Εντελώς Αρχάριος

thanaish | Τετ, 05/20/2009 - 13:52 | 3' | 12

Γειά σας παίδες!!

Έψαξα λίγο το Φόρουμ αλλά δεν είδα να υπάρχει κάπου τόπικ για αρχάριο χρήστη, τόσο αρχάριο όπως εγώ.

Πρέπει να πω εδώ ότι έχω φάει αρκετές ώρες με διάφορες εγκαταστάσεις μέχρι να καταλήξω να έχω ένα σωστό λειτουργικό στο φορητό μου.Τώρα μετά από πολύ προσπάθεια κατέληξα στο Οpensuse που είχε το DVD του περιοδικού, το οποίο είναι το μόνο που αναγνώρισε αμέσως την ασύρματη κάρτα που έχω την intel 3945 wireless.Θα είχα μείνει στο Puppy   4.20 αλλά έπρεπε να κάνω τον φακίρη με την κονσόλα , πράγμα το οποίο είναι και ο κυριότερος λόγος που απογοητεύει τους περισσότερους αρχάριους που θέλουν να δοκιμάσουν τα Linux.

Θα πρότεινα να μπεί και να μείνει sticky ένα τόπικ για αρχάριους που κάνουν την πρώτη γνωριμία με το Linux, το οποίο  να αναφέρει με πολύ απλό τρόπο την χρήση  και εγκατάσταση προγραμμάτων , την πλοήγηση μέσα στους φακέλους  και την χρήση της κονσόλας με μιά φιλική διανομή, όπως τα Puppy ώστε να μπορεί κάποιος να εξοικειωθεί  με το Linux χωρίς να βασανίζεται.

Να σημειώσω ότι έφαγα αρκετό χρόνο για να κάνω πράγματα που είχα την εντύπωση ότι θα ήταν πολύ πιο απλά, όπως να ενεργοποιήσω (χωρίς επιτυχία) την κάρτα που ανάφερα πιο πριν, να εγκαταστήσω το Google Earth (το οποίο δυστυχώς έχει πρόβλημα στα Linux) , να εγκασταστήσω το linux.rar και να εισάγω τα Bookmarks στον Mozilla.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έβγαλες άκρη με Opensuse και δεν έβγαλες με Ubuntu,περίεργο.Βασική αρχή είναι κάνε τον google φίλο σου,μπορείς να βρείς λύση σχεδόν για όλα να ψάξεις.

Στις συνήθεις ερωτήσεις στην κεντρική σελίδα του site υπάρχουν απορίες και απαντήσεις για αρχάριους.

Αλλά και αν έχεις καποια απορία-ερώτηση-πρόβλημα , το οποιο δεν υπάρχει εκεί, μην σκας , διοτι αν postarεις σίγουρα ολο και κάποιος απο τα παιδιά εδω θα σε βοηθήσει

στο πρόβλημα σου.  :)

 

Υ.Γ  έπρεπε να δοκιμάσεις για αρχή καποια διανομή οπως PCLOS , Ubuntu , Mandriva. Οχι οτι η Opensuse δεν ειναι φιλική στον χρήστη που φευγει απο τα windows , αλλά υπάρχουν και φιλικότερες για αρχή.

=========================================================

Δεν πρέπει ν' απογοητεύεσε εύκολα. Και γω αρχάριο θεωρώ τον ευατό μου. Και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ ούτε θέλω ούτε δικαιούμαι να σου κάνω το "δάσκαλο". Απλά μπορώ να σου μεταφέρω κάποιες εμπειρίες μου. Γενικά γνώση σήμερα είναι περισσότερο όχι να ξέρεις τα πάντα γύρω από ένα θέμα, αλλά κυρίως να ξέρεις που και πως να ερευνήσεις για να μάθεις τελικά αυτό που θέλεις ή σου χρειάζεται. Έτσι λοιπόν και στο στήσιμο ενός συστήματος πάντα χρειάζεσε ψάξιμο. Μην ξεχνάς ότι στο ελεύθερο λογισμικό δεν πληρώνεις κανέναν και χρησιμοποιείς γνώσεις, χρόνο, κόπο άλλων γιατί έτσι τους αρέσει και έτσι σου αρέσει.. Ούτε πληρώνουμε το λογισμικό ούτε συμβόλαια υποστήριξης πληρώνουμε και κυρίως κάνουμε κάτι που μας αρέσει. Και γω όταν ξεκίνησα νευριάζα απίστευτα που δεν λειτουργούσε το ένα ή το άλλο μηχάνημα με τη μία... Τελικά βέβαια κατέληξα ότι οι εταιρίες στις οποίες πληρώνω τα μηχανήματα δεν έχουν την πρέπουσα υποστήριξη σε οδηγούς στο ανοικτό λογισμικό για πολλούς λόγους που δεν χωράνε στο παρόν... Νομίζω ότι και στο φόρουμ αλλά και στο ιντερνετ γενικά βρίσκεις σχεδόν τα πάντα. Πάντως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να υπάρχει ένα τμήμα απλοποιημένο για εντελώς αρχάριους που να ξεκινά από τα εντελώς βασικά ώστε και ένας απλός χρήστης windows που ξέρει μόνο να πατάει κουμπιά και τίποτε παραπέρα, να μπει πιο εύκολα στο κλίμα. Και ξέρεις; όλο και καμία κλεφτή ματιά θα δίνω κι εγώ εκεί....

Δες εδώ. Η intel 3945 wireless υποστηρίζεται από τον πυρήνα και θα πρεπε να δουλεύει σε όλες τις διανομές.

οι πιο πολλοι αρχαριοι ειμαστε. αλλα τ οπροσπαθουμε. για παραδειγμα την εγκατασταση του google earth σε ubuntu

 πηγαινεις στην ιστοσελιδα του http://earth.google.com/intl/en/download-earth.html κατεβαζεις την εκδοση για λινουξ

googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916.bin

αυτο εξ'ορισμου αποθηκευευεται στην επιφανεια εργασιας  σου. μεσω τερματικου (τερμιναλ terminal)  γραφεις pwd  εντερ - αυτο γινεται για να δεις σε πιο καταλογο εισαι .   οτρεχον καταλογος ειναι  /home/user  μετα   γραψε cd /home/user/Desktop  για να μπεις μεσω τερματικου

στην επιφανεια εργασιας σου  /home/user/Desktop    δωσε μετα παλι pwd ( εμφανιζει το τρεχον κατλογο εργασιας σου)

αν σου εμφανισει το Desktop εισαι ενταξει. που θα εισαι δηλαδη. μετα εγκαθιτας το google earth. πως ?? 

 γραφοντας στο τερματικο  sh googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916.bin  και μετα εντερ. το sh  σημαινει οτι εκτελει σαν εκτελεσιμο αρχειο . κατι σαν το .exe των παραθυρων (  το googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916  ειναι το πληρες ονομα του αρχειου που εκτελεις, βαζοντας στο τελος και την κατάληξη του δηλ .bin)

αυτο ηταν!! σε μερικα δευτερολεπτα το εγκατεστησες!!!  να σου πω την αληθεια, και εγω στις πρωτες επαφες με linux απογοητευτηκα , αλλα  μετα συνιθισα και οτνα πιασεις το σκεπτικο οργανωσης και λειτουργιας τους, τοτε καταλαβαινεις την ευκολια και την εξελιξια τους.

ο παρπανω οδηγος ειναι για εγκαταση σε ubuntu.  δεν ξερω αν παραμεναι ο ιδιος σε αλλο λειοτουργικο - αναφερες   open suse

 

ευχομαι να σε βοηθησα.

 

 

 

.

 

Kαι στα suse απλά κατεβάζεις και τρέχεις το εκτελέσιμο. Ίδιος τρόπος.

Βάλε Arch linux και όλα θα είναι απλά

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, για αρχή καλύτερα ξεκίνησε με linux Mint ή ubuntu , όπου έχουν την υποστήριξη του πανίσχυρου apt , όπου τα πράγματα είναι πανεύκολα για ξεκίνημα.

~~~~~~~~~


για κάντε κλικ στην

υπογραφή

H κάρτα για το ασύρματο έδειχνε να δουλεύει στο Puppy 4.11 αλλά ούτε καν την έβλεπε στο  4.20 , στο Kubuntu που δοκίμασα ήθελε άλλο driver.Δυστυχώς με τα Puppy εκτός των άλλων κράσαρε συνέχεια ο Mozilla, και στην εγκατάσταση έφαγα τσάμπα χρόνο προσπαθώντας ανεπιτυχώς να τα εγκαταστήσω σε ένα και μοναδικό παρτίσιον. Προφανώς ο τυπικός  χρήστης windows (σαν και μένα) το  θεωρεί φυσικό να γίνει η εγκατάσταση σε ένα  μόνο παρτίσιον, όμως ήθελε και κάτι παραπάνω.

Tώρα με τον Adobe Flash Player για τον οποίο υπάρχουν τέσσερις τύποι αρχείου για κατέβασμα, απαιτείται γερή δόση πείσματος για να βγάλει ένας αρχάριος άκρη.Εντάξει προς το παρόν καλά τα πάω, ψάχνω τώρα να απενεργοποιήσω τον κωδικό που ζητάει συνέχεια σε λειτουργία root

Eυαχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

thanaish]

H κάρτα για το ασύρματο έδειχνε να δουλεύει στο Puppy 4.11 αλλά ούτε καν την έβλεπε στο  4.20 , στο Kubuntu που δοκίμασα ήθελε άλλο driver.Δυστυχώς με τα Puppy εκτός των άλλων κράσαρε συνέχεια ο Mozilla, και στην εγκατάσταση έφαγα τσάμπα χρόνο προσπαθώντας ανεπιτυχώς να τα εγκαταστήσω σε ένα και μοναδικό παρτίσιον. Προφανώς ο τυπικός  χρήστης windows (σαν και μένα) το  θεωρεί φυσικό να γίνει η εγκατάσταση σε ένα  μόνο παρτίσιον, όμως ήθελε και κάτι παραπάνω.

Tώρα με τον Adobe Flash Player για τον οποίο υπάρχουν τέσσερις τύποι αρχείου για κατέβασμα, απαιτείται γερή δόση πείσματος για να βγάλει ένας αρχάριος άκρη.Εντάξει προς το παρόν καλά τα πάω, ψάχνω τώρα να απενεργοποιήσω τον κωδικό που ζητάει συνέχεια σε λειτουργία root

Eυαχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

 

tar.gz,  αυτό θα κατεβάσεις .

Δεν απενεργοποιούμε ποτέ τον λογαριασμό του root, μα ποτέ.    Εξάλλου δεν υπάρχει εξορισμού root στο (k)ubuntu , που  τον βρήκες εσύ τον κωδικό?   Εκτός και άν εννοείς τον κωδικό του sudo. Οι κωδικοί αυτοί είναι μέρος της ασφάλειας που σου προσφέρει το λίνουξ.   Δεν ξέρω ποιος σου είπε να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί είναι παντελώς λάθος.

~~~~~~~~~~

 
για κάντε κλικ στην

υπογραφή

To sudo και γενικά η πληκτρολόγηση κωδικού είναι κάτι που θα χρειαστεί να ζήσεις μ'αυτό στο λίνουξ. Φυσικά είναι κάτι καλό γιατί βοηθά να είναι πιο ασφαλές το σύστημά σου και μην το βλέπεις αρνητικά. Κυρίως είναι θέμα φιλοσοφίας, πρέπει να καταλάβουμε ότι για να έχουμε μια στοιχειώδη ασφάλεια στο πισι μας (ανάγκη που όλο και μεγαλώνει τη σήμερον ημέρα λόγω της χρήσης του ιντερνετ για παροχή υπηρεσιών παντός είδους) θα χρειαστεί να κάνουμε και κάτι εμείς. Η ασφάλεια και η ευχρηστία είναι δύο έννοιες αντιστρόφως ανάλογες. Οπότε καλό θα είναι να αρχίσεις να μπαίνεις γενικότερα σε αυτήν τη λογική...

Άλλωστε σ'αυτό θα συμφωνήσει και η μικροσοφτ, η οποία έσπευσε στα σβήστα να αντιγράψει αποτυχημένα το μηχανισμό αυτό, εμφανίζοντας ένα μήνυμα όταν ο χρήστης κάνει μια κρίσιμη ενέργεια για το σύστημά του, χωρίς όμως να ζητάει κωδικό πιστεύω σκεπτόμενοι να μην "ζορίσουν" το χρήστη...Τελικά αυτό που καταφέρνουν όμως είναι να μη μπαίνει ο χρήστης στη λογική που προανέφερα και απλά να του σπάζονται τα ούμπαλα...

************************

www.postokano.gr

hellaspc1]

οι πιο πολλοι αρχαριοι ειμαστε. αλλα τ οπροσπαθουμε. για παραδειγμα την εγκατασταση του google earth σε ubuntu

 πηγαινεις στην ιστοσελιδα του http://earth.google.com/intl/en/download-earth.html κατεβαζεις την εκδοση για λινουξ

googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916.bin

αυτο εξ'ορισμου αποθηκευευεται στην επιφανεια εργασιας  σου. μεσω τερματικου (τερμιναλ terminal)  γραφεις pwd  εντερ - αυτο γινεται για να δεις σε πιο καταλογο εισαι .   οτρεχον καταλογος ειναι  /home/user  μετα   γραψε cd /home/user/Desktop  για να μπεις μεσω τερματικου

στην επιφανεια εργασιας σου  /home/user/Desktop    δωσε μετα παλι pwd ( εμφανιζει το τρεχον κατλογο εργασιας σου)

αν σου εμφανισει το Desktop εισαι ενταξει. που θα εισαι δηλαδη. μετα εγκαθιτας το google earth. πως ?? 

 γραφοντας στο τερματικο  sh googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916.bin  και μετα εντερ. το sh  σημαινει οτι εκτελει σαν εκτελεσιμο αρχειο . κατι σαν το .exe των παραθυρων (  το googleearth-linux-plus-4.3.7284.3916  ειναι το πληρες ονομα του αρχειου που εκτελεις, βαζοντας στο τελος και την κατάληξη του δηλ .bin)

αυτο ηταν!! σε μερικα δευτερολεπτα το εγκατεστησες!!!  να σου πω την αληθεια, και εγω στις πρωτες επαφες με linux απογοητευτηκα , αλλα  μετα συνιθισα και οτνα πιασεις το σκεπτικο οργανωσης και λειτουργιας τους, τοτε καταλαβαινεις την ευκολια και την εξελιξια τους.

ο παρπανω οδηγος ειναι για εγκαταση σε ubuntu.  δεν ξερω αν παραμεναι ο ιδιος σε αλλο λειοτουργικο - αναφερες   open suse

 ευχομαι να σε βοηθησα.

Όλα αυτά φυσικά μπορείς να τα κάνεις και σε γραφικό περιβάλλον