hp 845c

panos7 | Δευ, 01/19/2009 - 19:15 | 1' | 4

Γεία σας παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου (hp deskjet 845c). Όταν πάω να κάνω μια εκτύπωση μου τυπώνει ascii χαρακτήρες. Έχω κατεβάσει τα cups και hplip. 'Εχω ubuntu
τα οποία βλέπουν κανονικά τον εκτυπωτή μου.
Ευχαριστώ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

luckyb]Περίεργο,
συνήθως αυτοί οι HP δουλεύουν μια χαρά χωρίς κόπο και υποστηρίζονται από το hplip ποιόν driver χρησιμοποιείς ??
δοκίμασες κανέναν άλλο που προτείνεται ??

Σωστό .... δεν τίθεται θέμα driver αφου η HP δίνει τους drivers και βρίσκονται προεγκατεστημένοι με στον πυρήνα. Οπότε panos7 θέλουμε :

1) Έκδοση Ubuntu, και αν έχεις κάνει όλα τα Updates ?

2) Με ποιά προγράμματα εκτύπωσες ? Όλα σου κάνουν το ίδιο ?

3) Στην προσπάθεια σου να εκτυπώσεις , άλλαξες καποια defaults ρυθμίσεις ?

4) Το ερώτημα του panos7, κατα την άποψή μου δεν είναι "hp 845c" αλλα "Ubuntu X.xx με HP 845c, εκτυπώνει ascii χαρακτήρες" (αν μπορούν οι moderators, να το τροποποιήσουν το ερώτημα, για να προσελκυσθεί ο λαός και να βοηθήσει )

luckyb,
πήγα στο δεύτερο link κατέβασα το .run και το έτρεξα από την κονσόλα (sh ....run) . Και μου έβγαλε ότι λείπουν κάποια βασικά πράγματα όπως κάτι βιβλιοθήκες ,ο compiler gcc και κάτι άλλα που δεν πολυ κατάλαβα :( Το θέμα είναι ότι ενώ μου τύπωσε κανονικά το test page μόλις έβαλα να τυπώσει κάτι άλλο πάλι τα ίδια. :(

Έχω ubuntu 8.10,ότι updates μου έβγαλε τα κατέβασα.
κατέβασα ένα gui το hp device manager και πάλι τα ίδια
οι ρυθμίσεις είναι ok. :(

pano,
δοκίμασε αυτό που λέει ο cortex
τύπωσε ένα απλό text αρχείο, ένα pdf, ένα openoffice κι ότι άλλο θέλεις
κάνει παντού τα ίδια

Για να σου τυπώνει την test page υποθέτω ότι ο εκτυπωτής είναι μια χαρά εγκατεστημένος.