ubuntu καί suse δεν βλέπουν USB Western Digital

xfreak | Κυρ, 01/04/2009 - 19:58 | 1' | 26

Λοιπόν, παίδες έχω μεγάλο πρόβλημα. Έχω έναν εξωτερικο δίσκο Western Digital, και δεν τον βλέπουν ούτε τα openSUSE ούτε τα ubuntu! Ψάχνω από δω, ψάχνω από κει, τίποτα ούτε στο /media ούτε στο System Info(στα openSUSE) μόνο στο partition manager το βλέπω στα openSUSE. Στα ubuntu επίσης πουθενά.Η πλάκα είναι οτι δεν τον βλέπουν και τα Vista, που έχω στο laptop, δηλαδή τον βλέπυν, αλλά ζητάνε δια μορφωση δίσκου για να τον ανοίξουν (δηλαδή format).Τι να κάνω??? Έχω όλα τα αρχεία μου πάνω!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό περί vista είναι νέο στοιχείο.
(γιά να μην αναρωτηθούν οί υπόλοιποι να πω ότι εμείς οί 2 είχαμε... προηγούμενα pm).

γιά κάνε μου μία χάρη καταρχάς.

δες τον στο partition manager -αφού εκεί εμφανίζεται.

καί με δεξί κλικ πάνω του, πές μου πόση χωρητικότητα έχει καί πόση είναι κατειλημένη, πόση free καί πως είναι διαμορφωμένος (fat, ntfs ή ext?)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

βασικα δεν υπαρχει λογο να φοβασαι μην χαθουν τα αρχεια σου..δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...
1. Πολλες φορες αν για καποιο λογο κλεισεις το πισι σου οχι με κανονικο τροπο shutdown αλλα πατωντας το κουμπι οταν εισαι μεσα σε windows τοτε ο σκληρος δεν κλεινει καλα και τα Linux δεν μπορουν να τον ανοιξουν..οποτε πρεπει να ξαναμπεις σε windows και να κανεις κανονικο shutdown.Ισως να ισχυει και το αντιστροφο...Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο αλλα σε εμενα γινεται παντα στον κοινο εξωτερικο σκληρο fat32 που εχω μεταξυ δυο υπολογιστων εναν με linux και εναν με windows.
2. Αν δεν ειναι το παραπανω η περιπτωση σου, τοτε δες αμα εχεις τα πακετα umask και ntfs-3g.Aν δεν τα εχεις κατεβασετα και νομιζω πως θα λυθει το προβλημα σου.

Βασικά δεν έχω windows XP, μόνο Vista, αλλά θα το δοκιμάσω. Νομίζω οτι ο δίσκος είναι ext3, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Θα το κοιτάξω και θα σου πω με σιγουριά.

αν είναι ext3 αυτός είναι ο λόγος πού ζητάνε τα vista διαμόρφωση.

γιά σιγούρεψέ το καί μετά ....

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

καί μιά καί έχεις καί ubuntu, κάνε το εξής.

πήγαινε στην μπάρα -πάνω ή κάτω- καί με δεξί κλικ επέλεξε add to panel.
καί πρόσθεσε το Disk Mounter.

θα δεις εικονίδια γιά κάθε ένα από τα partitions.

στην συνέχεια, σύνδεσε τον usb δίσκο.
λογικά θα εμφανιστεί κι άλλο εικονίδιο.
κοίτα με αριστερό κλικ αν γίνεται mount.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Και κάτι άσχετο μιας κ το συνάντησα σήμερα: μήπως χρησιμοποιείς καλώδιο προέκτασης USB? Είδα ότι κάποιοι γρήγοροι εξωτερικοί δίσκοι δεν επικοινωνούν σωστά όταν παρεμβάλεται προέκταση, λόγω παραμόρφωσης των σημάτων.

Αν λοιπόν έχεις τέτοιο καλώδιο ...βγάλ'το. Επίσης βγάλε αν έχεις εξωτερικά usb hub κλπ κλπ

Λίγο απίθανο, αλλά είπα να το πω μπας κ...

Classic περίπτωση. Αν ο δίσκος δεν είναι ext3 που δεν είναι γιατί έχω ένα τέτοιο δίσκο τότε απλά δεν έχεις κάνει σωστό shutdown όταν βγήκες από τα vista και έτσι δεν μπορούν να τον δουν αυτά και δεν μπορεί να τον δουν και οι διανομές σου, αν και δεν είμαι και πολύ σίγουρη γιατί το κάνουν αυτό. Πάντως την είχα πάθει και εγώ έτσι μία φορά.

Βέβαια παίζει και να μην είναι σωστά φορμάρισμένος ο δίσκος από την μάνα του, αν είναι καινούργιος, ή να χτύπησε ( φτου σκόρδα μη πάθουμε τίποτα τέτοιο)
Πάντως αυτοί οι δίσκοι γενικότερα είναι αξιόπιστοι..

ΚΑΛΗ και ΛΕΦΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ !

Φίλοι,

η χθεσινή μου εμπειρία με ανάλογο πρόβλημα έχει ως εξής:

Ένας φίλος αγόρασε από μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών ένα δίσκο 1,5 Tb σε καταπληκτική τιμή ~140€. Μάλιστα το κόστος ανά Mb σε σύγκριση με όλους τους άλλους στο ίδιο κατάστημα ήταν ΠΟΛΥ μικρότερο...

Τον συνέδεσε σε 2-3 υπολογιστές με τα γνωστά παράθυρα και όλα έπαιξαν τέλεια. Τα δικά μου ubuntu 8.04 LTS όμως δεν τον είδαν αυτόματα... :-(
Αμέσως υποπτεύθηκα κακή αποσύνδεση από τα παράθυρα και τον συνέδεσα στα μοναδικά παράθυρα που έχω σε ένα φορητό και τον έκλεισα "προσεκτικά". Στην συνέχεια και μετά από επανασύνδεση στο 8.04 ουδέν νεώτερον.
Με mount και άλλες κονσολιές τον είδε και τον έπαιζε κανονικά (ro δεν τον "ζόρισα") αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ και όπως αποδείχθηκε δεν δούλευαν οι αυτοματισμοί USB με τίποτε.
Εκτιμώ ότι πρόκειται για ασυμβατότητα στην διαμόρφωση από την εταιρία κατασκευής (πιθανότερο) ή στο υλικό!

Όποιος έχει ανάλογες εμεπιρίες ας τις μοιραστεί μαζί μας...

Καλή χρονιά.

The Development of the C Language

Λοιπόν, δοκίμασα mount, αλλά ο δίσκος δεν εμφανίζεται.Επίσης δοκίμασα να αλλάξω το καλώδιο USB, αλλά τίποτα. Δοκίμασα όλες τις θύρες USB του υπολογιστή μου, αλλά και πάλι τίποτα.Ο δίσκος δεν είναι καινούργιος, τον έχω περίπου 1 χρόνο. Αξιοσημείωτο οτι δούλευε κανονικά στα ubuntu, μέχρι που, επειδή μου είχε χαλάσει η Προσθαφαίρεση εφαργμογών και οου έβγαζε error έβγαλα τα ubuntu και έβαλα τα openSUSE. Τα openSUSE δεν τον έβλεπαν και έτσι έβαλα πάλι τα ubuntu. Και τώρα δεν τον βλέπουν ούτε κι αυτά...Πάντως ο δίσκος φαίνεται στο partiton manager των openSUSE, στα ubuntu δεν ξέρω που είναι ο partition manager. Πάντως έχει δύο partitions:
1. WD-1600BEA External (149GB)
2. HPFS/NTFS (149GB) αυτό το partition είναι 0x07 NTFS
Παράξενο είναι οτι και τα δύο partitions έχουν το ίδιο μέγεθος, αφού ο δίσκος δεν έχει χωρητικότητα 298GB!!!

ξαναγράφω:

καί μιά καί έχεις καί ubuntu, κάνε το εξής.

πήγαινε στην μπάρα -πάνω ή κάτω- καί με δεξί κλικ επέλεξε add to panel.
καί πρόσθεσε το Disk Mounter.

θα δεις εικονίδια γιά κάθε ένα από τα partitions.

στην συνέχεια, σύνδεσε τον usb δίσκο.
λογικά θα εμφανιστεί κι άλλο εικονίδιο.
κοίτα με αριστερό κλικ αν γίνεται mount.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

xfreak]Λοιπόν, δοκίμασα mount, αλλά ο δίσκος δεν εμφανίζεται.Επίσης δοκίμασα να αλλάξω το καλώδιο USB, αλλά τίποτα. Δοκίμασα όλες τις θύρες USB του υπολογιστή μου, αλλά και πάλι τίποτα.Ο δίσκος δεν είναι καινούργιος, τον έχω περίπου 1 χρόνο. Αξιοσημείωτο οτι δούλευε κανονικά στα ubuntu, μέχρι που, επειδή μου είχε χαλάσει η Προσθαφαίρεση εφαργμογών και οου έβγαζε error έβγαλα τα ubuntu και έβαλα τα openSUSE. Τα openSUSE δεν τον έβλεπαν και έτσι έβαλα πάλι τα ubuntu. Και τώρα δεν τον βλέπουν ούτε κι αυτά...Πάντως ο δίσκος φαίνεται στο partiton manager των openSUSE, στα ubuntu δεν ξέρω που είναι ο partition manager. Πάντως έχει δύο partitions:
1. WD-1600BEA External (149GB)
2. HPFS/NTFS (149GB) αυτό το partition είναι 0x07 NTFS
Παράξενο είναι οτι και τα δύο partitions έχουν το ίδιο μέγεθος, αφού ο δίσκος δεν έχει χωρητικότητα 298GB!!!

είναι όμως 160gb (υποθέτω).

τι να πώ? πολύ θα ήθελα να τον δω αυτόν τον δίσκο, τον οποίον αν δεν τον βλέπει καμία διανομή, ούτε τα vista αν καί ntfs, τότε...

μπορείς να ανεβάσεις ένα scrrenshot όπως εμφανίζεται ο δίσκος στον part.manager ? (στο ubuntu αν δεν υπάρχει -δεν θυμάμαι αμ είναι προεγκατεστημένος, νομίζω ναί, βάλτον από το synaptic)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Αυτή είναι η διεύθυνση
http://www.mypicx.com/01052009/screenshot/
Βασικά τα vista τον βλέπουν, απλά ζητάν διαμόρφωση δίσκου, δηλαδή format...

καί καλά κάνουν!!!!!!!
το ίδιο βλέπω καί στην φωτο.

έχει διαγραφεί το partition. στον δίσκο δεν υπάρχει τίποτα, είναι κενός καί αφορμάριστος.

φοβάμαι πως έχασες.

(μιά ιδέα είναι. εγώ είχα σβήσει τον δίσκο τού λαπτοπ με ότι είχε).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Υπάρχει περίπτωση να ξαναβρώ τα αρχεία μου???

πολύ δύσκολο γιατί ο δίσκος έχει σβηστεί εντελώς.

αν μιλάς γιά κανακείμενο ίσως αλλά γιά φωτο, mp3 κλπ, μάλλον όχι

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Εισαστε συγουροι οτι στα συστηματα σας τρεχει o hal daemon?? Για να δειτε αν τρεχει ή οχι δωστε σαν root απο konsole

otobots:~# /etc/init.d/hal status
hald is not running failed!
otobots:~#

Αν παρετε το παραπανω μυνημα τοτε πρεπει να τον ξεκινησετε με την ιδια εντολη αλλα αντι για status βαζετε start.

chiossif]ΚΑΛΗ και ΛΕΦΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ !

Φίλοι,

η χθεσινή μου εμπειρία με ανάλογο πρόβλημα έχει ως εξής:

Ένας φίλος αγόρασε από μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών ένα δίσκο 1,5 Tb σε καταπληκτική τιμή ~140€. Μάλιστα το κόστος ανά Mb σε σύγκριση με όλους τους άλλους στο ίδιο κατάστημα ήταν ΠΟΛΥ μικρότερο...

Τον συνέδεσε σε 2-3 υπολογιστές με τα γνωστά παράθυρα και όλα έπαιξαν τέλεια. Τα δικά μου ubuntu 8.04 LTS όμως δεν τον είδαν αυτόματα... :-(
Αμέσως υποπτεύθηκα κακή αποσύνδεση από τα παράθυρα και τον συνέδεσα στα μοναδικά παράθυρα που έχω σε ένα φορητό και τον έκλεισα "προσεκτικά". Στην συνέχεια και μετά από επανασύνδεση στο 8.04 ουδέν νεώτερον.
Με mount και άλλες κονσολιές τον είδε και τον έπαιζε κανονικά (ro δεν τον "ζόρισα") αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ και όπως αποδείχθηκε δεν δούλευαν οι αυτοματισμοί USB με τίποτε.
Εκτιμώ ότι πρόκειται για ασυμβατότητα στην διαμόρφωση από την εταιρία κατασκευής (πιθανότερο) ή στο υλικό!

Όποιος έχει ανάλογες εμεπιρίες ας τις μοιραστεί μαζί μας...

Καλή χρονιά.

The Development of the C Language

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

slackware]

Εισαστε συγουροι οτι στα συστηματα σας τρεχει o hal daemon?? Για να δειτε αν τρεχει ή οχι δωστε σαν root απο konsole

otobots:~# /etc/init.d/hal status
hald is not running failed!
otobots:~#

Αν παρετε το παραπανω μυνημα τοτε πρεπει να τον ξεκινησετε με την ιδια εντολη αλλα αντι για status βαζετε start.

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

Ναι... δεν τίθεται τέτοιο θέμα αφού βλέπει (παράλληλα ή πριν ή μετά χωρίς κανένα πρόβλημα) άλλους δίσκους.

ΕΠΙΜΕΝΩ ότι στην δική μου περίπτωση πρόκειται για "κακή" διαμόρφωση από τον κατασκευαστή ή ασυμβατότητα στο υλικό.

Ευχαριστώ πάντως για το δαιμόνιο :-)

The Development of the C Language

Πάντως, αν υποθέσουμε ότι όλα σου τα αρχεία γράφτηκαν σωστά και οτι δεν έχει γίνει κανονικό format (αυτό που παίρνει ώρες) τότε το πιθανότερο είναι να μπορείς να ανακτήσεις το 100% των δεδομένων σου. Έχω υπ'όψιν μου κάποια προγραμματάκια, αλλά είναι σε windows.
(Αλήθεια, σε linux έχουμε τίποτα σε recovery?? Για NTFS, FAT και ext3?)

TestDisk κ PhotoRec, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, απλά έτυχε κ τα είδα μόλις τώρα κ θυμήθηκα ότι είχες ρωτήσει. Υπάρχουν στα αποθετήρια του Debian, φαντάζομαι κ αλλού. Υπάρχουν κ για windows (κ άλλα διάφορα λειτουργικά) απ'ό,τι λέει η σελίδα τους.

To PhotoRec ειναι για συγκεκριμενου τυπου αρχεια...αν σου τα βρει θα στα φτιαξει σαν plain text & να ειναι ext2/3 το filesystem.

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

Λοιπόν, είχα φάει τιμωρία για το δίσκο και ξαναμπίκα σήμερα. Κατέβασα το TestDisk κ PhotoRec, αλλά πώς το εγκαθιστώ?