Parsix Linux.

alfisti | Τετ, 03/04/2009 - 23:37 | 2' | 21

καί αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορεί να υπάρξει καί μία τέτοια Ελληνική προσπάθεια.

Λοιπόν, σήμερα δεν είχα τι να κάνω καί είπα να βρώ κάποια -λίγο- άγνωστη διανομή.

Είναι από το kanotix, πάνω στο debian testing, με gnome, έχει codecs γιά όλα τα multimedia, open office, compiz, καί πάει λέγοντας, μέχρι καί drivers γιά ΟΛΕΣ από όσο είδα τις κάρτες ασύρματου δικτύου.

To έτρεξα, μπήκα στο internet με broadcom καί iceweasel, άκουσα καί κανα δυό mp3 ..., παίζοντας με τον κυβάκο (intel).

Μόνο πρόβλημα ότι δεν ρύθμισε σωστά το πληκτρολόγιο καί στο δεξί μέρος του, άλλα πάταγες, άλλα έγραφε.

Ε! δεν μπορείς να τα έχεις όλα  :)

Αν δεν έχετε κάτι να κάνετε κάποια στιγμή, δεστε το. Αξίζει τον κόπο. Έτσι ή αλλοιώς κατεβαίνει με ... ιλιγγιώδη ταχύτητα!

Ίσως όταν βγεί το κανονικό, να το εγκαταστήσω γιά να το δω καλύτερα.

http://www.parsix.org/html/index.php

  • Linux 2.6.26.8
  • GNOME 2.24.3
  • X.Org 7.3
  • GNU Iceweasel 3.0.6
  • OpenOffice.org 2.4.1
  • Glibc 2.7
  • SquashFS?+Lzma 3.4
  • GParted 0.4.2
  • Pidgin 2.4.3
  • GIMP 2.4.7
  • CompizFusion? 0.7.8
  • Synaptic 0.62.5
  • VirtualBox?-OSE 2.1.2
  • Exaile 0.2.14

http://www.parsix.org/html/pnWikka-tag-ReleaseNotes20r0TEST2.html

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μήπως είχες πατήσει το Num lock ή έπρεπε να το πατήσεις για να σου στρώσει το πληκτρολογιο; ( την είχα πάθει έτσι εγώ μία φορά. Μου ενεργοποίησε στο laptop το num lock από την αρχή και νόμιζα ότι το live cd δεν έβλεπε σωστά το πληκτρολόγιο).

Τώρα όμως το κοίταξα.
Σωστήηηηηη.......

Καί ξέρεις κάτι ?
Μού αρέσει.

Γιά να δούμε.

====

the hamster's is out there

απο το λιγο που το ειχα δοκιμασει μου φανηκε ασταθες.φυσικα ηταν και σε rc εκδοση.
παντως απο κατι dream linux κτλ καλυτερο φαινεται.

Super to parsix ( kai grafw mesa apo afto giati to trexw apo to live cd).
Teleio. Eide hxo me to kalimera sas ta exei setarei ola kanonika kai exei kanei mount kai to home mou.( akouw kai mousiki twra kanonika).
Den xerw an einai astathes opws leei o paschalis egw trexw twra thn ekdosi 2.0r0-test-2-i386.. afto nomizw tha to doume kalytera an to egatastisoume.
Sto pliktrologio einai afto pou sou elega alfi.. Mpainei me anoixto to num lock. Poly wraio gia debianoeides. Einai ena deigma toy pws tha edeixne to mint an gyrize se debian. Poly wraio.. :)

Πως με κατάλαβεεες!.. Πάω να φορμάρω τώρα το hp γιατί ότι και να του έβαλα τίποτα δεν δούλεψε. Κάτσε να δοκιμάσω και αυτό τώρα και ο θεός βοηθός.

είδατε?
μόνο καλό πράγμα σας δίνω.

(κάτι τέτοια δεν μας έλεγε εκείνη η ψυχή γιά το περιοδικό?).

δεν άντεξα. το εγκατέστησα.
σε εξ. σκληρό. απλός installer, θα σας ρωτήσει μόνο γιά name, pass καί root. Θα επιλέξετε partition καί πάπαλα.

θα εγκαταστήσει grub στο mbr ή στο root, αλλά δεν θα προσθέσει καμία άλλη διανομή.

όλα ok εκτός το ασύρματο πού ενώ βρήκε την κάρτα, δεν μπορώ να συνδεθώ (μάλλον λείπει ο network manager).
θα το δω το σαββατοκύριακο.

====

the hamster's is out there

Κάνω εγκατάσταση τώρα στο hp. Πάντως δεν το κόβω να μου έχει κάνει mount το δεύτερο partition για home. Οπότε πείτε από τώρα πως θα το κάνω mount μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και μετά σας έχω φωτό !
Άντε άντε πείτε μου πως θα το κάνω mount..

Αυτό κοίταγα.. Δεν δουλεύει .. Μου λέει ότι ο δίσκος αυτός που τον έχω δηλώσει ως home δεν υπάρχει..

O τύπος δε δεν λέει ότι πρέπει να κάνεις unmount τον δίσκο πριν κάνεις τις αλλαγές και να του αλλάξει και όνομα. ( μάλλον). Πάω να φάω τώρα θα το δω μετά. Πρέπει να πειράξουμε και το mtab μάλλον.

Buck και χορτάτη.. Λοιπόν αυτό δεν μας κάνει γιατί δίνει οδηγίες για προσάρτηση του partition στα media, όπου το συγκεκριμένο partition είναι ήδη προσαρτημένο. Έπειτα μέσα στο fstab δεν ζητάει το κωδικό ( ή όπως στο διάβολο το λένε αυτό) του partition.

Το σύστημα πατάει σε debian. Το fstab του είναι σαν του δικού μου υπολογιστή. Αν το αντέγραφα λέτε να δούλευε; Να δείτε πως είναι το fstab του peppe..

# /etc/fstab: static file system information.
#
#
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/sda1 / ext3 errors=remount-ro 0 1
/dev/sda3 /home reiserfs defaults 0 2
/dev/sda2 none swap sw 0 0
/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

τόχα δοκιμάσει κάποτε καί δούλεψε (καί τώρα το xorg στο debian, αντεγραμμενο από ubuntu το έχω :) )

δοκίμασέ το κιαν όχι, το επαναφέρεις με ένα livecd το πολύ πολύ.

Αλήθεια, αυτά τα 0 1, 0 2, τι τα θές? τα χρειάζεσαι? δεν τα κάνεις 0 0 να ησυχάσεις?

====

the hamster's is out there

Το Parsix, απο την Περσια, εχει ξεκινησει εδω & καποια χρονια. Ειχε οντως σα βαση το "νεκρο" πια Katonix
Τωρα εχω την αισθηση, οτι απλα παιρνει τα sources του ubuntu, προσθετουν καποια paches, στη συνεχεια κανουν & ενα compile,με διαφορετικα options προφανως.
Απο παληα παντως, καπου πριν 3-4 χρονια, που το ειχα βρει, οι stable εκδοσεις αργουσαν παρα πολυ.
Οπως & να εχει ειναι μια συμπαθητικη προσπαθεια deb based.

Εκει αλλωστε, εχει & τις ριζες του το sidux ( στο παληο καλο Katonix), που ειχε βαση το debian sid & οχι το ubuntu.

ωχ! έτσι θα μπλεχτούμε φοβάμαι :)

βλέπω τα εισαγωγικά στο "νεκρό" kanotix γιά αυτό δεν θα κάνω ένσταση.
θεωρητικά το kanotix υπάρχει
http://www.kanotix.com/

απλά ο κύκλος ανάπτυξής του είναι υπερβολικά αργός. καί είναι ο λόγος γιά τον οποίο αποχώρησαν κάποιοι καί έφτιαξαν το sidux.

από κεί καί πέρα, δεν βλέπω σχέση με το ubuntu. βλέπω repos τού testing καί ένα από parsix.

επειδή αυτό το διάστημα περνάω τις ώρες μου σε deb testing, είναι μάλλον ίδια, σύν πλήν βέβαια κάποιες αλλαγές σε προγράμματα καί drivers.

====

the hamster's is out there

Εγγυημενα εχει σταματησει παραπανω απο χρονο Δημητρη.
& ο δημιουργος του, δεν υπαρχει πια. Υπαρχουν διανομουλες που βασιζονται σε αυτο, μα το ιδιο δεν υπαρχει πλεον.
Αλλωστε αν δεις ειναι σαφες ποσο πισω ειναι & ειναι προφανες:

- Kernel 2.6.24 (Ubuntu Kernel with Modifikations and some patches)
- ACPI and DMA enabled by default (can be disabled with acpi=off and nodma respectively)
- i586 optimization - not for use with older CPUs!
- 192 MB RAM required, 256 MB RAM recommended
- Acritox Installer - install program with many new functions from Andreas Loibl
- Actual Kanotix Theme from Cathbard
- Xorg 7.1.1, Beryl 0.2.0, VDR 1.5.2, ALSA 1.0.14, ndiswrapper 1.50
- aufs/ unionfs support (with aufs/unionfs cheat), GParted 0.3.3 with ntfs resize
- NTFS-3g used by default
- KDE 3.5.5a, Openoffice 2.0.4, Amarok 1.4.8, K3b 0.1.4
- Iceweasel 2.0.0.10, IceDove Mail/News Client 1.5.0.13, GIMP 2.2.13
- Automatic installation of graphic-drivers with nvidia and fglrx options
parameters are allowed for the known scripts, samples: nvidia=ar or fglrx=v:7-11

Υ.Γ: Ρε παιδια ελεος πια με αυτο το φορουμ. Καντε κατι. Καθε μερα τα προβληματα πολλαπλασιαζονται

constantinos]Υ.Γ: Ρε παιδια ελεος πια με αυτο το φορουμ. Καντε κατι. Καθε μερα τα προβληματα πολλαπλασιαζονται

Κωνσταντίνε... μη γκρινιάζεις καλέ μου διότι το φόρουμ είναι αυτό που είναι και αυτό δεν αλλάζει. ( και δεν υπάρχει και κανείς να το μαζέψει εδώ μέσα.. Ότι μπορούμε κάνουμε στην τελική). Αν δεν μας κάνει εντελώς στο κάτω κάτω, πάμε να στήσουμε ένα άλλο κάπου αλλού ( αν έχουμε το know how και δεν βαριόμαστε τον μπελά του), να δουλεύει όπως το θέλουμε να δουλεύει. Τόσες εφαρμογές υπάρχουν και τόσες domains.
Να χαρείς Κωνσταντίνε μου .. βαριέμαι την γκρίνια. ( ειδικά αν δεν υπάρχουν προσφερόμενες λύσεις.. )

Μα δε μιλαμε τωρα για θεματα που δεν ειναι στη θεση τους. Μιλαμε για καποια αυτονοητα που απλα δεν δουλευουν η δεν υπαρχουν

& στο φιναλε η "γκρινια" ειναι επειδη δε με αφηνει αδιαφορο.

Για καλο το λεω & ελπιζω να κοιταξει καποιος γιατι βαρανε καποια πραγματα.

Προτείνω να πάρουμε όλοι από μία ολλανδική τουλίπα για να ξεχαστούν όλαααα.ZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZαλάδαααα και relaxation ακούγοντας Bob Marley :P :P !!!

Για να μην βγούμε κι άλλο off-topic :)

--------------------
happy_linux_downloads

Δοκιμή του νέου editor

 

-- "Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)