Πρόβλημα με το grub

xfreak | Σάβ, 06/06/2009 - 22:51 | 2' | 4

Έχω στον υπολογιστή μου ένα openSUSE και ένα UBUNTU... Πρόσφατα πήγα να βάλω και ένα DEBIAN στο USB μου... Όμως νομίζω οτι έκανα λάθος να του πω να ξαναεγκαταστήσει το grub και τωρα μου βγάζει Error 21 όταν πάω να ανοίξω το pc... Βασικά απ'ότι έω καταλάβει δεν έχω χάσει τα λειτουργικά μου απλά έχει βλάβη το grub... Δίνω στο τερματικό "sudo grub-install /dev/sda" και μου λέει... "Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.
Could not find device for /boot: Not found or not a block device."
Μετά δίνω "find /boot/grub/stage1" και μου λέει... "find: `/boot/grub/stage1': No such file or directory" Αυτά υποθέτω...εχω αγχωθεί λίγο γιατί δεν θέλω με τίποτα να χάσω τα λειτουργικά μου και τις ρυθμίσεις που έχω κάνει, για τα αρχεία δεν νοιάζομαι και τόσο... Όποιος έχει καμιά ιδέα...

Ευχαριστώ...

xfreak
 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

έτσι πού  τα γράφεις, έχω την αίσθηση, ότι αν εκκινήσεις με το usb συνδεδεμένο, θα εκκινήσει κανονικά.

αν όχι, δες εδώ μήπως μπορέσεις να τα επαναφέρεις με το supergrub, καί εδώ.

επίσης.

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

καλησπέρα. bootare απο live cd , ανοιξε μετά terminal και δώσε  :

sudo su - enter

 fdisk -l (για να τσεκάρεις που βρίσκεται to boot partition - sda1 ή sda2 ή hda1 κ.τλ)

  grub-install /dev/sda1 ή sda2 ή hda1 ότι σου βγάλει στην λίστα. Ίδια εντολή με την πάνω που έδωσες απλά

 βρίσκει ακριβώς που είναι to boot partition η δευτερη εντολή. Τσέκαρε και κάτι ακόμα , αν το bios "βλέπει" τον σκληρό σου.

 

=========================================================

Το δοκίμασα με το USB συνδεδενέμο αλλά μου βγάζει πάλι Error 21... Επίσης έδωσα sudo su - enter fdisk -l και μου λέει:

Cannot open /dev/sda

Disk /dev/sdb: 4007 MB, 4007624704 bytes
60 heads, 20 sectors/track, 6522 cylinders
Units = cylinders of 1200 * 512 = 614400 bytes
Disk identifier: 0x62da5cad

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *           1        6523     3913695+   c  W95 FAT32 (LBA)

Δεν βγάζω και πολύ νόημα... :-/ Τώρα θα δοκιμάσω τις συμβουλές του alfisti και μετά βλέπουμε...

 

Βασικά υπάρχει ένα πρόβλημα... τρέχω το σύστημά μου μέσω live cd και έτσι δεν μπορώ να γράψω το .iso σε κάποιο άλλο cd...μήπως γίνεται να το γράψω σε USB? Θα δουλέψει?