Freebsd: το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

marlene | Κυρ, 02/15/2009 - 18:45 | 1' | 12

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το freebsd; Τι διαφορές έχει από μία λίνουξ διανομή. Στις εφαρμογές και στα γραφικά περιβάλλοντα δεν βρήκα και ιδιαίτερες. Διαφέρει μόνο στον kernel και αν ναι σε τι;
Γιατί να το προτιμήσει κάποιος; Είναι δύσκολο στην εγκατάσταση;

( αυτά .. σας ζάλισα στις ερωτήσεις ή μου φαίνεται; :D )

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω δοκιμάσει FreeBSD, PC-BSD, DesktopBSD.

Το FreeBSD με παίδεψε τότε να το βάλω αλλά δεν είχα πρόβλημα με PC-BSD, DesktopBSD. Το πρόβλημα που είχα με αυτά τα δύο δεν ήταν τόσο σε θέμα προγραμμάτων, αλλά στον kernel αφού κάποιες υποσυσκευές δεν δούλεψαν. Αυτό είναι λογικό αν σκεφτείς οτι ο kernel του Linux έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς και άρα δουλεύουν περισσότεροι dev για να καλύψουν τις συσκευές της αγοράς. Κατά τα άλλα έχουν package manager, εξαιρετικό documentation μοιάζει με το Linux σε πάρα πολλά σημεία. Αν θες κάτι νεο στην κατηγορία UNIX...  τοτε δοκίμασε OpenSolaris !.... Αν πάλι θές Debian + BSD kernel τοτε Nexenda.

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Καλησπερα,

εχω δουλεψει αρκετα το FreeBSD και δεν μοιαζει σε αρκετα σημεια με το linux. Οσο αφορα το γραφικο ναι ειναι το ιδιο, αλλα εχει τελειως διαφορετικη διαχειριση.

Στο linux για να δεις τα φορτομενα modules δινεις lsmod στο FreeBSD kldstat
για να κανεις mount ενα δισκο FAT στο linux δινεις mount -t vfat /dev/sdx1 /mnt/usb
στο FreeBSD mount_msdos /dev/sdx1 /mnt/usbdisk (οπου x το γραμμα του δισκου σου)

Εκει που διαφερουν πολυ ειναι στο upgrade, αναλογα ποια διανομη χρησιμοποιείς με τον packet manager αν εχει updates τα κανει download & update στο FreeBSD
κανεις portsnap fetch update για να ενημερωσεις για pacthes & updates το ports και στην συνεχεια
pkg_version -vl '<' για να δεις ενημερωμενες εκδοσεις στα εγκατεστημενα προγραματα που εχεις και αν βρεθουν
portmanager -u -y για να κανει upgrade τα εγκατεστημενα.

Το FreeBSD χρησιμοποιεί τα ports ,τα οποια ειναι ολα τα προγραμμα, γραφικα, X11 klp οπου οταν θες να περασεις ενα προγραμμα το vlc σαν root δινεις
cd /usr/ports/multimedia/vlc; make install clean
Το make install clean του λεει κατεβασε το, εγκατεστησε το, και καθαρισε οτι δεν χρειαζεσαι απο το download.

Αν αποφασισεις να το βαλεις να διαβασεις πολυ καλα το

http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/book.html
και να εισαι ετοιμη για ολα.

Επισης εχει πολυ διαφορετικο (σε λογικη) /etc απο το linux. Εγω ττο εχω προτιμηση για την σταθεροτητα του και οτι σε πολλες εκγαταστασεις μου λυνει το προβήμα των εξαρτησεων + οτι εχει πολυ καλο support και στα devices :)
Good Luck

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

ulver]να πρσθεσω ομως και οτι αν θελεις να το βαλεις σε καποιο partition οπου εχεις μια αλλη διανομη linux θα εχεις προβλημα στην αναγνωριση....

Ναι, αυτό είναι σωστό και θέλει προσοχή !! Οι dev έχουν ένα κομπλεξάκι με τον πιγκουίνο και ο Grub τους δε βλέπει το Linux... Αν θες πειράματα καλλίτερα σε Virtual Machine

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Πολύ ωραία εισαγωγικά φυλλάδια για BSD εδώ:
http://misc.allbsd.de/Flyer/FreeBSD/PDF/en/

Κ ειδικότερα για τις ερωτήσεις της marlene:
http://misc.allbsd.de/Flyer/FreeBSD/PDF/en/flyer-en-fbsd-why-bsd.pdf
http://misc.allbsd.de/Flyer/FreeBSD/PDF/en/flyer-en-bsd-linux.pdf
http://misc.allbsd.de/Flyer/FreeBSD/PDF/en/flyer-en-bsd-family.pdf

Αλλά κ γενικότερα αξίζουν ψάξιμο όλα τα κειμενάκια που έχουν φτιάξει, αρχίζοντας από εδώ:
http://misc.allbsd.de/Flyer/

Είναι λίγο αντι-linux, αλλά αν το παραβλέψεις αυτό, είναι καλή εισαγωγή.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

http://www.freebsdgr.org/handbook/ < μετάφραση ελληνική από τον Μανόλη Κιαγιά

http://www.freebsdgr.org/index.php/Main_Page

THANK YOU, THANK YOU... !

Πω διάβασμα που έχει να πέσει!

Το είδα αυτό με τον lilo ότι έχει πρόβλημα γενικότερα με την αναγνώριση άλλων λειτουργικών, αλλά διαθέτω υπολογιστή για αυτήν την δουλειά και αν το εγκαταστήσω τελικά, θα το εγκαταστήσω μόνο του.
Δεν είμαι όμως σίγουρη αν θα βάλω τελικά το freebsd, γιατί όπως είδα και από τις αγγλικές οδηγίες, έλεγε κάτι κουλά ότι πρέπει να του επιβεβαιώσεις ποια είναι τα εξαρτήματα που έχει μέσα ο υπολογιστής. Αυτό ρε παιδιά αν ισχύει είναι γκόλ από τα αποδυτήρια. Δηλαδή συγγνώμη. Αν εγώ έχω μόνον έναν υπολογιστή και δεν έχω άλλο λειτουργικό πάνω, πως θα δω τι εξαρτήματα έχει μέσα; Θα του βάλω λίνουξ για να κάνω lspci και μετά θα τα γράψω στο χαρτί πριν αρχίσω εγκατάσταση με freebsd;;
Πάνε καλά;
Κατέβασα το desktop bsd να δω αν θα παίξει.. ( ελπίζω να μην μου τα σπάσει στην εγκατάσταση).

Cortexako ωραίο και το Nexenta.. Υβρίδιο να εικάσω;

Για το NetBsd μου είπανε τις προάλλες ότι έχει πολύ καλή αναγνώριση υλικού, αλλά είναι κορυφή στο σπάσιμο νεύρων κατά την εγκατάσταση. Επειδή όπως γνωρίζετε, είμαι ο τύπος που δεν πρόκειται ποτέ να έχω την υπομονή να καθίσω να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ για να κάνω μία εγκατάσταση, ( γιατί δεν βάζω gentoo;;; Τώρα το ξέρετε.. Βαριέμαι να περιμένω), χλωμούτσικο το βλέπω και αυτό.
Γενικότερα δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική του hard way. Αφού υπάρχει ο τρόπος να δώσουν κάτι στον κόσμο που μπορεί να είναι και εύκολο στην εγκατάσταση και λειτουργικό, γιατί κάθονται και του σπάνε τα νεύρα και μένουν και μεταξύ τους;
Τέλος πάντων.. ας αφήσουμε τα φιλοσοφικά ερωτήματα, ( ή μήπως είναι ρητορικά;;)
Θα το κοιτάξω γιατί με ενδιαφέρει να δω τι ψάρια πιάνει και αυτό, μου είπανε ότι είναι πολύ οικονομικό στις απαιτήσεις του από κάποιο σύστημα και με ενδιαφέρει για αυτό το hp που δεν έχω καταφέρει τελικά να του σετάρω καλά το puppy και πάει χαμένο το μηχάνημα και είναι κρίμα..

Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες.. ( πάω να διαβάσω τώρα σαν καλό φύτουλο που είμαι και θα σας ενημερώσω για το τι έφτιαξα.. )

Τσίου!! :)

CORTEXlinux64][...] Αν θες κάτι νεο στην κατηγορία UNIX...  τοτε δοκίμασε OpenSolaris !.... Αν πάλι θές Debian + BSD kernel τοτε Nexenda.[...]

Cortexaκο το OpenSolaris δεν θέλω ούτε να το βλέπω. Το είχα δοκιμάσει παλιά. Δεν κάνει κάτι παραπάνω από ένα linuxάκι και είναι και βαρύ και ασήκωτο. Ταλαιπωρία σκέτη. Γενικότερα δεν με άφησε και με τις καλύτερες τον εντυπώσεων.. :(

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, α.Να υποθέσω ότι δεν παίζει livecd εδώ?

β.Το θέμα με το dualboot λύνεται, και πως, ή θέλει αυτοσχεδιασμό, καλή πίστη

και ο θεός βοηθός?

Όσο ζώ, μαθαίνω.

marlene δεν θα εχεις προβλημα με την αναγνωριση συσκευων, τουλαχιστων απο την 6.3 δεν ειχα κανενα :)

Βαλε το FreeBSD στο paritioning ακολουθα τα default και να βαλεις τα default.

Αν βαλεις το 7.1 πες μου πριν περασεις updates k γραφικο γιατι θα εχει προβλημα με το keyboard/mouse στα X Windows.

marlene]THANK YOU, THANK YOU... !

Πω διάβασμα που έχει να πέσει!

Το είδα αυτό με τον lilo ότι έχει πρόβλημα γενικότερα με την αναγνώριση άλλων λειτουργικών, αλλά διαθέτω υπολογιστή για αυτήν την δουλειά και αν το εγκαταστήσω τελικά, θα το εγκαταστήσω μόνο του.
Δεν είμαι όμως σίγουρη αν θα βάλω τελικά το freebsd, γιατί όπως είδα και από τις αγγλικές οδηγίες, έλεγε κάτι κουλά ότι πρέπει να του επιβεβαιώσεις ποια είναι τα εξαρτήματα που έχει μέσα ο υπολογιστής. Αυτό ρε παιδιά αν ισχύει είναι γκόλ από τα αποδυτήρια. Δηλαδή συγγνώμη. Αν εγώ έχω μόνον έναν υπολογιστή και δεν έχω άλλο λειτουργικό πάνω, πως θα δω τι εξαρτήματα έχει μέσα; Θα του βάλω λίνουξ για να κάνω lspci και μετά θα τα γράψω στο χαρτί πριν αρχίσω εγκατάσταση με freebsd;;
Πάνε καλά;
Κατέβασα το desktop bsd να δω αν θα παίξει.. ( ελπίζω να μην μου τα σπάσει στην εγκατάσταση).

Cortexako ωραίο και το Nexenta.. Υβρίδιο να εικάσω;

Για το NetBsd μου είπανε τις προάλλες ότι έχει πολύ καλή αναγνώριση υλικού, αλλά είναι κορυφή στο σπάσιμο νεύρων κατά την εγκατάσταση. Επειδή όπως γνωρίζετε, είμαι ο τύπος που δεν πρόκειται ποτέ να έχω την υπομονή να καθίσω να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ για να κάνω μία εγκατάσταση, ( γιατί δεν βάζω gentoo;;; Τώρα το ξέρετε.. Βαριέμαι να περιμένω), χλωμούτσικο το βλέπω και αυτό.
Γενικότερα δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική του hard way. Αφού υπάρχει ο τρόπος να δώσουν κάτι στον κόσμο που μπορεί να είναι και εύκολο στην εγκατάσταση και λειτουργικό, γιατί κάθονται και του σπάνε τα νεύρα και μένουν και μεταξύ τους;
Τέλος πάντων.. ας αφήσουμε τα φιλοσοφικά ερωτήματα, ( ή μήπως είναι ρητορικά;;)
Θα το κοιτάξω γιατί με ενδιαφέρει να δω τι ψάρια πιάνει και αυτό, μου είπανε ότι είναι πολύ οικονομικό στις απαιτήσεις του από κάποιο σύστημα και με ενδιαφέρει για αυτό το hp που δεν έχω καταφέρει τελικά να του σετάρω καλά το puppy και πάει χαμένο το μηχάνημα και είναι κρίμα..

Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες.. ( πάω να διαβάσω τώρα σαν καλό φύτουλο που είμαι και θα σας ενημερώσω για το τι έφτιαξα.. )

Τσίου!! :)

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

alexbillans]Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, α.Να υποθέσω ότι δεν παίζει livecd εδώ?

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Πώς αμέ, παίζουν κ είναι πολλά για να τα πούμε εδώ. Αν κάνεις ένα ψάξιμο για "BSD" + "live cd" θα βρεις ό,τι θέλεις.

Ένα πολύ "sos" είναι το:
http://www.freesbie.org/

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Σχετικα με το opensolaris μπορει κανεις να παραγγειλει ενα live cd να του το στειλουν δωρεαν.Μου το εστειλαν, εχει gnome φορτωμενο οποτε σε πολλους το περιβαλλον θα ειναι οικειο ενω εχει και προγραμμα που αναγνωριζει απο ποια συσκευη λειπουν drivers ωστε να τους κατεβασει.Δυστηχως μεσα στις συσκευες χωρις dirvers που μου βρηκε ηταν και η καρτα δικτυου οποτε θελει ψαξιμο. Παντως το Nexenta φαινεται πολυ ενδιαφερον project!