hp deskjet f 380

g.b | Παρ, 06/20/2008 - 19:37 | 1' | 9

καλησπέρα...

έχω ένα πολυμηχάνημα (λέμε τώρα) , hp deskjet f 380 ,

το οποίο είναι εκτυπωτής και σκάνερ...

εκτυπωτής εντάξει το είδα ...

αλλά σκάνερ από που θα δω ότι είναι...?

και για τους βιαστικούς....εννοώ πως και με τι πρόγραμμα θα το βάλω να δουλέψει...

να μου εμφανίσει ένα εικονίδιο κάτι ότιδήποτε που να μου δίνει τις επιλογές ...

ψάχνοντας λίγο σκόνταψα πάνω σε κάτι που λέγεται <<sane>> , βρίσκομαι στο σωστό δρόμο

ή είμαι αλλού για αλλού...και αν ναι , τι πρέπει να κάνω για να σκανάρω (τι γράφω πάλι) μια φωτογραφία....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

άνοιξε το sane αυτό έχει όλα που ζητάς , είναι για αυτήν την δουλειά ακριβώς...

Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω κι εγώ με το scanner του F380, φαίνεται σαν να μην υπάρχει
o driver του F380 μέσα στους drivers που υποστηρίζει το sane. Οπότε δεν γίνεται και configuration
του scanner. Έχω κατεβάσει και τα πακέτα hplip και πάλι τπτ. Ο εκτυπωτής μια χαρά. Χρησιμοποιώ suse 10.0

Εγω εχω το hp deskjet2180 χρησημοποιω το xsane 0.995 θα το βρεις στην προσθαφερεση προγρμματων και στο synaptic xsane image scanner ανοιγω το πολυμηχανιμα και μετα παταω το xsane να ανοιξη οταν ανοιγη μου βγαζει σαν επιλογη το μοντελο του πολυμηχανηματος αυτο σημενει οτι το αναγνωριζει μετα ολα κανονικα δουλευουν.
Εσει οταν το ανοιγεις δεν σου δινει αυτη την επιλογη???? Ποιο sane εχεις????
Παντος η driver της hp εχουν πολυ καλη συμβατοτητα με το linux.

ubuntu for ever

Εγώ έχω το xsane 0.994, και το sane 1.0.15-20. Όταν ανοίγω το xsane δεν εντοπίζει το scanner
(όπως δεν το εντοπίζει και στο yast των suse)

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι τα scanner θέλουν λίγο στήσιμο για να παίξουν. Για αρχή δοκιμάσατε ένα sane-find-scanner (σαν root κατά προτίμηση) σε ένα τερματικό;

Επίσης παίζει κ θέμα δικαιωμάτων. Τρέξτε τις εφαρμογές σας, πχ xsane σαν root ή από sudo να δείτε τι γίνεται τότε.

Όλα καλα, εγκατέστησα τον driver του Laserjet 2800, hpaio (μέσω του yast2) και το scanner δουλεύει μια χαρά με το xsane

Καλημέρα.

Εγώ αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα με το πολυμηχάνημα Hp photosmart c5380. Σαν εκτυπωτής δούλεψε με την πρώτη, αλλά σαν scanner...

Δεν το έβρισκε η έκδοση του hplip που είχε το opensuse 11.0 (ανέφερε ως οδηγό τον hpio αλλά με μη αναγνωρισμένο μοντέλο), ούτε η καινούρια από το site της HP (opensource κάτι) (δεν έβρισκε κάποιο αρχείο scanext.lai) και αναγκάστηκα να κάνω λίγο hacking:

Βρήκα με lsusb το αναγνωριστικό της συσκευής, άνοιξα το αρχειο models.dat, αντέγραψα την καταχώρηση του c5280 all in one σαν c5380 all in one, και αντικατέστησα το αντίστοιχο αναγνωριστικό συσκευής με το δικό μου.

Το αποτέλεσμα ήταν να δουλέψει το μηχάνημα κανονικά.

Συγνώμη αν δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος για την θέση των αρχείων, αλλά δεν είμαι στο σπίτι και τα αναφέρω από μνήμης.

Γιάννης