προβλημα με metacity και compiz

naf | Τρί, 09/30/2008 - 01:03 | 1' | 5

ξαφνικα εξαφανιστηκε το περιγραμμα γυρω απο τα παραθυρα,και ειναι δυσκολο να τα κλεισω

και να τα κανω minimize...

Οταν δινω στην κονσολα metacity --replace τοτε το περιγραμμα επανερχεται αλλα χανονται τα desktop effects

Ολα δουλευαν τελεια μεχρι που αποφασισα σημερα να εγκαταστησω την τελευταια εκδοση του xfce

οπου μετα απο λιγη ωρα και καθως πειραζοντας τις επιλογες desktop effects του xfce,ξαφνικα ειδα τις

ρυθμισεις που ειχα και στο gnome να μπαινουν και στο xfce....

oποτε τελικα εβγαλα το xfce αλλα οταν μπηκα στο gnome ελλειπε το περιγραμμα στα παραθυρα.

Εχεις κανεις καμια ιδεα το τί μπορει να εχει γινει;

ευχαριστω

μιλαμε για opensuse11

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι, πολλα μπορεί να έχουν γίνει.
Μπορείς να δοκιμάσεις (με τη βοήθεια του fusion-icon για ευκολία) τη συμπεριφορά με ή χωρίς Emerald?

Τυπικά μιλώντας, ο επίσημος window manager του XFCE4 είναι το xfwm4, κ όχι το metacity. Όχι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα βέβαια να έχεις xfce με metacity, κουβέντα να γίνεται :)

Όπως είπε κ ο Teddy, για ευκολία τρέξε το fusion-icon, κ στο εικονίδιο που θα εμφανιστεί στο system tray, με δεξί κλικ μπορείς να διαλέξεις οπιο window manager θες (emerald, kwin, xfwm, metacity, κ.ο.κ), κ επίσης μπορείς να κάνεις reload τον τρέχοντα (κ πολλά αλλά).

Προσωπική μου προτίμηση είναι να μην ενεργοποιώ τίποτα από τα compositing εφέ του ίδιου του xfce, κ αντί για αυτό να τρέχω fusion-icon, να σετάρω τον τρισδιάστατο κύβο κ ότι άλλο θέλω από το compiz-fusion, κ να χρησιμοποιώ emerald για τη διαχείρηση των παραθύρων.

χωρίς να αναιρώ αυτα που σου είπα οι φίλοι παραπάνω, αυτό το παθαίνω συχνά και εγω σε ubuntu και το διορθώνω πηγαίνοντας στα εφέ και τσεκάροντας το window decoration ή ακόμα και τσεκαρισμένο να ειναι το αφαιρώ , το ξαναεγκαθιστώ , και λύνετε το πρόβλημα.
απο ότι έχω διαβάσει είναι bug της καρτας γραφικων (intel) με το compiz..
intel έχεις;

υγ. φυσικά εσένα όλα δούλευαν σωστά , αλλά το αποτελεσμα του προβλήματος είναι ίδιο, επισης και σε mint 4 μου βγαίνει αυτό το πρόβλημα σε άλλο pc...

gnu_labis]Προσωπική μου προτίμηση είναι να μην ενεργοποιώ τίποτα από τα compositing εφέ του ίδιου του xfce, κ αντί για αυτό να τρέχω fusion-icon, να σετάρω τον τρισδιάστατο κύβο κ ότι άλλο θέλω από το compiz-fusion, κ να χρησιμοποιώ emerald για τη διαχείρηση των παραθύρων.

Σωστός, και είναι και το προτεινόμενο για όλους τους window manager αν χρησιμοποιούμε Compiz

Βασικα οταν μπηκα στον xfce για πρωτη φορα δεν ειχε window manager και ετσι αλλαξα απο xfwm4--που δεν δουλευε-- σε metacity ταυτοχρονα αλλαξα και καποιες απο τις ρυθμισεις του metacity,οποτε οταν πηγα ξανα στον gnome οι νεες ρυθμισεις που ειχα κανει μεσα απο xfce περασαν και στο metacity του gnome...
δεν ηξερα οτι παει ετσι ...οποτε τελικα επαναφεροντας τις ρυθμισεις του metacity δουλεψε μια χαρα...
κατι τετοιο εγινε χωρις να μαι και πολυ σιγουρος..αλλα η λυση ηταν απλη τελικα...
ευχαριστω παντως