opensuse vs ubuntu

kokeroulis | Δευ, 01/26/2009 - 15:15 | 1' | 34

Σκεύτομαι να σβήσω τα ubuntu και να βάλω opensuse.Ποίο νομίζεται ότι είναι καλύτερο και γιατί?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατά τη δική μου άποψη δεν παίζει ποιό είναι καλύτερο, αλλά τι θέλεις εσύ να κάνεις.
Πάντως αν θέλεις κάποια εύχρηστη διανομή, δοκίμασε το Linux Mint 6 Felicia, για να σου
παίζουν όλα άπο την αρχή.
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάζεις διανομές είτε άπο live CD είτε
δημιουργώντας κάποιο partition με το Gparted στον σκληρό σου το οποίο και θα έχεις
για αυτή τη δουλειά.
Όπως όμως θα κατάλαβες η ερώτησή σου είναι τελείως υποκειμενική. :)

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Γενικά θα σου πρότεινα να αρχίζεις να δοκιμάζεις και πιο σοβαρές διανομές (τώρα θα πέσουν να με φάνε όλοι αλλά δεν πειράζει). Θα σου πρότεινα Mandriva, Fedora, και openSuse. Νομίζω οτι αυτή τη στιγμή τα Suse είναι ένα βήμα μπροστά λόγω YaST, και κοινότητας (που σου εξασφαλίζει οτι πχ το KDE4 θα δουλεύει, μέρα παρα μέρα έχω 200ΜΒ updates στο KDE4).
Σε σχέση με τα ubuntu νομίζω οτι και τα 3 είναι καλύτερα, δεν σε περιορίζουν σε τίποτα. H λογική του ubuntu να είναι όλα όσο το δυνατόν πιο αυτόματα και να δουλεύουν σε όλους οδηγεί σε περιορισμούς. Οι οποίοι τελικά καταλήγουν στο να μην κάνεις την δουλειά σου.
Τα βασικά προβλήματα των RPM διανομών, απλά έχουν λυθεί κατά 99,9% και ο YaST και ο yum είναι πιο γρήγοροι απο το apt-get. Α, και οι εξαρτήσεις (rpm dependency hell) δεν αποτελούν πρόβλημα, όλα λύνονται αυτόματα.. Ναι, μου βγάζει warnings για το amarok, αλλά αν δεν μου τις έβγαζε και ήταν "σωστά" φτιαγμένο, θα περνιότανε άλλη έκδοση (απο τον packman) που δεν εμπιστεύομαι. Και αν βαλεις SUSE ξεχνάς την κονσόλα κατα την εγκατάσταση πακέτων (γίνεται και με κονσόλα εννοείται, αλλα δεν χρειάζεται). Βάλε και το πολύ καλό 1-click install μέσα στη συνταγή και το γλυκό έχει δέσει. Και καιρός είναι να δοκιμάσεις και KDE4 να δεις τι έχανες τόσο καιρό (οτι και να ακούσεις, ειναι απόλυτα σταθερό, δεν είχα ούτε ένα crash).
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η διαφορετική λογική τους. Ότι πρόβλημα αντιμετωπίσεις συνήθως αντιμετωπίζεται εύκολα και γρήγορα, με διαφορετικό όμως τρόπο..
Αυτά προς το παρόν..

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τους παρακάτω όρους? :) RPM,rpm dependency hell. Όταν λες 1-click install τι εννοείς?Αυτό είναι κάποιο πρόγραμμα?Εγκυκλοπαιδικά καλύτερο σε θέματα ασφάλειας,σφαλμάτων,γραφικών, κλπ είναι το debian ή to slackware?

Εγω θα προτείνω ubuntu μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιεί το apt. Συν οτι τη suse τη θεωρώ απο τις πιο βαριές διανομές.
Το open suse χρησιμοποιεί rpm πακέτα, έχει το yast για package manager ενώ το ubuntu deb πακέτα και το apt. Προσωπικά εχω κόλλημα τα rpm γιατί στο παρελθον όποτε δοκίμασα rpm based διανομή πάντα βρισκόμουν σε κάποιο dependency hell, δηλαδή για να βάλω κάποια εφαρμογή θα έπρεπε να αφαιρεθούν κάποια άλλα πακέτα ή να γίνουν downgrade κάποια άλλα ή .. ή.. ή.. και λύση δεν έβρισκα. Οπότε και τέλειωσα με τις rpm διανομές άσχετα αν κατα τα άλλα είναι αξιόλογες. Ίσως όλα αυτά λύθηκαν όπως λέει και o Τeddy οπότε ο μόνος τρόπος είναι να δοκιμάσεις.
slackware ή debian stable.. ανάλογα τι θες να κάνεις. Και τα 2 είναι ασφαλέστατα και σταθερότατα, το slackware επίσημα υποστηρίζει μόνο kde και μια αρχιτεκτονική (i386), ενώ το debian υποστηρίζει τα πάντα, το slackware το συντηρεί ο patrick ενω το debian ολόκληρη κοινότητα, το debian χρησιμοποιεί apt με dependency resolving, το slackware στην ουσία δεν έχει package manager και δε κάνει dependency resolving. Απο την άλλη το slack σου δίνει απολυτο έλεγχο, ίσως οσο καμιά άλλη διανομή. Πάλι ο μόνος τρόπος είναι να δοκιμάσεις, να δεις εσυ ο ίδιος τι σου κάνει, άσχετα με το τι σου λένε γενικά.

αν και ειπα να μην πω την αποψη μου τελικα δεν αντεξα...
λοιπον, πιστευω οτι το opensuse απο 11 και μετα ειναι απο τις πιο ωραιες διανομες του λινουξ.Ηταν η πρωτη επαφη που ειχα με το λινουξ και οπως καταλαβαινετε ειχα κανει μεγαλες ανωμαλιες λογω ασχετοσυνης μου...
Περασα τελεια με τα opensuse 11 και τα γουσταρα παρα παρα παρα πολυ...μεχρι που καταλαβα οτι "υστερει" σε μερικα θεματα που εχουν να κανουν με την επιλυση dependencies..το προβλημα ειχε προκυψει οταν θελησα να βαλω το πακετο του wengo phone που τελικα λεγεται αλλιως τωρα...και μαλιστα ειχα ανοιξει και σχετικη συζητηση εδω στο φορουμ..Το προβλημα συγκεκριμενα ηταν οτι δεν τραβουνσε τις απαιτησεις οταν εκανε compile τον κωδικα του εν λογω προγραματος.Ειχα κατεβασει τον κωδικα και με τις καταληλες παραμετρους της εντολης zypper τον εκανα compile, αλλα και παλι δεν ειχε καταφερει να επιλυσει το προβλημα με ενα πακετο που αφορουσε την ελληνικη γλωσσα...εκανε για 20 λεπτα !!!! compile και στο τελος ενω ελεγε οτι ολα ενταξει...το προγραμα δεν ανοιγε..
Εκει λοιπον ξενερωσα και αρχισα να σκεφτομαι αλλες διανομες...οπου τελικα με την παροτρυνση επιφανους μελους του φορουμ μας...περασα στην "βασιλικη" κατα την αποψη μου, διανομη του Debian (Lenny/sid).

Oπως και να χει παντως το γεγονος οτι εμεις οι χρηστες λινουξ και ανοιχτου λογισμικου διαφωνουμε μονο στην "αποχρωση" το θεωρω ενα μεγαλο συν+ γιατι αυτο δειχνει ποσος πλουσιος και ευρηματικος ειναι ο κοσμος του λινουξ..

Παντως νομιζω οτι το opensuse αξιζει την ευκαιρια να το δοκιμασει κανεις για οσο του αρεσει..ειναι πολυ ωραιο και φυσικα εχει το κολπο με το One-click-install που λεει και ο Τeddy που ειναι πολυ βολικο..

Aν τελικα βαλεις το opensuse σου δινω αυτα τα δυο λινκς που δινουν οδηγιες για ολες τις παραμετρους της εντολης zypper που ειναι καλο να ξερεις σε περιπτωση που βαρεθεις ή που θες να ξεφυγεις απο τον τελειο packet manager τον YAST.

http://opensuse-tutorials.com/2008/07/zypper-tips-and-tricks/

http://en.opensuse.org/Zypper/Usage#Installing_Packages

+1 στον naf.
κοιτάξτε τι έγραφα πριν λίγους μήνες γιά το suse.

δυστυχώς έχασε την θέση του στον δίσκο, όταν χρειάστηκε να περάσω άλλη διανομή.

το καλύτερο kde4 καί με απόσταση.

όχι το yum δεν είναι σε καμία περίπτωση πιό γρήγορο ή καλύτερο από το apt. μείωσε την απόσταση αλλά....

προβλήματα εξαρτήσεων λίγα, αλλά υπήρξαν.

αν θα έβγαζα ubuntu γιά suse?  όχι.
(το ιδανικό θα ήταν άλλη μία εγγραφή στον grub. καί "φοβάμαι" ότι θα είναι δρόμος με επιστροφή. δύσκολα κάποιος πού έχει περάσει από deb δεν θα επανέλθει).

από κεί καί πέρα... ναί. το suse αξίζει έστω την δοκιμή. κι όποιος κολήσει, χαμένος δεν θα βγεί.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δηλαδή το μόνο κακό που έχει το suse είναι ότι είναι λίγο πιο "βαρύ" από τις υπόλοιπες διανομές linux? Αυτό που με χαλάει στο ubuntu είναι ότι με έχει λίγο περιορισμένο.Αν κάνω φορματ το partition με το ubuntu και χρησιμοποιήσω αυτό το tutorial μετά για να επαναφέρω τότε όλα τα πακέτα το μόνο που θα χρειαστεί είναι να τα κάνω επιδιόρθωση ή το back up θα είναι άχρηστο? http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=472&hilit=+back .To Slackware και to Debian για να το χρησιμοποιεί κάποιος πρέπει να έχει βασικές γνώσεις πάνω στα linux ή πρέπει να ξέρει πάρα πολλά?Μπορείτε να μου εξηγήσεται τους παρακάτω όρους? :)

RPM,rpm dependency hell

το aptoncd πού αναφέρεις το χρησιμοποίησα κάποτε -από περιέργεια.

δούλεψε κατά 90%. επανέφερε τα περισσότερα, αλλά υπήρξαν κάποια πολύ λίγα προγράμματα πού δεν δούλεψαν.
προυπόθεση βέβαια να μην έχεις δώσει ποτέ apt-get clean το οποίο θα έσβησε τα πακέτα πού έχεις κατά καιρούς κατεβάσει.

Γιά το slak σίγουρα, γιά το debian θα έλεγα όχι.
γιά δες τι έπαθε ό άλλος νυχτιάτικα.

τα υπόλοιπα αν δείς, απαντήθηκαν παραπάνω.

απορία: τι εννοείς "περιορισμένος"?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

rpm είναι τα πακέτα που χρησιμοποιούνται απο το suse, red hat, mandriva (και οχι μονο). Το ubuntu, debian κτλ χρησιμοποιούνε deb.

Το rpm dependecy hell είναι κάτι που πλέον χρησιμοποιείται (σαν λέξη) μόνο απο κάποιους πολύ κακούς ανθρώπους.
Παλιά ήταν ένα υπαρκτό πρόβλημα της κοινωνίας μας. Πιο αναλυτικά: Κάθε πρόγραμμα είναι φτιαγμένο πάνω απο άλλα προγράμματα, χρησιμοποιεί κομμάτια τους. Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Πχ τα προγράμματα του gnome χρησιμοποιούν τον "πυρήνα" του gnome. Τι γίνεται όμως όταν θέλεις να εγκαταστήσεις κάτι? Άσχετα αμα το κατεβάζεις έτοιμο ή το κάνεις compile, θες όλες τις βιβλιοθήκες για να τρέξει. Ποιά έκδοση όμως? Αυτή που έχει κάποια χαρακτηριστικά, πχ απο την έκδοση τάδε και μετά..
Αν κάνεις την σούμα όλων αυτών θα καταλάβεις οτι να βάλεις 15 προγράμματα είναι ζόρικη υπόθεση, καθώς μόνος σου είναι αδύνατο να ικανοποιείς τις απαιτήσεις και των 15 προγραμμάτων (τα οποία θα σου ζητήσουν με τη σειρά τους άλλα τόσα κτλ κτλ.).
Όλο αυτό το μπλέξιμο ευτυχώς λύνεται εύκολα, αφού κάποιοι άλλοι έχουν φροντίσει για εμάς. Η deb πλευρά χρησιμοποιεί το apt-get που αναλαμβάνει αυτόματα να λύσει όλες τις εξαρτήσεις, η δε rpm πλευρά έχει τα yum, zypper, urpmi (και άλλα λογικά).
Πλέον πολύ σπάνια θα βρεθείς σε προβληματικές καταστάσεις, και απο τις δυο μεριές, για διαφορετικούς λόγους όμως... Τώρα γιατί κάποιοι συνεχίζουν να λένε οτι ισχύει, δεν ξέρω ρώτα τους.

Για το ubuntu είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ (δεν θυμάμαι το όνομα του) ότι σου παρέχει την πλήρη ελευθερία.Επειδή ήθελαν να το κάνουν ποιο εύκολο για τους αρχάριους χρήστες κάποια πράγματα τα έκαναν αρκετά αυτόματα.Ανάμεσα σε Debian,ubuntu και suse για έαν μέτριο χρήστη πιο θα του προτύνατε?Το Debian σαν λειτουργικό σύστημα είναι ένα ή έχει και άλλα "παρακλάδια".Π.Χ. Debian για αρχάριους,Debian για επαγγελματίες κλπ.Δεν εννοώ το ubuntu και τις άλλες ubuntu-based διανομές.

δεν υπάρχει πλέον δύσκολη διανομή γιά μέσο χρήστη.
με το έναν ή τον άλλον τρόπο :) όλες βελτιώθηκαν σε αυτόν τον τομέα.

από κεί καί πέρα, πιό πολύ εξαρτάται από το hardware σου καί από το τι ζητάς.

φτιάξε 10 gb γιά root, κάμποσα gb γιά /home καί άρχισε να "παίζεις" με διανομές, διατηρώντας πάντα το home σου.
(αυτό είναι όμως μιά άλλη ιστορία, πού έχει γραφτεί στο forum καί μην αποκλείεις να ξαναγραφτεί :) )

απορία: τι εννοείς, αρκετά αυτόματο?  (να σε καταλάβω θέλω!! γιατί άρχισες να το ψάχνεις.)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Debian, Suse (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά). Το Debian έχει ένα stable (πχ τώρα το Lenny) και ένα testing που έχει τα τελευταία πακέτα όχι απαραίτητα χωρίς bugs (νομίζω υπάρχει και τρίτο, οι υπόλοιποι θα σου τα πουν καλύτερα). Και όχι, το ubuntu δεν σου προσφέρει την απόλυτη ελευθερία, για τα άλλα δυο το συζητάμε. Το μόνο κακό ίσως με το debian (το κανονικό, όχι τα άλλα) είναι οτι βγαίνει νέα έκδοση κάθε.. ούτε και αυτοί ξέρουν πότε. Βέβαια αυτό συνεπάγεται και ένα πάρα πολύ σταθερό σύστημα..

Teddy]Debian, Suse (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά). Το Debian έχει ένα stable (πχ τώρα το Lenny) και ένα testing που έχει τα τελευταία πακέτα όχι απαραίτητα χωρίς bugs (νομίζω υπάρχει και τρίτο, οι υπόλοιποι θα σου τα πουν καλύτερα). Και όχι, το ubuntu δεν σου προσφέρει την απόλυτη ελευθερία, για τα άλλα δυο το συζητάμε. Το μόνο κακό ίσως με το debian (το κανονικό, όχι τα άλλα) είναι οτι βγαίνει νέα έκδοση κάθε.. ούτε και αυτοί ξέρουν πότε. Βέβαια αυτό συνεπάγεται και ένα πάρα πολύ σταθερό σύστημα..

ή συνεπάγεται sidux (debian sid), σταθερό σαν βράχος, με ασταθή πακέτα λίγο πριν γίνουν σταθερά γιά debian.

ή όπως είπε κάποιος ότι είναι unstable γιά τούς άλλους είναι stable γιά εμάς (: dimitris)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

προς kokeroulis
ριξε μια γρηγορη ματια σε 2-3 φορουμ του ubuntu και σε αλλα 2-3 φορουμ του opensuse..και δες τι λεει ο κοσμος και αποφασισε ποιο σου αρεσει περισσοτερο και ή κατεβαζεις με την μια το opensuse ή κρατας το ubuntu.
Απ τι καταλαβα εισαι σχετικα αρχαριος (οχι οτι εγω ειμαι κανενας μαστερας) οποτε για εσενα δεν θα κανει καμια διαφορα ειτε το ενα ειτε το αλλο.
Οταν λοιπον παιδευτεις και μαθεις το ενα απο αυτα τοτε θα εχεις μαθει αυτοματως και ολα τα υπολοιπα..

Οι αυτοματισμοι που αναφερεις προφανως εχουν να κανουν με την εγκατασταση καποιων τριτογενων προγραμματων ή διαφορων codes που συνηθως ειναι κλειστα λογισμικα.Καποιες διανομες λοιπον κανουν την εγκατασταση τετοιων codecs ή προγραμματων απλα πιο ευκολα απο καποιες αλλες, αυτο ειναι ολο.....(εξαρταται απο το αν υπαρχουν στα repositories της κοινοτητας της καθε διανομης.)για παραδειγμα τα κλειστα codecs για το opensuse μπαινουν με ενα one-click-install ενω στο ubuntu πρεπει να περασεις το λινκ του repository στην λιστα etc/apt/sources.list
αν δεν κανω λαθος...οπως και να χει στο ξαναλεω βαλε οτι σου αρεσει και μην μασας ολα τα ιδια στην τελικη..και αν μαθεις το ενα εχεις μαθει πανω κατω ολα τα υπολοιπα.

Τι εννοώ με τον όρο αυτόματο.Θέλω το λειτουργικό μου να μπορώ να το ρυθμίσω όπως θέλω.Π.χ. από άποψη δικαιωμάτων στους χρήστες κλπ.Το ξέρω ότι θα είναι λίγο δύσκολο αλλά προτυμώ να χρησιμοποιώ μία δύσκολη διανομή η οποία να έχει προοπτικές παρά μία άλλη που να είναι εύκολη αλλά να μην μπορώ να κάνω κάποια πράγματα όπως θέλω.

αν καταλαβα καλα θελεις κατι που να ειναι οσο το δυνατον παραμετροποιησημο...κατι που ολες οι λινουξ διανομες φημηζονται οτι το κανουν καλυτερα απο καθε αλλο OS.
ολες οι διανομες λινουξ ειναι παραμετροποιησημες σε μεγαλο βαθος, και στον ιδιο βαθμο -αν δεν κανω λαθος-.
Σε οτι αφορα το desktop περιβαλον που θα χρησημοποιησεις, ακουγεται οτι το kde παρεχει περισσοτερες επιλογες παραμετροποιησης σε σχεση με το gnome ή το xfce.
oμως να ξερεις οτι η πληθωρα επιλογων παραμετροποιησης δεν ειναι κατα αναγκη χρησιμη ή οτι κανει την ζωη σου ευκολοτερη ή οτι γενικα ειναι και ενα συν+.
για παραδειγμα ο konqueror (file & internet browser του kde) που γενικα ειναι τελειος..προσφερει παρα πολλες επιλογες παραμετροποιησης αλλα για παραδειγμα εγω βολευομαι και χωρις να το πειραξω..τις επιλογες του τις θεωρω λιγο ως πολυ υπερβολικες και περισσειες, αρα αχρειαστες...τουλαχιστον για τον δικο μου μποι.

Teddy]...Και όχι, το ubuntu δεν σου προσφέρει την απόλυτη ελευθερία, για τα άλλα δυο το συζητάμε...

Παρόλο που δεν είμαι ακριβώς fan του Ubuntu δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πως μπορεί μια linux διανομή να μην προσφέρει απόλυτη ελευθερία.

Απλά υπάρχουν διανομές που θα σε αναγκάσουν να ψάξεις λίγο πιο πολύ, να ανοίξεις την κονσόλα κλπ, ενώ άλλες σου δίνουν την επιλογή να κάνεις λίγο πιο εύκολα τη δουλειά σου.

Μέχρι και τα περιβόητα εργαλεία για τους drivers δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απ' το να απλοποιούν κάποιες διαδικασίες.

Ποια ακριβώς ρύθμιση δεν αλλάζει στο Ubuntu στην τελική ανοίγοντας ένα terminal και δίνοντας
sudo vim -το κατάλληλο αρχείο-

(ή sudo gedit για να γίνουμε και λίγο γραφικοί...)

μέχρι και το sudo μπορείς να απενεργοποιήσεις και να ενεργοποιήσεις το root account (ακόμα δε με κάθεται αυτή η sudo για όλα προσέγγιση)

Εγώ πάντως θα πρότεινα (τελείως υποκειμενικά - λειτουργώ οπαδικά στο συγκεκριμένο ζήτημα) Debian testing (άντε ίσως Sidux)...

ps το Lenny είναι ακόμα testing.... όταν λένε "when it's working" το εννοούνε!

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

+1

Αντε να αφήσω κι εγώ τον οπαδισμό μου να μιλήσει και να πω debian testing :P

περιτό το +1 μου, έ?

sidux (δεν πειράζει?) καί φίλος με το ubuntu (2 χρόνια στο laptop καί τρία στο pc χωρίς να με έχει προδώσει ούτε μία φορά)

:)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Κοιταξε, απο τις διανομες που σκεφτεσαι καμια δεν μου καθησε καλα οταν τις δοκημασα.........το ubuntu γενικα δεν μου αρεσει και τοσο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι :? .........αλλα δεννννν.........τωρα αμα θες να δεις μια rpm διανομη καλητερα ριξε μια ματια στη Μandriva, μου φαινεται καλητερη απο το opensuse!!!!!!!
Η διανομη που δουλευω αρκετους μηνες και με εχει βολεψει ειναι το Sabayon. Σε μενα ολλα δουλεψαν καλητερα σε σχεση με αλλες διανομες, και δεν ειχα κανενα θεμα προσβασεις, αν ειναι αυτο που σε ενδιαφερει!!!!!!!!!
Αλλα το καλητερο θα ηταν να δοκημασεις διαφορα livecds(livedvd για το Sabayon }:) ), οπως ειπαν τα παιδια παραπανω και να δεις τη σου τεριαζει. :) :) :)

Τελικά πρόσθεσα στον σκληρό μου και το opensuse.Για πιο λόγο δεν υπάρχει Ελληνική κοινότητα για το opensuse?

Ειμαι καινουργιο μελος στο foroum σας και θα ηθελα μετα απο μερικα post που διαβασα  να εκφρασω την γνωμη και εγω για το linux ασχετα με ποια διανομη χρησιμοποιησα καποια στιγμη και ασχετα με το ποια ειναι καλυτερη.Πριν προχωρησω σε οτιδηποτε θα ηθελα να πω οτι ειμαι ηλεκτρονικος στο επαγγελμα, μου αρεσουνε οι πειραματισμοι και γενικα ειμαι ατομο που ψαχνεται και εχει ανοιχτο μυαλο σε ολλα τα πραγματα.

το linux το οποιο δοκιμασα εγω ητανε το ubuntu και συγγεκριμενα η εκδοση 8.1 τα συμπερασματα που ειχα και τα συναισθηματα ητανε αναμικτα καθως ημουνα χρηστης των windows xp τα οποια και χρησιμοποιω ακομα σε ενα κοματι του σκληρου δισκου το linux γενικα σαν λειτουργικο ειναι μια καλη και αξιολογη προσπαθεια καποιων προγραματιστων αλλα μεχρι εκει εχει πολυ δρομο μπροστα του ακομα για να φτασει τα windows για αυτο δεν φταινε σε καμια περιπωση ολοι αυτοι που διμιουργουν τον κωδικα κοινος που προγραμματιζουνε σε linux,αλλα οι εταιριες που κατασκευαζουνε το υλικο hardware και το κοβουνε και το ραβουνε στα μετρα των windows καλως η κακος αυτο αποτελει μια τροχοπεδη σε πολους χρηστες του linux γιατι οταν δεν δουλευει το υλικο σου σωστα τοτε απογοητευεσαι και τα παρατας.Δυστυχως οι ποιο πολοι απο εμας  δουλευουμε windows παρολα τα προβληματα τα οποια εχουνε γιατι απλα καποια πραγματα που θελουμε να κανουμε με τον υπολογιστη μας δεν μπορουμε να τα κανουμε διαφορετικα.Πριν βιαστειτε για αυτο που ειπα να με κρινετε αρνητικα δεν μιλαω για την δυνατοτητα να σερφαρουμε στο ιντερνετ να ακουμε μουσικη να ζωγραφιζουμε και να γραφουμε cd και dvd αυτο πλεον το κανουνε ολα τα λειτουργικα μιλαω για αλλα πραγματα λιγο ποιο εξηζητημενα που κανει ο καθε ενας απανω στην δουλεια του γιατι στην τελικη ο υπολογιστης εκτος την διασκεδαση μας ειναι και ενα εργαλειο για την δουλεια μας.

Σαν κατακλειδα θα ηθελα να αναφερθω σε καποια σχολια των φιλων της κοινοτητας οτι το linux το φτιαχνεις οπως θελεις εσυ και για αυτο θα φερω ενα παραδειγμα.

Θα σας αναφερω οτι σαν ηλεκτρονικος που ειμαι ξερω σχεδον τα παντα πανω στις τηλεορασεις πχ ειναι ομως ασκοπο πλεων να καθησω να κατασκευασω μια απο την αρχη ειναι δωρο αδωρο γιατι θα μου φαει πολυ χρονο και χρημα ειναι ειναι προτιμωτερο να την αγορασω ετοιμη παρα να την φτιαξω μονος μου εκτος αυτου ακομα και να την κανω μονος μου παλι δεν εχω να αποδειξω τιποτα ξερω ποιος ειμαι ,αυτο που θελω να πω ειναι οτι εαν καθησω να ασχοληθω με το linux και να το κανω οπως θελω εγω τελικα θα το καταφερω αλλα δεν αξιζει γιατι αυτο που θα προσπαθησω να κανω υπαρχει ηδη στα windows σχεδων τσαμπα και τι να αποδειξω στην τελικη στον εαυτο μου ποσο καλος ειμαι ξερω ποιος ειμαι.

Συμπερασματικα θα ηθελα να να πω οτι το linux ειναι ενα διαφορετικο λειτουργικο με αρκετες προτοτυπιες, το ποιο ειναι αρκετα καλο για απλη καθημερινη χρηση και για εκπαιδευτικους σκοπους αλλα μεχρι εκει.Ελπιζω να βοηθησα με την αποψη μου μερικους νεους χρηστες σαν και εμενα επισης θα ηθελα να συγχαρω και την κοινοτητα σας γιατι μεσα απο τα φορουμ σας εμαθα πολλα.

Φιλικα Παναγιωτης.

 

panostar]

Ειμαι καινουργιο μελος στο foroum σας και θα ηθελα μετα απο μερικα post που διαβασα  να εκφρασω την γνωμη και εγω για το linux ασχετα με ποια διανομη χρησιμοποιησα καποια στιγμη και ασχετα με το ποια ειναι καλυτερη..............

............... ο υπολογιστης εκτος την διασκεδαση μας ειναι και ενα εργαλειο για την δουλεια μας.

............... Συμπερασματικα θα ηθελα να να πω οτι το linux ειναι ενα διαφορετικο λειτουργικο με αρκετες προτοτυπιες, το ποιο ειναι αρκετα καλο για απλη καθημερινη χρηση και για εκπαιδευτικους σκοπους αλλα μεχρι εκει. Ελπιζω να βοηθησα με την αποψη μου μερικους νεους χρηστες σαν και εμενα επισης θα ηθελα να συγχαρω και την κοινοτητα σας γιατι μεσα απο τα φορουμ σας εμαθα πολλα.

Φιλικα Παναγιωτης.

 

Παναγιώτη κατ' αρχήν καλωσήρθες στο forum και στο Linux. Χαίρομαι που βρήκες βοήθεια εδώ. Αυτό σημαίνει ότι "κάτι κάνει" το forum.

Θέλω όμως να σχολιάσω ένα δύο πράγματα από αυτά που είπες. Χρησιμοποιώ αποκλειστικά το Linux σε 4 θέσεις εργασίας σε γραφείο μηχανικών και μόνο για δουλειά εδώ και σχεδόν 4 χρόνια. Τα μόνα προγράμματα που δεν υπάρχουν στο Linux είναι λίγα ειδικά "εμπορικά προγράμματα" τα οποία έτσι κι αλλιώς είναι "ακριβά". Δηλαδή τίποτε δεν είναι "σχεδόν τσάμπα" στα windows εκτός κι αν είναι "κλεμένο". Αλλά, "κλεμένα" σε επαγγελατικούς χώρους σημαίνουν "2000 ευρώ πρόστιμο ανά πρόγραμμα έως 20 κλεμένα προγράμματα". Για πάνω από 20 είναι ποινικό αδίκημα. Μην μπερδεύεις λοιπόν το "τζάμπα" και το "κλεμένο" με το "ελεύθερο λογισμικό".

Εξοικιώσου λοιπόν λίγο με το Linux και θα δεις ότι κάνει "σχεδόν τα πάντα". Και τα κάνει με τον τρόπο που θες εσύ ακόμα και στο "αρχαίο" pc σου χωρίς προβλήματα. Αρκεί να ασχοληθείς να μάθεις μερικά βασικά πράγματα γι' αυτό και για το μηχάνημά σου.

Κι αν έχεις ερωτήσεις για ενημέρωση ή προβλήματα, εδώ μέσα σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που τα έχουν ήδη αντιμετωπίσει και μπορούν να βοηθήσουν.

 

   

Κι εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να παρατηρήσω (καλοπροαίρετα, χωρίς διάθεση να πιάσω το φίλο Παναγιώτη από τα μούτρα) ότι πλέον το λίνουξ έχει κάνει μεγάλα βήματα και δεν απέχει τόσο πολύ από τα windows, η υποστήριξη σε hardware είναι αρκετά ικανοποιητική πλέον. Πιστεύω ότι σε αρκετές περιπτώσεις επαγγελμάτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί λειτουργικό λίνουξ αντί windows, από κει και πέρα σαφώς και υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα που τρέχουν μόνο σε windows, αλλά η ανοδική τάση του λίνουξ με κάνει να πιστεύω ότι σιγά-σιγά ότι θα υποστηρίζεται όλο και περισσότερο, τόσο σε επίπεδο hardware όσο και σε επίπεδο software. Άλλωστε το μέλλον δείχνει να χρησιμοποιείται το ιντερνετ ως πλατφόρμα παροχής υπηρεσιών, κάτι που ευνοεί την ανάπτυξη του ελεύθερου λογισμικού (μοντέλο ASP - application service provider κ.λπ.).

Στην τελική έχεις ένα dual-boot σύστημα όπου τα windows τα χρησιμοποιείς μόνο για τις εφαρμογές που δεν παίζουν σε λίνουξ, οπότε και θα είναι πιο ελαφριά και θα τρέχουν και καλύτερα. Για όλες τις άλλες δουλειές λινουξάκι. Ή ακόμα καλύτερα τρέχεις τα windows μέσα από λίνουξ με μια μηχανή εικονικοποίησης (π.χ. VirtualBox που είναι πολύ καλό).

Όσο για το θέμα του δεν έχει νόημα να κάνω το λειτουργικό όπως θέλω, απλά είναι θέμα ελευθερίας. Κάποιος που είναι βιτσιόζος και θέλει να το πειράξει και να το κάνει όπως θέλει, απλά του δίνεται η δυνατότητα να το κάνει έχοντας και σημαντική υποστήριξη από τις εκάστοτε κοινότητες. Όσοι δε θέλουν απλά βρίσκουν κάτι έτοιμο (κι εκεί υπερτερεί το λίνουξ σε σχέση με τα windows κατά πολύ).

Λίγη όρεξη και ψάξιμο θέλει αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια!

************************

www.postokano.gr

Καταρχήν, φίλε panostar, καλωσήλθες! 

Ελπίζω με τη συζήτηση εδώ και αλλού αλλά και την χρήση του Linux σου, να διαπιστώσεις αργότερα  ότι το Linux είναι για πολύ περισσότερα εκτός από " για απλη καθημερινη χρηση και για εκπαιδευτικους σκοπους". Γιατί το λέω αυτό; Απλά...

1. Γιατί το χρησιμοποιούν σε τόσους web servers στο διαδίκτυο (ακόμα και αυτός ο server όπου φιλοξενείται το www.linuxinsider.gr);

2. Γιατί είναι «το εργαλείο» για κάθε προγραμματιστή;

3. Γιατί τα περισσότερα και πιο top supercumputers τρέχουν κάποια παραλλαγή Linux;

3. Γιατί συνεισφέρουν στον πηρύνα Linux τόσες και τόσο μεγάλες εταιρείες; ΙΒΜ, HP, SGI, Google, Cisco, BroadCom... Δες την εικόνα (Πηγή: LinuxFoundation):

 

 

Νομίζω οι απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις λιγάκι την απόλυτη άποψη που διατύπωσες αρχικά.

Τέλος, 8α συμφωνήσω απόλυτα με τον stampantzopoulo, και θα το πάω και λίγο παρακάτω: ο βασικός λόγος που σχεδόν όλα όσα θέλει κανείς "υπάρχουν ήδη στα Windows σχεδόν τσάμπα" είναι γιατί έχει επικρατήσει η νοοτροπία της πειρατείας ("κατεβάζω το Χ πρόγραμμα σπαμένο"). Αν δεν υπήρχε αυτό, τότε τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Στην τελική,  το θέμα είναι τι θέλει να χρησιμοποιήσεις: ένα τέλειο αλλά ιδιόκτητο και σπαμένο πρόγραμμα ή ένα όχι τόσο τέλειο αλλά ελεύθερο πρόγραμμα;  Προφανώς εγώ είμαι υπέρ του ελεύθερου λογισμικού, κι ας έχει τις ατέλειές του, τις οποίες αναγνωρίζω. Ούτε εγώ προσπαθώ να αποδείξω κάτι, απλά μου αρέσει το ελεύθερο λογισμικό σαν φιλοσοφία του "δίνω κάτι στην κοινότητα", και αποδέχομαι ότι μπορεί κάτι να χαλάσει  και 8α πρέπει να το φιτάξω εγώ.

 

 

jvarkas]

ότι πλέον το λίνουξ έχει κάνει μεγάλα βήματα και δεν απέχει τόσο πολύ από τα windows

Μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις αυτο,πως το εννοεις??

Ευχαριστω!!

συμφωνώ 100% με τον jvarkas

νομίζω ότι σε αυτό που ρωτάς vagrale13 σχετικά με το της θέμα προόδου του linux σε σχέση με τα παράθυρα, ο jvarkas
εννοεί την ευχρηστία από την εγκατάσταση μια διανομής που παλαιότερα ήταν σχετικά μια δύσκολη ιστορία για τους πολλούς, μέχρι την υποστήριξη του hardware και των περιφερειακών σε drivers κτλ.. αλλά και
μέχρι την διαχείριση και την λειτουργικότητα του συστήματος.
Το Gnome και το KDE έχουν συμβάλλει πάρα πολύ σε αυτό.

<- http://tr.im/freegame ->

vagrale13]

jvarkas]

ότι πλέον το λίνουξ έχει κάνει μεγάλα βήματα και δεν απέχει τόσο πολύ από τα windows

Μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις αυτο,πως το εννοεις??

Ευχαριστω!!

Το σκεπτικό είναι ότι σε σχέση με παλαιότερα χρόνια έχουν γίνει μεγάλοι προόδοι στις εξής κατηγορίες:

  1. Υποστήριξη πολλών περισσότερων συσκευών out-of-the-box και εύκολη εύρεση οδηγιών για αρκετές άλλες
  2. Ύπαρξη πληθώρας εφαρμογών για κάθε είδους εργασία (σ' αυτό βέβαια δεν είμαι τόσο γνώστης για το τι γινόταν παλαιότερα, μπορεί δηλαδή και από πιο παλιά να υπήρχαν πολλές εφαρμογές σε λίνουξ κι εγώ να το έμαθα πρόσφατα...)
  3. Αύξηση της κοινότητας του ελεύθερου λογισμικού γενικότερα, η οποία οδήγησε σε περισσότερες και ποιοτικότερες διανομές και εφαρμογές λίνουξ με πολύ καλή υποστήριξή τους
  4. Αύξηση κατά μεγάλο βαθμό της φιλικότητας προς το μέσο και αρχάριο χρήστη
  5. Ολοένα και μεγαλύτερη υποστήριξη από μεγάλες εταιρίες, όπως παρατήρησε και ανέπτυξε στο ποστ του παραπάνω ο dimitris

...και άλλοι παράμετροι που μπορεί να ξεχνάω ή δε γνωρίζω. Βασικά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το λειτουργικό λίνουξ δεν είναι πλέον τόσο μακριά από το μέσο και τον αρχάριο χρήστη όσο ήταν σε παρελθοντικά χρόνια (διότι συντηρείται ακόμα η άποψη ότι το λίνουξ είναι ένα δύσκολο λειτουργικό σύστημα, ότι πρέπει να έχεις γνώσεις προγραμματισμού ή χειρισμού κονσόλας και τέτοια παρόμοια).

************************

www.postokano.gr

rizitis]

συμφωνώ 100% με τον jvarkas

νομίζω ότι σε αυτό που ρωτάς vagrale13 σχετικά με το της θέμα προόδου του linux σε σχέση με τα παράθυρα, ο jvarkas εννοεί την ευχρηστία από την εγκατάσταση μια διανομής που παλαιότερα ήταν σχετικά μια δύσκολη ιστορία για τους πολλούς, μέχρι την υποστήριξη του hardware και των περιφερειακών σε drivers κτλ.. αλλά και μέχρι την διαχείριση και την λειτουργικότητα του συστήματος. Το Gnome και το KDE έχουν συμβάλλει πάρα πολύ σε αυτό.

Ο φίλος rizitis το 'πιασε το νόημα και με συμπληρώνει...Ευχαριστώ!

************************

www.postokano.gr

Εν μερη συμφωνω.......αν θελει καποιος μπορει να βρει λυση σε οτι προβλημα,με drivers κλπ. του προκυψουν πλεων!!

Τα παραθηρα δεν ειναι,δεν ηταν και ουτε θα ειναι πιο μπροστα απο τα linux,μην τρελαθουμε τελειως,

Στο οτι ειναι δυσκολο για τον νεο χρηστη,δεν φταινε τα linux,αλλα στο οτι ο χρηστης εχει συνηθησει με τα παραθηρα.

Aν βαλεις καποιον που δεν ξερει καθολου απο υπολογιστες,να αρχισει απο linux,και μετα απο ενα,δυο χρονια τον

βαλεις στα παραθηρα,περα το οτι θα γελαει με το λειτουργικο,θα του φενονται κινεζικα!!

Δεν χρειαζετε καποιος να ειναι ουτε προγραματιστης,ουτε να ειναι καποιο ανωτερο ων!!

Με λιγοτερη προσπαθεια απ' οτι στα παραθηρα, θα καταφερει πολυ περισσοτερα στα linux!!

Αυτα......απλα ετσι οπως γραφηκε, μου φανηκε πως εννοουσες πως τα παραθηρα ειναι μπροστα!!

 

 

Τα παραθύρια δεν είναι μπροστά είναι πίσω...στα παρασκήνια...γιατί εκεί δουλεύουν περισσότερο προσπαθώντας να διατηρήσουν το μονοπώλιό τους με τις γνωστές τακτικές.

************************

www.postokano.gr