κολλαει το pc σε ολες τις εφαρμογες!

palalos | Τρί, 07/29/2008 - 23:44 | 1' | 20

απο τοτε που εβαλα linux το pc κολλαει σε ολες τις εφαρμογες.ειτε ειμαι στο ιντερνετ ειτε βλεπω βιντεο με τον vlc ειτε κανω κατι αλλο .εκτος απο οταν ακουω μουσικη!!!χωρις visualizations γιατι αν τα κανω enable παλι ρεταρει!!!!!και γενικα κολλαει για 10 δευτερα και ξανασυνεχιζει για να κολλησει παλι μετα απο 1-2 λεπτα.ολα αυτα τα κανει χωρις να τρεχω καποιο αλλο προγραμματακι(να πω οτι ζοριζεται) εχω ubuntu 8.04 και εβαλα ubuntu studio αλλα το προβλημα το ειχα απο πριν. ram 1giga prossesor amd sta 1.8

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν μου λες αυτά σου τα έκανε και όταν έτρεξες τα λειτουργικά από το live cd ή όχι;

μου τα περασε ενας φιλος και απ οσο ρωτησα δεν ειχε κανενα προβλημα
.παντος στα windows δεν ειχα καποιο αναλογο προβλημα.

Μπορείς να παρακολουθήσεις τι κάνει το σύστημά σου, είτε με την εντολή


top

για να βλέπεις τον φόρτο του, είτε με τον έλεγχο των logs:


tail -f /var/log/messages

Δώσε την δεύτερη, άφησε ανοικτό το παράθυρο και περίμενε μέχρι να "κολλήσει" το σύστημα. Μόλις συμβεί αυτό, λογικά, θα υπάρχει κάποιο μήνυμα στα logs. Κάνε copy/paste να δούμε τι σου λέει.

Γενικά, θέλεις ψάξιμο...

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Να σταθούμε λίγο στo visualizations. Δηλαδή το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάνεις κάτι με animation/video; Λες για όλες τις εφαρμογές. Γιατί και ο ήχος από εφαρμογή παράγεται αλλά εκεί δε κολλάει.Αν υποθέσουμε ότι απλώς γράφεις ένα κείμενο ή κάτι αντίστοιχο (χωρίς να σερφάρεις ή να κάνεις κάτι άλλο παράλληλα) τότε κολλάει;

-------

alea jacta est!

οχι τοτε δεν κολλαει.απλα οταν ακουω μουσικη και βαλω ενα απο το visualizations τοτε παραμορφωνει την μουσικη και κανει διακοπες

Mάλλον κολλάει λόγο της κάρτας οθόνης όταν ξεκινάς τα visualizations. Κάνε αυτό που σου είπε ο Δημήτρης και άνοιξε με και χωρίς τα visualizations και γράψε αντέγραψε μας τα logs όταν κολλήσει. ( αλλά μάλλον αυτό φταίει το έχω πάθει και εγώ με αυτά καθώς επίσης και με τα screensavers).

επαιζα ενα βιντεακι και κολλησε.οταν κολλησε η ωρα ηταν 20:41:29. ξεκολλησε και αμεσος μου εδωσε η κονσολα αυτο : Jul 30 20:42:49 user-desktop kernel: [14433.343038] Outbound IN= OUT=eth0 SRC=192.168.2.2 DST=xxx.xxx.xxx.xxx LEN=129 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=0 DF PROTO=UDP SPT=6881 DPT=6881 LEN=109

palalos. με 1000 συγνώμη αλλά έκανα edit ποστ σου γιατί είχες ανεβάσει το ip address του router σου. Μάλιστα μπόρεσα και έκανα και scan και είδα ποια port έχεις ανοικτά. Αν θέλεις βέβαια το αλλάζεις όπως ήταν αλλά είναι ψιλοεπικίνδυνο. Και πάλι συγνώμη.

Και το σκαν γιατί μπήκες στον πειρασμό να το κάνεις αφού του έκανες edit το ποστ για να μην φαίνεται; ( ρητορικό το ερώτημα)

για να δω αν ήταν επικίνδυνο να το αφήσω ή όχι, και για να δώ αν όντως πρόκειτε για το ρουτερ.
τελικα το έκανα edit και τελείωσε η υπόθεση

Jul 31 17:42:31 user-desktop pulseaudio[5845]: protocol-native.c: Failed to push data into queue Jul 31 18:05:17 user-desktop -- MARK -- Jul 31 17:49:23 user-desktop kernel: [58165.510837] totem[9904]: segfault at 22bd2c20 rip 7f1825e29561 rsp 45354e40 error 6
αυτα ειναι καινουρια !

ϊσως να φταίει το driver της οθόνης. Ειδικά αν έχεις nVidia κάρτα γραφικών, όπως εγώ που έκανα απεγκατάσταση του driver και πάλι εγκατάσταση και είναι μια χαρά.

ναι αυτην την καρτα εχω.λες να ειναι αυτο το προβλημα?για δωσε πληροφοριες!!

βασικά είδα ότι έκανε segmentation fault to totem. ποιό engine χρησιμοποιείς; gstreamer ή xine.

αφού σου κολλήσει ανέβασε και το output από dmesg

για δοκίμασε να βάλεις gstreamer. Όχι ότι έχω τίποτα υπ'όψιν μου αλλά θα δείξει.

τιποτα.πρεπει να φταιει η nvidia . ξερει κανεις πως την κανουμε reload?

ξερει κανεις πως μπορω να επαναεγκαταστησω το drive για την nvidia ?

Μέσω Envy ή μέσω Synaptic.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!