Αλλαγη ειδοποιησεων στο skype (εδω σας θελω!!)

Constantinos | Δευ, 03/02/2009 - 21:20 | 1' | 13

Πως μπορουμε σε ενα οποιοδηποτε deb συστημα, ν' αλλαξουμε το μερος, που παρουσιαζονται οι ειδοποιησεις του skype?

Ολοι ξερουμε οτι εμφανιζονται κατω δεξια,οπως κοιταμε την οθονη.

Μπορουμε να κανουμε, λοιπον το ιδιο που κανουμε με τα amsn-emessene-κλπ, να εμφανιζονται δηλαδη, αυτες οι ειδοποιησουλες, στ' αριστερα, οπως κοιταμε την οθονη?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μέσα στο φάκελο .skype υπάρχει το αρχείο shared.xml
Εκεί σε ένα σημείο κάτω κάτω έχει το κομμάτι

5
48
σε μένα.
Λες να είναι αυτό ; Αλλά ..... 5 και 48 για κάτω δεξιά ; Λίγο κουφό ε;
Πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. δεν προλαβαίνω και να ανοίξω κι άλλα αρχεία και να πειραματιστώ.
Αλλά νομίζω ότι μία τέτοια μεταβλητή θα είναι (αν δεν το έχουν κλειστό ... οι κλειστάκηδες !!! ) .

Υ.Γ. Πολλοί έχουμε skype ! Δεν βάζουμε κάτι ανοιχτό ρε παιδιά ;

καλημερα costantinos
μαλλον κατι τετοιο θες
μεσα σε "<>" ειναι. δεν τα εβαλα γιατι τα δεχεται σαν κωδικα και δεν τα εμφανιζει
Pos
X931/X
Y205/Y
/Pos

ειναι απο το shared.xml και μου το εβγαλε καπου προς το τελος του αρχειου. Κοιτα μηπως και ειναι αυτο που ψαχνεις.

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

malos]

Υ.Γ. Πολλοί έχουμε skype ! Δεν βάζουμε κάτι ανοιχτό ρε παιδιά ;

Εγώ δεν έχω skype αλλά ωραία ιδέα.. Σαν τις θα μπορούσαμε να βάλουμε; ( μαγκιόρικη η ερώτηση.. δεν ξέρω αν την πρόσεξες;)

Από τη στιγμή που κάνει καλά την δουλειά του γιατί να το αλλάξει ;;;

Με αυτό το σκεπτικό βγάλτε flashplayer και βάλτε Gnash,βγάλτε nvidia/ATI drivers και βάλτε τους open...κλπ κλπ κλπ

--------------------
happy_linux_downloads

slackware]

καλημερα costantinos
μαλλον κατι τετοιο θες
μεσα σε "<>" ειναι. δεν τα εβαλα γιατι τα δεχεται σαν κωδικα και δεν τα εμφανιζει
Pos
X931/X
Y205/Y
/Pos

ειναι απο το shared.xml και μου το εβγαλε καπου προς το τελος του αρχειου. Κοιτα μηπως και ειναι αυτο που ψαχνεις.

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

Κι εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Άκυρο τελικά ! Εμένα μου είχε 4, 40 και τα άλλαξα σε 200 και 500 . Είναι όμως για τη θέση του παραθύρου που πρωτοανοίγει όταν τρέχεις το skype.

Μπα δεν αλλαζουν ετσι & αλλιως. Κανενα σκριπτακι ειναι να κανει τη δουλεια μονο. Μα το παραξενο ειναι οτι στη σελιδα του skype, δε λεει κατι. Δε μπορει να μην εχει απασχολησει & αλλο κοσμο αυτο!

thanos]Από τη στιγμή που κάνει καλά την δουλειά του γιατί να το αλλάξει ;;;

Με αυτό το σκεπτικό γιατί να αλλάξει κάποιος τα Ms Windows;

Όταν το Gnash παίζει youtube και οι open drivers υποστηρίζουν 3D επιτάχυνση τότε ναι θα βάλουμε Gnash κλπ κλπ....

Ειλικρινά το θέμα δεν μπορεί να είναι αν μια εφαρμογή ιδιόκτητου λογισμικού "κάνει τη δουλειά της" αλλά αν υπάρχει μια ισάξια / αξιοπρεπής (ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα) ελεύθερη εναλλακτική. Από όσο ξέρω το Ekiga δεν υστερεί σε κάτι του Skype (και για να μην παρεξηγηθώ - χρησιμοποιώ Skype - αλλά προσπαθώ να πείσω την παρέα μου να το γυρίσουμε σε ekiga, όπως προσπαθώ να τους πείσω να βάλουν linux παρόλο που τα Windows τους δουλεύουν εξαιρετικά)

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Κι όμως δεν έχει απασχολήσει κανέναν! Στο λέω έγκυρα. Μόνο εσύ Κωνσταντίνε μου

έδειξες να σε απασχολεί !!! :D :-D

Πάντως ενδύκνειτε η συγκεκριμένη θέση. Οι ειδοποιήσεις του thunderbird, του firefox (στις λήψεις), του msn, του

google talk  !!!!! Και το tilda εγώ εκεί το έχω βάλει να ξετυλίγεται. Μα γιατί δεν σου αρέσει αυτή η θέση ;

@marlene έχω ακούσει για το Ekiga. Ανοιχτάδικο δεν είναι αυτό ;

Φυσικα & υπαρχει & το Ekiga &οχι μονο αυτο.
Ομως... μη ξεχναμε οτι το skype, το οποιο ειναι σφως πιο σταθερο & ανωτερο απο το msn, τραβηξε πολυ κοσμο απο εκει.
Ποσο ευκολο ειναι να πειστουν ενα σωρο αλλος κοσμος να βαλει Ekiga & κατ' επεκταση Linux?
Απο την αλλη για δοκιμαστε να κανετε ενα απλο λογαριασμο στο skype & το ιδιο στο Ekiga.
Χρονομετρηστε ποσο θα σας παρει το καθενα.
& κακα τα ψεματα, το skype, το οποιο & ειναι ελευθερο αν & κλειστου κωδικα, ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη, στο χωρο.
Αντιστοιχη ηταν & η λογικη του Θανου αλλωστε, που πληροφοριακα, ειχε windows, που του δουλευαν μια χαρα & επι ενα χρονο παιδευοταν να στησει Linux, που δε του καθοταν!!
Τεσπα, στο θεμα μας.
Σιγουρα εχει αποασχολησει κοσμο, εξ' ου & σε ολα τα ανοιχτα μπορεις να μετακινησεις οπου θελεις.
Πιστευω με ενα σκριπτ θα ειναι οκ. (Lucky & Cortex, script ειπαμε, ακουτε???????? :P )

marlene]

malos]

Υ.Γ. Πολλοί έχουμε skype ! Δεν βάζουμε κάτι ανοιχτό ρε παιδιά ;

Εγώ δεν έχω skype αλλά ωραία ιδέα.. Σαν τις θα μπορούσαμε να βάλουμε; ( μαγκιόρικη η ερώτηση.. δεν ξέρω αν την πρόσεξες;)

Εσύ δεν έχεις skype???Μα εσύ μας είχες προτείνει το skype σε κάποιο άλλο post....

kostasp]

Εσύ δεν έχεις skype???Μα εσύ μας είχες προτείνει το skype σε κάποιο άλλο post....

Αυτό ποτέ δεν θα ήταν πρόβλημα για μια γυναίκα...

Who me?? Που σας έχω προτείνει skype που έχω να το χρησιμοποιήσω το έρημο κανένα εξάμηνο;
Αν με ρωτήσατε αν είναι καλό.. καλό και ωραίο είναι αλλά δεν ασχολούμαι μαζί του. Βασικά δεν ασχολούμαι με messengers ιδιαίτερα γιατί μου την δίνουν και βαριέμαι και να γράφω.. Τελευταία βαριέμαι και να μιλάω.. γενικότερα .. Και το κινητό για κλείσιμο το πάω.. ( είμαι βαριά γιατρέ μου ;;; θα συνέλθω ποτέ; :D )

Να τρέφεσαι καλά κι όλα καλά θα πάνε.

Επίσης :

- Όχι κάπνισμα

- Όχι ξενύχτια

- Όχι τροφές φτωχές σε πρωτεΐνες και πλούσιες σε λιπαρά

- Όχι πολύ αλκοόλ

- Όχι πολύ sex και ιδίως με ανοιχτά παράθυρα (Κ@υ_λ:)-ν ο υ ν οι γείτονες)