Ενεργοποίηση metacity compositing στο Gnome

thanos | Δευ, 09/01/2008 - 13:43 | 2' | 2

Εκεί που έψαχνα στο ίντερνετ περί ανέμων και υδάτων έπεσα σε ένα θέμα για την ενεργοποίηση compozition στον metacity.Ωππ λέω τι είναι αυτό....Μετά κατάλαβα ότι δίνει τη δυνατότητα για κάποια εφέ στην επιφάνεια εργασίας,όχι σε βαθμό όσο το compiz. Ενεργοποίηση: Για να το ενεργοποιήσουμε κάνουμε τα εξής εύκολα βηματάκια

  • Πατάμε ALT+F2
  • Πληκτρολογούμε gconf-editor και εκτέλεση
  • Αφού ανοίξει το παράθυρο πηγαίνουμε apps>metacity>general και κάνουμε τικ το compositing manager

Δυνατότητες-χαρακτηριστικά: Συγκεκριμένα δίνει σκιά σε κάθε παράθυρο,ένα εφέ κατά την ελαχιστοποίηση των παραθύρων αλλά και κατά το ALT+TAB φαίνονται σε μικρογραφία τα ανοιγμένα παράθυρα καθώς και μια διαφάνεια αν έχετε στην κονσόλα. Αρκετά καλό αν το θέλετε για απλά πράγματα όπως τον Avant-window-navigator ή το Gnome-Do.Προσωπικά που έχω ΑΤΙ και χρειάζομαι(χρειαζόμουν καλύτερα) το compiz μόνο για τον AWN μου έχει λύσει τα χέρια. Μερικά στιγμιότυπα: Παρακάτω φαίνεται η διαφάνεια και η σκιά ενώ στη δεύτερη φωτογραφία η μικρογραφίες των παραθύρων. Photobucket Photobucket

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τα ανοιγμένα παράθυρα εμφανίζονται με Alt+Tab. Οι σκιές και οι διαφάνειες πώς εμφανίζονται;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Οι σκιές φαίνονται ποιο καθαρά στην πρώτη εικόνα με το άσπρο φόντο της φώφης.Αν προσέξεις έχει κάποια σκιά.Η διαφάνεια είναι από την κονσόλα,στις ρυθμίσεις,όπου παραμένει και τώρα.Σε άλλα παράθυρα δεν μπορείς να ορίσεις εσύ την διαφάνεια όπως στο compiz.

Τουλάχιστον βολεύει αν θες να έχεις το awn χωρίς να φορτώσεις ολόκληρο compiz στον υπολογιστή.Ε και αν δεν ότι προσφέρει το compiz,νομίζω ότι αυτά τα απλά τον καλύπτουν κάποιον :).

--------------------
happy_linux_downloads