Gnome 3 ή αλλιώς KDE KILLER!!!

Kaltsinho | Δευ, 04/06/2009 - 17:14 | 1' | 19




Θέλεις απλότητα στο γραφικό σου περιβάλλον; Βάλε Gnome.

Θέλεις εφέ πολύ μπροστά απο την εποχή μας τύπου Minority Report;Βάλε KDE 4

 

Η μήπως όχι;

 

Διαβάστε αναλυτικά εδώ.

 

http://live.gnome.org/ThreePointZero/Plan

 

δείτε και εδώ τι νέα καλούδια έρχονται.

 

http://live.gnome.org/GnomeShell/Screencasts

 

 

 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λοιπόν, εμένα μου άρεσαν αυτά που είδα. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ανταγωνισμού ή σύγκρισης με το KDE, ό,τι βολέψει περισσότερο τον καθένα. Προβάλοντας πάντως την καθημερινή μου εργασία στον υπολογιστή σε ένα γραφικό περιβάλλον σαν αυτό που δείχνουν τα βιντεάκια, έχω την εντύπωση ότι θα δουλεύω πιο γρήγορα κ αποδοτικά.

Επίσης το θεωρώ έξυπνο στόχο από πλευράς τους, γιατί ναι μεν κάνει διαφορά από το gnome 2, αλλά είναι αρκετά εμφανές ότι ο κώδικας του gnome 2 θα επαναχρησιμοποιηθεί σχεδόν 100% (μέσα σε κάθε ξεχωριστό workspace πχ), γεγονός που σημαίνει ότι ήδη από τις πρώτες εκδόσεις του, το gnome 3 θα έχει τη δυνατότητα να είναι σταθερό κ λειτουργικό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τελικά θα είναι βέβαια...).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

προσωπικά, είναι κάτι πού φοβόμουνα.

ότι δηλαδή καί το gnome θα ακολουθήσει τον δρόμο τού kde.

το αν καταφέρει να κρατήσει καί την απλότητά του...  ενδιαφέρον το στοίχημα!!

 

====

the hamster's is out there

Kaltsinho]Gnome 3 ή αλλιώς KDE KILLER!!

1)Την σφουγγαρίστρα να μαζέψουμε τα αίματα μην ξεχάσετε

2)Ζηλέψανε?

3)Δεν νομίζω οτι θα καταφέρουν να φτάσουν ποτέ το KDE

4)Δεν έχει 4. Τέλος στο γεμάτο κακία post μου. Δειτε το με χιούμορ please. Ζητώ προκαταβολικά συγχώρεση. Θα πάω και στην εκκλησία την κυριακή αν επιμένετε.

Παρεπιπτόντως, παρόμοια φιλοσοφία χωρίς εφέ και μπλιμπλίκια υπάρχει στο περιβάλλον του Twindy, αρκετά χρόνια τώρα. Δοκιμάστε το, μπορεί να κολλήσετε...

"GNOME 2.30 = GNOME 3.0"

Νομίζω ότι τα είπαν όλα σε 22 γράμματα.

Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι ότι πρέπει έστω και για marketing να δείξεις ότι αλλάζεις λίγο.

Πάντως όσα είδα στο βίντεο φάνηκαν ωραία.

Ας περιμένουμε ένα χρόνο λοιπόν (31 Μάρτη 2010 είναι η προτεινόμενη ημερομηνία για το 2.30=3.0)...

Μέχρι τότε, το KDE4 θα έχει φτάσει στο 4.5...

 

 

--ΔΚ

Δεν τραλαθηκα με αυτα που ειδα..............Περειμενα πολυ περισσοτερα!!!!!!!!!

Αλλα καλυτερα..........γιατι μ@λ@κιζεται που μ@λ@κιζεται το kde.............αμα δεν δουλευει και το gnome τι θα κανιυμε???????

Καλυτερα που κρατησε το υφος του!!!!!!!!!!!

 

===========================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Teddy]

Kaltsinho]Gnome 3 ή αλλιώς KDE KILLER!!

1)Την σφουγγαρίστρα να μαζέψουμε τα αίματα μην ξεχάσετε

2)Ζηλέψανε?

3)Δεν νομίζω οτι θα καταφέρουν να φτάσουν ποτέ το KDE

4)Δεν έχει 4. Τέλος στο γεμάτο κακία post μου. Δειτε το με χιούμορ please. Ζητώ προκαταβολικά συγχώρεση. Θα πάω και στην εκκλησία την κυριακή αν επιμένετε.

 

 

Με συγχωρείτε αλλά αυτά μου φάνηκαν περισσότερο ως κάποιο extension του compiz-fusion παρά "ανανεωμένο" περιβάλλον εργασίας. το gnome είναι τρομερά δυνατο κατά την γνώμη μου ακριβώς διότι είναι απλό και πλήρως παραμετροπποιήσιμο! οι προγραμματιστές του θα έπρεπε να συμαζέψουν λίγο τις ρυθμίσεις και τις επιλογές παραμετροποίησης σε ένα σοβαρό κέντρο ελέγχου, ώστε να φανεί πλέον και η δύναμή του και μετά να σκεφοτύν τι και πώς μπορούν να ανανεώσουν...

Πάντως κακά τα ψέματα αυτα τα εφέ θα προσελκύσουν πολλούς νέους και αυτο το λέω γιατι πόσες φορές ακούσαμε.Φοβερό το ubuntu αλλα ρε φίλε πολύ βαρετό.

Aν και έχω ξαναγράψει πόσο μπροστά είναι το kde 4 δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι το ubuntu είναι βαρετό... αν το ρυθμίσεις εσύ όπως θέλεις, τότε κάνεις παπάδες.. `Παράδειγμα λέω τώρα εγώ, όταν θέλω να κάνω "επίδειξη'' σε φίλους που ρωτούν  linux? τι είναι αυτό πορτοκαλάδα; τότε τους δείχνω το ubuntu που έχω ρυθμίσει στο σταθερό στο γραφείο... Βέβαια το νόημα δεν είναι η επίδειξη αλλά να σας πω την αλήθεια μ' αρέσει κιόλας που γουρλώνουνε τα μάτια τους, ειδικά όταν ακούνε ότι τα εφέ αυτά γίνονται εδώ και κάποια χρονάκια με μηχανάκια της πλάκας που δεν σηκώνουν vista  ούτε για αστείο... Λοιπόν linux και ας είναι και xfce λέω εγώ...

H αληθεια ειναι οτι το Gnome ειναι παραμετροποιησιμο, μα οχι οσο το παληο KDE. Προσωπικα ακομα δε καταφερα στο KDE4+ να το κανω ετσι οπως ακριβως ηθελα (ξεροντας πως γινονται ηδη απο το παληοτερο KDE).
Oυτε & το Gnome καταφερα ποτε να το παραμετροποιησω, ετσι οπως εκανα με παληοτερα KDE.
Στην ουσια τωρα δε βλεπω να εχει αλλαξει κατι, περα απ' οτο προστεθηκαν διαφορα seklets η οπως αλλιως πειτε τα, στην επιφανεια εργασιας.
Ομορφουλι & εντυπωσιακο σε πρωτη εντυπωση, δε λεω.... Καλο & αυτο, μα & τα plasm του KDE, για οσους τους αρεσει να εχουν πραγματα στην επιφανεια εργασιας τους. (προσωπικα τη θελω καθαρη).
Οπως & να εχει ειναι κατι ακομα ελκυστικο που οποιος θελει το χρησιμοποιει (οταν βγει).
Γεγονος ειναι πως η αναπτυξη του Gnome ειναι χελωνα, οποτε δε νομιζω να δημιουργηθει καποιο προβλημα.

Πιστέυω πως το Gnome με την απλότητα του εχει εχει ήδη δείξει την αξία του. Ας μην ξεχνάμε πως είναι αυτο που μπορεί να κάνει ευκολότερη τη μετάβαση

των niewbies στο Linux!!!.

Το KDE το χρησιμοποίησα λίγο όταν πρωτοάρχισα να ασχολούμαι με το linux μετά όμως έβαλα από περιέργεια gnome και εδώ και 4 χρόνια έχω κολλήσει μαζί του!

Καλα αυτοι οι άνθρωποι που αναπτύσσουν μόνο το γράμμα Κ τους αρέσει να βάζουν στα ονόματα των εφαρμογών. Σαν τικ μου μοιάζει

Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι το gnome είναι περισσότερο ελευθερο απο το kde!

ZHTΩ ΤΟ GNOME!!!!!!!!!!!!!!!!!! KATΩ ΤΟ KDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kaltsinho]

Πάντως κακά τα ψέματα αυτα τα εφέ θα προσελκύσουν πολλούς νέους και αυτο το λέω γιατι πόσες φορές ακούσαμε.Φοβερό το ubuntu αλλα ρε φίλε πολύ βαρετό.

Δώστου Kubuntu ..

KOMHSX]

Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι το gnome είναι περισσότερο ελευθερο απο το kde!

Αυτό πως βγαίνει ;; Αν είναι θέμα Qt νομίζω(άντε ψιλόσίγουρος) έχει γίνει free..

 

--------------------
happy_linux_downloads

KOMHSX]

Καλα αυτοι οι άνθρωποι που αναπτύσσουν μόνο το γράμμα Κ τους αρέσει να βάζουν στα ονόματα των εφαρμογών. Σαν τικ μου μοιάζει

Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι το gnome είναι περισσότερο ελευθερο απο το kde!

ZHTΩ ΤΟ GNOME!!!!!!!!!!!!!!!!!! KATΩ ΤΟ KDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κοινή πρακτική και των δυο είναι να βάζουν ενα "Κ" ή "G" μπροστά απο το όνομα των εφαρμογών. Με τις (πολλές) εξαιρέσεις τους και οι δυο εννοείται.

Το KDE ανέκαθεν ήταν ελεύθερο. Το πρόβλημα υπήρχε πολύ παλιά, όταν η Qt, στην οποία στηριζόταν και στηρίζεται ακόμα, δεν κυκλοφορούσε με άδεια GPL. Το ζήτημα έχει λυθεί εδώ και καμιά δεκαετία.

Το τελευταίο δεν θα το σχολιάσω (θα κρατατήσω χαρακτήρα)

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, εχτές μπούταρα σε Gnome. Έβαλα Fedora 11 Bετα (έτσι το γράφουν...) στο πολύπαθο laptop. Θα διαχωρίσω τα bug και το στήσιμο της Fedora με το Gnome. Να τονίσω εδώ οτι δεν μου έδωσε επιλογή εγκατάστασης KDE (ή είχα πιεί πολύ...) αν και στα release notes και στα σχετικά έλεγε οτι έχει και KDE.

To μόνο που έχω να πώ μετά απο μια ημέρα χρήσης gnome, είναι οτι αυτή τη στιγμή γράφω σε KDE 4.2.2 στον σταθερό μου. Η επόμενη φορά που θα ξαναμπουτάρω σε gnome θα είναι όταν θα βγεί η 3.0. Και στο laptop με κέρδισαν τα windowsXP στο δίλλημα του dual-boot, μέχρι να έχω την διάθεση να ασχοληθώ με άλλη διανομή ή να φέρω την Fedora στα μέτρα μου. Όχι μόνο λόγω gnome, αλλά και λόγω άλλων προβλημάτων, κατά την εγκατάσταση και κατά το boot (το γνωστό πρόβλημα συνεχίζεται...) και διάφορα άλλα πραγματάκια που δεν μπόρεσα να συνηθίσω ή έλειπαν στη Fedora.

Αυτά δεν τα γράφω απο κακία, και επίσης δεν νομίζω οτι είμαι off-topic. Mακάρι το νέο gnome να κάνει την αλλαγή που θέλει. Να γίνει και πολύ πιο ωραίο και πιο λειτουργικό απο οτι είναι τώρα. Μέχρι τότε δυο πράγματα είναι σίγουρα. Οτι θα χρησιμοποιώ KDE και XFCE.

Μηπως είναι τυχαίο ότι το GNOME είναι προεπιλογή στα fedora/red hat, ubuntu-debian,linux mint, gos???  Mήπως επειδή είναι αντιπαραγωγικό το

έβαλε η sun στα solaris & opensolaris???

Ακόμη και ο ίδιος ο Τorvalds δ'ηλωσε ότι αναθεώρησε την αποψή του για το GNOME, αλλαξοπίστησε και αρχίζει να χρησιμοποιεί GNOME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(BΛΕΠΕ LINUX FORMAT Tευχος 26 σελιδα 19 τερμα κατω)

Ααα και για να μην ξεχνιόμαστε μπορεί καποιες εφαρμογες του GNOME να ξεκινουν με G αλλα αυτό είναι σε σημαντικά μικρότερο βαθμό από ότι

στο kde. Eχουν τουλάχιστον φροντίσει να το κρύβουν επιμελώς. Οταν ανοίγεις το gnome- menu δεν αντικρύζεις G G G G σε αντίθεση με to

kde που συνέχεια βλέπεις K K K K K K K K K K K K K K KK K K !!! ; Tο 80-90% των εφαρμογών του kde έχει όνομα που ξεκινά απο Κ

Το GNOME είναι το περιβαλλόν που αξίζει στο Linux!!!!!!

KOMHSX]

Μηπως είναι τυχαίο ότι το GNOME είναι προεπιλογή στα fedora/red hat, ubuntu-debian,linux mint, gos???  Mήπως επειδή είναι αντιπαραγωγικό το

έβαλε η sun στα solaris & opensolaris???

Ακόμη και ο ίδιος ο Τorvalds δ'ηλωσε ότι αναθεώρησε την αποψή του για το GNOME, αλλαξοπίστησε και αρχίζει να χρησιμοποιεί GNOME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όχι, κάθε άλλο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Στη κάθε επιλογή υπάρχουν και οι αντίστοιχοι λόγοι για τους οποίους έγινε. Αλλά μην τα μπερδεύουμε, αυτό δεν είναι λόγος ανωτερώτητας του ενός ή του άλλου γραφικού περιβάλλοντος. Προσωπικά διαφωνώ με την "προεπιλογή". Ειδικά, αν η προεπιλογή αυτή γίνεται λόγω κολλημένων μυαλών ή απο άχρηστους προγραμματιστές τότε ...παρ' τ' αυγό και κούρεφ'το. Εξαιρούνται πλήρως στοχευμένες ή/και εξαρτημένες διανομές, είναι παράλογο πχ. στο Puppy, στο PCLinuxOS, ή στο Mint να ζητάς επιλογές. Το ίδιο και σε workstations, το ζητούμενο δεν είναι το γραφικό περιβάλλον, αλλά πολύ περισσότερο κάτι σαν τη "λειτουργικότητα στην εργασία" (Στμ: τα κεφάλια μέσα).  Αυτά απο εμένα.

Ενημερωτικά ποτέ ο Linus δεν αλλαξοπίστησε. Απλά έκανε ένα διάλλειμα. Ενα Kit-Kat.

Παιδιά χίλια συγγνώμη που δεν είχα ποστάρει τόσον καιρό στο θέμα τούτο.   Δεν το είχα δει όχι τίποτε άλλο.

Εμένα πάντως το gnome 3 το μόνο γενικά που μου θύμισε, είναι το ubuntu netbook remix (sfirigma adiaforo & kala) .  Όταν θα είναι έτοιμο για χρήση με τα νέα του εφέ,   ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΤΆΣΕΙ ΤΟ ΚDΕ , κάτι έτη φωτός μακρύτερα από το ηλιακό μας σύστημα θα έλεγα.   Όχι που θα μου γλυτώνατε και δεν θα πόσταρα νομίζατε  παλιομαυροπόδαροι

~~~~~~~~~


για κάντε κλικ στην

υπογραφή

Είναι θέμα γουστων.Εχω δοκιμάσει kde πολλές φορές και σε πολλές distro.
Προσωπιικά "χάνομαι".Θέλω το Applications-Places-System πάνω αριστερά, και κάτω panel με επιφάνειες εργασίας.(default gnome)

Το kde με παραπέμπει σε windows (λίστες-παραλίστες-παραπαραλιστες και δώσε).Ουτε θέλω να γεμίζω την επιφάνεια εργασίας με shortcuts.

Pure , simple , powerful. Όπως είπα ειναι θέμα γουστων.Περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα.

 

=========================================================