Περί debian καί debbased, έτσι! χωρίς πρόγραμμα.

alfisti | Σάβ, 01/31/2009 - 15:41 | 6' | 14

Μία από τις αγαπημένες μου εκπομπές κάποτε, στο ραδιόφωνο, ήταν αυτή της Μαρίας Ρεζάν:

"Δυό ώρες έτσι! Χωρίς πρόγραμμα".

Σήμερα η βροχή δεν με αφήνει να κάνω την Σαββατιάτικη βολτίτσα προς Μοναστηράκι - Θησείο γιά καφέ στον ήλιο.

Άραξα λοιπόν κοντά στο παράθυρο, καφές, πουράκι καί σκόρπιες σκέψεις των τελευταίων ημερών.

Την περιπλάνησή μου στην Λινουξοχώρα την έχω εξιστορήσει κάποιες φορές.

Καί η βασική αρχή έγινε όταν μπήκαν ταυτόχρονα στο pc, ubuntu καί adsl.

Οί προηγούμενες απόπειρες με suse καί mandrake δεν είχαν ευτυχήσει λόγω έλλειψης internet.

Το ubuntu μού έδειξε τον δρόμο. Καί λογικά, πέρασαν από τον σκληρό κάμποσες διανομές.

Καί τούς τελευταίους μήνες έχω κατασταλάξει. Χωρίς να σημαίνει ότι
βρίσκω "ψεγάδια" ή "ελατώματα" σε διανομές σαν την mandriva ή το suse
-το αντίθετο μάλιστα-, απέκτησα ένα πρόβλημα.

Μού αρέσει το sidux, το ubuntu, το mint. Καί επειδή ... τις ήθελα
όλες, την κάθε μιά γιά άλλους λόγους, τις άφησα καί τις τρείς στο
laptop.

Καί έμεινε ο εξωτερικός σκληρός να δέχεται τις διανομές πού μπαίναν
έτσι, γιά να τις δώ, να περάσω ένα διάστημα μαζί τους καί να τις αφήσω.

Όταν όμως έχεις sidux, mint, ubuntu, θα έρθει η στιγμή πού θα πείς "γιατί όχι debian?".

Ποιό είναι αυτό το debian, στο οποίο πατάνε οί διανομές μου.

Καί θα το εγκαταστήσεις.

Καί θα αρχίσουν οί απορίες καί οί ερωτήσεις.

Προσέξτε παρακαλώ: Απορίες ενός απλού χρήστη. Πού δεν έχει όρεξη να μπεί στα ενδότερα τού συστήματος.

Πού θέλει να το εγκαταστήσει, να κάνει κάποιες ρυθμίσεις βασικές γιά να το φέρει στα μέτρα του, καί να δουλέψει.

Επίσης, υποστηρίζω εδώ καί καιρό, ότι οί διανομές έχουν έρθει πιά,
πολύ κοντά η μία στην άλλη, έτσι πού η βασική διαφορά, είναι το αν
μιλάμε γιά kde ή gnome.

Όταν λοιπόν αντίκρυσα την επιφάνεια τού debian, είχα την αίσθηση ότι ήμουν μπροστά σε ένα γαλάζιο ubuntu.

Kαλό αυτό βέβαια καί γιά το debian, αλλά πολύ περισσότερο γιά το ubuntu.

Καί άρχισα να βάζω προγράμματα. Τα προγράμματα πού χρησιμοποιώ. Κάποιο καλό wallpaper, fonts, drivers.

H ευκολία τού να προσαρμόσεις το debian τις πρώτες ώρες μετά την
εγκατάστασή του, είναι σχεδόν ίδια με το ubuntu.  Aν είχα την
"Διαχείρηση Οδηγών κλειστού κώδικα" στο μενού, θα είχα μπροστά μου, ένα
ubuntu.

Εδώ βέβαια έχεις την ευκολία να παίζεις με τα repos καί να βάλεις
μέχρι καί sid, ενώ από την άλλη έχεις εξαμηνιαίες αναβαθμίσεις.

Εδώ έχεις ένα πιό λιτό σύστημα μιά καί δεν φορτώθηκαν πολλά από τα
"άχρηστα" πακέτα τού ubuntu, στην προσπάθειά του να ταιριάξει με όσο το
δυνατόν περισσότερες συσκευές καί hardware.

Aφού λοιπόν, το debian δεν παρουσιάζει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, κατά την εγκατάσταση, την ρύθμισή του, την χρήση του.

Γιατί να βάλω debbased καί όχι γνήσιο debian?

Αν βάλω debian καί προσθέτοντας διάφορα προγραμματάκια, γιά να κάνω
πιό εύκολη την συνύπαρξη μαζί του, το κάνω γνήσιο ubuntu, τότε γιατί να
μην βάλω με την μία ubuntu?

Έχω διαβάσει σε διάφορα forum, την άποψη κάποιων debianόφιλων, καί την αποστροφή τους απέναντι στο ubuntu.

Kάποιοι με ubuntu, μένουν σε αυτό καί δεν κάνουν το βήμα προς το debian, φοβούμενοι τι άραγε?

Εγώ θα διαφωνήσω.

Θεωρώ -τώρα πιά- το ubuntu, ότι πιό κοντινό στο debian καί ελαφρώς πιό εύκολο στις ρυθμίσεις του.

Δεν βλέπω τι είναι αυτό πού μπορείς να κάνεις στο debian καί δεν μπορείς στο ubuntu.

Kαί αν έχεις ubuntu, νομίζω ότι ήρθε η ώρα, να δείς καί το debian. Έστω από περιέργεια, διάολε!

Καί μακάρι, να μην βρεθείτε στην θέση μου. Γιατί τώρα πιά, θέλω τέσσερις διανομές στον σκληρό   Smiling

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

alfisti]

.......

Kαί αν έχεις ubuntu, νομίζω ότι ήρθε η ώρα, να δείς καί το debian. Έστω από περιέργεια, διάολε!

ακριβώς εδώ είμαστε φίλε μου...για αυτό και παιδεύομαι με την  "μαμά¨ διανομή...

Το ξέρω, είναι λίγο εγωιστικό αυτό που θα πω, αλλά:
"Ελπίζω να βρέχει συχνότερα, να χάνεις τη βόλτα σου και να γράφεις όμρφα ποστ γεμάτα έμπνευση"
:-)

καί όταν τελειώνουμε τα post, να βάζουμε καί καμιά ταινιούλα στο dvd :)

συμπληρωματικά: (γιατί είπαμε. χωρίς πρόγραμμα καί όπως έρχονται στο μυαλό).

θυμάσαι luckyb, το "πρόβλημα" στο sidux?
με ενεργοποιημένο το compiz (intel κάρτα), δεν σκρολάρουν καλά οί σελίδες στον firefox.
το ίδιο καί στο debian.
όχι στο ubunt, όχι στο mint.
πράγμα πού με αφήνει να υποθέσω, ότι η canonical, τα καταφέρνει καλύτερα από τον "αρχάριο" χρήστη (κατανοητό αυτό πού θέλω να πω?)

δεν έκατσα -καί ούτε πρόκειται- να το ψάξω, γιατί έχω ξεπεράσει από καιρό το compiz.
συνήθως πλέον δεν το βάζω, καί όπου μπαίνει, είναι απενεργοποιημένο, μέχρι να χρειαστεί να "ψαρώσουμε" τον φίλο με τα win.

Kαί δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Δεν άνοιξα το ποστ γιά να κάνω ύμνους στο ubuntu. Να εξηγούμαστε.
Περιμένω καί τούς "παλιούς" στο debian, να βοηθήσουν στο γιατί κάποιος χρήστης μετά από χ διάστημα, να ξεκολήσει από το ubuntu γιά χάρη τού debian.
Έτσι ή αλλοιώς τούς τελευταίους πολλούς μήνες, είμαι με sidux καί τα ubuntu, mint ανοίγουν ελάχιστα.

Καί έτσι ή αλλοιώς δεν έχει άλλη γοητεία καί μόνο το να λες "έχω debian"?
:)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

παντως σε οτι αφορα το θεμα του scroll με compiz στον mozilla με debian, σε εμενα ειναι μια χαρα τελικα.Οταν ειχα opensuse 11 ειχα οντως προβλημα...μαυριζε η οθονη κτλ.Στο debian με iceweasel ειναι μια χαρα.

καί βέβαια, αν έχεις δουλέψει σε puppel :) sidux καί τώρα σε debian, αυτό πού σε κάνει να ξεχνάς τα πάντα, είναι το πουπουλένιο σύστημα.
η ταχύτητα πού ανοίγουν οί εφαρμογές καί το ότι ανοίγεις την επόμενη πριν καλά καλά να έχει κλείσει η προηγούμενη.

αυτό δεν νομίζω ότι το έχω σε καμία άλλη διανομή.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Και η άλλη όψη του νομίσματος..

Γιατι όποτε χρησιμοποιώ *buntu δε μου θυμίζει debian;;; Προσωπικά στο ubuntu διακρίνω ένα φορτωμένο debian unstable με gnome σε καφέ αποχρώσεις. Το debian είναι αποκρίσιμο και λιτό, χωρίς φρου-φρου κι αρωματα, και δίνει περισσότερες επιλογές στο χρήστη. Με debian -κάνοντας μία και μόνο εγκατάσταση- μπορείς να έχεις stable(με όλη τη σημασία της λέξης), μπορείς να έχεις bleeding-edge, μπορείς να έχεις rolling distro, μπορείς να έχεις desktop, μπορείς να έχεις και server. Το *buntu είναι, όπως λένε, μια διανομή της φιλοσοφίας “release first – then fix”, ενώ το debian “fix first – then release (when it's ready)”. Δε νομίζω να μοιάζουνε κάπου, η ubuntu-canonical έχει άλλους στόχους, διαφορετικούς απο τη debian.
Το ubuntu το άφησα τη μέρα που αναρωτήθηκα για ποιο λόγο να κανω εγκατάσταση ένα “αρωματισμένο” debian unstable κάθε εξάμηνο. Εξάλλου, το debian unstable branch το χρησιμοποιεί καλύτερα απ' όλες τις debian-based διανομές το sidux, που -ίσως- είναι το μόνο που χρησιμοποιεί την πακετοποίηση/πακέτα του debian και είναι συμβατό και rolling. Και συγκρίνοντας sidux – ubuntu χωρίς σκεψη θα διαλέγα sidux.

Βεβαια κάθε χρήστης έχει διαφορετικές αναγκες και απόψεις, γι' αυτό και υπάρχουν τόσες διανομές άλλωστε. (αλλιώς θα είχαμε όλοι slackware που ήταν και η πρώτη που κυκλοφόρησε :P)

Μακάρι να φύγει και το Mint απο το Ubuntu,να γίνει σκέτο debian based να γουστάρουμε.

http://www.debian.org/

centient, (γιά να μην γεμίζουμε "παραθέσεις"!),

δεν θα διαφωνήσω επί της ουσίας. Όμως:
σαφέστατα, είναι άλλοι οί "πελάτες" τού ubuntu ή τού mint καί άλλοι τού debian.

μιά καί δεν ήταν ο σκοπός μία αντιπαράθεση τύπου "ubuntu vs debian", ας πάρουμε γιά λίγο, το ακόμη πιό φορτωμένο mint.
θα το εγκαταστήσει κάποιος καί θα έχει από codecs μέχρι καί compiz. αν το mint, αποφασίσει να βάλει καί drivers -όπως άλλα live cs ήδη κάνουν-, τότε θα έχεις μία εγκατάσταση στην οποία δεν θα χρειαστεί να προσθέσεις τίποτα.

άν λοιπόν έχεις κάποιον πού δεν διαθέτει ιντερνετ, ή έναν πού θα αντικρύσει πρώτη φορά linux desktop, τότε μονόδρομος.

το περί τριών διανομών σε μία, το ανέφερα ήδη (με mint - ubuntu να στέκονται στο ενδιάμεσο τού stable καί τού sid).
πουθενά δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις εγκατάσταση κάθε εξάμηνο. αρκεί ένα upgrade.
αν καί ξέρω καί κάποιους πού "γοητεύοναται" από την ιδέα καί μόνο μιάς νέας εγκατάστασης.

ή φιλοσοφία είναι σαφώς διαφορετκή, όμως -πάντα με τις εξαιρέσεις- καί η φιλοσοφία της canonical, δούλεψε καί δουλεύει.
απόδειξη η εξάπλωσή του καί οί πάμπολοι ευχαριστημένοι χρήστες.

Προσωπικά από το ubuntu "ξεκόλησα" μόλις έβαλα sidux.
To οποίο το έχω εγκαταστήσει καί σε λίγα φιλαράκια τα οποία όμως, είχαν την διάθεση να "ψαχτούν" λίγο.
αν δεν την είχαν, ήταν χαμένο το παιχνίδι.

Το sidux, έ?
Πολύ καλό έως αψεγάδιαστο.
Καί με ένα ελάτωμα. (Μην αρχίσει άλλη συζήτηση please). Δεν έχει gnome.
Στο post "kde ή gnome" μπορείτε να δείτε την υποστήριξή μου στο gnome, λέγοντας όμως ότι δουλεύω καί στα 2 desktop -απλά προτιμώ το gnome.
Αυτός όμως πού δεν "προτιμάει" το gnome, αλλά "θέλει" gnome?

Περί debian καί debbased. Με την ψήφο όσο περνάνε οί μέρες να πηγαίνει προς το debian.
Aν καί θα ήθελα, όσοι πάνε στο debian, να έχουν περάσει πρώτα από debbased.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Αν δεν έχεις internet (ή έχεις απλή isdn στην προκειμένη) η λύση είναι μόνο μία....
Debian (οποιοσδήποτε κλάδος ή οτιδήποτε δέχεται τα αποθετήρια του Debian πχ Sidux) και τα 5 DVD!!! Όταν το πρωτοείδα το κορόιδευα (5 DVD για ένα λειτουργικό;;;;) αλλά με έχει σώσει κυριολεκτικά!

Παρόλο που δεν είμαι fan του να δοκιμάζω διανομές (οπότε μπορεί να είναι άκυρο αυτό που θα πω) νομίζω ότι το Sidux βλέπει τα αποθετήρια του Debian Sid + ένα δικό του με τα Sidux scripts κλπ. Άρα τι εμποδίζει το apt-get install gnome-desktop στο Sidux;

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

συμφωνώ στο πρώτο.

γιά το δεύτερο, ναί γίνεται, αλλά δεν το ενοούσα έτσι.
(ο καθένας στο linux -ευτυχώς- μπορεί να κάνει ότι θέλει. από mint να βρεθεί με ubuntu πχ, ή από sidux με debian αλλάζοντας repos).

το θέμα είναι -καί έτσι το εννοούσα- ότι αν δείς στην σελίδα τού sidux, οί άνθρωποί του επιμένουν -προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί-, ότι το gnome δεν κάθεται σωστά στο sidux καί δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Και μια και μιλάμε για debian και debianοειδή ρίξτε μια ματιά να γελάσετε
Εδώ
Αν δε το ξέρατε δείτε και τα παλιά σκιτσάκια, μερικά αξίζουν πολύ!

"when it's ready"