Hot topic.. *&^$^%*** το ubuntu studio .....

marlene | Δευ, 01/26/2009 - 22:06 | 4' | 14

Hot topic γιατί το ξέρω ότι θα αρχίσετε να σκούζετε με αυτά που θα σας πω αλλά γαμώ το ubuntu studio και τα καλά του.. ( τα υποτιθέμενα καλά του).

Δύο ίδιοι υπολογιστές που φορμαρίστηκαν και οι δύο με ubuntu studio 8.04.
Και οι δύο άρχισαν μετά από μία μέρα να παρουσιάζουν kernel panics με ρυθμό ένα στο δίωρο.
Έψαξα όλα τα φόρα να δω τι φταίει. ´Οντως υπάρχει bug το οποίο είναι ufo και κανείς δεν γνωρίζει σε τι οφείλεται γιατί παρουσιάζεται τυχαία στα μηχανήματα. Τέλος πάντων κατέληξα σε ένα φορουμ όπου λέγανε ότι μάλλον φταίει η κάρτα δικτύου ή μάλλον τα kernel modules που αφορούν την κάρτα δικτύου. Η συμβουλή ήταν η εξής.
Να γίνει εγκατάσταση άλλου kernel από τα backports που υποτίθεται δούλευε για τα πιο παλιά μηχανήματα. ΟΚ να το δοκιμάσουμε και αυτό. Δοκιμάζω τον πρώτο. Δεν δούλευε. Δοκιμάζω την δεύτερη εκδοχή, δεν δούλευε. Τελικά στην τρίτη ήμουν τυχερή. Βάζω το καινούργιο kernel και σταματάνε τα kernel panics αλλά.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ γιατί δεν βρίσκει τον driver της κάρτας ήχου..

Το ρεζίλι τώρα. Το ένα ubuntu studio είναι δικό μας.. Το άλλο όμως είναι εγκατεστημένο σε έναν άνθρωπο που του είπαμε κιόλας ότι αυτό που του εγκαταστήσαμε είναι καλό και δουλεύειειειειει..
Και με παίρνει στο τηλέφωνο τώρα ο τύπος και μου λέει.. Να μωρέ.. Δεν έκλεινε τις προάλλες το μηχάνημα.. ( το παπί εγώ.. τι να του πω;;).

Τελικά στο δικό μας μηχάνημα και μετά από πολύ σπάσιμο ωοθηκών μπήκε Mint Felicia με όλα τα πακέτα του ubuntu studio για να πάρουμε τις εφαρμογές και η υπόθεση έφτιαξε αμέσως.. ( ούτε kernel panics ούτε προβλήματα στον ήχo. )
Mπορεί να μου πει τώρα κάποιος από εκείνους που μου λέει τι καλό είναι το ubuntu ΤΙ ΘΑ ΠΩ στον άλλον που θα πρέπει να του πάρω πίσω το μηχάνημα για να του αλλάξω λειτουργικό;; ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ .. ότι είναι σαβούρα και φέρτο να στο αλλάξω;
Ε .. πείτε μου που τον ντρέπομαι τον άνθρωπο γιατί του έλεγα ότι είναι και μάπα τα πατζούρια..

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλα ναι...το οτι κολλαει παντως το ubuntu studio δεν σημαινει οτι δεν ειναι μαπα τα win... -:):)

oσο για τα υπολοιπα...δεν εχω ιδεα :)

marlene]Hot topic γιατί το ξέρω ότι θα αρχίσετε να σκούζετε με αυτά που θα σας πω αλλά γαμώ το ubuntu studio και τα καλά του.. ( τα υποτιθέμενα καλά του).

Δύο ίδιοι υπολογιστές που φορμαρίστηκαν και οι δύο με ubuntu studio 8.04.
Και οι δύο άρχισαν μετά από μία μέρα να παρουσιάζουν kernel panics με ρυθμό ένα στο δίωρο.
Έψαξα όλα τα φόρα να δω τι φταίει. ´Οντως υπάρχει bug το οποίο είναι ufo και κανείς δεν γνωρίζει σε τι οφείλεται γιατί παρουσιάζεται τυχαία στα μηχανήματα. Τέλος πάντων κατέληξα σε ένα φορουμ όπου λέγανε ότι μάλλον φταίει η κάρτα δικτύου ή μάλλον τα kernel modules που αφορούν την κάρτα δικτύου. Η συμβουλή ήταν η εξής.
Να γίνει εγκατάσταση άλλου kernel από τα backports που υποτίθεται δούλευε για τα πιο παλιά μηχανήματα. ΟΚ να το δοκιμάσουμε και αυτό. Δοκιμάζω τον πρώτο. Δεν δούλευε. Δοκιμάζω την δεύτερη εκδοχή, δεν δούλευε. Τελικά στην τρίτη ήμουν τυχερή. Βάζω το καινούργιο kernel και σταματάνε τα kernel panics αλλά.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ γιατί δεν βρίσκει τον driver της κάρτας ήχου..

Το ρεζίλι τώρα. Το ένα ubuntu studio είναι δικό μας.. Το άλλο όμως είναι εγκατεστημένο σε έναν άνθρωπο που του είπαμε κιόλας ότι αυτό που του εγκαταστήσαμε είναι καλό και δουλεύειειειειει..
Και με παίρνει στο τηλέφωνο τώρα ο τύπος και μου λέει.. Να μωρέ.. Δεν έκλεινε τις προάλλες το μηχάνημα.. ( το παπί εγώ.. τι να του πω;;).

Τελικά στο δικό μας μηχάνημα και μετά από πολύ σπάσιμο ωοθηκών μπήκε Mint Felicia με όλα τα πακέτα του ubuntu studio για να πάρουμε τις εφαρμογές και η υπόθεση έφτιαξε αμέσως.. ( ούτε kernel panics ούτε προβλήματα στον ήχo. )
Mπορεί να μου πει τώρα κάποιος από εκείνους που μου λέει τι καλό είναι το ubuntu ΤΙ ΘΑ ΠΩ στον άλλον που θα πρέπει να του πάρω πίσω το μηχάνημα για να του αλλάξω λειτουργικό;; ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ .. ότι είναι σαβούρα και φέρτο να στο αλλάξω;
Ε .. πείτε μου που τον ντρέπομαι τον άνθρωπο γιατί του έλεγα ότι είναι και μάπα τα πατζούρια..

το ubuntustudio είναι στην ουσία 8.04 δηλαδή ακολουθεί κανονικά το 8.04.
εγώ πχ που τρέχω τώρα κάτι μήνες ubuntustudio

<code>rizitis@dell-rizitis:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:    Ubuntu
Description:    Ubuntu 8.04.2
Release:    8.04
Codename:    hardy
rizitis@dell-rizitis:~$
</code>

υπάρχουν όμως δύο kernel διότι υποστιρίζει και real time έτσι διαλέγεις και μπαίνεις με όποιον θες

<code>rizitis@dell-rizitis:~$ uname -a
Linux dell-rizitis 2.6.24-23-rt #1 SMP PREEMPT RT Thu Nov 27 20:37:26 UTC 2008 i686 GNU/Linux
rizitis@dell-rizitis:~$ </code>

για αυτό υπάρχει και αυτό το SMP κάπου στα αποτελέσματα.

Είναι μια καταπληκτική διανομή και δεν έχω αντιμετωπήσει κανένα σοβαρό πρόβλημα.
Από εκεί και πέρα ο κάθε....

marlene]..

Δύο ίδιοι υπολογιστές που φορμαρίστηκαν και οι δύο με ubuntu studio 8.04.
Και οι δύο άρχισαν μετά από μία μέρα να παρουσιάζουν kernel panics με ρυθμό ένα στο δίωρο. 

Δεν θέλω να σε τρομάξω... αλλά όταν την τελευταία φορά (πριν 1 μήνα) έτρωγα "πάγωμα στο σύστημά" και ενα Kernel Panic έφταιγε η μία RAM (1G) που είχα αγοράσει και είχε κάψει φλάντζα:

... "Attempts by the operating system to read an invalid or non-permitted memory address are a common source of kernel panics. A panic may also occur as a result of a hardware failure or a bug in the operating system. In many cases, the operating system could continue operation after memory violations have occurred. However, the system is in an unstable state and rather than risking security breaches and data corruption, the operating system stops to prevent further damage and facilitate diagnosis of the error..."

Πως το βρήκα ; ;;;;  Στο Grub Menu επέλεξα "memory Test" ..... και στο τεστ κάπου στο 16% τσααααα... τα errors !!!!!!!! ... Το πήγα πίσω ( liftime εγγύηση ) και έκανα αλλαγή. Τώρα όλα καλά... κανένα kernel panic ! στο ίδιο σύστημα αφού δεν έκανα format :)

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

Μarlene, αν κατάλαβα καλά επρόκειτο απλώς για ένα bug του πυρήνα του Ubuntu 8.04 (Hardy) το οποίο όμως διορθώθηκε στο Ubuntu 8.10 (Intrepid) - απόδειξη το ότι μπόρεσες να βάλεις το Mint Felicia που βασίζεται στο Ubuntu 8.10...

Δηλαδη, ακόμα κι αν φταίει το Ubuntu (και δεν είναι γενικότερο θέμα/πρόβλημα), διορθώθηκε αργότερα, σε έξι μήνες.

Οπότε, για να σου απαντήσω στο ερώτημα "ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ", του λες του χριστιανού ακριβώς τα παραπάνω και του ζητάς να κάνεις μια αναβάθμιση στο λειτουργικό ώστε να λυθεί το θέμα.

Παράλληλα... ρίχνεις και εσύ μια ματιά στην άδεια χρήσης του ελεύθερου λογισμικού (ΕΔΩ) ώστε να μην βρίζεις από δω και στο εξής κάτι που σου/μας διατίθεται ελεύθερα :) Ειδικότερα, σου εφιστώ την προσοχή σε αυτό το απόσπασμα της GPL:

    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.

Να λοιπόν γιατί έχει μεγάλο δίκιο το Fedora και το openSUSE που βάζουν να διαβάσουμε την άδεια χρήσης. Για να δούμε και να θυμόμαστε ότι όταν χρησιμοποιούμε το ελεύθερο λογισμικό δεν υπάρχει "ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ", καμία υπονοούμενη έστω έννοια "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΣΚΟΠΟ". Το χρησιμοποιούμε γιατί μας αρέσει, γιατί μας προσφέρει άλλες (πιο "χρήσιμες" φιλοσοφικά και πρακτικά) ελευθερίες και εν τέλει γιατί γουστάρουμε να βάζουμε ένα χεράκι για να βελτιωθεί ("μας αρέσει να ρυθμίζουμε το βίντεο μας και να μην αναβοσβήνει 00:00, 00:00 κάθε μισό sec.", Perens).

-
"Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά
με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της
και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά
για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)

Eπανάληψη για να μην μπερδευόμαστε. Δύο ίδιοι υπολογιστές ( όχι ένας δύο) που αντιμετωπίζουν kernel panics με 4 διαφορετικούς kernels σε LTS release.
Την διαβάσαμε την άδεια.. Δεν θέλουμε εγγύηση. Απλά όμως να μην μας λένε κιόλας ότι το ubuntu είναι και ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί στο linux. Για το συγκεκριμένο bug δε, δεν βρήκα κάποια απάντηση που να είναι λειτουργική, ρώτησα και κόσμο που έχει ασχοληθεί περισσότερο από εμένα με το θέμα. Δεν λύθηκε το πρόβλημα στο hardy λύθηκε στο intrepid. Άρα όσοι προτιμούν την LTS έκδοση παίζει και να έχουν πρόβλημα.. ( που έχουν γιατί για το συγκεκριμένο θέμα βρήκα 250 threads μέσα στο επίσημο φόρουμ του ubuntu) πάντα για το hardy δηλαδή για την LTS.
H επόμενη release τι είναι δηλάδη; Το service pack της προηγούμενης;
Ρόμπα κανονική και το ubuntu είναι η διανομή που ρίχνει και το πιο πολύ χρήμα στο marketing.

Μα αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω: "διορθώθηκε αργότερα, σε έξι μήνες".
Δώσε λίγη προσοχή πριν αρχίσεις το μπινελίκωμα - δεν είναι κακό, δεν είναι κακό... :)

--

"Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά
με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της
και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά
για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)

marlene μην το παρεις στραβα αυτο που θα σου πω, αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι εκπροσωπεις το ubuntu και οτι η "εταιρια" σου τα'κανε σκατα για καποιο λογο και "εγινες ρεζιλι στους πελατες σου" κτλ. Γιατι με το στανιο να αποδειξεις οτι τα "πατζουρια ειναι μαπα; Οι φρασεις τυπου "εγινα ρεζιλι" "τον ντρεπομαι τον ανρθωπο" δειχνουν πως πας να αποδειξεις κατι αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι θετικο και το λαμβανεις ως ντροπη. Να κρυψουμε την κατασταση που επικρατει δηλαδη; οτι ναι υπαρχουν bugs; Ναι υπαρχουν! τι ειναι, ντροπη; επειδη η κατασταση "open source" εχει παρει ΜΕΓΑΛΕΣ διαστασεις και τα πραγματα βρισκονται σε ΣΥΝΕΧΗ εξελιξη ειναι λογικο να υπαρχουν προβληματα τετοιου τυπου.
Για σκεφτειτε τι θα γινοταν αν η microsoft εβγαζε καθε εξαμηνο ας πουμε και ενα βελτιωμενο πυρηνα; τι θα κανανε οι εταιριες; καθε λιγο και λιγακι θα βγαζανε νεους drivers και ξανα απο την αρχη; Πιστευω πως θα ημασταν στην κατασταση που ειναι τωρα το linux(αμετρητα forums περι ευρεσεως και εγκατασταση οδηγων). Μην προσπαθειτε να αποδειξετε κατι μεσα απο το linux. ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ Linux TEST. Γιατι γουσταρουμε ασχολουμαστε

dimitris]

Μα αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω: "διορθώθηκε αργότερα, σε έξι μήνες".
Δώσε λίγη προσοχή πριν αρχίσεις το μπινελίκωμα - δεν είναι κακό, δεν είναι κακό... :)

To intrepid δεν είναι LTS. Η LTS υποστηρίζεται για τρία χρόνια. Προτίμησα την LTS για τον λόγο αυτό αφού το λειτουργικό πάει για επαγγελματική χρήση.
H LTS δεν λειτουργεί σωστά. Υπάρχει κάτι άλλο στην θέση της ;; Όχι..

Επιτρέπεται έκδοση long term support που θα την εγκαταστήσουν και άλλοι παρακάτω να μην έχει λύσει το πρόβλημα και να παραπέμπει στην επόμενη έκδοση που δεν υποστηρίζεται για αυτό το χρονικό διάστημα;

Είναι ή δεν είναι κακό;;;

marios]marlene μην το παρεις στραβα αυτο που θα σου πω, αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι εκπροσωπεις το ubuntu και οτι η "εταιρια" σου τα'κανε σκατα για καποιο λογο και "εγινες ρεζιλι στους πελατες σου" κτλ. Γιατι με το στανιο να αποδειξεις οτι τα "πατζουρια ειναι μαπα; Οι φρασεις τυπου "εγινα ρεζιλι" "τον ντρεπομαι τον ανρθωπο" δειχνουν πως πας να αποδειξεις κατι αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι θετικο και το λαμβανεις ως ντροπη. Να κρυψουμε την κατασταση που επικρατει δηλαδη; οτι ναι υπαρχουν bugs; Ναι υπαρχουν! τι ειναι, ντροπη; επειδη η κατασταση "open source" εχει παρει ΜΕΓΑΛΕΣ διαστασεις και τα πραγματα βρισκονται σε ΣΥΝΕΧΗ εξελιξη ειναι λογικο να υπαρχουν προβληματα τετοιου τυπου.
Για σκεφτειτε τι θα γινοταν αν η microsoft εβγαζε καθε εξαμηνο ας πουμε και ενα βελτιωμενο πυρηνα; τι θα κανανε οι εταιριες; καθε λιγο και λιγακι θα βγαζανε νεους drivers και ξανα απο την αρχη; Πιστευω πως θα ημασταν στην κατασταση που ειναι τωρα το linux(αμετρητα forums περι ευρεσεως και εγκατασταση οδηγων). Μην προσπαθειτε να αποδειξετε κατι μεσα απο το linux. ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ Linux TEST. Γιατι γουσταρουμε ασχολουμαστε

Δεν είναι πελάτες μου.. Αλλά είναι άνθρωποι που πίστεψαν σε αυτό που τους είπα άρα υποψήφια μέλη της λινουξικής κοινότητας. Αν αυτό που τους λες να πάρουν δεν δουλεύει και δεν έχει βρεθεί τρόπος να δουλέψει στην έκδοση που δίνεις, τότε γίνεσαι ρεζίλι και εσύ που τους το συστήνεις αλλά και η κοινότητα χάνει αυτούς που θα τους είχε μέλη στην πορεία για να αυξήσει το δυναμικό της.

Όταν η έκδοση με υποστήριξη μακράς διάρκειας της πιο δημοφιλούς διανομής, δεν φροντίσει να λύσει τα προβλήματα που έχει αυτή η έκδοση και σε παραπέμπει στην επόμενη, ( ενώ παράλληλα εξακολουθεί να διαθέτει την προβληματική έκδοση για μελλοντική χρήση και με τρία χρόνια υποστήριξη) τότε δεν βλέπω σε τι διαφέρει από την αναξιόπιστη εταιρία στην οποία αναφερόμαστε και η οποία πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Δεν λέω ότι το ubuntu πουλιέται.. Προσέξτε το αυτό..
Λέω ότι ένα μίνιμουμ ποιότητας είναι απαιτητό, κυρίως στον τομέα της λειτουργίας και όχι μόνο της χρηστικότητας.

Έλα στην θέση μου. Φτιάχνω υπολογιστή με διπλό boot στο οποίο υποστηρίζω ότι το δεύτερο λειτουργικό, αυτό το δωρεάν που του δίνω, θα δουλέψει καλύτερα από το πρώτο.
Εκ πρώτης όψεως ο ιδιοκτήτης του υπολογιστή ψαρώνει και του αρέσει.
Άν το λειτουργικό όμως εξακολουθήσει να του κρεμάει, και εγώ δεν μπορώ να του βρω λύση, ( αφού εγώ του το σύστησα γιατί αυτός δεν το ήξερε), τι θα πει; Ότι του είπα ψέματα και ότι του έδωσα μία ίδια μάπα με αυτήν που είχε. Άρα κανονική δυσφήμιση και αυτό γιατί κάποιοι θεώρησαν σωστότερο αντί να διορθώσουν την προβληματική έκδοση να δώσουν την λύση στην επόμενη.

Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι η LTS έκδοση είναι άκυρη οπότε δοκιμάστε την επόμενη. Ποια όμως είναι τελικά η έκδοση εκείνη που θα προσφέρει μακράς διάρκειας υποστήριξη για τα επόμενα τρία χρόνια ;; ( αφού η τρέχουσα δεν δουλεύει και στην θέση της δουλεύει αυτή που θα αντικατασταθεί σε έξι μήνες; ) Ρητορικό το ερώτημα γιατί προφανώς δεν υπάρχει απάντηση..

Και κάτι ακόμα.. Οι υπόλοιπες διανομές γιατί όταν έχουν τέτοια προβλήματα δεν τα μεταθέτουν για την επόμενη release;
Μαλάκες είναι οι debian, οι slackware ή οποιοιδήποτε που δεν το κάνουν αυτό;
Και αν η διανομή στην οποία έχουν επενδυθεί τα πιο πολλά χρήματα για marketing και διαφήμιση κάνει τέτοια νούμερα από τόσο νωρίς, παρακάτω τι θα γίνει;
Και κάτι ακόμα..
Γιατί να δυσφημεί το ubuntu αυτό που σκοτώνονται να δικαιώσουν οι άλλες διανομές; Επειδή έχει το κατάλληλο marketing ;;;
Ε όχι.. αυτό δεν το δέχομαι.. Sorry αλλά αυτό δεν το δέχομαι.

marlene]

dimitris]

Μα αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω: "διορθώθηκε αργότερα, σε έξι μήνες".
Δώσε λίγη προσοχή πριν αρχίσεις το μπινελίκωμα - δεν είναι κακό, δεν είναι κακό... :)

To intrepid δεν είναι LTS. Η LTS υποστηρίζεται για τρία χρόνια. Προτίμησα την LTS για τον λόγο αυτό αφού το λειτουργικό πάει για επαγγελματική χρήση.
H LTS δεν λειτουργεί σωστά. Υπάρχει κάτι άλλο στην θέση της ;; Όχι..

Επιτρέπεται έκδοση long term support που θα την εγκαταστήσουν και άλλοι παρακάτω να μην έχει λύσει το πρόβλημα και να παραπέμπει στην επόμενη έκδοση που δεν υποστηρίζεται για αυτό το χρονικό διάστημα;

Είναι ή δεν είναι κακό;;;

αποφεύγω τα σχόλια, γιατί "κρατάει χρόνια, αυτή η κολώνια"           :)

lts υπάρχει η 8.04.2. (δεν είδα αν υπάρχει studio) δοκιμάστηκε?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

marios]marlene μην το παρεις στραβα αυτο που θα σου πω, αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι εκπροσωπεις το ubuntu και οτι η "εταιρια" σου τα'κανε σκατα για καποιο λογο και "εγινες ρεζιλι στους πελατες σου" κτλ. Γιατι με το στανιο να αποδειξεις οτι τα "πατζουρια ειναι μαπα; Οι φρασεις τυπου "εγινα ρεζιλι" "τον ντρεπομαι τον ανρθωπο" δειχνουν πως πας να αποδειξεις κατι αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι θετικο και το λαμβανεις ως ντροπη. Να κρυψουμε την κατασταση που επικρατει δηλαδη; οτι ναι υπαρχουν bugs; Ναι υπαρχουν! τι ειναι, ντροπη; επειδη η κατασταση "open source" εχει παρει ΜΕΓΑΛΕΣ διαστασεις και τα πραγματα βρισκονται σε ΣΥΝΕΧΗ εξελιξη ειναι λογικο να υπαρχουν προβληματα τετοιου τυπου.

Μάλλον δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Όταν δοκιμάζεις μια διανομή και 99% σου παει πάντα καλα και στο 1% που τυχαίνει να σου κάτσει στραβά σε κάποιον πελάτη σου, στον οποίον του έχεις "υπογράψει" την ανωτερότητα του λειτουργικού, τότε έρχεσαι σε δύσκολη θέση και το καταλαβαίνω...

marios]Για σκεφτειτε τι θα γινοταν αν η microsoft εβγαζε καθε εξαμηνο ας πουμε και ενα βελτιωμενο πυρηνα; τι θα κανανε οι εταιριες; καθε λιγο και λιγακι θα βγαζανε νεους drivers και ξανα απο την αρχη; Πιστευω πως θα ημασταν στην κατασταση που ειναι τωρα το linux(αμετρητα forums περι ευρεσεως και εγκατασταση οδηγων). Μην προσπαθειτε να αποδειξετε κατι μεσα απο το linux. ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ Linux TEST. Γιατι γουσταρουμε ασχολουμαστε

Τα Windows έχουν microkernel και δεν έχει drivers μέσα του οπότε δεν το νοιάζει τι συσκευές έχεις (γιαυτό και, μόνο 6 εκδόσεις πυρήνα έχουν κυκλοφορήσει ). Εσύ κάνεις εγκατάσταση τους drivers, οπότε οι εταιρίες μπορούν να βγάζουν όσους drivers θέλουν

Αντίθετα το Linux είναι modular-monolithic kernel το οποίο είναι ένα τεράστιο πράγμα γεμάτο με όλους τους drivers για τις συσκευές σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να παίξει μια συσκευή εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις π.χ. graphic drivers (modules). Βεβαία με το DKMS του νέου πυρήνα ακόμα και αυτά γίνονται πια αυτόματα... Σειρά έχουν ποια οι εταιρίες να υποστηρίξουν τις σκευές τους στο Linux και εμείς να αγοράζουμε μόνο από τις εταιρίες που το κάνουν αυτό.

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μέσα από το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

marios]επειδη η κατασταση "open source" εχει παρει ΜΕΓΑΛΕΣ διαστασεις και τα πραγματα βρισκονται σε ΣΥΝΕΧΗ εξελιξη ειναι λογικο να υπαρχουν προβληματα τετοιου τυπου.

Ακριβώς για αυτό το λόγο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προβλήματα τέτοιου τύπου. Εξάλλου άλλο Long Term Support κι άλλο Long Term Critical Bug, αυτά τα δύο δε θα έπρεπε να πηγαίνουν μαζί.