Εχω μπερδευτει με το kde 4.2 στο kubuntu

andreas_g | Παρ, 03/27/2009 - 13:52 | 2' | 23

Εβαλα kubuntu σημερα και θελω να βαλω και το kde 4.2.1 επειδη το 4..1.4 ειναι λιγο οτι να'ναι..................
Βρηκα αυτο στο νετ (http://news.softpedia.com/news/How-to-Install-KDE-4-2-on-Ubuntu-8-10-10…) αλλα κολησα οταν παω να κανω update απο το synaptic γιατι μου πεταει κατι περιεργα και εχω αγχωθει............

Λεει οτι θα βγαλει:
kdm
adept
dolphin
kate
kdebase-bin
kdebade-meta
kdebase-plasma
kmix
knotes
konqueror
konsole
kubuntu-desktop
xorg
κοινος τα παντα..........(δεν μπορω να βαλω ολλα δεν κανει copy-paste)

Θα βαλει λεει κατι βιβλιοθηκες mysql και κατι lib****

Και θα κανει upgrade κατι βιβλιοθηκες και κατι πραματα απο το kde αλλα δεν ειναι κανενα απο τα παραπανω.................

Τωρα αμα κανω αυτα που μου βγαζει το synaptic θα πεθανει το pc!!!!!!!!!!!??????????????

Τι να κανω??????????????

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χωρις να ειμαι πολυ ειδικος στο KDE νομιζω οτι ολα αυτα τα πακετα χρειαζονται για τις διαφορες λειτουργιες του KDE αλλα δεν ειναι ολα απαραιτητα. Θελω να πω οτι αν θελεις να εχεις το full function του KDE τοτε θα τα χρειαστεις αυτα τα πακετα αλλα μερικα ειναι και optional, δεν ειναι απαραιτητα για να τρεξει ενα υποσυνολο του KDE. 

 

Για παραδειγμα, η παρακατω λιστα ειναι τα πακετα που εγκαθιστονται (αν θελει κανεις) για το KDE 4.2 στο Slackware (12.2):

 

amarok:OPT
guidance-power-manager:REC
k3b:OPT
kaudiocreator:REC
kdeaccessibility:OPT
kdeadmin:ADD
kdeartwork:ADD
kdebase:ADD
kdebase-runtime:ADD
kdebase-workspace:ADD
kdebindings:OPT
kdeedu:REC
kdegames:REC
kdegraphics:ADD
kdelibs:ADD
kdemultimedia:REC
kdenetwork:REC
kdepim:REC
kdepimlibs:REC
kdeplasma-addons:ADD
kdesdk:OPT
kdetoys:REC
kdeutils:ADD
kdevelop:OPT
kdevplatform:OPT
kdewebdev:OPT
koffice:REC
konq-plugins:REC
ktorrent:REC
skanlite:REC

Μερικα ειναι REComended, μερικα OPTional κλπ κλπ. Καλο ειναι να τα βαλεις ολα για να μην εχεις θεματα απο missing packets. Το PC δε θα παθει τιποτα, αρκει να εχεις χωρο. Καλου κακου παρε και κανα back up και περιμενε λιγο να απαντησει και κανεις που να ξερει.

Βγάλε το third part repo που βρήκες στο softpedia κάνε ανανέωση και ξαναπήγαινε κι εκεί που λέει updates ενεργοποίησε την επιλογή unsuported updates(interpid backports) και κάνε ανανέωση .   Μετά άνοιξε το adept ή θα σου βγει λογικά το εικονίδιο της αναβάθμισης και κάνε απλά upgrade στα πακέτα που θα σου βγάλει και σε ελάχιστη ώρα θα έχεις πλέον 4.2.1 μετά το login φυσικά.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

andreas_g]

Λεει οτι θα βγαλει:
kdm
.

.
kubuntu-desktop
xorg

Λίγο κουφό μου φαίνεται όλο αυτό το θέμα. Με την έννοια, οτι το KDE δεν έχει σχέση με το xorg (σε εγκατάσταση μιλάμε πάντα). Αν θα εγκατασταθούν τα αντίστοιχα αναβαθμισμένα πακέτα, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως περίμενε κάποιον με ubuntu να σου απαντήσει.

edit: με πρόλαβαν για ένα λεπτό..

(Ερώτηση προς όλους, η MySQL γιατί χρειάζεται να εγκατασταθεί και να σεταριστεί?)

 

Teddy]

(Ερώτηση προς όλους, η MySQL γιατί χρειάζεται να εγκατασταθεί και να σεταριστεί?)

Νομίζω χρειάζεται από τον amarok....

--------------------
happy_linux_downloads

--off topic--

Και πάλι (θεωρητικά μιλώντας πάντα, αν ζητηθεί κάπου να την σετάρουμε, εννοείται οτι πρέπει να το κάνουμε..) o Amarok μπορεί να λειτουγρήσει χωρίς αυτή, όπως επίσης δίνει 2-3 εναλλακτικές ακόμα σχετικά με το τι βάση δεδομένων θα χρησιμοποιήσει, κατα την γνώμη μου πιο εύκολες.

Ευχαριστω πολυ παιδια...............

Γιαννη ετσι εγινε.........ολα καλα...........

Με το compiz ειχα ενα θεμα(κλασικα!!!!!!) αλλα εβγαλα κατι πακετα που στην περιγραφη ελεγε για windows decorator και δεν κολαει το συμπαν πια!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα το σπαστικο ειναι οτι ενω απο τις ρυθμισεις του compiz εχω ρυθμισει τον κυβο, οταν παω να τον γυρισω δεν γυριζει κυβος αλλα ενα επιπεδο............. εβαλα και

4 desktop απο το system settings αλλα  παλι δεν εγινε τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να κανω γινει παλι κυβος??????????????????

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Η mysql χρησιμοποιείται από το Akonadi του KDE4, ενώ το Amarok2 χρησιμοποιεί αποκλειστικά mysql embedded.

Δοκίμασε αντί του compiz τα εφέ του kwin (Systemsettings --> Desktop).

Το εχω δοκημασει αυτο αλλα δεν μου αρεσουν και τοσο τα εφε του............ αν και εχει τον κυβο, ο οποιος ομως γυριζει χαλεια............. δεν ειναι τοσο θεικος οσο του compiz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προς το παρον θα το εχω σαν εναλλακτικο...................γιατι το compiz φενεται να δουλευε................θα δω και τι θα γινει με τον κυβο που ειναι επιπεδο(ελεος δηλαδη........χαχαχαχαχαχαχα)

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Παίξε λίγο με τους αριθμούς των επιφανειών εργασίας, και απο το Compiz, και απο το KDE. Λογικά κάπου θα το βρείς.

Βαζω 4 desktops απο εκει.............. παταω applay και ok αλλα δεν νιωθει...........!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.........

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Εγώ τα έχω ως εξής: Στο KDE έχω 4 επιφάνειες εργασίας. Στο Compiz έχω "οριζόντιο εικονικό μέγεθος" 4 και τα υπόλοιπα τα έχω 1

andreas_g]

Βαζω 4 desktops απο εκει.............. παταω applay και ok αλλα δεν νιωθει...........!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.........

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

 

Δοκιμασε και από την μπάρα εργασίας, να δειχνει κι εκει 4 επιφανειες, γιατι εκει υποψιάζομαι κάτι δεν έχεις κάνει σωστα. Δοκίμασε με δεξί κλι πάνω στα παραθυράκια που βγάζει στην μπάρα δηλαδή και όρισε 4 επιφάνεις εργασίας και πες μας άν άλλαξε κάτι.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Αυτο κανω........βαζω 4 απο εκει αλλα δεν αλλαζει κατι.............τα παραθυρακια ειναι και παλι 2..........οπως και ο κυβος ειναι επιπεδο!!!!!!!!

Μηπως ειναι bug του Kubuntu πανω στο compiz..........?????????????????????

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Κάνε μια τελευταία δοκιμή. Κάνε δεξί κλικ πάνω στα παραθυράκια πάνω στο πάνελ και πάτα κάπου που λέει rows και κάντο 2, έτσι ώστε να μπορέσει να εμφανίσει και τις 4 επιφάνειες, γιατί άν εκεί λέει 1 γραμμή, τότε θα σου βγάζει πάντα μόνο τις 2.

 

~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

 

ο κυβος του kde δουλευει μια χαρα μπορεις να ρυθμισεις και την ταχυτητα περιστροφης .κανοντας δεξι κλικ πανω στα εικονιδια του κυβου στη μπαρα σου βγαζει <ρυθμισεις πινακα σελιδων>απο εκει μπορεις να ρυθμισεις των αριθμο των επιφανειων και επισης να βαλεις πως θες να φαινονται σε 1 γραμμη η σε 2
 

Sorry ρε παιδια αλλα δεν καταλαβα μου μου λετε να παω.........., εχω και το μηχανιμα στα αγγλικα..........

Αλλα πλεον το μεγαλο προβλημα δεν ειναι ο κυβος-επιπεδο.......... θα το συνηθησω που θα παει............ , το προβλημα ειναι με τις default εφαρμογες του kde.

Οταν τρεχω δηλαδη καποιο απο τα προγραμματα αυτα, οπως dolphin, okular, gwenview και λοιπα, δεν εχω γραμμη τιτλου σε κανενα παραθυρο...........μου ανοιγει το παραθυρο κανονικα αλλα μονο απο την γραμμη μενου και μετα..........!!!!!!!!!!!!!!

Τι ΓΙΝΕΤΑΙ εδω...................................

Θα σκασω παλι...............και το ηλιθιο ειναι εχω βαλει ενα panel στην πανω μερια της οθονης για συντομευσεις και ετσι οπως γεμιζει το παραθυρο που ανοιγω ολλη την οθονη δεν μπορω να χρησιμοποιησω το μενου..............ειναι εντελος μ@λ@...............Κι@ αυτο τα πραγμα......... και το  πιο τραγικο απο ολα ειναι οτι εβαλα τον konqueror για file manager γιατι ειχα δει οτι ανοιγε κανονικα σαν browser και αρχισε να κανει και αυτος τα ιδια............για τον dolphin δεν το συζητω...........γραμμη τιτλου πουθενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ξερει κανενας τι πρεπει να κανω για να δουλευει κανονικα............μηπως ειναι καποιο πακετο που εχω βαλει και μπερδευει τα εντερα του??????????????

Δηλαδη τι να πω................δεν γινεται αυτο το τραγμα......................οσο και ασο ωραιο ειναι τοσα προβληματα εχει....................

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

Βασική ερώτηση: όταν έχεις απενεργοποιημένα τα 3D εφέ (Compiz και του KDE) τα παράθυρα εμφανίζουν την ίδια συμπεριφορά? Τί γίνεται με κλασικές GTK2 εφαρμογές? (νομίζω o firefox είναι μια απο αυτές)

 

Και μερικά σχολιάκια επι του θέματος: Δεν νομίζω οτι μπορείς να απολαύσεις KDE4 με Kubuntu (εαν κάνω λάθος διορθώστε με plzz). Δεν έχουν καταφέρει όλες οι διανομές να το φέρουν σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει στο άμεσο μέλλον. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πρόσφατο PCLinuxOS, που τελικά αποφασίσανε να το κυκλοφορήσουν με KDE3.

 

andreas_g αν δεν πας να τσεκάρεις το window decoration που στα πρώτα σου

ποστ είπες

ότι έβγαλες δεν πρόκειται να έχεις γραμμή τίτλου πουθενά.

Teddy.....Χωρις το compiz δεν δουλευει τιποτα!!!!!!!!!!!!!

Ειχα βαλει τα εφε εκει και δουλευε κανονικα........αλλα τωρα αμα βαλω kwin δεν δουλευει τιποτα που εχω στα 2 panel.............μπορω μονο να γραψω ας πουμε στο kate αλλα δεν μπορω να το κανω ελαχιστοποιηση απο το panel που ειναι ο task manager.............'η δεν μπορω να πατησω το Κ (μενου) και να ανοιξω απο εκει εφαρμογες, μονο απο Alt+F2.................

Ο firefox εχει γραμμη τιτλου κανονικα...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και  γενικα ολες οι εφαρμογες του gnome........

 

rizitis.......Αυτο που λες πως το κανω?????????????????????

Πρεπει να δω αμα εχω καποια συγκεκριμενα πακετα?????

 

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]

andreas_g]

Sorry ρε παιδια αλλα δεν καταλαβα μου μου λετε να παω.........., εχω και το μηχανιμα στα αγγλικα..........

Αλλα πλεον το μεγαλο προβλημα δεν ειναι ο κυβος-επιπεδο.......... θα το συνηθησω που θα παει............ , το προβλημα ειναι με τις default εφαρμογες του kde.

Οταν τρεχω δηλαδη καποιο απο τα προγραμματα αυτα, οπως dolphin, okular, gwenview και λοιπα, δεν εχω γραμμη τιτλου σε κανενα παραθυρο...........μου ανοιγει το παραθυρο κανονικα αλλα μονο απο την γραμμη μενου και μετα.........Θα σκασω παλι...............και το ηλιθιο ειναι εχω βαλει ενα panel στην πανω μερια της οθονης για συντομευσεις και ετσι οπως γεμιζει το παραθυρο που ανοιγω ολλη την οθονη δεν μπορω να χρησιμοποιησω το μενου..............ειναι εντελο[/img]

βαλε τα locales-el και kde4-l10n-el και αλαξε το περιβαλον σε ελληνικο

απο add widgets (προσθηκη γραφικων συστατικων) πρεπει να βαλεις πινακας σελιδων και διαχειριστης εργασιων

ανοιγοντας το add widgets(προσθηκη γραφικων συστατικων) μπορεις να μετακινησεις τη μπαρα πανω κατω δεξια η αριστερα οπου θες και αν θα ειναι παντα ορατη η οχι

επειδη δεν εχω δουλεψει kubuntu αν θες δοκιμασε mandriva 2009 με kde 4.2.1 δουλευει τελεια

Aλλαξε το θεμα που εχεις φιλε μου στο Emerald η το διαχειριστη παραθυρων & θα εισαι οκ.

Δεν γινεται τιποτα............δεν εχω κυβο..........οσο για την γραμμη τιτλου μονο αμα πατησω 2-3 φορες μαζεμενα το F11 βγαινει............πλαιων δεν βγαινει ουτε η γραμμη μενου............οποτε μαζι με το F11 παταω αναγκαστικα ctrl+M.......................

Στο gnome ομως εγινε........εκει εχω κυβο........εκανα απο που ειπατε στο 16# post...........αλλα το θεμα με την γραμμη τιτλου παραμενει.........τι να κανω!!!!!!!!!!.......... θα περιμενω να βγει το 4.2.2 στα repo του 'kubuntu γιατι εχω το 4.2.0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. Emerald εχω.!!!!!!!!

=============================

Sabayon 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [img=http://www.danasoft.com/sig/andreastux485157.jpg][/img]