Linux Kernel

apmount | Πέμ, 09/11/2008 - 17:22 | 1' | 8

Δηλαδη παιδια αν καταλαβα καλα μπορει καποιος να κατεβασει τον τελευταιο linux kernel, να τον μεταγλωττισει και να χρησιμοποιει αυτον ανεξαρτητως την διανομη που εχει?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλά κατάλαβες, αλλά (με εξαίρεση το know how !!!!), γιά ποιό λόγο?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

και με την ευκαιρια μια ερωτηση σχετικα με τις διανομες. Τι διαφοροποιει τις διανομες μεταξυ τους αν ολες βασιζονται στον ιδιο πυρηνα και μπορει κανεις να κατεβασει τα ιδια πακετα απο τα αποθετηρια?

στην ουσια, μονο το περιβαλλον εργασιας, αν θα ειναι kde η gnome.

απο κει και περα, υπαρχουν καποιες λιγες πλεον διαφορες -και ασημαντες- μεταξυ ας πουμε .deb καί .rpm.

(από την άλλη όμως, δεν έχουν όλες οί διανομές τον ίδιο πυρήνα, ακόμα κι αν κυκλοφορούν την ίδια μέρα. κάποιοι είναι πιό...ριψοκίνδυνοι καί κάποιοι όχι).

καί άσε το sidux πού αναβαθμίζει τον πυρήνα κάθε βδομάδα -καί ενίοτε δύο φορές την εβδομάδα.

(ξαναλέω όμως ότι δεν είναι καί απαραίτητος ο νέος πυρήνας. εμένα παράδειγμα πού το laptop είναι ήδη ενάμιση έτους, παίζει το ίδιο, αρκεί ο πυρήνας να είναι ας πούμε χρονιάρης. -καί γιά να προλάβω κάποιους, ναί, σπάνια, κάποιος χρειάζεται το νεότερο πυρήνα γιά συγκεκριμένους όμως λόγους ή προβλήματα).

όπου κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Κανενα λαθος δε κανεις, παλληκαρι μου, μια χαρα τα λες. :)
Ξεχασες, να πεις, οτι μπορουμε να κατεβασουμε οποιον & οσους kernels θελουμε & οτι εχουμε & παλι την επιλογη κατα το boot της διανομης, να διαλεξουμε & σε ποιον πυρηνα, θελουμε να μπουταρουμε..... ;)
Ω, ναι!! γινεται & αυτο!!!

Κανενα λαθος δε κανεις, παλληκαρι μου, μια χαρα τα λες. :)
Ξεχασες, να πεις, οτι μπορουμε να κατεβασουμε οποιον & οσους kernels θελουμε & οτι εχουμε & παλι την επιλογη κατα το boot της διανομης, να διαλεξουμε & σε ποιον πυρηνα, θελουμε να μπουταρουμε..... ;)
Ω, ναι!! γινεται & αυτο!!! (απο το δοαχειριστη πακετων σας, φυσικα τους κατεβαζετε).

Ακομα υπαρχουν διανομες, που εχουν ..."γαργαλησει" αρκετα, τον kernel, που "φορανε" (βλεπε, π.χ: PCLOS, στο xorg, κλπ)

Δηλαδη Κωσταντινε αν ας πουμε ξεκινησω το ubuntu 8.04 που εχω τωρα με τον παλιοτερο πυρηνα (του 7.10) θα ειναι σαν να εχω το Ubuntu 7.10 ξανα?

Όχι, γιατί τα υπόλοιπα πακέτα, πχ το gnome, κ ακόμα σημαντικότερο, οι βιβλιοθήκες θα είναι αυτές της έκδοσης 8.04.

Επίσης, να προσθέσω ότι όλες οι διανομές μπορούν να τρέξουν οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον, δεν περιορίζονται στο "default" με το οποίο έρχεται η διανομή (πχ gnome για το ubuntu), κ επομένως δε χρειάζεται να αλλάξετε διανομή για να δοκιμάσετε ένα άλλο γραφικό περιβάλλον (πχ kde).

Άρα τελικά αυτό που διαφοροποιεί τις διανομές είναι:
- Ποια προγράμματα επιλέγουν να συμπεριλάβουν κ σε ποια έκδοση
- Πόσο συχνά κ πώς βγαίνουν νέες εκδόσεις της διανομής
- Το σύστημα διαχείρησης πακέτων (APT vs. RPM vs. portage, binary vs. source-based κλπ κλπ)
- Τις αρχιτεκτονικές που υποστηρίζει ο καθένας (x86, ppc, arm, mips, sparc, κλπ κλπ)
- To default στήσιμο του λειτουργικού μετά από "καθαρή" εγκατάσταση. (με/χωρίς γραφικό περιβάλλον, κ αν ναι ποιο, ποια άλλα προγράμματα, τι χρώματα, εικονίδια, ήχους, λογότυπα, κλπ κλπ)