Το Linux για το Μεσο Χρηστη

brave | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 5' | 8

Το παρακατω κειμενο ειναι κομμάτι απο  μυνημα  που μου γραφει καποιος  τυπικος μεσος χρηστης  υπολογιστων, ο οποιος ενδιαφερθηκε να εγκαταστησει linux, και  τα βρηκε μπαστουνια με τις αρχικες εντυπωσεις...
Θα μπορουσε να αποτελει συνεχεια - κομματι  στο διαλογο που εχω με το Δημητρη στο http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=239& PN=1



Το συγκεκριμένο όμως είναι απλά ένα παράδειγμα του γεγονότος ότι οι
εταιρίες δεν υποστηρίζουν με κανένα τρόπο το Linux και οι άνθρωποι που
το προωθούν αντί να εστιάσουν στην ουσία του προβλήματος καταφεύγουν
στον πόλεμο με τη Microsoft. Ξέρουμε πως δε θέλουμε τα Win απο μόνοι
μας, το θέμα είναι να μπορεί ο μέσος χρήστης να βρει ρυθμίσεις εύκολα
στο internet για να λυθούν τα χέρια του. Και πρέπει να δεχτείς πως η
χρήση κονσόλας τερματικού δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολη για
οποιονδήποτε δεν έχει συνηθίσει τις μαύρες οθόνες του DOS και δε
γνωρίζει απο γραμμές εντολών.


Εγκατέστησα drivers για την κάρτα
γραφικών μέσα από guides στο internet και ο μόνος τρόπος για να γίνει
αυτό ήταν μέσω Terminal Console.

Το ότι κατάφερα να τους εγκαταστήσω
δε σημαίνει πως ήξερα τι έκανα. Θα μπορούσα κάλλιστα να έχω κάψει τη
μητρική ή τον επεξεργαστή, απο τη στιγμή που δεν ήξερα τι σημαίνουν οι
εντολές που μετέφερα με copy/paste από μια ιστοσελίδα στο τερματικό μου.


Και
κάτι τελευταίο. Καταλαβαίνω και δέχονται το ότι εσένα σου φαίνεται
δύσκολο και κουραστικό να επεξηγείς πράγματα που για τους Linux-άδες
φαίνονται πανεύκολα.

Σκέψου, όμως, πως έχεις απέναντί σου
τουλάχιστον δύο άτομα που θέλουν το Linux και είναι πάνω απο το επίπεδο
του άσχετου χρήστη και τα έχουν βρει επανειλημένως μπαστούνια!!

Το
ότι εγώ και πιθανότατα και ο Χαρίτος θα συνεχίσουμε το ψάξιμο με το
Linux και ενδεχομένως θα καταφέρουμε να φτάσουμε εκεί που θέλουμε δε
σημαίνει πως το Ubuntu έγινε προσιτό. Το Linux απέχει πολύ απο το να
έχει μία ιστοσελίδα που να συγκεντρώνει το 85-90% των απαραίτητων
πληροφοριών για τον αδαή ώστε να τον βοηθήσει. Το ότι εμείς έχουμε
εσένα να μας ανοίγεις τα μάτια πολύ απλά δεν είναι αρκετό!  Ο μεγάλος
όγκος χρηστών θα χρειαστεί πολλά περισσότερη βοήθεια και αυτό σημαίνει
πως χρειάζεται ένα πράγμα που το Linux δεν το έχει, τυποποίηση.


Και πάλι σ ευχαριστώ που αντέχεις και μας προσφέρεις όσα γνωρίζεις..
Ελπίζω μέσα από τις συζητήσεις μας να βοηθηθούν και άλλοι



Να πω την αληθεια το παλικαρι το βοηθησα να κανει σχεδον τα παντα χωρις να δει κονσολα και μαυρες οθονες, κι εχω σιχαθει να με ρωταει τα ιδια και τα ιδια και να επαναλαμβανω ξανα και ξανα, καθως και να ψαχνω απαντησεις για διαφορες ερωτησεις σε θεματα που απο πολυ πιο δυσκολες εποχες τα ειχα βρει μονος μου, αλλα οπως και να χει ειναι ενας τυπικος μεσος χρηστης υπολογιστη ο οποιος ενδιαφερθηκε...
Γιατι το παλικαρι δεν εχει εντελως αδικο που δε μπορει να κανει καποια πραγματα αφου εχει συνηθισει αλλιως...

Ακουω σχόλια

brave2007-4-13 22:50:33

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δίκιο έχεις, όταν άρχισα πρίν λίγους μήνες δεν ήξερα τι είναι κονσόλα και τι είναι οι κατατμήσεις μόνο με κόπο θα γίνουν όλα, αλλίως ας πληρώνουμε την Microsoft

Eιμαι της αντίθετης άποψης, δηλαδη θελω να πω πως 1 στους 200 ενδιαφερεται για τη microsoft ή για το linux. Ο μέσος χρηστης θελει απλα να τρεχει το μηχανακι του, κι αν δεν του παρουσιασεις κατι καλυτερο με ΕΥΚΟΛΟ τροπο δεν θα ενδιαφερθει, και αυτο ειναι απολυτα λογικο.
Αν για παραδειγμα πηγενες να αγορασεις κατι ασχετο... μια σφουγκαριστρα ας πουμε, θα σε ενδιεφερε αν καποιος ερχοταν και σου κατηγορουσε την εταιρια που παραγει το μοντελο που πήρες?

Γι αυτο, η μονη λυση που υπαρχει ωστε η διαδοση του λειτουργικου να ειναι αξιοπρεπη, πιστευω πως ειναι οσοι ασχολουμαστε, και ξερουμε 5-6 πραγματακια να προσπαθησουμε νε κανουμε τη ζωη του χρηστη πανευκολη κι οχι να του βγαλουμε τον καρκινο, ουτε να τον αποθαρρυνουμε.
Το linux ειδικα αυτη την εποχη ειναι πανευκολο, καμια σχεση με τις διανομες που δοκιμαζα παλαιοτερα, οποτε το καλυτερο ειναι σε καποιο νεο χρηστη να ξεχναμε οσο γινεται τις εντολες και τις μαυρες κονσολες (ή τις ασπρες) και να του λεμε πως θα κανει τα παντα οσο αυτο ειναι δυνατο κλικαροντας σε γραφικο περιβαλλον.
Μπορει να ειναι καμια φορα πιο ευκολο, μπορει να ειναι και πιο χρονοβορο, ομως δεν εχει μεγαλη σημασια αυτο, μια και ο αλλος οταν μιλας στη γλωσσα του θα σε προσεξει, ενω αν μιλας κινεζικα απλα δεν!

Καλησπέρα
σε όλους. Καταρχήν θα
ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους
εργάστηκαν και εργάζονται για αυτό το
υπέροχο λειτουργικό σύστημα. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Είμαι
νέος χρήστης των Linux (ένα μήνα με την
διανομή ubuntu) και βέβαια του φόρουμ και
με την ευκαιρία θα ήθελα να τοποθετηθώ
στο θέμα. Η άποψη μου είναι
ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες μέσου χρήστη
ηλεκτρονικού υπολογιστή:

α) Αυτοί
που χρησιμοποιούν το PC
για δουλεία και διασκέδαση, αλλά τους
αρέσει να το ψάχνουν και να μαθαίνουν
κάτι παραπάνω. Σε αυτή την κατηγορία
είμαι εγώ. (Πρώτα έβαλα FireFox, μετά
OpenOffice και τώρα Linux).

β) Αυτοί
που χρησιμοποιούν το PC για την δουλεία
τους και για διασκέδαση (Office, games, video,
music, downloading), χωρίς να ψάχνονται για το
ποιος, τι, που, και γιατί. Βάζουν ότι
προγράμματα τους προτείνουν αρκεί να
εγκαθιστώνται εύκολα και με τις λιγότερες
ρυθμίσεις. Αυτή η
κατηγορία των μέσων χρηστών δύσκολα
κάνει την αλλαγή, αφού μερικοί δεν
μπαίνουν στην διαδικασία τουλάχιστον
να δοκιμάσουν. Και αν κάνουν μία
εγκατάσταση με την πρώτο κόλλημα (όπου
θα χρειαστεί να ρωτήσει ή να ψάξει) θα
γυρίσει στο �κλουβί�. Ούτε firefox, ούτε
OpenOffice, εκεί αργά αλλά σταθερά και θα
κοροϊδεύει κιόλας.

Τώρα
η αλήθεια είναι ότι με τις παλιές
εκδόσεις ο μέσος χρήστης (α κατηγορίας)
απογοητευόταν και τις απέρριπτε (Για
μένα Mantrake 8.2, COMPUTERΑύγουστος 2002), αλλά
τώρα τα πράγματα έχουν
αλλάξει! Δεν φανταζόμουν τέτοια διαφορά.
Δεν εννοώ μόνο από τα παλιά linux, αλλά από
τα seXP που είχα πληρώσει!!!για το σπίτι
και τα $Vistα που έχω στην δουλεία.

Πλέον
χρήστες σαν και εμένα μπορούν να
προσαρμοστούν πολύ γρήγορα στο περιβάλλον
του λειτουργικού Linux, αφού σχεδόν όλες
οι λειτουργίες γίνονται αυτόματα ή με
βοηθούς. Και το καλύτερο: ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ. ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΟΝ
ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Κάνεις
σχεδόν τα πάντα τζάμπα και με ασφάλεια:

Ακούς
μουσική (amarok απίστευτο player), κάνεις mp3,
βλέπεις & φτιάχνεις
ταινίες, ripαρεις ταινίες, σερφάρεις στο
internet με τον καλύτερο browser, κατεβάζεις
μουσική, e mailing, messenger, πλήρες πακέτο
office, κ.α. πολλά.

Τώρα
στο σπίτι τα seXP παίζουν μόνο τα αγαπημένα
παιχνίδια, γελώντας με το περιβάλλον
εργασίας αφού στα Linux
υπάρχει το Beryl!!!!!WOW. Στην δουλεία αφού
έκανα μία επανεγκατάσταση στα $Vistα
για τι κολλούσε με το AVG antivirus σε χρόνο
ρεκόρ 3 ώρες (χωρίς τα παρελκόμενα)
αφού δεν έβλεπε στο δίκτυο υπολογιστές
με τα δικά του seXP, τωρα πια το έχω για να
ανοίγω σχέδια (αν μάθω ότι μπορώ να
ανοίγω σχέδια acad και στο Linux τότε i am
ready for ΣVistα ). Το Linux είδε στο δίκτυο
όλους τους υπολογιστές χωρίς
καμία ρύθμιση!!!
από το live CD.
Επίσης χωρίς
καμία ρύθμιση!!! βρήκε
και εγκατέστησε τους εκτυπωτές δικτύου
(με IP κατευθείαν στο δίκτυο), ενώ για
τους βρεις και να τους εγκαταστήσεις
με τα $Vistα ή τα seXP πρέπει να έχεις τον
θεό βοηθό.

Λοιπόν
πολλά είπα. Θέλω να καταλήξω στο εξής:
Για χρήστες σαν και εμένα για να έρθουν
και να μεγαλώσουν την κοινότητα θα
πρέπει να ενημερωθούν ότι υπάρχει και
άλλη λύση. Για όλους τους άλλους που
είναι αρνητικοί δεν μπορούμε να κάνουμε
τίποτα άλλο έκτος από υπομονή.

Από
την μεριά μου θα κάνω ότι μπορώ για να
βοηθήσω αν και με
πολύ δουλειά λόγο
γυναίκας, σκύλου και σε λίγο παιδί.

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας.

dimitris2007-5-20 21:48:22

παντως εχω να παρατηρησω οτι οι χρηστες που χρησιμοποιουν τα windows πολλα χρονια εχουν μεγαλητερη δυσκολια να μαθουν linux απο παιδια που μολις τωρα ξεκινησαν στο χωρο των υπολογιστων
μηπως ειναι και θεμα συνηθειας?

φίλε nbagi,
Νομίζω πως οντως εποιασες το προβλημα απο τη σωστη πλευρα, αλλα θα συμπληρωσω κάπως αγανακτισμενα, πως οι ιδιοι χρηστες που με το πρωτο προβλημα στο linux το παρατανε και τρεχουν στην αγγαλια της ακατανομαστης, ειναι οι ιδιοι που αν αντιμετωπισουν ενα παρεμφερες ή και δυσκολοτερο προβλημα στα winπαραθυρα το παλευουν μεχρι τελικης πτωσης...
Για τα cad αρχεια απ οσο γνωριζω υπαρχουν αρκετα προγραμματα, και ελπιζω να σ βοηθησει καποιος που τα γνωριζει.
Απο κει και περα, κι εγω μεχρι προτεινος ειχα καθαρο linux στο descktop μου, ενω στο laptop που χρησιμοποιω ειδικα προγραμματα της δουλειας μου ειχα dual boot.
Εδω και λίγες εβδομαδες αγορασα νεο lap, με προεγκατεστημενα Σvista, τα οποια ....χαχαχα δε μπορουν να εγκαταστησουν τα συγκεκριμενα προγραμματα που χρησιμοποιω..
Ετσι αντι να φορτωσω σπασμενα xpια, δοκιμασα να τα εγκαταστησω στο crossover office, οπου εγκατασταθηκαν κανονικοτατα.
Επειτα τα περασα απο πραγματικο crash test ?(γιατι με τα επαγγελματικα δεν παιζουμε, ειδικα στην περιπτωση μου που συνηθως μου χρειαζονται εκτος Ελλαδας, και εκτος πολιτισμου) οπου εδειξαν να ανταποκρινονται φυσιολογικοτατα.
Ετσι κρατησα τα Σvista σε μια γωνια του σκληρου μονο για το θεμα του warranty, και ο υπολοιπος σκληρος εχει ubuntu που ειναι η αγαπημενη μου διανομη και που με εχει βολεψει μια χαρα.
Απο κει και περα, το UBUNTU το MANTRIVA και το SUSE δεν εχω δει μεχρι τωρα να αντιμετωπίζουν πρόβλημα εγκαταστασης (μονο που και που κάποια ψιλοπροβληματακια που διορθωνονται συνηθως) αλλα σε αλλες διανομες οι οποιες προσπαθουν να πεισουν για την ευκολια τους, οντως εχω δει πολυ σοβαρα προβληματα ασυμβατοτητας.
(πλακα πλακα, και το "πιτσιρικι" το pupe linux εχω δει πως τρεχει παντου...τουλαχιστο οπου το χω δοκιμασει απο flash)

chek2fire> εγώ πάντως μαζί τους είμαι
Το θεωρω καπου λογικό ενας power user να μην αντεχει τον "υποβιβασμο" σε απλο μαθητη... Γι αυτο και επιμενω πως πρεπει να φτιαχνονται οδηγοι με τη λογικη των windoze... (κανε κλικ εδω, μετα κλικαρε εκει κτλ) ωστε τουλαχιστο να μην τα βλεπουν εντελως κινεζικα.
Το linux οπως ειναι τωρα μπορει ανετα να λειτουργισει και με αυτη τη λογικη.

Συμφωνώ  με την λογική τον drivers με wizards και αυτό πιστέυω ότι κάνουν τώρα όλες οι διανομές, γενικά ένα λειτουργικό έτοιμο-εύκολο στην χρήση. Γιατί όπως και να το κάνουμε ο υπολογιστής είναι πια το εργαλείο για όλους και δεν είναι υποχρεωτικό να μάθει κάποιος γλώσσα προγραμματισμού για να το χρησιμοποιεί.
Με όσα γνωρίζω μέχρι τώρα, πολύ φοβάμαι οτι αν δεν ελευθερωθούν οι οδηγοί των hardware και δεν οργανωθούν οι διανομές, το Linux θα μεινει όπως έχει (για μέτριους και καλούς χρήστες), με την MS να πουλάει το προιόν που γνωρίζουμε όλοι, αντιγράφοντας εφέ κάτι Beryl και Mac OS τυφλώνωντας τον καταναλωτή.WOW!!!
Αλλά με όσα έχω δεί μέχρι τώρα (δύο μήνες) με την χρήση των Linux. Το Linux είναι σίγουρα ποιο εύχρηστο και εύκολο από $Vistaρε (δεν γνωρίζω για Mac) και το μέλλον είναι μπροστά του.

Θυμήθηκα την Παρασκευή ένα καλό ρητό:

"First they ignore you,
then they ridicule you,
then they fight you,              <---- Εδώ είμαστε εμείς, AFAIK.
then you win."

M.Gandhi

Το ĺinux δεν είναι δύσκολο. Είναι διαφορετικό. Εγώ έχω ένα χρόνο linux στο laptop μου ( dapper drake ) και πέρασα από τα windows σε αυτό με δέκα μέρες διάβασμα και με βοήθεια από έναν φίλο μου. Κοιτώντας δε τώρα αναδρομικά, βλέπω ότι σαν πιο παλιός λινουξάς μάλλον με μπέρδεψε παρά με βοήθησε. ( για να πάρετε μία ιδέα ενημέρωσα εκείνη την δόση όλο το σύστημα χεράτα από τα fonts μέχρι τα java. Μετά από είκοσι μέρες μου είπε ότι υπήρχε και το easyubuntu και τότε κόντεψα να τον εκτελέσω...).

Δεν πιστεύω όμως ότι το linux είναι δύσκολο. Φίλοι μου από 18 μέχρι 65 χρονών πέρασαν σε αυτό μόνοι τους διαβάζοντας tutorials ανά την υφήλιο και μάλιστα με μία επιμονή που με εξέπληξε. Ειδικά ο φίλος μου αυτός που είναι 65 χρονών όπου κόλλαγε ξανα φόρμαρε!!! ( μου το είπε εκ των υστέρων) αλλά παρόλα αυτά το έστησε το σύστημα του (ένα kubuntu feisty) και το έδειχνε μετά με καμάρι στους φίλους του (ιδίας ηλικίας ) που κόλλησαν και αυτοί... ! Απόδειξη ότι το linux δεν έχει ηλικιακό group  και ότι δεν είναι δύσκολο γιατί εδώ μιλάμε για ανθρώπους που θεωρητικά θα έπρεπε να έχουν πάθει τεχνολογικό σοκ.!

Για το ότι κάποια tutorials είναι πιο εξειδικευμένα συμφωνώ. Όμως αυτή είναι και η γοητεία του πράγματος αφού μέσα από αυτά μαθαίνεις και πιο ουσιαστικά πράγματα για την δομή του συστήματος σας.

Οφείλω να σας πω δε, ότι εδώ μιλάει η απόλυτη άσχετη της κονσόλας, που ότι και να κάνω θα το ξεχάσω μετά από δύο λεπτά. Έχω όμως τα πάντα στον υπολογιστή μου από vmware, μέχρι joomla  σε localhost. Πιστεύω ότι αν υπάρχει διάθεση και θέληση μπορεί κάποιος να μην γίνει ειδήμων αλλά σίγουρα τις εφαρμογές που χρειάζεται σαν "μέσος χρήστης" να τις εγκαταστήσει και να κάνει την δουλειά του.