Χαζοπροβληματα που ομως σε κουραζουν πολυ [αλλά στο τέλος λύνονται-Λύθηκε]

HAWK | Παρ, 01/09/2009 - 23:52 | 3' | 27

Παιδια καλησπερα.

Για πολλοστη φορα προσπαθω να εξοικιωθω με το ελ.λογισμικο,και αλλη μια φορα μπορω να πω με αποθαρυνει.

Νεος χρηστης σχετικα στο linux,με αρκετες γνωσεις απο windows (δεν ειμαι φανατικος των παραθυρων),θεωρω τον εαυτο μου εναν μεσο χρηστη.

Εχω φτιαξει ενα pc λοιπον για το σαλονι,κατι σαν media ενα πραγμα με xp  και ubuntu,με την προυποθεση να μπαινει απο εκει ασυρματα στο νετ και η συζηγος να κατεβαζει καμια συνταγη.

3 μερες τωρα προσπαθω να σεταρω μια απο τις 2 ασ.καρτες που εχω,στο ubuntu.

Kαι ναι!!ω ναι....μπαινω στο internet....τα καταφερα!!....Παω το pc στο σαλονι να δειξω και 2-3 πραγματακια στη συζηγο να μπαινει με ubuntu.

Προβλημα 1ο.... no internet...ουτε καν ping στο router...μα πως...τι....δεν αλλαξα τιποτα...μονο τα καλωδια...Πρωτη κρυαδα....

η δευτερη ερχεται αμεσως...resolution?!! οκ στην οθονη το pc την ειχα αφησει 1024χ768....γιατι εδω (samsung 1920x1080) στο σαλονι μπορω μεν να αλλαξω την αναλυση σε 1280χ1024 αλλα...δεν μπορω να κανω save στο xorg.config.

Χαζοπροβληματακια δε λεω αλλα...πειτε μου...δεν νομιζεται οτι κουραζουν εως αποτρεπουν εναν νεο χρηστη να ασχοληθει με το κατα τα αλλα ομορφο κοσμο του ελ. λογισμικου?

Μπορω να σας απαρυθμισω και αλλα τετοια προβληματακια (π.χ wpa2..αναγκαστικα να αλλαξω την ρυθμιση στο router σε wpa psk...χασιμο του key στα settings και βαζε το καθε φορα) κ.α.,που σαφως και υπαρχουν λυσεις αλλα...οταν ο χρονος σε πιεζει...οταν εχεις ηδη φαει ποσο χρονο για τα γνωστα προβληματα με τους drivers, ε...δεν αγανακτεις λιγακι?

Εντελως φιλικα τα παραπανω και παρακαλω οχι απαντησεις του τυπου "γυρνα στα windows ρε φιλε"...καλοπροαιρετα γραφονται τα παραπανω. :)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γύρνα σε γουιν ρε φίλε
:-p

hawk,
δυστυχώς η μετάβαση από μια κατάσταση που έχεις συνηθίσει δεν είναι καθόλου έυκολο πράγμα.
θέλει επιμονή, υπομονή ...και χρόνο
ελπίζω να μην απογοητευτείς και να μείνεις μαζί μας (για το δικό σου καλό :-p)

είναι πολύ αργά (αργά τη νύχτα ενοοώ!!) για να αρχίσω τα κάνε αυτό, δοκίμασε το άλλο...
...αλλά έχω να σου προτείνω κάτι που ίσως κάνει πιο εύκολη τη μετάβαση από άλλα λειτουργικά.

δοκίμασε μια άλλη διανομή αφού πρώτα διαβάσεις αυτό:
Τι γνώμη έχετε για το Linux Mint;

πιστεύω πως θα γλυτώσεις από πολλά από αυτά τα χαζοπροβλήματα που σε κουράζουν πολύ
...και επιτέλους θα δοκιμάσεις καμιά καινούργια συνταγή από τη γυναίκα σου ;-)

φιλε luckyb, απο το χωρο του ελ. λογισμικου δεν θα φυγω,αλλα θα συνεχισω να το παλευω.

Θα δοκιμασω το linuxmint που λες στο p3 που εχω και τρεχει κι αυτος ubuntu (του πεφτει λιγο βαρυ αλλα τρεχει μια χαρα).

Εχω δοκιμασει και το puppy,αλλα οσο αστειο και να ακουστει δεν εχω καταφερει να το εγκαταστησω παρολο τα καλα  tutorials :( κολλαω στον grub.

Το ubuntu το εχω καταφερει και το εχω συνηθισει μπορω να πω.

Ακομα ψαχνω να βρω βεβαια γιατι δεν βλεπει δυκτιο το pc και γιατι δεν μπορω να κανω save τα settings της καρτας γραφικων :(

Ωραία
:-)

Καταρχήν αν έχεις συνηθίσει το ubuntu, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το mint το οποίο είναι βασισμένο σ'αυτό !!

τώρα που είναι μέρα μπορούμε ν'ασχοληθούμε και με τα χαζοπροβληματάκια. Αρχίζοντας με μερικές διευκρινήσεις:

1. Κατάφερες να σετάρεις τον ΗΥ να συνδέεται με wifi στο router. Και μετά τον μετέφερες στο σε άλλο δωμάτιο και πάπαλα ??? !!!
Δηλαδή ο ίδιος ΗΥ, με την ίδια κάρτα wifi, δεν παίζει !!! Τι καλώδιο άλλαξες ?

2. Αυτό με την ανάλυση δεν το πολυκατάλαβα. Πάντως σίγουρα δεν χρειάζεται να σώσεις κάτι στο xorg.conf για να κρατάει την ανάλυση. Το xorg.conf μπορείς να το επεξεργαστείς μόνο ως root και από εκεί μπορείς να δηλώσεις τις υποστηριζόμενες αναλύσεις.
Τι ακριβώς έχει γίνει / έχεις κάνει ?
Αυτά που κατάλαβα είναι:
Έχεις το PC συνδεδεμενο σε monitor με ανάλυση 1024x768
Το συνδέεις σε monitor που υποστηρίζει 1920x1080 και μπορείς από το ubuntu να δεις μέχρι 1280x1024
ποιά είναι τα settings που δεν μπορείς να κάνεις save ?
...αλλιώς: τι έκανες χωρίς αποτέλεσμα ?

Υπενθυμίζω, πως μπορεί το mint να μας γλυτώσει από πολύ ταλαιπωρία (μπορεί και όχι, αλλά τουλάχιστον είναι (υποκειμενικά μιλώντας) πιο όμορφο :-p)

Ναι ισως σε εχω μπερδεψει λιγο μιας και δεν ποσταρα για να βρω λυση αλλα....ξερεις ηταν κατι σαν παραπονονευριασμα :p.

Σαν προβλημα στο θεμα δυκτιου,ναι σεταρα το pc και εβλεπα το router-εμπαινα net....(netgear wg111 v3 usb και 660hw zyxel).Οταν μετεφερα το pc στο σαλονι,χωρις να πειραξω τιποτα εχασε καθε επαφη με το router.

Ως προς την αναλυση στην οθονη που το εστησα το pc το ειχα αφησει 1280χ768 (default),οταν το πηγα το pc στο σαλονι και το συνδεσα στην τηλεοραση (Asus fx5200 και samsung 1920x1080) προσπαθησα απο το nvidia configuration settings να βαλω αναλυση 1280χ1024 (δεν ηθελα 1920χ1080) αλλα μου εβγαζε ενα μηνυμα οτι δεν μπορει να κανει backup  το xorg.config (κατι τετοιο συγνωμη δεν θυμαμαι τι ακριβως.Μπορουσα να κανω apply αλλα οχι save τα changes.

Btw thx  για το ενδιαφερον :)

Υ.Γ. To linuxmint θα τρεχει πιο ανετα απο το ubuntu  στον p3?(800mhz-320sdram-MSI fx5200)

HAWK]Σαν προβλημα στο θεμα δυκτιου,ναι σεταρα το pc και εβλεπα το router-εμπαινα net....(netgear wg111 v3 usb και 660hw zyxel).Οταν μετεφερα το pc στο σαλονι,χωρις να πειραξω τιποτα εχασε καθε επαφη με το router.

:? :? :? :? :?
Γι'αυτό τώρα τι να πω ??
(τι να πει οποιοσδήποτε ??)
Μήπως το σαλόνι σου είναι ηλεκτρομαγνητικά θωρακισμένο :P
Απλά δεν συνδέεται στο router?
την κάρτα συνεχίζει να την βλέπει??
τι έκανες την πρώτη φορά και συνδέθηκες?

Όσο για την ανάλυση, γιατί δεν δοκιμάζεις να την αλλάξεις με τον κλασικό ubuntoτρόπο (ο οοπίος δεν έχω ιδέα ποιος είναι, αλλά κάτι γενικό θα υπάρχει) κι όχι από το nvidia-settings.
Κάποιος που είναι λίγο περισσότερο εξοικειωμένος από εμένα (=καθόλου εξοικείωση) παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του

στο ubuntu η ανάλυση αλλάζει από:

System > Preferences > Screen Resolution.

Τώρα αυτό με την σύνδεση... ακατανόητο.
Μιλάμε γιά ασύρματη σύνδεση?
με usb netgear wg111?

αυτό πού είχα καί εγώ δηλαδή κάποτε?
καί έχανε την σύνδεση κάθε 5 λεπτά?

(τόχω χαρίσει σε φίλο καί έχει το ίδιο πρόβλημα. μόλις περάσει τα 5-6 μέτρα, τέρμα.)

δεν το κοιτάς κάπως έτσι?

(είναι αδιανόητο να χαθεί αλλοιώς η σύνδεση).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Παιδια ναι...και μενα περιεργο μου κανει αλλα ετσι ειναι με το usb ανταπτορακι wg111 v3 της netgear.

Δεν πειραξα τιποτα αλλο...χωρις να θελω να εκθειασω την M$ στο σαλονι το αντπτορακι δουλευει μια χαρα στα xp :(

Τωρα προσπαθω με wicd να συνδεθω μιας και τον network manager τον εκανα μανταρα οποτε και τον εβγαλα....διαβασα οτι με wicd τα ασυρματα δουλευουν καλυτερα....still cant connect:(

Y.Γ. Nαι η ασ.καρτα εινααι σωστα πεερασμενη....την βλεπω.

Για την ανάλυση μπορώ να σε βοηθήσω... Αν έχεις KDE (όχι και τόσο πιθανό) με alt-F2 θα σου βγάλει το run dialog. Γράφεις nvidia-settings και τσεκάρεις το run as a different user. Αυτό θα ανοίξει επιλογή user / password. Βάζεις user: root και password: το password. Πατάς enter και θα τρέξεις το nvidia-settings σαν root και θα μπορείς να σώσεις. Σε gnome νομίζω αρκεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις sudo nvidia-settings.
Δεν είμαι σίγουρος 100% γιατί έχω Debian και λειτουργεί λίγο διαφορετικά το θέμα root (δεν υπάρχει sudo).

Πάντως θα συμφωνήσω στο πνεύμα του post σου. Κι εγώ έχω πάρει το laptop στο σχολείο για μια γιορτή, το συνδέω στον προτζέκτορα και... βατερλό. Άντε να βρεις τις ρυθμίσεις... δε λέω 30' λεπτά δουλειά είναι (και αν το έχεις ξανακάνει 2 λεπτά) αλλά αν δεν έχεις 30' (και είναι η πρώτη φορά που το κάνεις). Και μπουτάρεις στα Vista και το πρώτο πράγμα που βγαίνει είναι ένα παράθυρο "εντοπίστηκε 2η οθόνη τι θέλετε να κάνετε" και όλα δουλεύουν... Για να μην πιάσουμε το θέμα Wifi...

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

shortmanikos]Σε gnome νομίζω αρκεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις sudo nvidia-settings.

ή καλύτερα

gksu nvidia-settings

:-)

Παιδια οκ...το θεμα αναλυση λυθηκε :)

Α λ λ α......το θεμα wifi ειναι πραγματικα πονοκεφαλος ....3η ή 4η μερα παλευω και ειλικρινα εχω φτασει σε σημειο "πεταω το pc απο το παραθυρο (στο κεφαλι του γειτονα του γυφτου :p )".

Εχω βαρεθει να διαβαζω posts και how to...εχουν αρχισει πραγματα κουφα του στιλ....ανοιγω το wicd βλεπω το router μου ->connect-> συνδεθηκα, but....η τρέλλα τωρα....ουτε νετ ουτε ping στο router...μα καλα....ποιος συνδεθηκε? οεο?!!

Σαφως και τα εχω κανει και γω λιγο μπαχαλο αλλα...ειπαμε νεος στο αθλημα :p

Για βοηθεια οτι θελετε μου λετε και το ανεβαζω.

να πω κι εγω μια χαζη ιδεα?
Μηπως εχει μπαχαλοποιηθει καπως το λειτουργικο απο τις πολλες προσπαθειες (η μηπως βρε αδερφε κατι δεν γραφτηκε σωστα κατα την εγκατασταση) και με μια επανεγκατασταση τρεξουν ολα μια χαρα? Αν δεν εχεις αρχεια κτλ (που μαλλον δεν εχεις ακομα) ειναι μολις 20 λεπτακια η ολη ιστορια.
Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο το συγκεκριμενο usb adaptor ειναι συμβατο (παντα ειχα onboard ασυρματο δικτυο σε ολα τα laptop μου και απο το ubuntu 7 κομμα κατι ολα λειτουργουν με το καλημερα χωρις να θελει καμια απολυτως ρυθμιση)

@ brave

δεν πιστευω οτι θα λυθει το προβλημα με επανεγκατασταση,το μπαχαλο πρεπει απο οτι εχω καταλαβει να εχει γινει στο network->interfaces...βλεπω wlan0 και wlan1
-----------------------------------
auto lo
iface lo inet loopback

iface eth1 inet dhcp

auto wlan0

iface wlan1 inet dhcp
address 192.168.1.3
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
wpa-psk 061820bc2836e805b3d2ec52010055c1c67874f829beabf6c20c97df1e77165e
wpa-driver wext
wpa-key-mgmt WPA-PSK
wpa-proto WPA
wpa-ssid ZyXEL

auto wlan1

εχω εγκαταστησει το WICD  για net. manager αν βοηθαει.

επισεις ξεχασα να πω οτι εχω H.Heron 8.04.1 και gnome.

Για το συγκεκριμενο ανταπτορακι βλεπω πως υπαρχουν αρκετες αναφορες για προβληματα σε linux .
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=39&t=781
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=51993
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=773&p=6499&hilit=ndiswrapper#p6499

Επισεις στο customer reviews της εταιριας βλεπω πολλα προβληματα και σε windows, και οι χρηστες κατακρινουν την εταιρια για κακο support http://www.newegg.com/Product/ProductReview.aspx?Item=N82E16833150021

σε καποιον χρηστη που προσπαθουσε μια βδομαδα στο ubuntu-gr του προτειναν σαν τελικη λυση το PCMCIA D-Link DWL-G650+ (φθηνα ειναι αυτα οποτε δεν ειναι μεγαλο προβλημα η αντικατασταση) που ειναι δοκιμασμενο και τρεχει ανετα.

Απο την αλλη σιγουρα καποιοι το καναν να τρεξει κανονικα. Μια hardware ασυμβατοτητα ειναι οντως προκληση και βοηθαει να μαθεις αρκετα πραγματα για το λειτουργικο σου, ομως απο ενα σημειο και μετα -οταν μιλαμε για τετοιου ειδους μικροσυσκευουλες-κατανταει αηδια και ισως ειναι προτιμοτερη η αντικατασταση με κατι σιγουρα συμβατο. Απο κει και περα επιλεγεις το ποσο θα ασχοληθεις με κατι (αν πχ ηταν καποια καρτα γραφικων η μια καρτα ηχου που ειναι κατι ζωτικοτερης σημασιας σιγουρα θα αξιζε το ψαξιμο, ομως για ενα ανταπτορακι των 30 ευρω δεν ξερω κατα ποσο σε συμφερει το να ασχολεισαι με τις ωρες)

Απλα την προσωπικη μου γνωμη εκφραζω απο κει και περα επιλεγεις...

να σου πω....ισως δεν εχεις κι αδικο....αλλα και με την Αsus wl-138g v2 pci που εχω παλι ακρη δεν εβγαλα :(

εχμμμ γι αυτο ειπα για επανεγκατασταση λογο πιθανου προβληματος στην εγκατασταση η πιθανης μπαχαλοποιησης...
Προσωπικα εχω πολλα χρονια να αντιμετωπισω προβληματα wifi

φοβάμαι ότι κάτι δεν κάνεις καλά?

κάνεις μία δοκιμούλα, αν θες?

τρέξε το ubuntu από livecd, σύνδεσε το usb καί πήγαινε στο μενού, στο Διαχείρηση Οδηγών κλειστού κώδικα, γιά να δείς αν το βλέπει καί αν ενεργοποιείται από εκεί.
είναι ο πιό απλός καί σίγουρος τρόπος (καί προτεινόμενος!)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]φοβάμαι ότι κάτι δεν κάνεις καλά?

κάνεις μία δοκιμούλα, αν θες?

τρέξε το ubuntu από livecd, σύνδεσε το usb καί πήγαινε στο μενού, στο Διαχείρηση Οδηγών κλειστού κώδικα, γιά να δείς αν το βλέπει καί αν ενεργοποιείται από εκεί.
είναι ο πιό απλός καί σίγουρος τρόπος (καί προτεινόμενος!)

Και μάλιστα , προσθέτω, ενα Live CD με το τελευταίο Ubuntu 8.10 που έχει καινούριο NetworkManager και φρέσκο Linux Kernel.

γκρρρ....ποση ωρα κατεβαζα το 8.10,το εκαψα και 3 φορες και μαλλον το .iso  ειναi corrupted. :(

alfisti]

otenet

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

thx Alfisti...την otenet ειχα βαλει και γω παντως :)

Πριν κάψεις κι άλλο δισκάκι δες τα md5.... Αν το md5 είναι το σωστό το .iso είναι οκ... Με τι κατεβάζεις τα αρχεία;

Καλησπέρα σε όλους,

Θα παραθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία με την εν λόγω κάρτα, μιας και τη χρησιμοποιώ σε ένα πισι στο σαλόνι και στο βασικό μου υπολογιστή (την έκδοση 2). Σε γενικές γραμμές δεν είναι και ότι καλύτερο σαν κάρτα (γι'αυτό και έχει 25€ ίσως και λιγότερο σήμερα) αλλά σε μένα σχετικά παίζει η κάρτα έκδοσης 2. Η άλλη με έκδοση 3 παρουσιάζει κολλήματα τόσο σε linux όσο και σε παράθυρα (μετά από κάποια ώρα συνεχούς χρήσης κολλάει). Και στις 2 περιπτώσεις πάντως χρησιμοποιώ τους οδηγούς για παράθυρα της κάρτας μέσω ndiswrapper. Οι αρχικές οδηγίες που ακολούθησα είναι εδώ http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58&topic=27892.0 ρίξε μια ματιά (είναι για PCLinuxOS αλλά κάποια γενικά ισχύουν παντού). Επίσης χρησιμοποιώ και WPA2 κωδικοποίηση χωρίς προβλήματα.
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58&topic=21606.0 που περιγράφει μια γενική λύση μέσω cli για ndiswrapper. Αν είχα και internet στο σπίτι θα μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο..(εν αναμονή).
Το πακέτο wpa-supplicant υποθέτω το έχεις εγκατεστημένο έτσι?
Από κει και πέρα οι εναλλακτικές που προτείνω είναι αλλαγή κάρτας όπως προειπώθηκε ή χρήση του PCLinuxOS στο οποίο δουλεύει η συγκεκριμένη κάρτα (οι μεγάλες αγάπες δεν κρύβονται...). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

Ξέχασα να τονίσω ότι οι drivers που χρησιμοποιώ και προτείνονται και στα 2 posts που ανέφερα είναι για Win98 έκδοση 1.3, τους οποίους τους βρίσκεις στον ιστότοπο της εταιρίας εύκολα (υπάρχουν και οδηγίες στο 2ο link που παρέθεσα).

@shortmanikos

Κατεβασα το 8.10 και απο το λινκ του Alfisti..."c69e34e92d5402d1b87e6babc739f774" ειναι το md5 του και δεν ταιριαζει με αυτο που μου εδωσες εσυ στο δικο σου link....τι εγινε ρε παιδια?!! :O
Κανω κατι λαθος?....στην εκδοση 8.04 και στο linuxmint που κατεβασα δεν ειχα κανενα προβλημα.Με το flash got του firefox κατεβαζω...(ευτυχως...πριν λιγο αναβαθμιστηκα...24mbit 8) )

@jvarkas
φιλε μου thx για τα links :) ....την καρτουλα σαν καρτα την βλεπω μια χαρα...no problem με τους drivers....να συνδεθω δεν μπορω...παρολο που η καρτα βλεπει το zyxel και αλλα δυκτια τριγυρω :( Kαι στα xp οσο την εχω δουλεψει,να σου πω δεν ειχα καποιο προβλημα.
Με ποιον net.manager ρυθμιζεις την καρτα σου αν επιτρεπεται?

Και για την αλλαγη της καρτας που λες np αλλα ειναι η δευτερη που παιρνω και παλευω να σεταρω.Asus wl 138g v2 pci η πρωτη.Με αυτην ειχα προβλημα και στα xp :(

Κοίτα φίλε HAWK έτσι όπως τα λες, ότι δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα με drivers και δούλευαν τα πάντα μια χαρά πριν τη μετακίνηση, το μόνο που μένει να πω θεωρητικά είναι ότι υπάρχει πρόβλημα σήματος (χαμηλή ισχύς λόγω απόστασης) κάτι που βέβαια πρακτικά είναι πολύ δύσκολο μέσα σε ένα σπίτι. Βέβαια μπορεί να έχει η κάρτα κάποιο πρόβλημα οπότε να προσεγγίζουμε τη θεωρητική κατάσταση. Άρα μένει να το διαπιστώσεις με άλλο υπολογιστή (αν έχεις εύκαιρο). Δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες αλλά πολύ περίεργη μου ακούγεται η κατάσταση...Ιδιαίτερα από τη στιγμή που λες ότι δουλεύει και σε παραθύρια. Εγώ πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις προσπαθώ να τα κάνω όλα από την αρχή γιατί θα έπρεπε να δουλεύει η κάρτα.
Δοκίμασε αν μπορείς το PCLinux σε livecd και τις οδηγίες που σου ανέφερα, εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα μ'αυτόν το συνδυασμό. Το PCLinux χρησιμοποιεί το δικό του network manager που είναι βασισμένο στα drake-tools από Mandriva. Όταν θα έχω ιντερνετ στο σπίτι θα δοκιμάσω και την κάρτα στα ubuntu.

yaaay!!!!...με 8.10 (dowloaded απο γερμανικο σερβερ) και wpa2 και mac filtering ολα καλα με το ανταπτορακι :) :).... Ελπιζω μην χαθει καμια ρυθμιση αμα το λεισω το pc :p

Χαλαλι η ταλαιπωρια...:)

Thx all guys :)

Υ.Γ. Πολυ καλος ο net. manager στο 8.10.

HAWK]yaaay!!!!...με 8.10 (dowloaded απο γερμανικο σερβερ) και wpa2 και mac filtering ολα καλα με το ανταπτορακι :) :).... Ελπιζω μην χαθει καμια ρυθμιση αμα το λεισω το pc :p

Χαλαλι η ταλαιπωρια...:)

Thx all guys :)

Υ.Γ. Πολυ καλος ο net. manager στο 8.10.

Είναι απο τα ποιό βασικά πράγματα που πάντα μας διαφεύγουν... Έχουμε την νεότερη έκδοση μιας διανομής ? Έχουμε την τελευταία έκδοση του Linux (πυρήνας) ??

:)