Καινούργιο pc συμβατότητα hardware με linux.

kakos_belas | Κυρ, 08/31/2008 - 15:35 | 4' | 6

Καλησπέρα. Σήμερα μπήκα και εγώ για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο forum το οποίο ανακάλυψα μέσω του περιοδικού.
Πρόκειται να αγοράσω καινούργιο pc μέσα στις επόμενες μέρες αλλά επειδή χρησιμοποιώ κυρίως linux, θα ήθελα όλα τα κομμάτια του να είναι συμβατά με τους πυρήνες linux, τουλάχιστον με τους τελευταίους και τον 2.6.24-19 που χρησιμοποιώ τώρα (αν και νομίζω αυτός είναι ο τελευταίος stable).

Το pc που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το παρακάτω:

Θήκη: Asus TA-891 Black 21E
Τροφοδοτικό: Chieftec 550W 24pin 50.42E
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Quad 9550 (s775/2,83) Tray 200.84E
Ψύκτρα Επεξεργαστή: Glaciattech Cooler 5062 Light 5.88E
Motherboard: Asus P5KC (s775, DDR2/3, P35) 77.31E
Ram: Corsair Ram 4GB Kit DDR2 6400C5DHXG 73.97
VGA: Gecube HD3450 512MB HDMI 30.25E
HDD: Seagate 160GB HDD (8MB Cache, 7200.9, Sata2, ST3160815AS) 28.15 X 2
DVD-RW: LG DVDRW+/- DL H55LBB Bulk BI SD Tech 15.97
Πληκτρολόγιο: Turbo-X Ps/2 3.28
Mouse: Sweex Optical Basic 2.27
Case Fans: Zalman Case Fan 8cm Silent ZM-F1 2.68

Σύνολο με Φ.Π.Α: 642,78
+
UPS: Turbo-X Set 1500VA & Panda Internet Security 2008 (900W) 194,99 €
Σύνολο με Φ.Π.Α: 837.77

Θα ήθελα να μου πείτε εάν κάποιο απο τα κομμάτια του δεν λειτουργεί καλά με linux. Βασικά απο όσο ξέρω (εαν κάνω λάθος διορθώστε με) όλα τα κομμάτια είναι συμβατά αλλά δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη κάρτα γραφικών κατά πόσων λειτουργεί σωστά.

Επίσης μια φίλη θέλει να αλλάξει κάρτα γραφικών και να βάλει Sapphire 4850 SVGA (PCI-Express, 1GB). Θα ήθελα να μάθω επίσης, εαν κάποιος ξέρει, και για την συγκεκριμένη εάν συμβατή με λινουξ.

Εάν κάτι απο τα κομμάτια του υπολογιστή ή κάποια απο τις 2 κάρτες γραφικών δεν λειτουργεί σωστά με τα λινουξ θα το εκτιμούσα πολύ να μου δίνατε και μια εναλλακτική επιλογή για να αγοράσω.

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ: Η τιμές αναγράφονται δίπλα απο τα προϊόντα επειδή τα έκανα copy paste απο το αρχείο μου. Δεν γράφω το κατάστημα απο όπου θα τα αγοράσω για να μην κάνω διαφήμιση. Ωστόσο εάν κάποιος ενδιαφέρετε να του πω δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δύο παρατηρήσεις μόνο.

1. θα βοήθαγε να έγραφες καί ποιά διανομή προτιμάς (απλά γιά πιό σίγουρα πράγματα).

Πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα με τις περισσότερες διανομές.

2. "παντοτινή" άποψή μου: άλαξε αν μπορείς από ΑΤΙ σε nvidia. Σε κάποιες διανομές θα παιδευτείς (λίγο ή πολύ με την ΑΤΙ).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

1)Τώρα έχω Kubuntu αλλά σκέφτομαι να παλέψω να βάλω τα Gentoo. Εαν δεν τα καταφέρω θα βάλω Debian ή Mint.

2)Οι συσγκεκριμένες κάρτες γραφικών δηλαδή δεν παίζουν; Ή δεν ξέρεις εάν παίζουν και προτείνεις nvidia για καλό και κακό;

Γενικά η nvidia έχει καλύτερους drivers για linux και όσο να ναι καλύτερη υποστήριξη.Λιγότερο θα παιδευτείς (ή και καθόλου) με τις κάρτες nvidia παρά με τις ΑΤΙ.

--------------------
happy_linux_downloads

Δηλαδή
1)Όλα τα άλλα που έχω βάλει είναι κομπλε;
2) ATI Catalyst™ 8.8 Proprietary Linux x86 Display Driver Αυτό να μην περιμένω ότι θα βοηθήσει...;
"http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html"

ubuntu, kubuntu, mint έχουν πολύ καλά ενσωματωμένα εργαλεία, θα δούν την κάρτα καί θα κατεβάσουν μόνα τους drivers.
mandriva έχει ενσωματωμένους καί γιά ati.

δυσκολία ΙΣΩΣ συναντήσεις σε fedora, suse.

Απλά το θέμα είναι ότι οί nvidia δουλεύουν πιό εύκολα σε όλες σχεδόν τις διανομές.
Δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει η ati.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Σήμερα μάλλον θα τον παραγγείλω. Σε εμένα μάλλον θα αλλάξω σε nvidia . Άλλωστε η διαφορά είναι 10 Ε στις κάρτες που έχω δει. Απλά για της φίλης μου η nvidia πoυ βρήκα στο 1G είναι 400 Ε ενώ αυτή της ΑΤΙ έχει 170 περίπου.