ανυπάκουο ποντίκι.

Kaltsinho | Δευ, 03/02/2009 - 23:48 | 1' | 7

Στο Desktop μου έχω πληκτρολόγιο Logitech ex110 που ειναι γνωστό ως
linux friendly,στα windows no problem είτε είναι 32 είτε 64.Απο την
εκκίνηση όμως κιόλας ubuntu(64) ή mint(64) στο setup ακόμα και στο live
cd το ποντίκι μου πηγαίνει όλο στο κέντρο.Το κουνάω δηλαδή λίγο
και μετά αυτο επιστρέφει μόνο του στο κέντρο με αποτέλεσμα να μην μπορώ
να κάνω τιποτα.Εχω 9800GT δοκίμασα και με οδηγούς restricted της nvidia,τίποτα.Έχετε
ξανακούσει κάτι παρόμοιο;παίζει τιποτα με τον X;Πολύ κουφο ε;απ'οτι
θυμαμαι σε fedora(64) και suse(64) έπαιζε OK.Αξίζει να κατεβάσω να κάψω ενα ubuntu 32-bit για δοκιμή.Πείτε μου και θα το κάνω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αφού δεν έχει απαντήσει κανένας, ας ρίξω μια ιδέα.. Από ότι μπορώ να φανταστώ, το ποντίκι σου θέλει ειδική μεταχείριση.
Η fedora και τα suse φτιάχνουν το xorg.conf σύμφωνα με την παλιά φιλοσοφία, ενώ τα ubuntu, mint.. σχεδόν δεν το φτιάχνουν (ή σχεδόν το φτιάχνουν, ο καθένας διαλέγει και παίρνει..)
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι οτι αφου δεν ορίζεται driver ποντικιού στο xorg.conf (υποθέσεις κάνω, κοίταξέ το για επιβεβαίωση), ο αυτόματος που φορτώνεται είναι λάθος. Για δες οπότε, αν ορίσεις driver τι γίνεται.. Και αν έχεις κρατήσει και κανα back-up του xorg.conf απο τις άλλες διανομές, δοκίμασε να αντικαταστήσεις το συγκεκριμένο section. Αν νομίζεις οτι θα βοηθήσει σου δίνω το σχετικό απόσπασμα απο το δικό μου. (sorry, logitech ποντίκι δεν έχω σήμερα, απο αύριο)
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse[1]"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "5"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Name" "Microsoft Basic Optical Mouse"
Option "Protocol" "explorerps/2"
Option "Vendor" "Sysp"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Επίσης αν τα ubuntu/mint (ή το gnome) έχουν κάτι σχετικό με ρύθμιση ποντικιού ψάξε μήπως κάνεις τίποτε και απο εκεί..

Teddy]

Αφού δεν έχει απαντήσει κανένας, ας ρίξω μια ιδέα.. Από ότι μπορώ να φανταστώ, το ποντίκι σου θέλει ειδική μεταχείριση.
Η fedora και τα suse φτιάχνουν το xorg.conf σύμφωνα με την παλιά φιλοσοφία, ενώ τα ubuntu, mint.. σχεδόν δεν το φτιάχνουν (ή σχεδόν το φτιάχνουν, ο καθένας διαλέγει και παίρνει..)
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι οτι αφου δεν ορίζεται driver ποντικιού στο xorg.conf (υποθέσεις κάνω, κοίταξέ το για επιβεβαίωση), ο αυτόματος που φορτώνεται είναι λάθος. Για δες οπότε, αν ορίσεις driver τι γίνεται.. Και αν έχεις κρατήσει και κανα back-up του xorg.conf απο τις άλλες διανομές, δοκίμασε να αντικαταστήσεις το συγκεκριμένο section. Αν νομίζεις οτι θα βοηθήσει σου δίνω το σχετικό απόσπασμα απο το δικό μου. (sorry, logitech ποντίκι δεν έχω σήμερα, απο αύριο)
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse[1]"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "5"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Name" "Microsoft Basic Optical Mouse"
Option "Protocol" "explorerps/2"
Option "Vendor" "Sysp"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Σε ευχαριστώ πολύ ted,θα το δοκιμάσω.Να φανταστώ δεν γίνεται απο livecd ε;δεν γλιτώνω το install.Λές να φταίει το 64;

Απο liveCD suse ή fedora είναι πιθανό να γίνεται (δεν ξέρω απο αυτά.. όταν τρέχεις livecd έχεις την κλασσική δομή στους φακέλους??). Για δοκίμασε με suse. Αν δεν σου φτιάξει καλό xorg.conf απο την αρχή, τρέξε τον Sax (SaX2 σαν root) ή απο τον YaST-->υλικό-->Επιλέξτε ποντίκι.

Για δες στο Κεντρο Ελεγχου> Υλικο> Ποντικι>Προσιτοτητα & ελεγξε μη τυχον & ειναι ενεργοποιημενα τα mouse gestures.
Αν ειναι απενεργοποιησετα.

Παντως αν το ποντικι σου ειναι ενα που ηταν σετ με το πληκτρολογιο ασυρματα & καποια στιγμη τα ειχαν βγαλει & σε καλη τιμη, δουλευει σιγουρα σε ubuntu 8.04 & σε Debian.
Το λεω επειδη τα εχουμε δουλεψει. Βεβαια στη πορεια μας εκανε κολπακια το ποντικι, μα δεν εφταιγε το οποιο λειτουργικο, μα το ιδιο το ποντικι.
Οποτε το πεταξαμε..... στη γατα & ρωτησα τη Marlene για ενα καλο που εχει..
Εσυ κανε το πρωτο σκελος μονο.... :P

Και τι έκανες βρε Κωνσταντίνε .. Το αγόρασες τελικά το ποντίκι ή όχι; :D ( κάτσε να δω τώρα αν σε έψησα να το πάρεις).