windows 7= copy KDE!! Aisxos

aggelos7 | Κυρ, 07/05/2009 - 18:43 | 1' | 42

Καλησπέρα παιδιά,

 εχθές έτυχε να δω από κοντά τα νέα windows 7 και πραγματικά έμεινα έκπληκτος και εκνευρισμένος από αυτό που αντίκρυσα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Τα windows 7 δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια πιστή αντιγραφή του KDE 4 και πραγματικά αναρωτιέμαι πως αυτή η εταιρεία που τα δημιουργεί θέλει να λέγεται σοωαρή. Αυτό το πράγμα είναι ένα απλό αίσχος και τίποτα παραπάνω. Θα ήθελα να εκφραστώ με διαφορετικό τρόπο, αλλά θα μείνω πολιτισμένος...

Όποιος άλλος τα έχει δει θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άγγελε μην χαλιέσαι είναι γνωστή η τακτική της μικρομαλακής να αντιγράφει, αλλά ως προς την εμφάνιση. Για να φτάσει το KDE4 έχει πολύ δρόμο και η γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ να το φτάσει, γι' αυτό το KDE κάνει προσπάθεια για έκδοση παραθύρων!

καλησπέρα και από εμένα...

έπεσε και σε μένα μια κόπια από τα καινούργια windows....

εκείνο που πρέπει να πω είναι το εξής:

 

μετά από τόσο καιρό που ασχολούμαι με λίνουξ (έχω σβήσει τα windows από το pc μου) ......ΕΝΤΕΛΩΣ όμως γιατί ξέρω και κάτι φιλαράκια που ακόμα δεν το αποτολμάνε...

...ξέφυγα πάλι...

 

που ήμουν ...α στα windows 7 .....

σε ένα μηχάνημα με

intel celeron  και 1 gb ram ....αδέρφια πετάνε....!!!!!!

δεν ξέρω αν τα έκανα όλα σωστά , αλλά μου φάνηκανε πάρα πολύ όμορφα....

 

δεν ξέρω για το kde που λέει ο φίλος , αλλά όταν τα είδα για πρώτη φορά αυτό που άθελα μου ξέφυγε και με δουλευάνε τρεις μέρες μετά ήταν

 

<<με αυτά τα windows θα ξαναγαπήσουμε τα windows>>

 

αδέρφια , έρχονται και έρχονται αγριεμένα.....

Cool εγώ πάντως που τα είδα μια απο τα ίδια.Μακάρι να είναι καλα για να υπάρχει έστω λίγο ανταγωνισμός....

Το ότι τα windows 7 αντιγράφουν τα "μπλιμπλίκια" του KDE δεν σημαίνει και αλλαγή πολιτικής της microsoft. Τα προβλήματα των windows ήταν και θα είναι αλλού. Ας πούμε στο ότι για να λειτουργήσουν όλα τα παλιά μας προγράμματα και για να διαβάζουμε το αρχείο μας θα πρέπει να τα ακουμπήσουμε "έξτρα" για "κονβέρτορες" κλπ. Η μετάβαση από τα XP στα Vista απαιτούσε "λεφτά στο H/W" αλλά το κόλπο δεν έπιασε. Τώρα η μετάβαση στα 7 θα απαιτεί "λεφτά στο S/W". Οπότε "ψυχραιμία"!

Ναι με celeron και 1 gb ram πηγαίνανε σφαίρα, αλλά με λίγες σχετικά υπηρεσίες χωρίς βασικές λειτουργίες και χωρίς αντιβιωτικά και κυρίως χωρίς το βάρος των extra patch σε ie, core, και ασφάλεια. Μακάρι να είναι έτσι.

Δεν πάτε καλά..

Γιατί εμένα θα πρέπει να με ανησυχήσει το γεγονός ότι η Μ$ αντιγράφει ασύστολα; Θα αποκτήσει την εκτίμηση που ήδη έχει αρχίσει να χάνει αν αντιγράψει το γραφικό περιβάλλον;

(μπα...)

Όσοι ασχολούνται με linux ασχολούνται γιατί ξέρουν ότι τα προβλήματα των windows προέρχονται από τον κακό σχεδιασμό του συστήματος και όχι από το γραφικό περιβάλλον.

Όσοι δεν ασχολούνται με λίνουξ έχουν κολλήσει στα xp γιατί μόνο αυτά φαίνεται να κάνουν την δουλειά τους, και πάλι με προβλήματα, ( μη φανταστείτε ότι οι χρήστες windows είναι ευχαριατημένοι ) γιατί απλά δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά αφού στο πλείστο των περιπτώσεων άλλος αποφασίζει για το σε ποια πλατφόρμα θα εργαστούν.

 

Εκείνοι τώρα που αποφασίζουν από μόνοι τους για το που θέλουν να εργαστούν, κοιτάνε αλλού και αυτό το ξέρουμε.

Εκείνοι που αποφασίζουν επίσης μόνοι τους και είναι ακόμα σε windows είναι άσχετοι οπότε και δεν υπάρχει καμία σωτηρία για αυτούς. ( το γάμισα τώρα.. αλλά εντάξει δεν παρεξηγείτε! :D )

Eγώ ξέρετε τι βλέπω; Ότι όσοι περνάνε σε λίνουξ κολλάνε. Αντί λοιπόν να ασχολούμαστε με το τι κάνει η κάθε κωλο εταιρία, καλύτερο είναι να ασχολούμαστε με το τι κάνουμε εμείς, πόσο κόσμο εμείς κάνουμε να γνωρίζει το λίνουξ, πόσο εύκολο το κάνουμε εμείς το λίνουξ για τους νέους χρήστες , πόσο καλό marketing μπορούμε να έχουμε, πως μπορούμε να το βάλουμε στην αγορά.. και άμα τα κάνουμε όλα αυτά σωστά .. ποιος τους γαμάει τους άλλους;; ;)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Όλοι αντιγράφουν απο κάποιους, δεν πειράζει. Και το linux έχει αντιγράψει, κατά σειρά το unix, τα mac και τα windows ή προγράμματα αυτών. Και τα windows έχουν αντιγράψει. Και τα mac έχουν ξεσηκώσει όλο το BSD. Στο θέμα μας τώρα:Πολύ χαίρομαι. Γιατί ποτέ δεν αντιγράφεις απο τον δεύτερο (στον εκάστοτε τομέα, ε?)

Όσον αφορά την νομική πλευρά του θέματος, δεν ξέρω και πολλά, αλλά νομίζω οτι υπάρχουν μπόλικοι να ασχοληθούν με το θέμα. Το KDE είναι στο μεγαλύτερό του σύνολο υπό την GPL (και όχι υπό την BSD όπως λαθεμένα είχα αναφέρει), αν υπάρχει θέμα θα το αναλάβουν οι του free software foundation. Εμείς απο την πλευρά μας πρέπει να πιέζουμε για την χρήση αδειών που "απαγορεύουν" την αντιγραφή.

Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε με αυτόν τον τρόπο. Ο καθένας κάνει κουμάντο στο μαγαζάκι του. Εκτός και αν κάποιος απο εσάς είναι ρομαντικός και πιστεύει οτι υπάρχει περίπτωση η μικρομαλακή να μην ακολουθήσει αυτού του είδους την τακτική που ακολουθεί την συγκεκριμένη στιγμή και ακολουθούσε πάντα.

Υπάρχουν πολύ πιο δημιουργικοί τρόποι να δούμε το θέμα. Και έχουμε αυτή την πολυτέλεια για πολλούς και πολύ συγκεκριμένους λόγους τους οποίους οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε διαπιστώσει.

Κοινώς εγώ περίμενα να γελάμε. Και ή εδώ ή στην επόμενη "τσιπουροσυνάντηση" ή οπουδήποτε αλλού ως γνήσιος οπαδός του KDE να χαίρομαι δύο φορές επειδή αντέγραψαν το KDE και όχι το Gnome... (Είπαμε, ο χρυσός κανόνας της αντιγραφής είναι να αντιγράφεις απο τον καλύτερο )

Μην με παρεξηγήσετε για το τελευταίο...

 

KDE... bliah... :P

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Γεια και απο εμενα....!!!

Η μικροsoft οσο και να προσπαθησει,οσο και να αντιγραψει, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν προκειται να φτασει τα LINUX......ετη φωτος μπροστα τα linux!!

Και βλεπω πως πολλοι λενε για το οτι και καλα ειναι γρηγορα.......τοτε το puppel τι ειναι???

Και απο οτι ειδα υστερει και σε ταχυτητα boot σε σχεση ιδικα με τα ubuntu 9.04....και χωρις τα ιατρικα της μικροsoft,κτλπ.!!

Ετσι λεγανε οταν ειχανε βγει και τα sVista γρηγορα,καλα,ασφαλης,τα ειδαμε και αυτα τι ητανε τελικα,

και ετσι θα λενε και για τα 8,9 και παει λεγοντας.....

Οποτε............linux και........

"Never Going Back Again"

 

Υ.Γ.

Εδω συγουρα δεν ταιριαζει το ρητο : "Οτι δινεις παιρνεις!!!"

 

Teddy, μήπως επειδή τα windows αντιγράφουν από το KDE και όχι το Gnome είναι πάντα τόσο χάλια???

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Όχι, η πρώτη τους φορά; είναι που το δοκιμάζουν. Μπας και γλιτώσουν.

Ρε παιδιά, έλεος.... Αυτό το thread διεκδικεί τον τίτλο του πιο άκυρου thread στην ιστορία αυτού του portal/forum. Τι να πρωτοπω; Για τον τίτλο; Αν είναι δυνατόν...

Αμ για την απάντηση του g.b.; Καλά ρε g.b. μπηκες στο linuxformat για να γράψεις "αδέρφια τα windows έρχονται αγριεμένα" και ακόμα δεν σε έχουμε μαστιγώσει με το μαστίγιο με τις 1024 άκρες; Καλά για την marlenikη απάντηση δεν αναφέρω (btw, ένα εκατομμύριο φορές το έχουμε πει να μην γράφουμε βρισιές, αλλά φευ... :P ). Η μόνη καθαρά trollική απαντηση που είδα και γούσταρα ήταν του apkoutsou...κι ας είναι gnome user

 

--ΔΚ

  Βρε παιδιά που την είδατε την αντιγραφή του KDE από την MS στα 7;;;;;;

Λίγη σοβαρότης παρακαλώ.....

  Μπορεί να έχουν χίλια κακά (ή και καλά...) τα 7 αλλά με KDE ουδεμία σχέση, εκτός κι αν το μπλέ χρώμα της μπάρας εκληφθεί ως ...αντιγραφή του KDE...

Υπεροχα!!!! Ελπιζω στην εκδοση 147 τα windows να εχουν γινει Linux, Mac ωστε να μην εχουμε & προβληματα συμβατοτητας. Image Hosted by ImageShack.us
Ενα για ολα!!! Super!!! Image Hosted by ImageShack.us
Ενημερωτικα παντως το πετυχημενο KDE εχει εκδοση ΚΑΙ για windows ( http://windows.kde.org/download.php )

Φιλε Αγγελε, δεν ειρωνευομαι το ποστ σου, ομως ενα λειτουργικο συστημα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εφε & τα μπιχλιμπιδια.
Τ'οτι τιο Linux εχει τετοια & τοοσα πολλα εφε, οφειλεται στ' οτι εχει & ενα σοβαρο κερνελ.

Τα win95 πεθανανε,. Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα xp.
Τα Xp, πεθανανε. .. Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα Vista
Τα Vista πεθανανε...Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα win7.
Τα win7 θα πεθανουν...Image Hosted by ImageShack.us .Ζητω τα..... Image Hosted by ImageShack.us

- -Ειμαι ο Κωνσταντινος & μολις... τελειωσα... :P

dimitris]

[...] Καλά για την marlenikη απάντηση δεν αναφέρω (btw, ένα εκατομμύριο φορές το έχουμε πει να μην γράφουμε βρισιές, αλλά φευ... :P ). Η μόνη καθαρά trollική απαντηση που είδα και γούσταρα ήταν του apkoutsou...κι ας είναι gnome user

 

 

--ΔΚ

Καλημέρες.. Που τις είδες εσύ τις βρισιές; ( βρισιές ;; τι λέει;;;). Δηλαδή εσύ παιδάκι μου όταν κάνεις σεξ έχεις την αίσθηση ότι βρίζεις;;; ( μπουχαχα χα χα χα :D :D :D ).

 

Η μήπως γίναμε παρθεναγωγείο εδώ και δεν θα μιλάμε για σεξ ( τι ηλίθια λέξη) μη το δει η μαμά μου και συνειδητοποιήσει ότι η κόρη της δεν είναι αυτή που πάντα νόμιζε.. ! :P

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Εγώ φίλε Δημήτρη το έχω δηλώσει ξεκάθαρα στην τελευταία μας συνάντηση (που χμμχχμμ έλειπες... ) και τη παρουσία ουζοπιωμένων μαρτύρων ότι μόλις πάρω οθόνη αφής θα εγκαταλείψω το Gnome και θα μεταβώ στο KDE 4.2!!! Τα plasmoids και η φιλοσοφία των μενού/μεγάλων εικονοδίων είναι τρομερή εμπειρία χρήσης-αφής !!! Πάτε στο ΠΛΑΙΣΙΟ του Αλίμου που έχει το HP Touchsmart με ένα LiveCD με KDE περιβάλλον εργασίας και δείτε το μεγαλείο του linux!!! (Προσωπικά πήγα και όχι μόνο με άφησαν να δοκιμάσω το livecd, αλλά ζήτησαν να αντιγράψουν και το δισκάκι!!! ΧΑΧΑΧΑΑΑ)...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

apkoutsou]

Teddy, μήπως επειδή τα windows αντιγράφουν από το KDE και όχι το Gnome είναι πάντα τόσο χάλια???

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

 

 

θεός.....!!!!

 

φίλε μου προσκυνώ.....

dimitris]

 

Αμ για την απάντηση του g.b.; Καλά ρε g.b. μπηκες στο linuxformat για να γράψεις "αδέρφια τα windows έρχονται αγριεμένα" και ακόμα δεν σε έχουμε μαστιγώσει με το μαστίγιο με τις 1024 άκρες;

 

--ΔΚ

 

 

ε, τι να κάνω.....όλο λίνουξ λίνουξ λινούξ  το βαρέθηκα....

 

φέρτε μου παραθυράκι που το ορέχτηκα............................κατά το άσμα  όλο ούζο ούζο ούζο......

 

 

 

Ρε Δημήτρη εντάξει μήν μας κρεμάσεις άλλωστε το καλύτερο που βγήκε απο το πόστ έιναι το γέλιο μέ τις φοβερές απαντήσεις απ΄τα παιδία. Τελικά παρεκτραπήκαμε λίγο και ε λέμε και καμιά μαλακία (win vista) να περνά η ώρα. 

ΕΛΛΑΚ for ever. 

Υπό την απειλή του μαστιγίου με τις χίλιες τόσες άκρες και της παραπομπής μου στην Ιερά Εξέταση του φόρουμ, οφείλω να ομολογήσω ότι η τεχνολογία Aero των ξιπιών (και οσονούπω των "παραθύρων 7") έκανε όντως ένα μεγάλο άλμα στον τομέα της αισθητικής. Και τονίζω το "αισθητικής", γιατί το thread αυτό με την αισθητική του KDE βασικά ασχολείται. Ολα κι όλα, να λέμε και του στραβού (λειτουργικού) το δίκιο... Απ' την άλλη, αυτό που με ενοχλεί προσωπικά στο KDE είναι η εκνευριστικά αργή μεταφορά των εφαρμογών KDE 3.5 στο KDE 4. Μοιάζουν με κουρέλια πάνω σε καινούργιο ρούχο. Κάτι τέτοιες στιγμές, ναι, σε πιάνει μια νοσταλγία για τα "παράθυρα"...

Θα βγούνε και Windows 7 "Gnome Edition" ????

Θα ονομάζονται Gindows 7(Γκουίντοους επτά) ή εναλλακτικά Wubuntu 704 "Woody Woodpecker" (Γουμπούντου επτά με δείκτη μηδεν-τέσσερα, με σήμα τον τρυποκάρυδο). Άλλες πιθανές ονομασίες είναι windows 2.27 που θα βασίζεται στο κιτ WTK2++ ή το windows 7(04).

Στην έκδοση αυτή, θα πληρώνεις παραπάνω για να παίζεις νόμιμα τα mp3 με αποκωδικοποιητή απο την wluendo, η ΑΤΙ θα βγάζει άλλους οδηγούς για να μην δουλεύουνε, o ήχος γενικά θα αποτελεί πρόβλημα, το youtube δεν θα έχει ήχο και δεν θα μπορεί να εγκατασταθεί ο mozilla για λόγους copyright. Για να μην τους αρχίσουν τα πρόστιμα απο τις επιτροπές ανταγωνισμού κτλ κτλ θα μπορεί να εγκατασταθεί μια έκδοση του firefox, αλλά με εικονίδια του Explorer και θα λέγεται IceWindows

 Επαναστατικό θα είναι και το νέο σύστημα εγκατάστασης. Το λειτουργικό θα έρχεται χωρίς την παραμικρή εφαρμογή. Για να εγκαταστήσεις πχ πασιέτζα θα δίνεις σε ένα τερματικό την εντολή

         apt-wet install πασιέτζα

Το πρώτο μεγάλο bug θα είναι οτι τα Gindows 7.04 "Woody Woodpecker" δεν θα έρχονται με προεγκατεστημένο τερματικό....Η Microsoft θα βγάλει ανακοίνωση που θα λέει οτι αυτό έγινε για λόγους ασφαλείας, καθώς υπάρχει περίπτωση ο χρήστης με αυτό τον τρόπο να εγκαταστήσει επιλαβές λογισμικό.

Πήρα το φτυάρι και άρχισα να θάβω... Μάλλον με βάρεσε ο ήλιος

 

Μια μικρή διόρθωση, όχι ότι ενδιαφέρει κανένα δηλαδή, αλλά για τους τύπους: τα παράθυρα πήραν Aerα από τα βίστα και δώθε και όχι από τα ξιπιά. Τι παθαίνω από την πρεμούρα μου να αβαντάρω τα ξιπιά... χεχε

Παρεμπιπτόντως, μήπως μάθατε ποιο desktop χρησιμοποιεί αυτή τη βδομάδα ο Linus; :)

sgikas]

Παρεμπιπτόντως, μήπως μάθατε ποιο desktop χρησιμοποιεί αυτή τη βδομάδα ο Linus; :)

Εισαι αδικος. Το παει με τον μηνα, οχι με τη βδομαδα....
Οκ ο Linus ειναι ο Linus..... Αναμφιβολα δοσμνενος σε αυτο που κανει, σιγουρα υπερευαισθητος στο θεμα, αναγκαζεται, ειτε απο αγανακτιση, ειτε απο απογοητευση, να λεει διαφορα ενιοτε....
Ομως αφου ηρθε & η κουβεντα, το θεμα δεν ειναι τι λεει ο Linus, μα τι ειπε αυτος ο @##$%$ της Red Hat & μαλιστα σε ανοιχτη συνεντευξη....
Αυτος & γενικοτερα αυτοι εκει στη RH, αν τα πιστευουν αυτα που λενε, θελουν κλωτσιες!!!

g.b]όταν τα είδα για πρώτη φορά αυτό που άθελα μου ξέφυγε και με δουλευάνε τρεις μέρες μετά ήταν

<<με αυτά τα windows θα ξαναγαπήσουμε τα windows>>

 

αδέρφια , έρχονται και έρχονται αγριεμένα.....

Image Hosted by ImageShack.us

Aδελφια..... :P
.....ΕΡΧΕΤΑΙ!!! Image Hosted by ImageShack.us & δε καταλαβαινει ΤΙΠΟΤΑ!! Image Hosted by ImageShack.us

constantinos]Υπεροχα!!!! Ελπιζω στην εκδοση 147 τα windows να εχουν γινει Linux, Mac ωστε να μην εχουμε & προβληματα συμβατοτητας. Image Hosted by ImageShack.us Ενα για ολα!!! Super!!! Image Hosted by ImageShack.us Ενημερωτικα παντως το πετυχημενο KDE εχει εκδοση ΚΑΙ για windows ( http://windows.kde.org/download.php ) Φιλε Αγγελε, δεν ειρωνευομαι το ποστ σου, ομως ενα λειτουργικο συστημα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εφε & τα μπιχλιμπιδια. Τ'οτι τιο Linux εχει τετοια & τοοσα πολλα εφε, οφειλεται στ' οτι εχει & ενα σοβαρο κερνελ. Τα win95 πεθανανε,. Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα xp. Τα Xp, πεθανανε. .. Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα Vista Τα Vista πεθανανε...Image Hosted by ImageShack.us Ζητω τα win7. Τα win7 θα πεθανουν...Image Hosted by ImageShack.us .Ζητω τα..... Image Hosted by ImageShack.us - -Ειμαι ο Κωνσταντινος & μολις... τελειωσα... :P

 

Φίλε Κωνσταντίνε,

 για εσένα και για εμένα πράγματι ένα λειτουργικό είναι κάτι παραπάνω από εφέ και μπιχλιμπίδια. Όμως υπάρχουν και χρήστες (οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι και η συντριπτική πλειοψηφία), οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τα εφέ, τα μπιχλιμπίδια και την εύκολη διαχείρηση του λειτουργικού, δηλαδή οι απλοί χρήστες. Αυτούς πως θα καταφέρουμε να τους φέρουμε στο λινουξ? Πάντως σιγουρα όχι με τον δικό σου τρόπο σκέψης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στους ψαγμένους χρήστες, αλλά και στους απλούς για τους οποίους πράγματι το λίνουξ είναι ακόμα δυστυχώς ακατάλληλο.

 

Τώρα όσον αφορά το thread, ανοίχτηκε για να κρίνει μόνο την αισθητική αντιγραφή (κατά τη γνώμη μου πάντα) των windows 7 και τπτ άλλο.

 

p.s Παραπάνω κάποιος φίλος έγραψε για την μπλε μπάρα του KDE. Αν ανατρέξεις στην αρχή του KDE 4 μέχρι και το KDE 4.1 αν δεν κάνω λάθος, θα πάρεις την απάντησή σου για την μπάρα.

aggelos7]

Φίλε Κωνσταντίνε,

 για εσένα και για εμένα πράγματι ένα λειτουργικό είναι κάτι παραπάνω από εφέ και μπιχλιμπίδια. Όμως υπάρχουν και χρήστες (οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι και η συντριπτική πλειοψηφία), οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τα εφέ, τα μπιχλιμπίδια και την εύκολη διαχείρηση του λειτουργικού, δηλαδή οι απλοί χρήστες. Αυτούς πως θα καταφέρουμε να τους φέρουμε στο λινουξ? Πάντως σιγουρα όχι με τον δικό σου τρόπο σκέψης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στους ψαγμένους χρήστες, αλλά και στους απλούς για τους οποίους πράγματι το λίνουξ είναι ακόμα δυστυχώς ακατάλληλο.

 ...]

Λα λα λα λα λα λα λα !

Ενώ τα windows έχουν το πλέον απλό γραφικό περιβάλλον. Διαφωνώ.. ΚΑΘΕΤΑ. Διότι τα εφέ και τα μπιχλιμπίδια μας φάγανε, που δεν κάνουν πιο εύκολη την χρήση του λειτουργικού, ενώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ένα περιβάλλον λινουξ είναι πιο δύσκολο από ένα περιβάλλον windows.

Τώρα βέβαια, για να τρολλάρω και εγώ λίγο σαν παιδί, μενουδάτο δεν είναι το KDE ;; Ε ναι .. είναι κατά τις πιο δύσκολο στην χρήση ένα πράγμα.. :P

λα λα λα λα λα λα λα  λα λα λα λα

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

@ aggelos.. above

Το linux from scratch ναι ειναι ακατάλληλο.. και το gentoo ναι ειναι ακατάλληλο..

Αλλά όχι να λές γενικά το linux ειναι ακατάλληλο φίλε μου γιατί διανομές σαν τo ubuntu , mint , pclinuxos , opensuse , puppy linux , fedora και άλλες με συγχωρείς αλλα δεν ειναι καθόλου ακατάλληλες !!!

Όπως γράφει και ένας φίλος στην υπογραφή του (δεν θυμάμαι ποιος ) απο το site , Το Linux δεν ειναι windows !! 

Αν σκέφτεσαι windows και τρέχεις linux κακός ..

 

 

 

=========================================================

marlene]Λα λα λα λα λα λα λα !

Ενώ τα windows έχουν το πλέον απλό γραφικό περιβάλλον. Διαφωνώ.. ΚΑΘΕΤΑ. Διότι τα εφέ και τα μπιχλιμπίδια μας φάγανε, που δεν κάνουν πιο εύκολη την χρήση του λειτουργικού, ενώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ένα περιβάλλον λινουξ είναι πιο δύσκολο από ένα περιβάλλον windows.

Τώρα βέβαια, για να τρολλάρω και εγώ λίγο σαν παιδί, μενουδάτο δεν είναι το KDE ;; Ε ναι .. είναι κατά τις πιο δύσκολο στην χρήση ένα πράγμα.. :P

λα λα λα λα λα λα λα  λα λα λα λα

Μερικά απλά επιχειρήματα (βλ τρολλάρω λίγο ακόμα) υπέρ των μπιχλιμπιδιών και του KDE γενικότερα:

1)Μπιχλιμπίδια rulezz

2)Μπιχλιμπίδια to live, live to μπιχλιμπίδια

3)Τουλάχιστο αυτό το ρημάδι το KDE έχει μενού. Ενώ στο πας στο gnome και δεν ξέρεις τι να παραγγείλεις

Και μια ερώτηση ρε παιδιά. Το puppy που έχει 850 μενού είναι πιο δύσκολο απο το gnome? Καλή η απλότητα αλλά το gnome το έχει παρακάνει. Όποτε βρίσκομαι σε περιβάλλον gnome, αφενός με πιάνει κρύος ιδρώτας και κόψιμο, αφετέρου νιώθω οτι κάθομαι μπροστα στο pc ενός κάγκουρα ψευτοχακερά 15 χρόνια πριν, με αλλαγμένα Win 3.11 για να είναι πιο μουράτα. Και χωρίς Norton Commander.

(Δεν γίνεται, μου την έχουν δώσει στα νεύρα αυτές οι εφαρμογές του gnome, και αυτές με GTK. Απο χτες έχω 2/2 αποτυχίες σε compile προγραμμάτων τα οποία κολλάνε σε βιβλιοθήκες του GTK. Και όχι τιποτε άλλο, δεν υπάρχουν έτοιμα/δεν δουλεύουν τα έτοιμα πακέτα. Έλεος.. Να'ναι καλά το virtualbox που μπορούμε να τις δουλέψουμε σε windows..)

aggelos7]Φίλε Κωνσταντίνε, για εσένα και για εμένα πράγματι ένα λειτουργικό είναι κάτι παραπάνω από εφέ και μπιχλιμπίδια. Όμως υπάρχουν και χρήστες (οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι και η συντριπτική πλειοψηφία), οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τα εφέ, τα μπιχλιμπίδια και την εύκολη διαχείρηση του λειτουργικού, δηλαδή οι απλοί χρήστες. Αυτούς πως θα καταφέρουμε να τους φέρουμε στο λινουξ? Πάντως σιγουρα όχι με τον δικό σου τρόπο σκέψης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στους ψαγμένους χρήστες, αλλά και στους απλούς για τους οποίους πράγματι το λίνουξ είναι ακόμα δυστυχώς ακατάλληλο.

Τώρα όσον αφορά το thread, ανοίχτηκε για να κρίνει μόνο την αισθητική αντιγραφή (κατά τη γνώμη μου πάντα) των windows 7 και τπτ άλλο.

 

Σε αντιπαραθεση, δε βλεπω το λογο να μπω....

Απο την αλλη,  ποιος ειναι ο τροπος σκεψης μου, δε φαινεται σε ενα ποστ, αρα ειναι αν μη τι αλλο ακυρο αυτο που λες. (αλλα 900 φυγα, εχω)

Μαλλον, δε διαβασες    α υ τ ο !!!

Σου εξηγησα πως ΔΕΝ ειρωνευομαι εσενα προσωπικα & το ποστ σου:

 

Constantinos]Φιλε Αγγελε, δεν ειρωνευομαι το ποστ σου, ομως ενα λειτουργικο συστημα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εφε & τα μπιχλιμπιδια. Τ'οτι τιο Linux εχει τετοια & τοοσα πολλα εφε, οφειλεται στ' οτι εχει & ενα σοβαρο κερνελ

 

& ουτε ειπα κατι για τα εφε & τα μπιχλιπμπιδια. Ειπα οτι το γεγονος πως εχουμε τοσα στο Λινουξ, οφειλεται πως υπαρχει & ενας σοβαρος κερνελ.

 

-Tεσπα, δε το συνεχιζω επι προσωπικου.... Αλλωστε γραμμενο (τρις) ειναι.....

 

Απο εκει & περα, η οποια συζητηση ειναι επικοδομοιτικη & ουδεποτε εχει αφαιρεθει λογος εδω μεσα.....

 

Η γνωμη μου παντως, αρεσει δεν αρεσει, ειναι οτι:

το Linux δεν ειναι απλα ενα εναλλακτικο λειτουργικo - απο τα windows-, μα ΚΑΛΥΤΕΡΟ....

 

 

Teddy]Τουλάχιστο αυτό το ρημάδι το KDE έχει μενού. Ενώ στο πας στο gnome και δεν ξέρεις τι να παραγγείλεις

Και μια ερώτηση ρε παιδιά. Το puppy που έχει 850 μενού είναι πιο δύσκολο απο το gnome? Καλή η απλότητα αλλά το gnome το έχει παρακάνει. Όποτε βρίσκομαι σε περιβάλλον gnome, αφενός με πιάνει κρύος ιδρώτας και κόψιμο, αφετέρου νιώθω οτι κάθομαι μπροστα στο pc ενός κάγκουρα ψευτοχακερά 15 χρόνια πριν, με αλλαγμένα Win 3.11 για να είναι πιο μουράτα. Και χωρίς Norton Commander.

(Δεν γίνεται, μου την έχουν δώσει στα νεύρα αυτές οι εφαρμογές του gnome, και αυτές με GTK. Απο χτες έχω 2/2 αποτυχίες σε compile προγραμμάτων τα οποία κολλάνε σε βιβλιοθήκες του GTK. Και όχι τιποτε άλλο, δεν υπάρχουν έτοιμα/δεν δουλεύουν τα έτοιμα πακέτα. Έλεος.. Να'ναι καλά το virtualbox που μπορούμε να τις δουλέψουμε σε windows..)

Το πρωτο desktop μου ηταν KDE. Εμεινε χρονια & χρονια. Πριν εναμισυ χρονο, σε παρορμηση της  στιγμης, εβαλα το MInt με Gnome.

Στην αρχη & εμενα αυτο το συναισθημα, περι ... 3.11 με κυριευσε!!

Ειμαι κατι παραπανω, απο εναμισυ χρονο με Gnome. Το συνηθισα & εξοικοιθηκα πια τοσο πολυ & μπορω & αυτο να το φτιαξω οπως θελω....

Οσο για τα μενου, ε εισαι αδικος... Εχει για ολα τα γουστα & παραλλαγες & για του λογου το αληθες (προτιμησα το απλο μενου):

 

 

 Στο KDE  το νεο, μπλεχτηκα λιγακι, μα οκ μου αρεσε. Δεν ηταν & τιποτα δυσχρηστο..... Ενα βατο κλασσικο ΚDE μενου.....

Καλο ειναι που εχουν τις οποιες διαφορες πιστευω & ουτε μπορει να τεθει θεμα καλυτερου & χειροτερου, σε αυτα τα δυο κορυφαια γραφικα περιβαλλοντα!!

Teddy]

marlene]Λα λα λα λα λα λα λα !

Ενώ τα windows έχουν το πλέον απλό γραφικό περιβάλλον. Διαφωνώ.. ΚΑΘΕΤΑ. Διότι τα εφέ και τα μπιχλιμπίδια μας φάγανε, που δεν κάνουν πιο εύκολη την χρήση του λειτουργικού, ενώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ένα περιβάλλον λινουξ είναι πιο δύσκολο από ένα περιβάλλον windows.

Τώρα βέβαια, για να τρολλάρω και εγώ λίγο σαν παιδί, μενουδάτο δεν είναι το KDE ;; Ε ναι .. είναι κατά τις πιο δύσκολο στην χρήση ένα πράγμα.. :P

λα λα λα λα λα λα λα  λα λα λα λα

Μερικά απλά επιχειρήματα (βλ τρολλάρω λίγο ακόμα) υπέρ των μπιχλιμπιδιών και του KDE γενικότερα:

1)Μπιχλιμπίδια rulezz

2)Μπιχλιμπίδια to live, live to μπιχλιμπίδια

3)Τουλάχιστο αυτό το ρημάδι το KDE έχει μενού. Ενώ στο πας στο gnome και δεν ξέρεις τι να παραγγείλεις

Και μια ερώτηση ρε παιδιά. Το puppy που έχει 850 μενού είναι πιο δύσκολο απο το gnome? Καλή η απλότητα αλλά το gnome το έχει παρακάνει. Όποτε βρίσκομαι σε περιβάλλον gnome, αφενός με πιάνει κρύος ιδρώτας και κόψιμο, αφετέρου νιώθω οτι κάθομαι μπροστα στο pc ενός κάγκουρα ψευτοχακερά 15 χρόνια πριν, με αλλαγμένα Win 3.11 για να είναι πιο μουράτα. Και χωρίς Norton Commander.

(Δεν γίνεται, μου την έχουν δώσει στα νεύρα αυτές οι εφαρμογές του gnome, και αυτές με GTK. Απο χτες έχω 2/2 αποτυχίες σε compile προγραμμάτων τα οποία κολλάνε σε βιβλιοθήκες του GTK. Και όχι τιποτε άλλο, δεν υπάρχουν έτοιμα/δεν δουλεύουν τα έτοιμα πακέτα. Έλεος.. Να'ναι καλά το virtualbox που μπορούμε να τις δουλέψουμε σε windows..)

Kαι μετά την λέτε στις γυναίκες ότι είναι μπιχλιμπιδατζούδες και πάνε στον Χόντο.. :P :D

Ουστ από εδώ.. μαξιμαλιστές του κερατά.. :P

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

constantinos]

[[...]

 

 

 

 [...]

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ....

Kωνσταντίνε.. RESPECT..!!! Αυτό το desktop είναι όλα τα λεφτά. ( στείλε μου please λεπτομέρειες να το φτιάξω και εγώ.. ) 

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

 Αντε στο Gnome look & κατεβασε το θεμα Graphite. Θα χρειαστει ελαφρα να το... "γαργαλησεις" για να σου δειχνει πιο εντονα τα γραμματα (καντα μαυρα, απο ασπρα που τα εχει & κανε το φοντο οτι αποχρωση του γκρι θελεις).

 

Ε, κατω ειναι η παναλαφρη wbar, που για να σου πω την αληθεια εχω κανει ενα δικο μου πακετο, με αυτα που θελω απο εφαρμογες & εικονιδια & ετσι σε καθε εγκατασταση την εχω μ' ενα κλικ ετοιμη.

 

Τα εικονιδια ειναι διαφορα που ειχα, τα οποια & μετετρεψα σε ασπρομαυρα, μα μια αναζητηση στο Gnome-look για Black & whites icons, θα σου δωσει μερικες παααρα που καλες δουλειες.

Τωρα τα wallpaper, αναθεμα & αν θυμαμαι, τα εχω αποθηκευμενα ολ' αυτα σε στικακι, μηνες τωρα :P

Τ' ανεβαζω ομως, αν τα θελεις, καπου, να τα παρεις....

Βασικα,αυτο ηταν οτι με... "παιδευε" στο Linux. Tα προβληματα μου, δηλαδη ηταν ποιο wallpaper να διαλεξω, ποιο θεμα, ποια εικονιδια.

Ε, αφου μ' αρεσει & το ασπρομαυρο γενικοτερα, κατασταλαξα σε συγκεκριμενα & τελειωσε & αυτο!

Για παραδειγμα & το σταθερο (αρχαιο) pc της δουλειας:

 

 

Ωπα, μην παρεξηγούμε τα πράγματα. Δουλεύω στα εξής περιβάλλοντα: KDE, XFCE και αυτό που έχει το puppy (δεν θυμάμαι, λολ). Δεν έχω πρόβλημα με κανένα. Το καθένα  κάνει μια χαρά την δουλειά του. Αλλά αυτό το πράγμα με το gnome που ακροβατεί μεταξύ των δυο μεγάλων κατηγοριών, σύνθετο με μπιχλιμπίδια ή απλό λιτό και απέρριτο δεν το μπορώ. Αυτό που κάνει το gnome είναι να προσπαθεί να φτιάξει ένα απλό περιβάλλον με καγκούρικη λογική. Παιδιά, δεν γίνεται να είσαι λίγο κάγκουρας, ή είσαι ή δεν είσαι. Και να είσαι στη μέση και να κράζεις και τους δυο είναι το λιγότερο γραφικό (σκέτο, όχι περιβάλλον..). Το να είσαι στη μέση και να κράζεις το KDE τότε τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα μπορούν να χρησιμοποιήσει η "απλή" πλευρά.

Για να καταλήξω Κωνσταντίνε και marlene το να πάρω ενα desktop gnome και να προσπαθώ να το κάνω να μοιάζει σαν KDE το βρίσκω χαμένο κόπο. Συν το γεγονός οτι δεν μου έχει κάτσει ποτέ διανομή με μαμίσιο gnome.

Παρόλα αυτά ως γνωστόν linux δεν είναι το KDE ή το Gnome. Οπότε όσο και αν δεν μπορούμε να κάνουμε το #%^^@ το compile, όσο και αν θέλετε να γίνετε KDE στην θέση του KDE συνδυάζοντας απλότητα και καγκουρίλα, βουνό και θάλασσα, σαμπουάν και μαλακτικό, εμείς σας βλέπουμε σαν το μικρό απροσάρμοστο αδερφάκι μας που δεν έχει αποφασίσει τι θέλει να γίνει στην ζωή του, ροκάς ή κάγκουρας.

<troll>  Ένα βασικό που σας λείπει για να αποφασίσετε είναι να ακούσετε και τις δυο κατηγορίες μουσικής. Αλλά δεν μπορείτε, γιατι τα βιντεάκια στο youtube δεν έχουν ήχο, και το να σουτάρετε το pulseaudio είναι όπως και να το κάνουμε δύσκολο, έχει πολλές dependencies</troll>

 

 

 

 Αρα το θεμα συνοψιζεται στο:ΤΟ BE ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ OR NOT TO BE ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ!!!! 

 

Γιατι τι προβλημα εχουν τα youtubiστικα βιντεο στο Gnome????

Eγώ είμαι fun του gnome και μου αρέσει στην πιο λιτή μορφή του. Ούτε wbar του βάζω πάνω ούτε τίποτα χώρια που έχω και μόνο μία μπάρα πάνω στο desktop για όλα. ( όπως έχει και ο Κωνσταντίνος).
Μου αρέσει το λιτό γραφικό περιβάλλον και δεν αντέχω τα πολλά μενού γιατί μπερδεύομαι και δεν θυμάμαι που είναι τι.
Και ξέρεις ποια είναι η πλάκα. Ότι ακόμα και το φεγγάρι που είχα windows, τότε που πρωτο είχα υπολογιστή έτσι το είχα φτιάξει.. Σαν gnome. Το συνειδητοποίησα μετά ( γιατί τότε δεν ήξερα πως είναι το gnome ... για μένα το φτιάξανε αυτό το gnome.. To ξέρω!! :D )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

constantinos]

 

 Αρα το θεμα συνοψιζεται στο:ΤΟ BE ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ OR NOT TO BE ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ!!!! 

 

Γιατι τι προβλημα εχουν τα youtubiστικα βιντεο στο Gnome????

Έλα μωρέ που το πήρες και εσύ στα σοβαρά.. Βλακείες του teddy τώρα για να μας πειράξει.. ( Τeddy.. είσαι πολύ ασχετούλης με το gnome ή μου φαίνεται.. :P :P :P )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Προσωπικά που έτυχε στο laptop μου με fedora και ubuntu, στο ubuntu τουλάχιστο το έφτιαξα μετά απο πολύ κόπο. Την fedora την σούταρα πριν προλάβω να το διορθώσω. Τα ubuntu τα σούταρα αμέσως μόλις το έφτιαξα, κυρίως για άλλους λόγους. Δεν με πάει το άθλημα λέμε...

 

 Μαριαλλενα & για οποια/ον αλλη/ον θελει, τα wallpapers (μια μικρη συλλογη μου), θα τα βρειτε: 

 

Linux wallpapers

 

    

marlene] Έλα μωρέ που το πήρες και εσύ στα σοβαρά.. Βλακείες του teddy τώρα για να μας πειράξει.. ( Τeddy.. είσαι πολύ ασχετούλης με το gnome ή μου φαίνεται.. :P :P :P )

Είμαι ασχετούλης, δεν το αρνήθηκα ποτέ. Αφού λέμε ότι όσες φορές κι αν προσπάθησα τίποτα με μαμίσιο gnome δεν μου κάθεται. Η μόνη επαφή που έχω είναι στα εγαστήρια στη σχολή που οι υπολογιστές έχουν ubuntu (το πως και το γιατί μπήκαν είναι μια άλλη ιστορία, θα σας την πω κάποια άλλη φορά). Το μόνο που ξέρω είναι να ανοίγω όσο πιο γρήγορα μπορώ το BlueJ. 

Πολύ ωραία είναι Κωνσταντίνε.. Thanks..  :) 

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

constantinos]

aggelos7]Φίλε Κωνσταντίνε, για εσένα και για εμένα πράγματι ένα λειτουργικό είναι κάτι παραπάνω από εφέ και μπιχλιμπίδια. Όμως υπάρχουν και χρήστες (οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι και η συντριπτική πλειοψηφία), οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τα εφέ, τα μπιχλιμπίδια και την εύκολη διαχείρηση του λειτουργικού, δηλαδή οι απλοί χρήστες. Αυτούς πως θα καταφέρουμε να τους φέρουμε στο λινουξ? Πάντως σιγουρα όχι με τον δικό σου τρόπο σκέψης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στους ψαγμένους χρήστες, αλλά και στους απλούς για τους οποίους πράγματι το λίνουξ είναι ακόμα δυστυχώς ακατάλληλο.

Τώρα όσον αφορά το thread, ανοίχτηκε για να κρίνει μόνο την αισθητική αντιγραφή (κατά τη γνώμη μου πάντα) των windows 7 και τπτ άλλο.

 

Σε αντιπαραθεση, δε βλεπω το λογο να μπω....

Απο την αλλη,  ποιος ειναι ο τροπος σκεψης μου, δε φαινεται σε ενα ποστ, αρα ειναι αν μη τι αλλο ακυρο αυτο που λες. (αλλα 900 φυγα, εχω)

Μαλλον, δε διαβασες    α υ τ ο !!!

Σου εξηγησα πως ΔΕΝ ειρωνευομαι εσενα προσωπικα & το ποστ σου:

 

Constantinos]Φιλε Αγγελε, δεν ειρωνευομαι το ποστ σου, ομως ενα λειτουργικο συστημα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εφε & τα μπιχλιμπιδια. Τ'οτι τιο Linux εχει τετοια & τοοσα πολλα εφε, οφειλεται στ' οτι εχει & ενα σοβαρο κερνελ

 

& ουτε ειπα κατι για τα εφε & τα μπιχλιπμπιδια. Ειπα οτι το γεγονος πως εχουμε τοσα στο Λινουξ, οφειλεται πως υπαρχει & ενας σοβαρος κερνελ.

 

-Tεσπα, δε το συνεχιζω επι προσωπικου.... Αλλωστε γραμμενο (τρις) ειναι.....

 

Απο εκει & περα, η οποια συζητηση ειναι επικοδομοιτικη & ουδεποτε εχει αφαιρεθει λογος εδω μεσα.....

 

Η γνωμη μου παντως, αρεσει δεν αρεσει, ειναι οτι:

το Linux δεν ειναι απλα ενα εναλλακτικο λειτουργικo - απο τα windows-, μα ΚΑΛΥΤΕΡΟ....

 

 

 

Αδερφέ μου από την ίδια μεριά είμαστε, το linux εννοείται ότι είναι καλύτερο λειτουργικό από τα windows!! Τώρα όσον αφορά την απλότητα έχω σοβαρές ενστάσεις, καθώς δεν έχω καταφέρει να πείσω σχεδόν κανένα να αλλάξει τα windows σε linux, καθώς παίρνω πάντα την ίδια απάντηση: είναι πολύ δύσκολα στο χειρισμό.

Αλλά ο Άγγελος δε μασάει, συνεχίζει τον αγώνα για την αλλαγή!!!!

Θες να σου τους ψήσω εγώ;; Εμένα δεν μου έχει ξεφύγει ούτε ένας και έχω στο ενεργητικό μου πάνω από 200 άτομα.. Δεν τους τα λες καλά.. αυτό φταίει.. ! 

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.