Ειδικές εκδόσεις LINUX

douganiotis | Τετ, 05/06/2009 - 23:36 | 2' | 9

Ασχολούμε περίπου 1 χρόνο με το linux και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Πρόσφατα "ανακάλληψα" ότι υπάρχουν ειδικές εκδόσεις όπως Mandriva Xtreme, ubuntu ultimate edition.

Αναρωτιέμαι γιατί ποτε δεν γίνετε αναφορά σε αυτές τις εκδόσεις οι οποίες έχουν προεγκατεστημένα μερικά σημάντικά

πραγματάκια (multimedia) και μπορούν να κάνουν τη μετάβαση απο windows σε linux ακόμα πιο εύκολη. Υπάρχει άραγε

κάποιος ιδιαίτερος λόγος που έπρεπε να περάσει τόσος καιρός για να τις ανακαλλήψω ή μήπως είμαι εντελός μπάζο

που δεν το γνώριζα.

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει άλλες εκδόσεις με τέτοια χαρακτηριστικά να μας ανοίξει τα μάτια.

Παρεπιπτόντος χρησιμοποιώ ubuntu ultimate edition περίπου 2 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

http://distrowatch.com/

καί όρεξη νάχεις να ψάχνεις:

http://www.livecdlist.com/

 

====

the hamster's is out there

Καλά όλα αυτα αλλά πουθενά δεν είδα mandriva xtreme , ubuntu ultimate edition κ.α. Δοκίμασε κανένας το mandriva xtreme; είναι το μόνο που έχει το codega πλήρες

και τρέχει παιχνίδια αλλά και office microsoft. θέμα είναι γιατί να μην γίνετε διαφήμιση για αυτές τις εκδόσεις!

Άποψη μου πάντα, κανείς δεν κάνει (επιτιδευμένη) διαφήμιση πουθενά σε αυτό το φόρουμ (πέρα από το thread που υπάρχει ειδικά για αυτό το σκοπό). Ο καθένας μας μιλάει για αυτά που έχει χρησιμοποιήσει κ του άρεσαν. Αν έχεις κάτι να πεις για τις εκδόσεις που δοκίμασες, καλά ή κακά, απλά πες τα! Βεβαιώσου ότι δεν έχουν ειπωθεί ήδη, και κάτσε κ φτιάξε ένα όμορφο αρθράκι, με φωτογραφίες κ λοιπά, όπως κάνουμε όλοι. Έτσι δεν είναι;

Όσο για τη δυνατότητα του να τρέχεις κλειστά προγράμματα από άλλα λειτουργικά, προσωπικά είμαι διχασμένος. Από τη μία είναι βολικό, από την άλλη όμως δε βοηθάει προς μια σωστή λύση (δηλ. native παιχνίδια για Linux, κ ανταλλαγή εγγράφων αποκλειστικά με ανοιχτά format). Δε θα επεκταθώ όμως γιατί δε θέλω να αλλάξει το θέμα του thread. Αν κάποιος θέλει να το συζητήσουμε παραπέρα, ας ανοίξουμε αλλού την κουβέντα περί "συμβατότητας" των λειτουργικών.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Εξάλλου δεν είναι κάτι το διαφορετικό. Ότι βλέπεις σε αυτές τις διανομές μπορεί να γίνει σε όλες.   Απλά αυτές στα προσφέρουν όλα έτοιμα στο πιάτο, αλλά σημειωτέον δεν είναι επίσημα υποστηριζόμενες από την Mandriva,ubuntu κλπ, οπότε άν ο δημιουργός βαρεθεί-κουραστεί-αδυνατεί να συνεχίσει θα μείνεις ξεκρέμαστος. Και σίγουρα , αυτές οι διανομές είναι απίστευτα βαριές και γεμάτες προγράμματα που δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ όλα.  

Για αρχή για να δεις τις δυνατότητες και τα προγράμματα του λίνουξ καλά είναι και μετά περνάς σε κάποια επίσημη της αρεσκείας σου.

 

~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Φίλε giannis12a & gnu_labis έχετε απόλυτο δίκιο.

Στην αρχή είχα δοκιμάσει το opensuse το οποίο παραμένει και το αγαπημένο μου. Έπειτα κόλησα με το Fedora τελικά στο laptop μου εβαλα mandriva powerpack,

το αγόρασα, και στον σταθερό ubuntu 9.04. Στο opensuse κάποια στιγμή είχα προβλήματα με την εικονοποίηση του kde. Στο fedora ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι

στην εγκατάσταση των nvidia drivers. Για τα άλλα δυο είμαι υπερευχαριστημένος. Έχω ψάξει σε πάρα πολλά forum για λύσεις σε καταστάσεις που είχα π.χ.

sli και ubuntu 8.04 έπρεπε να κάνω κάτι διορθώσεις στο xconfig τα κατάφερα, με τους drivers nvidia όμως δεν είχα ποτε καμια τύχη, έτσι προσπάθησα να βρω

διανομές που να κάνουν εύκολη τη ζωή μου σε αυτό το στάδιο. Δεν μου πέρασε απο το μυαλό ότι αυτές οι ειδικές εκδόσεις δεν υποστηρίζονται επίσημα.

νόμιζα πως ήταν παρακλάδια των επίσημων διανομών και για αυτό το λόγο απόρρησα πως και δεν γίνετε καμιά αναφορά.

douganiotis]

Καλά όλα αυτα αλλά πουθενά δεν είδα mandriva xtreme , ubuntu ultimate edition κ.α. Δοκίμασε κανένας το mandriva xtreme; είναι το μόνο που έχει το codega πλήρες

και τρέχει παιχνίδια αλλά και office microsoft. θέμα είναι γιατί να μην γίνετε διαφήμιση για αυτές τις εκδόσεις!

Το Mandriva Xtreme δεν το γνωρίζω!  Το Ubuntu Ultimate έχει αλλάξει το όνομά του σε Ultimate Edition για νομικούς λόγους...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Δεν χρειάζεται, αγόρι μου!  Είσαι πλέον αρκετά γνωστός!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Εγω παντως αν εγκαταστησω μια διανομη και δεν βρω κανενα προβλημα ξενερωνω γιατι δεν εχω με τι να ασχοληθω μετα..ασε που μεσα απο τα προβληματα μαθαινεις κιολας,αλλοιως θα ειχαμε μεινει τυφλοι και αμαθεις οπως στα win για να παταμε συνεχως next next next...ειμαι αρρωστος βαρια??? η συμβαινει και σε αλλους???Υ.Γ. γεια σου  emcpn παμμεγιστε