Privacy policy

marlene | Παρ, 10/31/2008 - 20:52 | 4' | 10

Ψαχνόμουν τις προάλλες που λέτε για να εγκαταστήσω ένα anonymizer.
Θα μου πείτε " Τι σε έπιασε κορίτσι μου;; Μανία καταδίωξης;"

Ήμουν τις προάλλες στον υπολογιστή της αδελφής μου και έκανα ένα google search για κάποιο θέμα που αφορούσε το linux. (νομίζω κάτι για την κάρτα οθόνης της).
Έδινα τις λέξεις κλειδιά για την κάρτα, άλλα αντί άλλων μου έβγαζε στο google.
Έπρεπε να γίνω συγκεκριμένη πολύ για να πάρω αποτελέσματα για αυτό που έψαχνα μέσα από τον υπολογιστή της.
Φεύγω τέλος πάντων, πάω σπίτι μου, μου την είχε δώσει που έφαγα τόση ώρα να ψάχνω. Χτυπάω τις ίδιες λέξεις κλειδιά στον peppe. Τσουπ! Έτοιμα τα αποτελέσματα , όλα για το λίνουξ.

Κοίτα να δεις λέω. Εδώ μας παρακολουθούν κανονικά. Γιατί πως αλλιώς να εξηγηθεί το γεγονός ότι από τους δικούς μου υπολογιστές και "μακαρονάδα" να χτυπήσεις, λίνουξ διανομή θα σου βγάλει.
Στο desktop της αδελφής μου βέβαια η μακαρονάδα είναι μακαρονάδα.. καμία σχέση με λίνουξ!
Μπήκα στο trip λοιπόν και άρχισα να διαβάζω τα περί πολιτικής ιδιωτικού απορρήτου στο google.
Πάρτε μία ιδέα εδώ αν δεν έχετε διαβάσει ήδη για το θέμα, τι περίπου παίζει.
Όμως... εγώ από τον browser κάθε φορά που βγαίνω τον βάζω να σβήνει τα πάντα. Η IP υποτίθεται ότι αλλάζει κάθε μέρα από τον provider. Πως γίνεται και το google ξέρει τι προτιμώ, με τι ασχολούμαι και που ψάχνω;

Έψαξα και εγώ και βρήκα άλλες μηχανές αναζήτησης.

Δείτε τώρα τι γίνεται με την πολιτική απορρήτου σε άλλες μηχανές αναζήτησης.

ask.com: http://sp.ask.com/en/docs/about/askeraser.shtml
cuil: http://www.cuil.com/info/privacy/
exalead: http://www.exalead.com/about/document/27 ( τούτοι εδώ το έχουν κάνει συμφωνία το πράγμα).
yahoo: http://info.yahoo.com/privacy/us/yahoo/details.html

Τέλος πάντων.. λίγο να το ψάξετε το θέμα θα αναζητήσετε μετά κάποιο anonymizer. Γιατί όλοι τούτοι παίρνουν πολύ στα σοβαρά την ιδιωτικότητα μας και λίγο παρακάτω μας κοτσάρουν το τι κάνουν τα στοιχεία που μαζεύουν από εμάς.
Ηθικό δίδαγμα;; Άστο .. μην (το) ψάχνεις καθόλου!!! :D

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

marlene]
Όμως... εγώ από τον browser κάθε φορά που βγαίνω τον βάζω να σβήνει τα πάντα. Η IP υποτίθεται ότι αλλάζει κάθε μέρα από τον provider. Πως γίνεται και το google ξέρει τι προτιμώ, με τι ασχολούμαι και που ψάχνω;

....Αν διαγράφεις τα cookies, δεν πρέπει να γνωρίζει τίποτε. Η Google ελέγχει cookies και όχι IP διευθύνσεις. Τώρα, μήπως κάνει καμία εξαίρεση για εσένα; χεχεχε, δεν ξέρω... :P

marlene]
Γιατί όλοι τούτοι παίρνουν πολύ στα σοβαρά την ιδιωτικότητα μας και λίγο παρακάτω μας κοτσάρουν το τι κάνουν τα στοιχεία που μαζεύουν από εμάς.
Ηθικό δίδαγμα;; Άστο .. μην (το) ψάχνεις καθόλου!!! :D

Εδώ είναι το ρεζουμέ - φαντάζομαι γι' αυτό έγραψες όλα τα παραπάνω. Αλήθεια είναι. Στην τελική, η Google δεν *είναι* search engine, είναι πιο πολύ διαφημιστική εταιρεία, αλλά της εποχής του Internet. Και ώς γνωστον, το πρώτο πράγμα που κάνει ο καλός διαφημιστής είναι μια έρευνα για το "target group". Η Google την κάνει καθημερινά αυτήν την έρευνα, από τα cookies και αλλού, και μπορεί άνετα να λέει στον κάθε πελάτη της ότι η διαφήμισή του θα μπαίνει εκεί που πρέπει, όταν πρέπει, για να κάνει κλικ ο άλλος που θέλει παρόμοιο προϊόν. Σκέψου: στην τηλεόραση βλέπουμε ένα σωρό χαζοδιαφημίσεις. Η Google σου δείχνει μόνο όσες θες να δεις. Τεκνόλοτζι μαι ντιαρ.

--
There's room at the top they are telling you still
But first you must learn how to smile as you kill

καί όταν "καθαρίζεις" τον firefox, αυτός αν παρατηρήσετε, δεν σβήνει τα cookies.
πρέπει κάθε φορά, να τα επιλέγεις γιά διαγραφή.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Πιστεύω ότι ο λόγος των διαφορετικών αποτελεσμάτων έχει να κάνει απλά με ρυθμίσεις του Google.
Για παράδειγμα, οι χρήστες που έχουν κρατήσει την προεπιλογή για το ελληνικό Google, όταν αναζητούν, βλέπουν αποτελέσματα από ελληνικές σελίδες.
Επιβεβαίωσε ότι στις προτιμήσεις/preferences στη σελίδα http://www.google.com/ έχετε τα ίδια στοιχεία.

marlene] Έτοιμα τα αποτελέσματα , όλα για το λίνουξ.

Κοίτα να δεις λέω. Εδώ μας παρακολουθούν κανονικά. Γιατί πως αλλιώς να εξηγηθεί το γεγονός ότι από τους δικούς μου υπολογιστές και "μακαρονάδα" να χτυπήσεις, λίνουξ διανομή θα σου βγάλει.
Στο desktop της αδελφής μου βέβαια η μακαρονάδα είναι μακαρονάδα.. καμία σχέση με λίνουξ!
Μπήκα στο trip λοιπόν και άρχισα να διαβάζω τα περί πολιτικής ιδιωτικού απορρήτου στο google.
Πάρτε μία ιδέα εδώ αν δεν έχετε διαβάσει ήδη για το θέμα, τι περίπου παίζει.
Όμως... εγώ από τον browser κάθε φορά που βγαίνω τον βάζω να σβήνει τα πάντα. Η IP υποτίθεται ότι αλλάζει κάθε μέρα από τον provider. Πως γίνεται και το google ξέρει τι προτιμώ, με τι ασχολούμαι και που ψάχνω;

Αυτό συμβαίνει γιατι ο Firefox έχει ενσωματωμένο ενα 'user agent' με το οποίο δηλώνει τον Browser και Operating System στην ιστοσελίδα την οποία επισκέπτεται. Υπάρχει και plugin Firfox με το οποίο μπορείτε να "κοροιδευετε" τις ιστοσελίδες που επισκέπτεστε και να εμφανίζεστε ως άλλος Browser π.χ. Internet Explorer, Sfari , Opera κλ.π ;) :P

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/59

Υπάρχει επίσης τρόπος να εμφανίζεστε στις ιστοσελίδες ώς 'google-bot' και οχι ως ενας Browser... ;) Αυτο όμως θα σας αφήσω να το βρείτε μόνοι σας για το πως γίνεται :P

hacker emblem

marlene μην πανικοβάλεσαι. Όσο και αν είναι τεχνικά εφικτό να σε παρακολουθούν μέσω cookies ή όποιου άλλου μηχανισμού δεν νομίζω ότι αυτό είναι που συμβαίνει.

Είχα και εγώ παλιότερα αυτό το πρόβλημα, να μου βγάζει δηλαδή το google διαφορετικά αποτελέσματα για το ίδιο κείμενο αναζήτησης. το έψαξα λίγο και κατέληξα στο ότι αυτό οφείλεται σε δύο κύριους παράγοντες.

1ον η google είναι διαφημιστική εταιρεία. Η κύρια πηγή εσόδων της είναι από τα αποτελέσματα αναζητήσεων τα οποία είναι πληρωμένες διαφημίσεις. Αν έχεις πληρώσει τη google για διαφήμιση τότε οι σελίδες σου βγαίνουν πιο ψηλά στις αναζητήσεις για τις σχετικές λέξεις κλειδιά.

2ον το φταίξιμο είναι εν μέρει στο πρωτόκολο http. Όταν στέλνεις ένα request σε οποιαδήποτε σελίδα αυτό που κάνει στην πραγματιότητα ο browser είναι να στέλενει ένα μικρό κειμενάκι που περιγράφει στον web server ποιά σελίδα θέλει να δει, αυτό είναι το λεγόμενο http header. Σε αυτό το κείμενο εκτός από τις πληροφορίες του τι θέλεις να δεις στέλνει και άλλα στοιχεία για να βοηθήσει τον web werver ώστε να μη σου στείλει περιεχόμενο που δεν μπορεί να κατανοήσει ο browser.

Για παράδειγμα εγώ στον firefox χτύπησα τη διεύθυνση www.google.gr και το http header που στάλθηκε είναι αυτό:

GET / HTTP/1.1

Host: www.google.gr

User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092510 Ubuntu/8.04 (hardy) Firefox/3.0.3 (Linux Mint)
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8

Accept-Language: en-us,en;q=0.5

Accept-Encoding: gzip,deflate

Accept-Charset: ISO-8859-1,utf-8;q=0.7,*;q=0.7

Keep-Alive: 300

Connection: keep-alive

Όπως βλέπεις η τρίτη γραμμή είναι η ρουφιάνα της υπόθεσης. Η γνώμη μου είναι ότι βάσει αυτής της πληροφορίας αποφασίζει το google πως θα προσαρμόσει τα αποτελέσματα και όχι κάποια άλλη μέθοδος tracking. Όχι ότι δεν θα μπορούσε να κρατάει πληροφορίες για κάθε επίσκεψή σου αλλά πιστεύω ότι το οικονομικό κόστος να επεξεργάζεται και να κρατά δεδομένα για κάθε επίσκεψη στη μηχανή αναζήτησης θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το όφελος της στοχευμένης διαφήμισης που θα είχε υλοποιόντας μία τέτοια υπηρεσία.

Το add on του firefox που κάνει αυτή τη δουλειά λέγεται Live http headers. Αν θέλετε να δείτε τι λέει ο firefox στον κόσμο για το μηχάνημά σας εγκαταστήστε το.

και ο Konqueror εχει εγγενη ρυθμιση για το ποιες πληροφοριες στελνει ανα site - ενω μπορει να ρυθμιστει να μην στλενει καμμια

alfisti]καί όταν "καθαρίζεις" τον firefox, αυτός αν παρατηρήσετε, δεν σβήνει τα cookies.
πρέπει κάθε φορά, να τα επιλέγεις γιά διαγραφή.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Τον ff τον έχω βάλει να σβήνει τα πάντα κάθε φορά που κλείνει. Παρατήρησα όμως σε μία σελίδα που ελέγχει την ανωνυμία ( και καλά τώρα) ότι ακόμα και με anonymizer μπορούν να δουν και το λειτουργικό από το οποίο μπαίνεις και την default γλώσσα του ff ακόμα και αν μπαίνεις με άλλη ip.
Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι φταίνε τα cookies . Νομίζω ότι καταγράφουν το τι αναζητήσεις κάνεις, αλλά και σε ποιες σελίδες μπαίνεις και παραμένεις. ( έτσι λέω αλλιώς πως γνωρίζουν ποια ακριβώς είναι τα ενδιαφέροντα ή οι προτιμήσεις σου;)

dimitri οκ στοχευμένη διαφήμηση. Αλλά εδώ μας έχουν φακελώσει κανονικά μου φαίνεται.

Παιδιά θα δοκιμάσω και αυτά τα plugins του firefox να δω τι ψάρια πιάνουν μαζί με το anonymizer .. Αλλά και πάλι χλωμά τα βλέπω.

Προσέξτε τώρα ένα άλλο που παρατήρησα. Στο gmail το οποίο το έχω σετάρει στον thunderbird όταν σβήσεις ένα μήνυμα μέσα στον υπολογιστή σου, δεν πάει να στο σβήσει και μέσα στο web mail κάτι που ομως συμβαίνει σε όλους τους άλλους web λογαριασμούς. Και γιατί στο διάβολο να είναι όλα εκεί μέσα. Αφού λέω σβήστα τέλος δεν τα θέλω.. Γιατί μου κρατάει την σαβούρα μέσα;

Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει ότι διάφορα από τα junk που έρχονται στο gmail είναι και αυτά στοχευμένη διαφήμιση. Δηλαδή είναι πάλι για linux ή σχετικά με ήχο κτλ δηλαδή ότι ψάχνουμε εγώ και ο καλός μου. Πάνε μεν στα junk αλλά πως γίνεται να έχω junk σε λογαριασμό που δεν τον έχω δώσει παραέξω;;; Έχω την αμιδρή υποψία ότι και το gmail κασάρεται κάπου.
Όπως και να έχει τα έχω πάρει ελαφρώς με την google γιατί μπορεί να είναι η πιο δημοφιλής μηχανή αναζήτησης και οι υπηρεσίες που προσφέρει να φαίνονται πρακτικές και λειτουργικές αλλά.. από ανωνυμία μηδέν.

Έχετε σκεφτεί ότι όλα αυτά που προσφέρει το google δηλαδή τα documents, mails, groups,κτλ κτλ όλα δουλεύουν με έναν λογαριασμό. Και μάλιστα ακόμα και στο youtube τελευταία ζητάνε να συνδέσεις τον λογαριασμό σου εκεί με το gmail.

Αν σου πάρει δηλαδή κάποιος τον λογαριασμό, πες ότι σου τον σπάει.. πάει τον ήπιες. Αν κάνεις χρήση των υπηρεσιών του google τα έχεις χάσει όλα μαζί. Έγγραφα, μέιλ. blog, group ότι διάβολο θές.. Όλα με ένα password όλα μία και έξω αν στα σπάσει κάποιος.

Για το ζήτημα του σβησίματος γραμμάτων από το λογαριασμό GMAil μέσα από το Thunderbird,
1. πρέπει να έχει ενεργοποιήσει το IMAP
2. για σβήσιμο ο Thunderbird πρέπει να μεταφέρει το γράμμα στο Trash του GMail. Η προεπιλογή του Thunderbird για το σβήσιμο δεν κάνει σβήσιμο.

Σχετικά με το ζήτημα λογαριασμών που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου (πραγματικά καθόλου), και λαμβάνουν ανεπιθύματη αλληλογραφία. Πριν από ~2 χρόνια είχε ανακαλυφθεί μια αδυναμία στο GMail όπου όταν είχες ενεργό το λογαριασμό σου και πήγαινες σε παράξενο δικτυακό τόπο (website) που είχε ειδικό κώδικα Javascript, τότε σού έκλεβαν όλες τις επαφές σου.
Αν έχεις φρέσκους νέους λογαριασμούς τότε είναι εντάξει.
Αν κάποιος γνωστός σου έχει τη διεύθυνσή σου, τότε είνα πιθανό το άτομο αυτό να είναι η πηγή της διαρροής. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.

Το να υπάρχει ένας κοινός λογαριασμός σε πολλές υπηρεσίες είναι κάτι που αρκετοί θεωρούν καλό. Είναι κάτι που μπορείς να έχεις και με υπηρεσίες όπως OpenID.
Αν συνδέεσε στο λογαριασμό σου μόνο από δικό σου υπολογιστή, τότε είσαι εντάξει.

Γενικά στα περισσότερα προβλήματα υπάρχουν τεχνικές εξηγήσεις, και είναι καλό να τις εντοπίζουμε.

simosx]
Σχετικά με το ζήτημα λογαριασμών που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου (πραγματικά καθόλου), και λαμβάνουν ανεπιθύματη αλληλογραφία. Πριν από ~2 χρόνια είχε ανακαλυφθεί μια αδυναμία στο GMail όπου όταν είχες ενεργό το λογαριασμό σου και πήγαινες σε παράξενο δικτυακό τόπο (website) που είχε ειδικό κώδικα Javascript, τότε σού έκλεβαν όλες τις επαφές σου.

Έχω φρέσκους λογαριασμούς. Δεν τους αφήνω πάνω για παραπάνω από ένα χρόνο.
Πως πέρασαν όμως οι επαφές μέσα στο gmail αφού δεν τις πέρασα εγώ; Αυτό είναι το ερώτημα της εβδομάδας; Δεν έχω περάσει ούτε μία επαφή μέσα στον λογαριασμό και όμως ο λογαριασμός τις έχει μέσα όλες. Τουλάχιστον όσες έχω μέσα και στο gtalk.
Άρα τι έκανε; Με το που συνδέθηκα μέσα στο gtalk πήρε όσους με είχαν στις επαφές τους και τους έβαλε στις δικές μου. Μετά παίζει και να συνέβη και αυτό που λες..

Αν έχεις φρέσκους νέους λογαριασμούς τότε είναι εντάξει.
Αν κάποιος γνωστός σου έχει τη διεύθυνσή σου, τότε είνα πιθανό το άτομο αυτό να είναι η πηγή της διαρροής. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.

Νοείται ότι οι γνωστοί μου θα έχουν την διεύθυνση μου. Άλλωστε για αυτό υπάρχουν και οι διευθύνσεις. Για να επικοινωνούμε. Το θέμα είναι με ποιους τελικά καταλήγουμε να επικοινωνούμε και ποια ακριβώς είναι η λειτουργία της όλης υπόθεσης.
Τους τρόπους των διαρροών τους γνωρίζω, αρκεί ένα από αυτά τα χαζά chain mails και ο λογαριασμός σου έχει κάνει τον γύρω του κόσμου. Ξέρεις όμως να μου εξηγήσεις, αν πούμε ότι με κάποιο τρόπο γνωστοποιήθηκε ο λογαριασμός πως εγώ λαμβάνω junk mails με στοχευμένη διαφήμιση;
Πως ξέρουν ότι ο λογαριασμός τάδε αντιστοιχεί στα ενδιαφέροντα τάδε;
Εμένα ΑΥΤΟ με προβληματίζει..

Το να υπάρχει ένας κοινός λογαριασμός σε πολλές υπηρεσίες είναι κάτι που αρκετοί θεωρούν καλό. Είναι κάτι που μπορείς να έχεις και με υπηρεσίες όπως OpenID.
Αν συνδέεσε στο λογαριασμό σου μόνο από δικό σου υπολογιστή, τότε είσαι εντάξει.

Kαι αν δεν συνδέεσαι από δικό σου υπολογιστή;;;;Δεν ζούμε και καλά στην κοινωνία των μετακινήσεων κτλ κτλ κτλ.. με τα super portable pcs....που αλλάζουν χέρια κάθε λίγο.
Ποιος σκέφτηκε ότι πρέπει να υπάρχει ΜΙΑ ταυτότητα για ΚΆΘΕ χρήστη;
Στην τελική ποιον βολεύει πιο πολύ αυτό;

Γενικά στα περισσότερα προβλήματα υπάρχουν τεχνικές εξηγήσεις, και είναι καλό να τις εντοπίζουμε.

Σίγουρα υπάρχουν τεχνικές εξηγήσεις όμως ακόμα και να τις εντοπίσουμε πάλι το θέμα περί ιδιωτικότητας παραμένει.