Πρόβλημα ήχου σε debian 5 με κάρτα ESS Technology ES1988 Allegro-1 (rev 12) [Λύθηκε]

marlene | Παρ, 03/20/2009 - 15:03 | 3' | 11

Όπως καταλάβατε μου φέρανε πάλι ένα super νέας τεχνολογίας μηχάνημα ( από το πάλαι ποτέ) το οποίο έφαγε μία debian καθώς έχει επεξεργαστή pentium 3, 256 ram, και τον απίστευτης χωρητικότητας δίσκο των 20gb.

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής. Δεν έχει ήχο γιατί δεν υπάρχει προφανώς driver για την κάρτα του.

 Η κάρτα του είναι η ESS Technology ES1988 Allegro-1 (rev 12) για την οποία βρήκα ότι μπορώ να την υποστηρίξω με το module maestro3

http://www.puchalla-online.de/omnibook.html

Όμως εδώ που κοίταξα για να δω πως θα το βάλω το γαμημένο στο σύστημα

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Module-maestro3

δεν έβγαλα άκρη γιατί δεν μπορώ να δώσω ούτε τις εντολές που ζητάει αφού δεν έκανα πλήρη εγκατάσταση στο σύστημα για ευνόητους λόγους. ( μη σκορπίσει και ο παππούς και τον κλαίμε).

Εν πάσει περιπτώση, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πείτε, αν ξέρετε φυσικά, ποιο είναι το πακέτο που έχει τις εντολές που δίνει στην σελίδα με το module αλλά και ποιο πακέτο χρειάζομαι για να κάνω compile κάποια άλλα πακέτα ( γιατί προφανώς δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα από αυτά αλλά δεν ξέρω και ποια ειναι )

Και μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι να κάνω με το θέμα της κάρτας ήχου διότι και από τις οδηγίες που διάβασα δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Φερειπείν που στον διάβολο είναι το πακέτο maestro3 για να το κατεβάσω και να το κάνω compile;;

 

Thanks in advance :)

 

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Σε πρώτη φάση driver υπάρχει. Αν έχεις το "μαμίσιο" πυρήνα από lenny ή testing, ο driver υπάρχει ήδη σαν module κ μπορείς να τον φορτώσεις δίνοντας:

sudo modprobe -v snd-maestro3

Αν λοιπόν δεν το έχεις ήδη φορτωμένο, κάντο κ δες αν προχωράει καθόλου.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Mαμίσιο έχω... ( γιούπι) Μακάρι να δουλέψει.. πάω να το δοκιμάσω τώρα ( ρε λέτε να γλυτώσω την μανούρα; )
Ερώτηση.. Αν τον φορτώσω και δουλέψει θα τον έχει πάντα φορτωμένο ή χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση;

Δεν αλλάζει κάτι με την εντολή που έδωσα και προφανώς χρειαζόταν reboot το οποίο και έκανα. Αλλά νομίζω ότι δεν το φορτώνει διότι ήχο δεν έχω.
Κάτι δεν κάνω καλά.. Μπορείς να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση σε παρακαλώ;

Αν και δεν τα θυμάμαι καλά, πρέπει να γράψεις το όνομα του module στο /etc/modules  για να φωρτώνει αυτόματα μετα το reboot.

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Παιδιά το έκανα αυτό και έκανα και reboot αλλά πάλι ήχο δεν έχω. Με ποια εντολή μπορώ να δω ότι έχει φορτώσει το module;

gnu_labis]

lsmod

δείχνει τα φορτωμένα modules. Για να μη ψάχνεις στη λίστα:


lsmod | grep maestro

 

Ή καλύτερα με Hardinfo της διανομής σου κάνεις κλικ εκεί που λέει Kernel Modules  :

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

george@mint:~$ lsmod | grep maestro snd_maestro3 16100 0 firmware_class 6816 2 pcmcia,snd_maestro3 snd_ac97_codec 88484 1 snd_maestro3 snd_pcm 62596 3 snd_maestro3,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss snd 45604 10 snd_maestro3,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device

Τζίφος παιδιά.. Ψέματα είπε ο τύπος ότι δουλεύει αυτό το module. Κρίμα και τώρα τι θα κάνω;;;; Αυτός ο υπολογιστής δουλεύει άψογα με την debian του.

alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory

Και δείτε εδώ τι μου βγάζει αφού έκανα alsaconfig και αφού του ζήτησα ( αφού υποτίθεται ότι τον σέταρε) να μου δώσει το alsamixer

Άντε τώρα να σας πω πως το έφτιαξα να σας φύγει και η απορία.. ( αν και δεν είδα να σας καίει και πολύ).
Οι οδηγίες ισχύουν για όλα τα hp εξαετίας και φεύγα, γιατί από ότι κατάλαβα όλα με την ίδια κάρτα ήχου τα μοντάρανε κάποια εποχή ( πάντως στα χέρια μου δεν έχει έρθει κανένα τέτοιο μηχάνημα που να μην είχε αυτήν την ηλίθια κάρτα ήχου).

Το module που χρειάζεται η κάρτα αυτή είναι το maestro3 που όπως είπαμε το έχει στον kernel και πρέπει να το φορτώσουμε.
Για να παίξει όμως πρέπει να φορτώσουμε και το alsa-firmware το οποίο είναι ένα προγραμματάκι που μεσολαβεί για να φορτωθεί σωστά το module στον kernel και να σεταριστεί με την κάρτα. ( ή κάτι τέτοιο γιατί δεν κάθισα να το ψειρίσω και ιδιαίτερα το θέμα.. όμως ΔΕΝ στο λένε και ξεκάθαρα κάπου αυτού.. Πρέπει να το εικάσεις λιγάκι! )

Για να το εγκαταστήσουμε τώρα αυτό, πρέπει να έχουμε τις εντολές make και φυσικά έναν compiler, τα οποία Debian δεν τα έχει εγκατεστημένα από την αρχή ( δεν σας είπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τις εντολές και γενικότερα με την συμπεριφορά του συστήματος;; )

Τέλος πάντων έφαγαν μία εγκατάσταση και αυτά αφού έφαγα τον κόσμο να βρω το make το οποίο δεν στο βγάζει αν ψάξεις στον synaptic..

sudo apt-get install make gcc λοιπόν και πάπαλα με το θέμα.

Μετά πάμε στην εγκατάσταση του alsa-firmaware

Το παίρνουμε από εδώ..

ftp://ftp.alsa-project.org/pub/firmware/ ( διαλέξτε ποιο σας κάνει)

Αποσυμπίεση, μπαίνουμε στον φάκελο που μας φτιάχνει και μετά του δίνουμε

./configure && make && make install

Μόλις τελειώσει δίνουμε

rmmod snd-maestro3 το βγάζουμε το module

και μετά

modprobe snd-maestro3 και μετά το ξαναφορτώνουμε

Φτιάχνουμε και το /etc/modules και είμαστε έτοιμοι ( με ένα reboot φυσικά για να βεβαιωθούμε ότι το πήρε μια και καλή).

Και τώρα που βρήκαμε παπά .. πάμε να θάψουμε και τους ζωντανούς ( έχω να φτιάξω τώρα hp που θα βαρεθώ να φορμάρω).