δημιουργια live cd μαζι με edubuntu γινεται??

hellaspc1 | Πέμ, 04/23/2009 - 16:12 | 2' | 7

γεια σας παιδια. θελω να φτιαξω μια live διανομη.  για το    - 2α δημοτικου- το πρβλημα

ειναι οτι οι γονεις το μονο λειτουργικο που ξερουν ειναι win. του εξηγησα λιγα πραματα

περι ΕΛΛΑΚ , αλλα τους φαινεται περιεργο.. και σκεφτηκα να κανω ενα live cd  με ubuntu και να

βαλω και edubuntu . απο οτι ειδα ειναι  2 iso. ενα του ubuntu και ενα edubuntu. -- βασικα 

ειδα μια εφαρμογη  tuxmath. κια μου αρεσε. θα τρεχει στο φορητο του. επειδη δεν μπορουν

να καταλαβουν την φιλοσοφια του ΕΛΛΑΚ, σκεφτηκα να κανω το παρπανω εγχειρημα.

διαβασα    στο τευχος 25 σελ 48 περι δημιουργιας μιας διανομης, εκανα τις απαραιτητες

επιλογες στο http://www.instalinux.com/ αλλα μου ετοιμασε ενα iso 10ΜΒ.

Σταματησα το εγχειρημα για να μην καταστρεψω την ηδη εγκατεστημενη διανομη μου.. - βασικα πρπει να γραψω το iso σε cd και μετα τι? να το εγκαστησω ?? δεν καταλαβα ..

ξερει κανεις πως μπορω να το κανω??

 

ευχαριστω

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εάν έχεις ήδη ubuntu μπορείς να εγκαταστήσεις από το synaptic το πακέτο edubuntu-metapackage ή κάτι τέτοιο. Θα σου προσθέσει όλες τις εφαρμογές που έχει το edubuntu, οπότε θα ναι σαν να χεις edubuntu.

hellaspc1 αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις  download το slackel το οποιο εχει φτιαχτει απο δασκαλο τον Δημητρη Τζεκο, και εχει μεσα εφαρμογες, και παιχνιδια εκπαιδευτικα για τα παιδια + οτι το εχει μεταφρασει σε αρκετες γλωσσες. Το link ειναι http://www.slackel.gr/ και για download

http://www.slackel.gr/slackel2/slackel/pub/slackel-isos/

 

Δοκιμασε τα αξιζουν περισσοτερο απο το ebunutu κατα την γνωμη μου.

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

φιλε gerstavros  εχω ηδη ubuntu και το iso του edubuntu. τωρα που το λες το θυμηθηκα. πως γινεται και με τον τροπο που λες. το θεμα εινα

ι οτι δεν το θελω για μενα, αλλα για άλλου υπολογιστη. και προφανως ἱσως να φοβὰτε να  στην ιδεα λινουξ..   οπότε ξεκιναω με την ιδεα

του slackware. και οταν τον πείσω το πολυ πολύ το κανουμε dualboot.

ευχαριστω για χρόνο σας.

ΥΓ και μια διανομη οπως η "ετοιμη"  οπως η παραπανω  δεν με χαλάει καθόλου..

hellaspc1]

φιλε gerstavros  εχω ηδη ubuntu και το iso του edubuntu. τωρα που το λες το θυμηθηκα. πως γινεται και με τον τροπο που λες. το θεμα εινα

ι οτι δεν το θελω για μενα, αλλα για άλλου υπολογιστη. και προφανως ἱσως να φοβὰτε να  στην ιδεα λινουξ..   οπότε ξεκιναω με την ιδεα

του slackware. και οταν τον πείσω το πολυ πολύ το κανουμε dualboot.

ευχαριστω για χρόνο σας.

ΥΓ και μια διανομη οπως η "ετοιμη"  οπως η παραπανω  δεν με χαλάει καθόλου..

To slackware δεν κάνει για κάποιον που φοβάται στην ιδεα λινουξ.  Κι είδα ότι θα το βάλεις σε φορητό υπολογιστή. Το slackware δεν έχει καλή συμβατότητα με διάφορα περιφεριακά... Μάλλον θα χεις πρόβλημα. Το ubuntu έχει την καλύτερη συμβατότητα. Τέσπα. Δοκίμασε πρώτα να δεις.

Βασικά, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να έχεις το edubuntu με το ubuntu σε ένα ISO για επίδειξη και εγκατάσταση, είναι να τρέξεις το melux script βάζοντας του τα πακέτα του edubuntu (τα βρίσκεις άνετα από το Synaptic ή με την apt-cache). Απλά βγάλε τα development πακέτα κλπ που σου είναι άχρηστα. Θα σου δώσει απευθείας ένα έτοιμο ISO (παράγωγο του Ubuntu) για να κάνεις τη δουλειά σου. «Δάσκαλος» το χει φτιάξει κι αυτό (το σκριπτάκι, χεχε) και θα'χει και τη συμβατότητα του Ubuntu.... ;)

 

--ΔΚ

ευχαριστω παιδια.  πολυ καλο το slackel,  θα δοκιμασω και  το melux

το δοκιμασα και στο σταθερο και στο φορητο.. δουλευει μια χαρα., το τρεχουμε  ως live cd.  καλα τα παει.  βασικα για τα εκπαιδευτικα προγραμματα

του το θελουμε... θα το  δω και το θεμα του ubuntu - edubuntu.