Οι δύο μεγάλες απειλές των windows.

Kaltsinho | Σάβ, 02/21/2009 - 03:52 | 3' | 1

Πολλοί λένε ο μεγαλύτερος φόβος της MS είναι το linux και το δικαιολογούν κάπως έτσι:

Είναι δωρεάν,είναι σταθερά,είναι almost virus free,σύντομο χρονικό διάστημα μεταξύ κυκλοφορίας διανομών άρα πολλές βελτιώσεις και νέα features,δεν απαιτούνται drivers για το υλικό,σχεδόν για όλα,έχει εκείνο έχει τ'άλλο,είναι τα πάντα όλα με λίγα λόγια :)

Το μεγάλο κόλπο όμως παίζεται σε δύο κατηγορίες.

1) Netbooks: Ακομά και εδώ ισχύουν όλα τα παραπάνω έναντι των windows(XP γιατί για Vista δεν το συζητάμε)  αλλά το σημαντικότερο είναι το κόστος ενός netbook.για ένα desktop pc δεν υπάρχει μεγάλο κίνητρο ο αγοραστής να μάθει για το linux σου λέει τι 950 τι 1000 ευρώ ασε να βάλω τα windows που τα ξέρω κιόλας.Αντίθετα στα netbooks το τι 200 τι 250 ευρώ ακούγεται κάπως.Σου λέει κάτσε τι παίζει και έχει 20% διαφορά το ίδιο μηχάνημα με το άλλο.Μήπως να το δοκιμάσω αυτό το πράγμα που πολύς ντόρος γίνεται.

2)64-bit world: Όποις τρέχει windows 64-bit καταλαβαίνει τι εννοώ αμέσως.Τα πάντα στον κόσμο των windows είναι για 32-bit περιβάλλον,δεν εκμεταλλέυοντε αυτήν την νέα αρχιτεκτονική.Παιχνίδια,προγράμματα αντιγραφής,office,ακόμα και τον firefox για να βρείς 64-bito θέλει αρκετό ψάξιμο,ελάχιστες εξαιρέσεις αποτελούν μερικά προγράμματα που βγάζουν 2 εκδόσεις αλλά είναι απλά μια σταγόνα στον ωκεανό.Πάρτε μια απλή εγκατάσταση ubuntu x64,Πλήν flash player και java 64-bitou(πρωσορινά στην επ'ομενη έκδοση θα συμπεριλαμβάνονται) που είναι σχετικά καινούργιες κυκλοφορίες όλα τα άλλα είναι full 64 απο brasero μέχρι pidgin.Άλλη αίσθηση να ξέρεις οτι το μηχάνημα που πλήρωσες,με νέα CPU και 4GB RAM δείνει το 100% των δυνατοτήτων του συνέχεια.

Τι να λέμε τώρα,μάθε μπαλίτσα agori μου!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Kaltsinho]

Τι να λέμε τώρα,μάθε μπαλίτσα agori μου!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! :P

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?