Προβληματα με αναλύσεις-κάρτες γραφικών

sonny | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 2' | 21

Yia Xara Guys!!!
Eimai ena neo Melos kalos sas vreika... as bo sto thema omos
egatestisa ti dianomi Fedora Core 6
to proto 8ema pou exo provlima einai oti apo to system - administration - Display
vlepo oti mesa exei anagnorisei ti video card mou Nvidia Geforce FX 5200 alla sto Resolution to anotero pou boro na ti valo eina st 800x600.
Ti boro na kano? an boreite na mou dosete odigies sa na deinete se ena asxeto
proti fora me LINUX alla prospa80...
pos boro na egatastiso kapio driver 8a itan kalo ena tutorial gia Dummies san emena
2. pia karta ixou proteinete gia na mei bleko me drivers?

Efxaristo prokatavolika

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ειμαι νεος χρηστης των Linux και εχο μερικα περιεργα προβληματα
1 : Πως βαζο Drivers ? (μονο για την καρτα γραφικον , X1650 Ati )
2 και πιο κουλο : Στο Gnome δεν εχο Internet ενω σε KDE εχο (ιδια διανομη , openSuse 10.2 ) και που εχο μονο ο Kongueror εχει ο Firefox αναλογα τα κεφια ... Το κουλο ? σε Gnome μπορο να κανω ping αλλα δεν μπορο να μπο σε sites ! (ουτε σε messenger )

το συστημα μου :
Mobo : Asus M2NPV-VM
Γραφικα : Ati X1650 Pro
Μνήμη : 2 GB DDR-2
Σκληρος : 250 Gb Western Digital
Επεξεργαστης : AMD64 4200+ Dual Core

Βασικα για Vista πηγαινα αλλα ... Windows ? sVista !
LinuxNewbie2007-3-15 20:28:28

Linuxnewbie, το πως βάζεις drivers για κάρτες γραφικών εξαρτάται από τη διανομή σου, αν και μπορείς πάντα να κατεβάσεις και να τρέξεις το πρόγραμμα εγκατάστασης των drivers από το site της ATi ή της nVidia.
Επίσης, τους drivers μπορείς να τους βρεις και στο φάκελο System/Video-drivers του συνοδευτικού DVD, ενώ υπάρχουν οδηγίες εγκατάστασης στο αρχείο System/index.html.

Όμως στο Ubuntu, το Fedora και το Debian είναι καλύτερο να τους εγκαταστήσεις από τα repositories των διανομών. Δες τα παρακάτω για κάθε διανομή:

DEBIAN - nVidia
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=139& PN=1

DEBIAN - ATi
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=162& PN=1

Fedora
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=45&P N=1

openSUSE
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=33 &PN=1

Ubuntu
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=176& PN=1
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=24&P N=1
dimitris2007-5-22 23:38:18

Γεια σας και καλορύζικο το νέο forum.

Έχω την οθόνη ViewSonic G90F+ (CRT) και την κάρτα γραφικών Nvidia  GeForce  FX5200. Το πρόβλημά μου είναι ότι στις περισσότερες διανομές μου δίνει max επιλογή ανάλυσης οθόνης την 1024 Χ 768 και συχνότητα 60 Hz. Σε κάποιες διανομές όπως π.χ. η Fedora Core έχεις την δυνατότητα να πεις ποιο ακριβώς μοντέλο οθόνης έχεις και το πρόβλημα διορθώνετε αμέσως. Στο ubuntu και στο debian δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Υπάρχει τρόπος να λυθεί; Θέλω την ανάλυση της οθόνης στα 1280 Χ 1024 και συχνότητα στα 85 Hz (Δοκιμασμένος συνδυασμός).
Ευχαριστώ.

 συστημα>προτιμησεις>αναλυση οθονης

αν δεν σου βγαλει τις αναλυσεις που θες, ειναι καλυτερα  να κατεβασεις τον driver της nvidia  και να τον ρυθμισεις μεσα απο το περιβαλλον του.

brave2007-4-9 21:28:20

Ακριβώς αυτό λέω. Δεν μου βγάζει ούτε τις αναλύσεις που θέλω ούτε τις συχνότητες. Το δεύτερο που λες πως γίνετε;

Για πες του, λοιπόν. Μη νομίζεις ότι είναι σίγουρο 100% ότι θα παίξει με το δικό μου τρόπο. Για Ubuntu/Debian μάλλον θα παίξει (αν δεν συμβεί κανένα τρελλό με τις συχνότητες και βρεθεί με καμμένη οθόνη στο χέρι :() , αλλά για Fedora δεν είμαι τόσο σίγουρος, επειδή δεν έχει αναλύσεις στο xorg.conf (μιλώ για το δικό μου FC6). 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθειά σας.
Το πρόβλημα αυτό το έχω συναντήσει όπως είπα στο ubuntu, στο debian και στο knoppel που εγκατέστησα δοκιμαστικά χθες.  Εφάρμοσα  αυτά που μου είπε ο dimitris  και η ανάλυση έφτιαξε.  Όχι όμως η συχνότητα.
 Σε διανομές όπως η fedora core και το kubuntu υπήρχε στις ρυθμίσεις της οθόνης να διαλέξεις από μία λίστα ποια μάρκα και ποιο μοντέλο οθόνης έχεις και αμέσως έδινε τις αναλύσεις και την συχνότητα που ήθελα και  υποστήριζε η οθόνη.

Για την ανάλυση πρέπει να παίξεις λίγο παραπάνω, και να προσθέσεις τις συχνότητες στο Section Monitor, π.χ.  HorizSync 30 - 82, VertRefresh 56 - 76

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΒΑΖΕΙΣ (ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ) ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ Κ(Λ)ΑΨΕΙΣ...

Κοίτα ένα παράδειγμα για AOC μονιτορ:

Section "Monitor"
    Identifier    "AOC Spectrum"
    Option        "DPMS"
    HorizSync    30-70
    VertRefresh    50-160
EndSection

Βασικά, ακόμα δεν έχω καταλάβει κάτι. Έχεις εγκαταστήσει τους drivers της κάρτας σου; Ρωτώ επειδή πολλές φορές η εγκατάσταση των drivers σε γλυτώνει από τις χειροκίνητες ρυθμίσεις...

Για πες του, λοιπόν. Μη νομίζεις ότι είναι σίγουρο 100% ότι θα παίξει με το δικό μου τρόπο

χμμμ αφου o Xαρης δεν ειχε προβλημα να ακολουθησει τις συμβουλες δε χρειαζεται να τον βαλω στον "κακο δρομο"
Αλλα με τους ανθρωπους που συνηθως ερχομαι σε επαφη αν τους πω για  εντολες θα πανε κατ ευθειαν στο τοπικο παραρτημα της ιερας εξετασης
brave2007-4-10 19:12:5

dimitris
Ναι έχω εγκαταστήσει τους drivers της κάρτας. Αυτό για την συχνότητα δεν το είδα ακόμα. Μόλις το δω θα σου πω.

brave
Μπορεί να είμαι από αυτούς που έχουν μαύρα μεσάνυχτα στο linux αλλά οι εντολές δείχνουν ότι έχουν κάποια γοητεία και θέλω να ασχοληθώ με αυτές. Επομένως δεν κινδυνεύεις από εμένα να βρεθείς στα πυρά της ιερής εξέτασης.

Χαρη ερωτηση, εισαι σιγουρος πως η οθονη υποστηριζει υψηλοτερες συχνοτητες? αν ναι, ποιον driner εγκατεστησες? τον restricted ή τον ελευθερο?
Στο γραγικο περιβαλλον του driver βλεπεις την οθονη σου ()μαρκα και μοντελο) ή εχεις βαλει καποια παρομοια?
brave2007-4-10 23:59:42

brave]

χμμμ αφου o Xαρης δεν ειχε προβλημα να ακολουθησει τις συμβουλες δε χρειαζεται να τον βαλω στον "κακο δρομο"Αλλα με τους ανθρωπους που συνηθως ερχομαι σε επαφη αν τους πω για εντολες θα πανε κατ ευθειαν στο τοπικο παραρτημα της ιερας εξετασης

Για να καταλαβω, εννοεις οτι μπορεις να υποδειξεις τροπο, εκτος κονσολας (μεσω γραφικου) για κατι τετοιο, πχ??? Αν ναι, πεστο & να εισαι σιγουρος οτι απο τη στιγμη που διευκολυνει & τον αρχαριο, κανεις δεν προκειται να κανει τον.... ιεροδικαστη!! Αντιθετως, μαλιστα!!constantinos2007-4-11 17:0:52

Φυσικα και υπαρχει ο τροπος... Για αρχη κατεβαζεις τους restricted drivers χρησιμοποιόντας το automatix ή το automatix bleeder,http://www.getautomatix.com/wiki/index.php?title=Sof tware_and_Tweaks
και  μεσα απο το γραφικο τους περιβαλλον κανεις επιλογη της οθονης σου (μαρκα και τυπο) ή αν δεν εμφανιζεται κανεις τις ρυθμισεις που θες χειροκινητα με τον ιδιο τροπο που δουλευες και στα παραθυρα...
Βασικα αυτο που εχω καταλαβει και απο προσωπικη εμπειρια, καποιος που ανηκει στην κατηγορια των power users στα παραθυρια, απογοητευεται με το linux γιατι πρεπει να κατεβει στην κατηγορια του μαθητη... αν ομως θες να μαθεις και να σκαλισεις το linux και να κερδισεις τον τιτλο του power user σε αυτο το λειτουργικο, ειναι πολυ καλο να γνωριζεις 5 πραγματα για το τι κανουν οι εντολες της κονσολας (εστω και για τη στραβη που μπορει να σου τυχει) και μετα επιλεγεις αν θα ακολουθησεις τον ευκολο η το "μαζοχιστικο" τροπο
brave2007-4-11 19:38:46

brave]

Φυσικα και υπαρχει ο τροπος... Για αρχη κατεβαζεις τους restricted drivers χρησιμοποιόντας το automatix ή το automatix bleeder,http://www.getautomatix.com/wiki/index.php?title=Sof tware_and_Tweaks και μεσα απο το γραφικο τους περιβαλλον κανεις επιλογη της οθονης σου (μαρκα και τυπο) ή αν δεν εμφανιζεται κανεις τις ρυθμισεις που θες χειροκινητα με τον ιδιο τροπο που δουλευες και στα παραθυρα...Βασικα αυτο που εχω καταλαβει και απο προσωπικη εμπειρια, καποιος που ανηκει στην κατηγορια των power users στα παραθυρια, απογοητευεται με το linux γιατι πρεπει να κατεβει στην κατηγορια του μαθητη... αν ομως θες να μαθεις και να σκαλισεις το linux και να κερδισεις τον τιτλο του power user σε αυτο το λειτουργικο, ειναι πολυ καλο να γνωριζεις 5 πραγματα για το τι κανουν οι εντολες της κονσολας (εστω και για τη στραβη που μπορει να σου τυχει) και μετα επιλεγεις αν θα ακολουθησεις τον ευκολο η το "μαζοχιστικο" τροπο

Το automatix, ΑΝ εχεις κατι σε ubuntu, ομως!! Συμφωνω απολυτα για τη κονσολα, ειναι πανισχυρη, απαραιτητη για να δουλεψεις σωστα, ΜΑ τι να πεις σε καποιον, απογοητευμενο, απο τα windows, που θελει να δοκιμασει κατι αλλο, μα θελει & το pc του, να μπορει να κανει τα αυτονοητα?? Θα κοιταξεις να του προτεινεις κατι ευκολο & γρηγορο για αρχη, ετσι δεν ειναι???linuxformat2007-6-21 13:22:27

πως εγκαθιστουμε ati driver εχω linux 10.2 open suse εχω κατεβασει τουσ απαραιτητουσ οδηγουσ για την καρτα μοθ αλλα δε μπορω να τουσ εγαταστησω οταν παταω να ανοιξουν μου βγαζει τα εξησ αδυναμια ανοιγματοσ το αρχειου ..... δοκιμασα και με software installer αλλα τιποτα ευχχαριστο εκ ρων πρωτερον

μετα απο την εγατάσταση του ubuntu 7.10 οτι βλεπω στην οθονη είναι ε λαφρως μετακινημένο ενα ποντο προς τα δεξια , η οθονη μου lg
δεν έχει επιλογες-κουμπια για ρυθμίσεις, τα cd κανενα driver η το fortmanager για linux, τι κάνω
observ82007-12-27 12:56:17