e - bankink και λινουξ

hellaspc1 | Παρ, 05/01/2009 - 19:14 | 2' | 5

γεια σας παιδια.

ολα καλα με το ΕΛΛΑΚ, αλλα εχω μια απορια..

τι γινεται με το e- banking και αυτού του τύπου τις ηλεκτρονικες συναλλαγες.? τι πρπει να εχει κανεις για να μην την

πατησει  ο χρηστης με λειτουργικο μία διανομη ελευθερου λογισμικου?

εντάξει , το πρωτο ειναι μια καλα ενημρωμενη διανομη κια να υποστηρίζεται. αλλα μετα τι???

ρωτάω αυτο γιαιτι με εχει προβληματίσει πολύ αυτο τον καιρο. αφου εχω συνηθίσει να δουλευω linux  και σιγα σιγα 

μαθαινω  ολο κια περισσοτερο τις λειτουργίες και τα χαρακτηριστικα- δυνατοτητες.  ( να μην ασχολουμε με αλλα

λειτουργικα συστήματα..

 εκτελειτε υπηρεσίες ηλεκτρονικης τραπεζικής ???

 

ευχαριστω

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απ' όσο γνωρίζω δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, εκτός από κάποιες τράπεζες που ζουν στον μεσαίωνα και δεν υποστηρίζουν τον firefox και άν δεν κάνω λάθος σε άλλο φόρουμ, κάτι είχε ειπωθεί για την eurobank, χωρίς να είμαι βέβαιος.

Δηλαδή πιθανά προβλήματα , έχουν να κάνουν με τον web broswer ουσιαστικά και όχι με το λειτουργικό.

 

~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

απο θεμα ασφαλειας των συναλλαγω όμως..  ( θεμα ψαρεματος;) καλα βλεπεις μεν τα χαρακτηριστικα λουκετα αλλα  σε σχεση με αλλο λειτουργικο μιας

και αντιβιοτικο δεν εχεις. τι θα κανεις λοιπον? στηριζεσαι μόνο στα χαρακτηριστικα που σου δείχνει η ιστοσελίδα της τράπεζας??

Εγώ για να πω την αλήθεια μπαίνω ψιλοχύμα !!

Αν δεν υποστηρίζεται ο browser μου, απλά του αλλάζω identity και όλα μια χαρά.

Για περίεργα προγράμματα άσχετα με τον browser και σχετικά με το λειτοργικό που διαβάζουν πληκτρολόγια, κλικ ποντικιού, οθόνες κτλ δεν ανησυχώ (προς το παρόν) γιατί έχουν target group πολύ πιο δημοφιλή λειτουργικά συστήματα.

Τα password μου δεν είναι λέξεις, ημερομηνίες κλπ αλλά άσχετα γράμματα, κεφαλαία και μικρά, αριθμοί και σύμβολα

Σβήνω χωρίς δεύτερη κουβέντα phising email (και chain και και ακόμα και πλάκατζίδικα !!)

Ας είναι καλά και οι αριθμοί TAN σε περίπτωση "διαρροής" password αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζονται από όλες τις τράπεζες. Άλλες έχουν και ερωτήσεις ασφαλείας για ολοκλήρωση συναλλαγών.

Επίσης έχω ψιλοσυνηθίσει τη διεύθυνση του ebanking ώστε αν δω τίποτα περίεργο καμιά φορά (από redirection) ν'ανησυχίσω.

εεε τώρα αν κάποιος καταφέρει μετά από όλα αυτά να μου πάρει λεφτά

...χαλάλι σου ρε παλιοχακερόνι, απλά πες μου πως το'κανες για να μαθαίνω κι εγώ :-)

Χρησιμοποιώ το e-banking χρόνια με προγράμματα ΕΛΛΑΚ (δηλ browser και OS), πρώτα στο εξωτερικό και μετά και στην Ελλαδα, κανένα πρόβλημα. Αρκεί να ακολουθείς κάποιους στοιχειώδεις κανόνες, που τους αναφέρουν συνήθως όλες οι τράπεζες...