε την κάμερα σου, δώσε της 5-6 δευτερόλεπτα, κ μετά άνοιξε ένα τερματικό, κ δώσε την εντολή dmesg. Κοίτα στις τελευταίες γραμμές που θα σου τυπώσει αν λέει κάτι από αυτά που σου έλεγα.

Κ επιπλέον, δεν μας είπες ακόμα, δοκίμασες κ ΔΕΝ παίζει; Δηλαδή άνοιξες κάποιο πρόγραμμα για κάμερες (πχ το cheese που σου ξαναείπα) κ δεν είδες εικόνα; Αν όχι, δοκίμασε το, γιατί μπορεί πραγματικά να παιδεύεσαι χωρίς κανένα λόγο.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φίλε είχες δίκιο και πάλι και δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω,

στο cheese δούλεψε αλλά στο skype όπως και στο camorama δεν δουλεύει. και καλά στο camorama δεν με νοιάζει

αλλά στο skype πρέπει να δουλέψει γι' αυτό άλλωστε την πήρα.

 

Τίποτα βρε. Χαίρομαι που παίζει. Λοιπόν, απ'ό,τι είδα κ από τη σελίδα με τη συμβατότητα των συσκευών στο ubuntu που έβαλες παραπάνω, παίζει αυτό το σκηνικό. Για κάποιες λέει ότι παίζουν στο cheese αλλά όχι στο skype κ το ανάποδο.

Ίσως αξίζει να τρέξεις μία το skype από τερματικό (απλά γράφεις "skype" σε ένα τερματικό) κ να δεις αν σου πετάει τίποτα μηνύματα λάθους (στο τερματικό) όταν πάει να "ανοίξει" το skype την κάμερα. Αν το κάνεις κ σου βγάλει κάποιο μήνυμα λάθους, κάνε το ένα copy-paste εδώ.

Επίσης αν μπορείς να περιγράψεις λίγο καλύτερα το τι σημαίνει ότι δεν παίζει η κάμερα στο skype θα βοηθούσε. Πας πχ στις ρυθμίσεις του skype κ δεν βλέπει καμία κάμερα; Ή μήπως τι βλέπει αλλά δεν εχεις εικόνα; Ή πάλι ναι μεν έχεις εικόνα αλλά είναι παραμορφωμένη;

Πάντως για να πάρεις λίγο θάρρος, εμένα η καμερούλα μου πλέον παίζει κ στα δύο (cheese κ skype), κ ήταν πολύ πιο γ**μ**σε τα κατάσταση από τη δικιά σου ("motion eye" camera ενσωματωμένη σε sony vaio, συνταγή για πονοκέφαλο κοινώς).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Καλησπέρα λοιπόν έκανα ότι μου είπες :

άνοιξα ένα τερματικό και έτρεξα το skype και έβγαλε τα παρακάτω :

cdmc@cdmc3:~$ skype
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.hdmi
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1569:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)

και όταν κάνω μέσα στα options video test βγάζει τα παρακάτω :

Starting the process...

Skype Xv: Xv ports available: 16
Skype XShm: XShm support enabled
Skype Xv: Using Xv port 58

επίσης η κάμερα που βλέπει το skype είναι :

USB Camera (046d:089d) (/dev/video0)

Τι κάνει τώρα η camera όταν κάνω το video test πρασινίζει η οθονούλα και έχει πολλά παράσιτα. Δηλαδή πράσινα με χιόνια.

τώρα τι άλλο να περιγράψω δεν ξέρω.

Μια χαρά τα λες :) Αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο είχα αντιμετωπίσει κ εγώ στην αρχή με τη δική μου κάμερα στο skype.

Τα πρώτα μυνήματα έχουν να κάνουν με τον ήχο κ τα αγνοείς.

Τα επόμενα μυνήματα λένε απλά ότι όλα πάνε καλά, κ το skype -όπως λες κ εσύ- βλέπει την κάμερα.

Πριν προχωρήσουμε σε πιθανές λύσεις για την εικόνα, έχω δύο ερωτήσεις:

1) Έχεις το τελευταίο skype? Αυτή τη στιγμή, η τελευταία έκδοση είναι 2.0.0.72

2) Έχεις εγκαταστήσει 32- ή 64-bit Linux?

Με μια σύντομη αναζήτηση στο internet πάντως είδα ότι αρκετοί έχουν πετύχει να δουλέψει η εν λόγω κάμερα με skype στο linux, οπότε γιατί όχι κ έσυ ;-)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Γεια σου και πάλι :)

έχω την τελευταία έκδοση του skype (2.0.0.72)

όσο για τα linux έχω 32 bit linux.

Ναι το κατάφεραν αλλά πως ;

 

ΟΚ λοιπόν, πάμε να δοκιμάσουμε 1-2 πραγματάκια.

Καταρχήν, βεβαιώσου ότι έχεις εγκατεστημένο τα πακέτα "libv4l-0" κ "luvcview".

a. Άνοιξε ένα τερματικό, κ τρέξε το skype ως εξής:
LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

b. Αν δεν παίξει, ξαναδοκίμασε με μια άλλη βιβλιοθήκη:
LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype

c. Αν κ πάλι δεν δεις φώς, τότε πρέπει να το περιπλέξουμε λίγο:

  1. Δώσε καταρχήν σε ένα τερματικό:
    luvcview -L

    Εμένα, όταν δίνω αυτή την εντολή, μου βγάζει τις εξής πληροφορίες:
    dimitris@mercury:~$ luvcview -L
    luvcview 0.2.4

    SDL information:
    Video driver: x11
    A window manager is available
    Device information:
    Device path: /dev/video0
    /dev/video0 does not support read i/o
    { pixelformat = 'YUYV', description = 'YUV 4:2:2 (YUYV)' }
    { discrete: width = 640, height = 480 }
    Time interval between frame: 1/15,
    { discrete: width = 320, height = 240 }
    Time interval between frame: 1/15,
    { discrete: width = 176, height = 144 }
    Time interval between frame: 1/15,
    { discrete: width = 160, height = 120 }
    Time interval between frame: 1/15,


    Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ποιες αναλύσεις υποστηρίζει η κάμερα στην κατηγορία YUV (εμένα δεν έχει κ άλλη κατηγορία, αλλά εσύ μπορεί να έχεις. Όπως κ να έχει, εσύ θες μια από τις αναλύσεις που αναγράφονται κάτω από τη γραμμή περί YUV). Επίσης σημείωσε το ρυθμό ανανέωσης που θα σου βγάλει (15 frames per second στην περίπτωση μου).
  2. Μέσα στο home φάκελο σου υπάρχει ο κρυφός φάκελος με το όνομα .Skype, κ μέσα πρέπει να υπάρχει ένας υποφάκελος με το όνομα του χρήστη σου στο skype. Eκεί (στο .Skype/[your_skype_username]), πρέπει να υπάρχει το αρχείο config.xml. Άνοιξε το αρχείο αυτό με τον αγαπημένο σου editor για να προσθέσεις κάποιες γραμμές.
  3. Χρησιμοποίησε τη λειτουργία αναζήτησης του editor σου κ ψάξε για τη λέξη Αutosend
  4. Αν δεν υπάρχει, κλείσε τον editor, πήγαινε στις ρυθμίσεις video του Skype, κ πείραξε την επιλογή "start my video automatically when I am in a call". Πάτα Αpply, Close, κ μετά ξανάνοιξε το config.xml κ ψάξε πάλι για τη λέξη Autosend. (το αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι το Autosend δεν σε απασχολεί προς το παρόν, ο μόνος λόγος που το κάνεις είναι γιατί χρειάζεσαι τη γραμμή που λέει Autosend στο αρχείο config.xml, προκειμένου να ξέρεις που θα βάλεις τις γραμμές που θα σου πω).
  5. Άφου λοιπόν βρεις τη γραμμή που έχει τη λέξη Autosend, ακριβώς από κάτω πρέπει να δηλώσεις την ανάλυση της κάμερας σου. Πχ σε μένα, το εν λόγω τμήμα του config.xml λέει:

    contacts
    0
    480
    640
    1


    Τα AdvertPolicy κ Disable, παίζει να τα έχεις, παίζει κ όχι, αλλά όπως κ να έχει δεν σε απασχολούν. Άμα δεις την καρτέλα με τις ρυθμίσεις video του skype θα καταλάβεις σε ποιες ρυθμίσεις αντιστοιχούν. Αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι τo CaptureHeight κ CaptureWidth. Βάλε τα δικά σου νούμερα, σώσε το αρχείο κ κλείσ'το. Κάνε ένα restart το skype για καλό κ για κακό κ ξαναδοκίμασε.
  6. Αν δεν παίξει πάλι, δοκίμασε μία-μία όλες τις αναλύσεις που πήρες πιο πριν ότι υποστηρίζει η κάμερα σου σε YUV.
  7. Αν κ πάλι δεν παίξει, δοκίμασε να προσθέσεις κάτω από το CaptureWidth άλλη μια γραμμή που κλειδώνει το framerate σε μία συγκεκριμένη τιμή. Πχ:

    contacts
    0
    480
    640
    15
    1

  8. Δοκίμασε με το μέγιστο framerate αλλά κ με μικρότερα. Πχ εγώ στην κάμερα μου θα δοκίμαζα με 15, με 10, κ με 5.

d. Τέλος, μπορείς να συνδυάσεις τα όσα έκανες με τα πρώτα βήματα (τα LD_PRELOAD). Δηλαδή να πειράζεις το αρχείο config.xml, κ να τρέχεις το skype με ένα από τα δύο LD_PRELOAD που σου είπα στην αρχή. Μαζεύονται πολλοί συνδυασμοί, το ξέρω, γι'αυτό στο άφησα σαν τελευταία λύση :)

Για να δούμε λοιπόν...

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φίλε gnu_labis δεν βρίσκω λόγια να σε ευχαριστήσω η camera δούλεψε με την πρώτη εντολή.

LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

τώρα το μόνο που μας μένει είναι να φτιάξουμε έναν εκκινητή στην επιφάνεια εργασίας.

Πως μπορούμε να το κάνουμε αυτό ώστε να μπορούμε να το ξεκινάμε χώρις το τερματικό ;

Κρίμα δηλαδή τις 2 σελίδες οδηγίες. Κ το σκέφτηκα να πω μόνο τα Α κ Β, κ να αφήσω τα υπόλοιπα σε περίπτωση που δεν έπαιζε. Δεν βαριέσαι, χαίρομαι πού έβγαλες άκρη :D

Κ που ξέρεις, μπορεί να χρειαστούν στο μέλλον για κάποιον άλλο, λιγότερο "τυχερό".

Όσο για αυτό που ρωτάς, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Αυτό που κάνω εγώ είναι να φτιάχνω ένα script αρχείο με τον editor μου κ μετά να βάζω συντόμευση για το script αυτό.

Πχ στην περίπτωση σου, θα έφτιαχνα ένα αρχείο κάπως έτσι:

#!/bin/sh

LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

Στη συνέχεια θα το έσωζα με ένα όνομα, έστω my_skype.sh κ θα το έκανα εκτελέσιμο ως εξής (με ένα τερματικό στην τοποθεσία που το έσωσα):
chmod +x my_skype.sh

Ή, αν σε χαλάει το τερματικό, γίνεται κ με δεξί κουμπί στο εικονίδιου του αρχείου σου, μετά πας στις Ιδιότητες, στα permissions, κ ενεργοποιείς το "execute".

Έπειτα θα το μετέφερα στο /usr/local/bin (χρειάζεσαι όμως δικαιώματα root για να γράψεις σε εκείνο το φάκελο), ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να λέω πού είναι το script μου (το /usr/local/bin είναι περασμένο στο σύστημα σαν ένας από τους βασικους φάκελους με προγράμματα).

Από εδώ κ πέρα μπορείς να γράφεις σε ένα οποιοδήποτε τερματικό "my_skype.sh", σε όποιο φάκελο κ αν βρίσκεσαι, ή ακόμα κ στο Run Application (alt+f2). Κ φυσικά μπορείς να φτιάξεις μια συντόμευση με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας (ή γιατί όχι κ στη μπάρα του gnome), που θα της πεις να εκτελεί (στο πεδίο command) το αρχείο /usr/local/bin/my_skype.sh

Άντε, καλές τηλεσυνδιασκέψεις!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

gnu_labis συγχαρητήρια!!! οι απαντήσεις σου ήταν απίστευτες... Δεν έχω πρόβλημα με camera, αλλά κάθισα και διάβασα όλο το νήμα, μόνο και μόνο για να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω...

thumbs up!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων