Turbo-X Nettop

apkoutsou | Κυρ, 04/05/2009 - 22:31 | 2' | 16

Λοιπόν, εδώ και μερικές ημέρες είμαι ένας περίφανος ιδιοκτήτης ενός Turbo-X Netbook, όμως όχι και τόσο βέβαια περίφανου αφού συνειδοτοποίησα την ύπαρξη του TouchNote μόλις έκανα την αγορά ...

Τέλος πάντων, το netbook αυτό είναι πολύ καλό, γρήγορο, με καλό πληκτρολόγιο, οθόνη 10'' με καλή απόδοση χρωμμάτων γρήγορο και πλήρως συνδεσιμότατο!!! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστήμενος!!! Βέβαια η κάρτα ασύρματου δικτύου με παίδεψε λίγο αλλά με τις οδηγίες αυτές το πρόβλημα λύθηκε, αν και πήρε λίγο χρόνο το compilling των drivers...

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι λίγο κουλό: δεν λειτουργεί καθόλου το touchpad!!! Είναι πραγματικά το τελευταίο πρόβλημα που θα πίστευα ότι θα ήταν πιθανό να αντιμετωπίσω... Έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι και με ultrex πήγα και λούστηκα, αλλά τζίφος (λέτε το 11888 να έχει την λύση ??)

Δοκίμασα να ενεργοποιήσω βάλω στο xorg.conf το synaptics, αλλά μάταια... Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκει την συσκευή καθόλου...

Έχει κανείς καμία ιδέα να με καθοδηγήσει λίγο προς την λύση γιατί είναι πραγματικά πολύ χαζό να έχεις nettop χωρίς touchpad!!

Διανομή: ubuntu (δοκίμασα και mint 6 χωρίς επιτυχία...)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μία απορία, καί όχι βοήθεια.

το ίδιο ασύρματο chip έχει καί το laptop μου καί οί drivers athk5 είναι ενσωματωμένοι στον πυρήνα (από 2.26 νομίζω πυρήνα καί μετά.)

όλες οί διανομές πού δοκίμασα -καί το ubuntu (904)- είναι wifi χωρίς καμία ρύθμιση. άρα.. ??

 

(γιά το touchpad να ρωτήσω κάτι χαζό? μήπως έχει πλήκτρο πού το απενεργοποιεί καί κάπουεκεί συμβαίνει?)

====

the hamster's is out there

και όμως alfi  είχαν πρόβλημα οι drivers που έρχονται με το 8.10: ενώ δηλαδή αναγνώριζε την κάρτα και φόρτωνε τους ενσωματωμένους drivers η κάρτα δεν λειτυργουσε φαινόταν στο σύστημα unclaimed δηλαδή χωρίς οδηγούς. Έπρεπε να φορτώσω τους οδηγούς του compat-wireless ή του madwifi για να δουλέψει...απλά επέλεξα τους πρώτους!!!

Πάντως δεν νομίζω ότι έχεις την ίδια κάρτα!Είναι η Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01) ??

Δυστυχώς το κουμπί αυτό υπάρχει, αλλά δεν μπορεί να εντοπίσει το touchpad και δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω να το δει...

μήπως το έχεις απενεργοποιήσει από τα win καί κάπως έτσι μπερδεύεται το πράγμα?

(σιγούρεψε ότι στα win είναι ενεργοποιημένο).

(στο 904 υπάρχουν ενσωματωμένοι drivers -όχι στο 810. έχω άλλο chip αλλά με τούς ath5k δουλεύει.)

====

the hamster's is out there

Για δοκίμασε κανα φρέσκο kernel'ακι μπας και δουλέψει :

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

Ο πιό φρέσκος είναι ο 2.6.29.1

Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση μόνο kernel-image και kernel-headers

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

alfi το σκέφτηκα και αυτό. πήγα windows να σιγουρευτώ ότι είναι ενεργοποιημένο (και ήταν) και εξακολυθεί να μην δουλεύει...

cortex, θα το δοκιμάσω και αυτό, αλλά μάλλον από αύριο...

alfisti]

μία απορία, καί όχι βοήθεια.

το ίδιο ασύρματο chip έχει καί το laptop μου καί οί drivers athk5 είναι ενσωματωμένοι στον πυρήνα (από 2.26 νομίζω πυρήνα καί μετά.)

όλες οί διανομές πού δοκίμασα -καί το ubuntu (904)- είναι wifi χωρίς καμία ρύθμιση. άρα.. ??

Ubuntu 8.10 Release Notes

Atheros ath5k wireless driver not enabled by default

The version of the ath5k driver for Atheros wireless devices included in Linux 2.6.27 interferes with the use of the madwifi driver for some wireless devices and as a result has been disabled by default. Many Atheros chipsets will work correctly with the madwifi driver, but some newer chipsets may not, and the madwifi driver may not work with WPA authentication. If you have an Atheros device that does not work with madwifi, you will want to install the linux-backports-modules-intrepid-generic package, which includes an updated version of the ath5k driver. While not installed by default, this linux-backports-modules-intrepid-generic package is included on the Ubuntu 8.10 CD and DVD images for ease of installation.

 

καλό αυτό! θα εγκαταστήσω τον dirver αυτό, για να είναι πάντα ενημερωμένος!!

Το θέμα είναι με το touchpad που είναι και πιο σοβαρό!!! Έχει κανείς καμιά ιδέα? Διότι η αναβάθμιση πυρήνα είναι λίγο μπελάς!πρέπει να εγκατασταθούν και άλλα πακέτα και φοβάμαι μήπως γίνει κανένα μπάχαλο...

Παιδία, σας παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Μην καταδικάσουμε το nettop μου σε ισόβεια windows!!! ψάχνω εδώ και πόσες ημέρες στο internet αλλά χωρίς ουδένα σημάδι σωτηρίας... Το touchpad αρνείται πεισματικά να αναγνωριστεί από ubuntu... Τα windows μου λένε ότι είναι Synaptics TouchPad v 5.10 on PS/2 mouse, αλλά στο linux αυτό δεν φαίνεται να είναι η περίπτωση...

Παρακαλώ βοήθεια διότι nettop (και γενικά laptop) χωρίς λειτουργικό touchpad είναι στην ουσία άχρηστο...

Λοιπόν, αυτό το πρόβλημα είχα και γω με το puppy.

 

Είχα ψάξει αρκετά τότε είναι και τα καλά νέα είναι ότι βρήκα λύση.

Τα κακά νέα νέα είναι ότι μόλις είδα το πρόβλημά σου έψαξα στο site του puppy για να βρω το ποστ που μου είχε δώσει τη λύση αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα.

 

Από ότι θυμάμαι κάτι έκανα στο αρχείο xorg.conf

 

Άλλαξα τις τιμές στο Synaptics "Max map time" ή κάπως έτσι και είχα tapping!

 

Σαφώς καi δε ξέρω αν πάιζει το ίδιο με το netbook σου απλά δίνω μια ιδέα.

 

Το βρήκα!!!

Option "MaxTapTime" "225"
Option "MaxTapMove" "225"

 

Δες και το post

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=18339

 

Επίσης δοκίμασε να εγκαταστήσεις το πακέτο gsynaptics από synaptic αφού έχεις ubuntu

 

Οπωσδήποτε να πάρεις backup του xorg.conf για να μη γίνει καμιά στραβή και με βρίζεις.

 

Μπορεί και να μη γίνει τίποτα απο αυτά που σου προτείνω, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, αλλά έτσι έριξα μερικές ιδέες.

 

Καλή τύχη!

Φίλε angel ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...

Δυστυχώς δεν αναγρνωρίζει καθόλου το touchpad!!! Το log του xorg ενώ επιστρέφει μήνυμα ότι δεν βρίσκει touchpad...!!!

Το πρόβλημα ίσως είναι στο device που χρησιμοποιεί (εξ ορισμού το /dev/psaux) και ενώ ενώ έχω πειραματιστεί με διάφορες devices εντούτοις καμί δεν φαίνεται να είναι η σωστή... Ούτε τα lspci και lsusb επιστρέφουν κάποια σχετική ένδειξη...

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!

Προσφατα αγορασα το μηχανημα αυτο απο το Πλαισιο και φυσικα συναντησα το ιδιο προβλημα. Με λιγο ψαξιμο (βλ. google) βρηκα τη λυση εδω. Το μονο που χρειαζεται ειναι να περασεις την εντολη i8042.noloop=1 κατα το boot .

Με sudo gedit /boot/grub/menu.lst μπορεις να το προσθεσεις για μονιμα αποτελεσματα !

 

ΥΓ

η καμερα του μηχανηματος δουλεψε με λινουξ ;

 

 

---

time flies like an arrow

lynx θα το δοκιμάσω αμέσως!!! ελπίζω να βρεθεί λύση διότι είναι ταλαιπωρία να κουβαλάς μαζί με το nettop και ένα ποντίκι συνέχεια....

Πάντως η καμερα δούλεψε άμεσα και απροβλημάτιστα από την πρώτη στιγμή...

 

bended by a field of gravity?? ;-)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

lynx, ΔΟΥΛΕΨΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Ευχαρσιτώ για το tip...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Χαιρομαι που δουλεψε και σε σενα. Ειχα ξηλωσει τα xp απο την πρωτη στιγμη και ημουν αποφασισμενος να το κανω να δουλεψει. Εννοειται πως δεν το ειχα δειξει σε φιλους, γιατι μαλλον δυσφημιση για το λινουξ θα αποτελουσε το netbook που δουλευει μονο με ποντικι.

Δυστυχως στο δικο μου συστημα (9.04) η καμερα ειναι αορατη με lsusb και lspci. Ουτε το ' System Profiler And Benchmark' την βλεπει κι απο το lshal δεν μπορω να βγαλω χρησιμα συμπερασματα. Μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για την καμερα πχ vid, pid (vendor id, product id) και το πώς την αναγνωριζει το δικο σου συστημα ;

edit Δουλευει η καμερα μια χαρα και σε πληρη αναλυση. Χρειαζοταν να ...πατησω τα πληκτρα που την ενεργοποιουν. 

---

time flies like an arrow

Διαβάζοντας το μήνυμά σου ετοιμαζόμουν να σου πω ακριβώς να πατήσεις τον συνδυασμό των πλήκτρων για να την ενεργοποιήσεις! Ούτε σε μένα ήταν ενεργοποιημένη αμέσως, τουλάχιστον όμως αν την ενεργοποιήσεις μένει ενεργή μετά από κάθε εκκίνηση, σε αντίθεση με την κάρτα ασύρματου δικτύου που πρέπει να την ενεργοποιείς κάθε φορά!!!

Έχεις κάποιο φάρμακο και για αυτό γιατρέ μου??? ;-)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Δυστυχως για αυτο δεν εχω λυση. Τουλαχιστον υπαρχει το led που δειχνει αν ειναι ενεργοποιημενο το wireless (το οποιο παρεπιπτοντως στο 9.04 netbook remiz δουλεψε απο την αρχη.).

 

---

time flies like an arrow