Βοήθεια για το Vuze ??? (Λύθηκε)

mmyron | Τετ, 05/13/2009 - 10:26 | 1' | 8

Παιδιά καλημέρα,

Εγκατέστησα το vuze κατεβάζοντας το tar.bz2 από την σελίδα του προγράμματος.

Μετά ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ:

http://www.ubuntugeek.com/howto-install-vuzeazureus-4004-in-810.html

εγκατέστησα το πρόγραμμα.

'Ομως οταν το τρέχω εμφανίζει αυτό το μήνυμα:

"Could not initialize the applications security component. The most likely cause is problems with files in your applications profile directory.

Please check that this directory has no read/write restrictions and your hard disk is not full or close to full...."

Ο δίσκος απο χώρο είναι οκ

Μπορεί να βοηθήσει κανείς???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλή σου μέρα,

Υποθέτω ότι η διανομή που χρησιμοποιείς είναι Ubuntu έτσι? Η έκδοση είναι 8.10?

Πρώτον, απ'όσο ξέρω το Azureus βρίσκεται στα αποθετήρια του Ubuntu, οπότε μπορείς απλά μέσω Synaptic ή από το Add/Remove Software του κεντρικού μενού επιλογών να το ψάξεις, να στο εμφανίσει και να το εγκαταστήσεις. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει η τελευταία έκδοση του προγράμματος να και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν το βρίσκεις ίσως χρειαστεί να προσθέσεις τα αποθετήρια Universe & Multiverse (οδηγίες στην παράγραφο Αποθετήρια (Repositories) - "ενεργοποίηση των επίσημων). Βέβαια στα φόρουμ του vuze προτείνουν την manual εγκατάσταση και όχι από τα repos, αλλά δε μπορώ άμεσα να εκφέρω απόψη διότι δεν το έχω δοκιμάσει.

Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημά σου, υποθέτω ότι ως χρήστης δεν έχεις δικαιώματα στον φάκελο /usr/share/vuze. Ρίξε μια ματιά σ'αυτόν τον οδηγό ο οποίος είναι πιο αναλυτικός. Αν δεν τα καταφέρεις το ξαναβλέπουμε.

Απο κει και πέρα προτείνω τη χρήση εναλλακτικών torrent client όπως το Transmission ή το Deluge τα οποία κάνουν τη δουλειά επίσης καλά και είναι πιο ελαφριά για το σύστημα.

************************

www.postokano.gr

jvarkas]

Καλή σου μέρα,

Υποθέτω ότι η διανομή που χρησιμοποιείς είναι Ubuntu έτσι? Η έκδοση είναι 8.10?

Πρώτον, απ'όσο ξέρω το Azureus βρίσκεται στα αποθετήρια του Ubuntu, οπότε μπορείς απλά μέσω Synaptic ή από το Add/Remove Software του κεντρικού μενού επιλογών να το ψάξεις, να στο εμφανίσει και να το εγκαταστήσεις. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει η τελευταία έκδοση του προγράμματος να και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν το βρίσκεις ίσως χρειαστεί να προσθέσεις τα αποθετήρια Universe & Multiverse (οδηγίες στην παράγραφο Αποθετήρια (Repositories) - "ενεργοποίηση των επίσημων). Βέβαια στα φόρουμ του vuze προτείνουν την manual εγκατάσταση και όχι από τα repos, αλλά δε μπορώ άμεσα να εκφέρω απόψη διότι δεν το έχω δοκιμάσει.

Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημά σου, υποθέτω ότι ως χρήστης δεν έχεις δικαιώματα στον φάκελο /usr/share/vuze. Ρίξε μια ματιά σ'αυτόν τον οδηγό ο οποίος είναι πιο αναλυτικός. Αν δεν τα καταφέρεις το ξαναβλέπουμε.

Απο κει και πέρα προτείνω τη χρήση εναλλακτικών torrent client όπως το Transmission ή το Deluge τα οποία κάνουν τη δουλειά επίσης καλά και είναι πιο ελαφριά για το σύστημα.

************************

www.postokano.gr

Ευχαριστώ για την απάντηση

Τα δικαιώματα τα έχω κοιτάξει και δοκίμασα να τα αλλάξω χωρίς επιτυχία (ακόμα και σαν root μέσα από το nautilus ενω μου είχε create/delete files δεν έδινε read/write !!!)

Δοκίμασα και τον οδηγό που αναφέρεται στο τελευταίο post του οδηγού που μου έδωσες, το μήνυμα παραμένει το ίδιο.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι στο μήνυμα αυτό πατώντας "ΟΚ" το πρόγραμμα ανοίγει κανονικά (?)

Δεν μπορώ φυσικά να ξέρω εαν ο τρόπος με τον οποίο απεγκαθηστώ το πρόγραμμα είναι σωστός (διαγραφή φακέλων vuze & .azureus καθώς και των αρχείων vuze & azureus από τα /usr/bin/, /usr/share/ ή /opt/ ανάλογα με τον οδηγό) γιατί το apt-get remove δεν βρίσκει τί να διαγράψει.

Ερώτηση κρίσεως:

Στον οδηγό που αναφέρεις μιλάει για δημιουργία χρήστη vuze και εναλλάσει την "ιδιοκτησία" του φακέλου /opt/vuze/ μεταξύ αυτού και του "default user" για να εγκαταστήσει plugins και να ενημερώσει το πρόγραμμα.

Εάν καταλαβαίνω καλά αυτό θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που τίθεται θέμα ενημέρωσης?

Επίσης θα πρέπει να συνδέομαι ως vuze για να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα?

 

Μέσα από το add/remove υπάρχει η έκδοση 3 του vuze η οποία όμως έχει κάποιο "κόλλημα" με την ενημέρωση. Ενώ δείχνει να γίνεται κανονικά, στην επανεκκινηση της εφαρμογής την ξαναβρίσκει και την ξανακατεβάζει, και έτσι μπλέκεις σε συνεχόμενα restart του vuze

"Δεν ξέρω, δεν είδα τίποτα, δεν είμουν εκεί....Κι αν είμουν εκεί, κοιμόμουν"

mmyron]

το apt-get remove δεν βρίσκει τί να διαγράψει.

λογικό αφού η εγκατάσταση έγινε χειροκίνητα και όχι με apt-get install κ.λ.π. Απ'όσο ξέρω σωστός είναι ο τρόπος σου.

mmyron]

Μέσα από το add/remove υπάρχει η έκδοση 3 του vuze η οποία όμως έχει κάποιο "κόλλημα" με την ενημέρωση. Ενώ δείχνει να γίνεται κανονικά, στην επανεκκινηση της εφαρμογής την ξαναβρίσκει και την ξανακατεβάζει, και έτσι μπλέκεις σε συνεχόμενα restart του vuze

Αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που δεν προτείνεται η εγκατάστασή του μέσω synaptic. Γενικά το όλο πρόβλημα απ'ότι καταλαβαίνω είναι στις ενημερώσεις του προγράμματος. Δοκίμασε να κάνεις πάλι εγκατάσταση αλλά αυτή τη φορά βάλε τα αρχεία σε ένα φάκελο στο home directory σου που έχεις σίγουρα permissions για όλα για να μην μπλέκεις με το root directory ( / ) και τους υποκαταλόγους του. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το transmission και κάνω εύκολα τη δουλειά μου. Έχω ακούσει ότι και καλά το azureus (πλέον vuze) κάνει καλύτερη διαχείριση του torrent πρωτοκόλλου αλλά δεν έχω άποψη. Πιστεύω ότι αν κάνεις την εγκατάσταση στο home δε θα έχεις πρόβλημα.

************************

www.postokano.gr

 

Καλημέρα και πάλι....

Δοκίμασα εγκατάσταση στο home αλλά το μήνυμα επιμένει!!!

Και με τα δικαιώματα το ίδιο βιολί!!

Έχω την εντύπωση οτι κάτι έχει "μείνει" από τισ προηγούμενες προσπάθειες γι'αυτό συμπεριφέρεται έτσι, ψάξε βρες τώρα...

 

 

 

"Δεν ξέρω, δεν είδα τίποτα, δεν είμουν εκεί....Κι αν είμουν εκεί, κοιμόμουν"

Μιας και ξέμεινα από ιδέες θα αρχίσω να βαράω στην τύχη...Μήπως παίζει κανά πρόβλημα με java? Ρίξε μια ματιά στο επίσημο σάιτ του vuze με ποιά έκδοση της java λειτουργεί σωστά και τσέκαρε ότι έχεις κι εσύ τουλάχιστον αυτή.

Βρήκα και κάτι άλλο. Δες αυτό το thread και κυρίως τα δύο τελευταία ποστ που λένε κάτι για έναν κρυφό φάκελο στο home (/.mozilla/eclipse). Παίζει ρόλο καθώς όπως λένε το azureus (και πιθανώς και το vuze) είναι eclipse based. Καλή τύχη!

************************

www.postokano.gr

Απ'ότι φαίνεται και εδώ η λύση στο πρόβλημά σου είναι η δημιουργία αυτού του φακέλου. Αρκετοί λένε από κάτω ότι τους δούλεψε, ελπίζω να δουλέψει και για σένα.

************************

www.postokano.gr

Βλέποντας το thread που μου έδωσες, και διαπιστώνοντας οτι ο φάκελος .mozilla/eclipse υπήρχε ήδη στο home/user,

με ένα chown -R $USER:$USER .mozilla/eclipse το πρόβλημα λύθηκε. Βέβαια ο φάκελος, εκτό από το αρχείο prefs.js που αναφέρεται κάπου στο thread οτι εμφανίζεται

με την δημιουργία του φακέλου (σ'εμένα υπήρχε ήδη το αρχείο), υπήρχαν και άλλα αρχεία τα οποία ανάθεμα κι αν ξέρω πόσο θα επιρρεαστούν από την αλλαγή owner

και πού ή τί θα χτυπήσει (και αν)

Το πολύ-πολύ τα επόμενα post  μου να αφορούν προβλήματα με αυτά τα αρχεία .

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Το θέμα θεωρείται λήξαν.

Εις το επανειδήν.

 

 

"Δεν ξέρω, δεν είδα τίποτα, δεν είμουν εκεί....Κι αν είμουν εκεί, κοιμόμουν"

Τέλεια, χαίρομαι που το πρόβλημά σου λύθηκε! Ελπίζω κι εγώ να μη δημιουργηθούν άλλα προβλήματα με την αλλαγή αυτή...Υποψήφιος είναι ο firefox που σχετίζεται με αυτόν τον φάκελο. Προτείνω να κάνεις και ένα edit στην επικεφαλίδα και να βάλεις σε παρένθεση με κεφαλαία (ΛΥΘΗΚΕ) ή κάτι τέτοιο για να είναι ευδιάκριτο και στους υπόλοιπους χρήστες ότι στο thread αυτό υπάρχει λύση για το θέμα και να βοηθηθούν κι άλλοι. Keep Linuxing!!!

************************

www.postokano.gr