Firefox:Προβληματα-Αποριες; Oλα εδω!

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 29

Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κανείς πως αναβαθμίζεται ο firefox στη διανομή Mandriva(64bit);
Είχα στο cd μια παλιά έκδοση (1.5.0.10), κατέβασα από το site του
firefox την τελευταία έκδοση για 64bit συστήματα και ακολούθησα κάποιες
οδηγίες που βρήκα από άλλα site στο διαδίκτυο. Βασικά έκανα copy όλο το
φάκελο που κατέβασα στο /usr/lib64/ αντικαθιστώντας τα παλιά αρχεία, μέσα από το terminal.
Μετά από αυτό έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της παλαιότερης
έκδοσης αλλά δεν δούλεψε. Επίσης, αφού έκανα εγγραφή στο updating service της διανομής, έψαξα για αναβαθμίσεις του firefox αλλά είχε μόνο ένα security update για την έκδοση που έχει το cd. Γίνεται να αναβαθμίσω αυτόματα στην τελευταία έκδοση;

Καμιά συμβουλή;



Θα ήθελα επίσης να ζητήσω συγνώμη εαν κάνω κάποιες.. αρχάριες ερωτήσεις. Είμαι βασικά χρήστης windows και μόλις τώρα απόφάσισα να ασχοληθώ με το linux. Έχω κατεβάσει manuals αλλά θα πάρει καιρό μέχρι να πάρω χαμπάρι μόνος μου τι γίνεται..


Thanx!

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα μπορούσες απλά να τρέξεις το Firefox από το νέο φάκελο που δημιουργήθηκε όταν έκανες αποσυμπίεση του αρχείου που κατέβασες. Και μετά με ένα
ln -s ~/fakelos_firefox/firefox ~/Desktop

να φτιάξεις και ένα link στην επιφάνεια εργασίας.

Προφανώς εσύ πήγες να κάνεις αντικατάσταση, η οποία δεν χρειάζεται. Θα τρέχεις την τελευταία έκδοση από το home σου και θα αναβαθμίζεται μόνη της.

Βημα-βημα, (υποθετωντας, πως εχεις μεταφερει το πακετο (tar) με το ff2 στο home σου:
-1
2-
 3-
 4-
Mετα με το foxmark μπορεις να κανεις συγχρονισμο των bookmark σου, με τα αντιστοιχα που εχεις στον firefox, των windows σου.Αν εχεις & dsl, θα καταλαβεις τι πραγματικα εστι linux .Πριν καμποσους μηνες, ειχα αντιστοιχες αποριες. Καταφερα, ομως-πια- να χρησιμοποιω ΜΟΝΟ το linux μου, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ & για τα ΠΑΝΤΑ!

Ευχαριστώ παιδιά! Θα απεγκαταστήσω από το control την παλιά και θα εγκαταστήσω μόνος στο home την τελευταία.. Φίλε constantinos τα image δεν λειτουργούν. Θα μπορούσες να τα ανεβάσεις πάλι;

Επίσης θέλω να πω ότι παρά την ελάχιστη εμπειρία μου με το linux, φαίνεται εκ πρώτης ότι πρόκειται για ένα λειτουργικό για χρήστες που ξέρουν τι θέλουν! Αν καταφέρουν να τρέξουν και autocad (όπως ένα γραφείο στη Ν. Αφρική) τότε... bye bye windows!

Παιδιά καλησπέρα!
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το Plugger για Open SuSe 10.2; Έχω ακούσει ότι είναι ο μόνος τρόπος για να παίξεις .mov αρχεία εντός browser.
Ξέρει κανείς κάτι;
Thanks

Πιθανοτατα, μετα την εγκατασταση καποιου extetion στον

sea monkey, παρουσιαστηκε το εξης προβλημα στους browser

μου: "Χαθηκανε ολα τα γραμματα απο τις επιλογες & δεν

εμφανιζεται τιποτα οταν πληκτρολογω μια διευθυνση.

Φυσικα δουλευει κανονικα, μα δε φαινονται ουτε τα

bookmarks μου (τα γραμματα,παντα). Στον δε opera , οτι

ρυθμισεις & να εκανα στα fonts, δε μου διαβαζει τα

ελληνικα (σα.. κινεζικα τα δειχνει). O μονος που

δουλευει ακομα, σχετικα καλα ειναι ο konqueror (αυτος,

οταν π.χ κανω previw, στο thread που γραφω μου το

εμφανιζει στα κινεζικα!!! Τι μπορω να κανω για να

επαναφερω, εστω τον firefox, που ειναι Ο browser μου?

Ειναι αδυνατον να δουλεψω ετσι οπως ειναι! Ευχαριστω...

Συνήθως όλες οι ρυθμίσεις του Firefox είναι στο φάκελο
~/.mozilla/firefox

Αμα δώσεις από το τερματικό ως απλός χρήστης (όχι root) την εντολή
ls ~/.mozilla/firefox
θα πρέπει να σου εμφανίσει κάποια αρχεία .dat και .ini.

Βασικά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να διαγράψεις όλα τα αρχεία αυτά, και να ξαναξεκινήσεις το Firefox:

rm -Rf ~/.mozilla/firefox

Δοκίμασε να το κατεβάσεις σε RPM μορφή από  εδώ:
http://mozplugger.mozdev.org/files/mozplugger-1.7.3-1.i586.r pm

Κατέβασε την 1.7.3 έκδοση (στο κάτω κάτω μέρος) και βάλε τη στο desktop. Μετά δεξί κλικ και Install with YaST (ή κάτι τέτοιο).

Εναλλακτικά πάρε το source tarball με τη νεότερη έκδοση από εδώ:
http://mozplugger.mozdev.org/files/mozplugger-1.8.0.tar.gz

Βάλε το στο desktop, άνοιξε μια κονσόλα και δώσε:

cd ~/Desktop

tar zxfv mozplugger-1.8.0.tar.gz

cd mozplugger-1.8.0

make linux

Μετά δώσε

cp mozplugger.so  ~/.mozilla/plugins

cp -t ~/.mozilla  mozpluggerrc  mozplugger-helper mozplugger-controller

dimitris2007-3-23 15:22:10

Κάνε και καμιά επανεκκίνηση στο Firefox...

Καλησπέρα παιδιά,
Ξέρει κανείς πως μπορώ να παίζω .mov, .avi και .wmv μέσα από browser; Δεν με ενδιαφέρει το download και play από το HD μου, με ενδιαφέρει για streaming video των παραπάνω formats.
Ευχαριστώ!

Συγγνώμη για τις ελλιπείς πληροφορίες αλλά η απειρία σε

συνδυασμό με την άγνοια....

Η διανομή που χρησιμοποιώ είναι το Suse 10.2 64bit

version.

Αν έχει κανείς ιδέα.... please!

Δοκίμασε να κατεβάσεις την πιο πρόσφατη έκδοση του Firefox από το site και να την τρέξεις με το συγκεκριμένο plugin για να δεις αν παίζει. 

Βασικά, υπάρχει ένας τρόπος για να διερευνήσεις το πρόβλημα και ένας για να το παρακάμψεις.

1) Από το τερματικό/κονσόλα (πάτα alt+f2 και γράψε konsole αν έχεις KDE ή terminal αν έχεις Gnome)  δώσε την εντολή:
firefox

και κοίτα για τα μηνύματα λάθους που θα σου βγάλει όταν κρεμάσει. Κάνε τα copy/paste εδώ μπας και βγάλουμε άκρη.

2) Κατέβασε από το http://www.mozilla-europe.org/el/products/firefox/ την εκτελέσιμη (binary) μορφή του firefox. Απλά κατέβασε το πακέτο, αποσυμπίεσε το στο home σου και μετά μπορείς να τρέχεις το Firefox από εκεί κάνοντας κλικ στο αρχείο firefox.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Προτιμώ τις

ουσιαστικές λύσεις, μπορεί να είναι πιο δύσκολες, αλλά

συνήθως εκτός από το οτι είναι πιο αποτελεσματικές,

αποκτάς και κάποιες γνώσεις για αντιμετώπιση παρόμοιων

προβλημάτων στο μέλλον.

Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

firefox

/usr/lib/firefox/firefox-bin: symbol lookup

error: /opt/gnome/lib/mozilla/plugin     & nbsp;         & nbsp;         & nbsp;         & nbsp;         & nbsp;         & nbsp;

s/libswfdecmozilla.so: undefined symbol:

swfdec_gtk_player_new

Υποθέτω πως είναι το plugin του Mozilla που φαίνεται

και πως θα πρέπει να βρω τρόπο να το απεγκαταστήσω.

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Απεγκαταστήθηκε το συγκεκριμένο plugin που δεν πρόσφερε και τίποτα και τώρα σας γράφω από τον FIrefox πάλι.

 Αυτό που μου αρέσει όταν μου προκύπτει κάποιο πρόβλημα στα Linux, είναι πως μετά την λύση του έχω μάθει καλυτερα τον υπολογιστή μου και δεν περιμένω παθητικά πότε θα βγει το επόμενο update από την Microsoft για να μου λύσει το πρόβλημα. Τέλος παρόλες τις δυσκολίες με κάποιες συσκευές ο χρόνος που αφιέρωσα συνολικά για την εγκατάσταση λογισμικού είναι πολύ λιγότερος αφού όσες εφαρμογές χρειάζομαι μπορώ να της εγκαταστήσω μαζί με το λειτουργικό και με τα update να ανανεώνονται οι εφαρμογές χωρίς να ψάχνω και να εγκαθιστώ την κάθε μία ξεχωριστά. 

Τι να σου πω φίλε μου; Τα είπες όλα μόνος σου (άσε που το έφτιαξες και μόνος σου) 

Θα εχετε δει, οσοι χρησιμοποιειτε Ελληνικα στον firefox, πως δε πιανουν πολλες συντομευσεις. Ετσι ειτε κανουμε διαφορες πατεντες η πιανουμε το ποντικι. Υπαρχει μια λυση εδω
προσωρινη, λεει, μα φοβαμαι οτι ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου!Παντως δουλευει μια χαρα. Υπαρχουν βεβαια & κανα-δυο extensions, μα νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο επι του παροντος. Επι τη ευκαιρια, αν καποιος εχει το αρχειο: .xpi ας το ανεβασει καπου & να δωσει το link, μη καθομαστε & κανουμε login ολοι στο mozzilosite! (που δε μας τα λενα καθολου, μα καθολου καλα τελευταια!)
ps:Δεν ηξερα που ηταν καλυτερα να βαλω το thred & το περασα εδω. Αν νομιζετε οτι παει αλλου, ας το μεταφερουμε οπου πρεπει.
constantinos2007-5-12 16:43:10

Τα plugins βρίσκονται στο

/usr/lib/mozilla/plugins/

ή στο

/usr/lib/mozilla-firefox/plugins/

Από εκεί αντιγράφεις τα libflashplayer.so flashplayer.xpt στο φάκελο plugins του Firefox που έχεις κατεβάζει από το mozilla.org.

Για τα ελληνικά, αμα δοκιμάσεις να τρέξεις το firefox από την κονσόλα με
LC_MESSAGES="el_GR.UTF-8"  firefox

θα παίξει;

dimitris]
Για τα ελληνικά, αμα δοκιμάσεις να τρέξεις το firefox από την κονσόλα με
LC_MESSAGES="el_GR.UTF-8"  firefox
θα παίξει;

Παιζει & μια χαρα ετσι, εχω βεβαια & τη κονσολα ανοιχτη, μα μια χαρα ειναι, για να κανει τη δουλεια που θελω. Μα ετσι για να εχουμε να ασχολουμαστε (& να μαθαινουμε) υποθετω οτι  αντιστοιχη επεμβαση μπορω να κανω & στον κωδικα του ff?? Ετσι???

Τώρα τελευαία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Firefox.
Όταν πάω να μπώ κάπου ,δεν μπαίνει αμέσως ,παρά μόνο με δεύτερο (ή και παραπάνω κλίκ). Μήπως να κάνω όλες τις τιμές στο about:config default;

εχω το εξησ προβλημα.δεν μπορω να δω βιντεο(πιθανων να φταιει ο flash player) ομωσ τον απεγκατεστησα και τον ξαναεβαλα αλλα τα ιδια.επσισησ γριζαρει η οθωνη.καμια ιδεα?

τελικα το λαθοσ ποθ ειχα ειναι οτι μαζι με to adobe flash ειχα ακομι ενα player.

Καλησπέρα... έχω πρόβλημα με τον φόξι, παίζοντας πόκερ στο fb δεν μου εμφανίζεται η λίστα με τα τραπέζια όπως επίσης και η λίστα με τους συνδεδεμένους φίλους εκείνη την στιγμή στο πόκερ τι μπορεί να φταίει?? προσπάθησα να δοκιμάσω και μέσω του όπερα αλλά τπτ το ίδιο ακριβώς πράγμα... χρησιμοποιώ το Μονομάχος 4...

Εχω βάλει στον mozila το utf8 αλλά πάλι δεν μπορώ να δω την σελίδα.Μήπως υπάρχει αλλος τρόπος;

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Εμμανουήλ Νίνος Ubuntu/Fedora/gNewSense/sxolinux

 

Για ξαναδοκίμασε όταν θα είσαι ήδη στην ιστοσελίδα με τις προβληματικές γραμματοσειρές,

χωρίς να κάνεις ανανέωση.

Δεν είναι πρόβλημα πάντως του φυλλομετρητή αλλά του petitionline.

Κι εμένα με έπρηξε δυο - τρεις φορές, σαν να επανερχόταν σε άλλη κωδικοποίηση χαρακτήρων...

 παιδια με safari παιζει  ανετα υπαρχει και ο galeon  - παιζεi  απο το κουτι του τα παντα και flash

αλλιως view -> character enconding

Εχω σε ενα δισκο δυο διανομες.

πως μπορω να πάρω τα bookmarks απο τη μια και να τα κολλησω στην αλλη;

Σε ποιο φακελο τα κραταει;

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Στους αντιστοιχους κρυφους φακελους του /home, μπορεις, να επιλεξεις συγχρονισμο μεσω Dropbox, η Ubuntu One

η μπορεις να χρησιμοποιησεις το X-marks (το καλυτεροτερο ολων απο αντιστοιχα).

Η απλα  απο τις επιλογες του καθε browser βρισκεις αυτο που λεει Export και Import,

οπου τους εξαγεια απο τον εναν και τους εισαγεις στον αλλο. Απο και προς οποιο browser.

 

Yet Another Greek Linux Blog

Πράγματι. Εγκατέστησα τον Chrome και μόλις τον έκανα default, μου άνοιξε παράθυρο και με ρώτησε αν ήθελα να μου μεταφέρει όλα τα bookmarks του firefox. Του είπα ΟΚ και το έκανε κανονικότατα. :)

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Constantinos]

Στους αντιστοιχους κρυφους φακελους του /home, μπορεις, να επιλεξεις συγχρονισμο μεσω Dropbox, η Ubuntu One

η μπορεις να χρησιμοποιησεις το X-marks (το καλυτεροτερο ολων απο αντιστοιχα).

Όχι mozilla weave (ή firefox sync όπως νομίζω το μετονομάσανε); Εγώ σίγουρα το προτιμώ από το X-marks, αν μη τι άλλο γιατί 1) είναι ανοιχτό κ 2) αν δεν γουστάρεις να δίνεις αναφορά σε οποιονδήποτε για το τί κάνεις στο internet, ή γενικότερα δε σου αρέσει ο επίσημος δωρεάν server της mozilla, μπορείς να ανεβάσεις δικό σου firefox sync server :P

Επίσης, παλιότερα, πριν βγουν στη φόρα αυτά τα X-marks, sync, κ δε συμμαζεύεται, πήγαινες απλά στο "organize bookmarks" (ctrl+shift+O ή από το μενού bookmarks) κ είχες εκεί import/export λειτουργίες. Γίνεται ακόμα.

Τέλος, έτσι για το πλήρες του πράγματος, μέσα στο home φάκελο του χρήστη σου έχει τον κρυφό υποφάκελο .mozilla/firefox, κ εκεί μέσα θα δεις έναν υποφάκελο για κάθε προφίλ που έχεις φτιάξει στο firefox (συνήθως απλά ένα). Μέσα στο φάκελο του προφίλ είναι όλες οι προσωπικές σου ρυθμίσεις, μεταξύ των οποίων κ τα bookmarks σου.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!