Bug στο Gnome; [solved]

rpil | Κυρ, 07/13/2008 - 00:52 | 1' | 4

Πρόβλημα! Στο Gentoo που έχω στο laptop, χάθηκε ξαφνικά από το panel του Gnome (System), η επιλογή Shut Down! Έψαξα σε forums και στο Google, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς γιατί συμβαίνει αυτό! Φυσικά, μαζί με το Shut down, εξαφανίστηκε και η logout screen με τις επιλογές Reboot + Shut Down. Υπάρχει μόνο η δυνατότητα του Log out, η οποία όμως με επαναφέρει στη login screen και πρέπει να ξαναμπώ, να συνδεθώ στην κονσόλα ως root και να βγω με την εντολή powerof ή shutdown -h O. Καμμιά ιδέα για την επαναφορά της επιλογής στο panel;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ippokratis]

Πρόβλημα!  .... χάθηκε ξαφνικά από το panel του Gnome (System), η επιλογή Shut Down!  ... Υπάρχει μόνο η δυνατότητα του Log out... πρέπει να ξαναμπώ, να συνδεθώ στην κονσόλα ως root και να βγω με την εντολή powerof ή shutdown -h O...

Ιπποκράτη, χωρίς να είμαι σύγουρος, αφού δεν μου έχει συμβεί κατι παρόμοιο, μήπως εχει κλείσει και δεν εκκινείται η υπηρεσία διαχείρισης ενέργειας του Laptop ? Νομίζω στο Gnome ελέγχεται απο το gnome-power-manager το οποίο διαχειρίζεται τις υπηρεσίες acpid και apmd. Στο Gnome τα βρίσκεις στο Σύστημα--> Προτιμήσεις--> Συνεδρίες στην επιλογή Διαχείριση Ενέργειας ....  και Σύστημα--> Διαχείριση συτήματος--> Υπηρεσίες τις επιλογές acpid και apmd.

-----------------------------------------------------

UNIX, Ζήσε ελεύθερο ή πέθανε !!!!

hacker emblem

Λοιπόν όχι, τελικά ήταν κάτι πολύ πιο απλό! Επειδή γέμισε ο σκληρός δίσκος με το τελευταίo -uva world που έκανα (σκέψου να έκανα και -uDNav world!!!) μου ξερρύθμισε κάποια πράγματα, οπότε το μόνο που έκανα ήταν να μπω στο gdmsetup και να επιλέξω το "Show actions menu"!!! Τόσο απλό! Και στο Google (Gentoo forum, κλπ), το είχανε για bug του Gnome, το οποίο μάλιστα δεν ξέρανε πώς να το αντιμετωπίσουν!!! (Τελικά το Google δεν είναι πάντα ο καλύτερός μας φίλος! :D :D :D )

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Οπότε το θέμα θεωρείται λυμένο !! :) Ελπίζω να ενημέρωσες και το Gentoo forum για την λύση σου... για να μην νομίζουν οτι είναι bug :P

hacker emblem

Χα, χα, τώρα σώθηκες!!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!