Linux ή GNU

ilnak | Τρί, 06/10/2008 - 10:18 | 4' | 14

Δεν είναι λίγο ειρωνία. Με το που μπαίνεις στο site βλέπεις πως στα tag δεν υπάρχει ούτε μια καταχώρηση για τον linux kernel παρα μόνο για διανομές και ίσως για λίγο προγραμματισμό.

Αυτό σίγουρα δηλώνει ότι ο συνδυασμός GNU/Linux είναι σίγουρα μια ενφιαφέρουσα και άκρως αξιόπιστη εναλλακτική.

Ένα άλλο όμως πράγμα που γίνεται εμφανές είναι οτι η επαγγελματική αξιοποιήση του Linux και όχι των προιόντων GNU δεν υφίσταται σαν εναλλακτική, και αυτό ίσως επειδή δεν έχουμε την αντίστοιχη βιομηχανία η οποία θα προωθήσει τον kernel στα προιόντα της.

Το κίνητρο παραμένει να είναι "θέλω να ξεκολλήσω απο τα Windows. Ο Bill Gates ειναι φραγκοφονιάς. Θέλει να κουκουλώσει τo Linux." και γενικότερα οι open-source χρήστες αγγίζουν επίπεδα φονταμενταλισμού. Και έτσι ξεφεύγουμε απο την ουσία.

Η ουσία για εμένα είναι οτι το Linux (αναφέρωμαι στον πυρήνα) ειναι εργάλειο και όχι όπλο κατα τηs MICRO$OFT (τουλάχιστον εγώ έτσι το γνώρισα). Η αλήθεια είναι ότι αυτή η νοοτροπία με έχει κουράσει σε αηδιαστικό βαθμό. Υπάρχουν καλά και κακά και από τις δύο πλευρές.

Επίσης ένα άλλο που συμβαίνει είναι ότι έχουμε έλλειψη άκρως καταρτισμένου ανθρωπίνου δυναμικού σε αυτόν τον τομέα. Καλό είναι να λέμε βάλε Linux γιατί είναι καλύτερο πιο αξιόπιστο κτλ. κτλ. αλλά πόσοι από εμάς είμαστε σε θέση να υποστηρίξουμε τεχνικά αυτόν που θα το διαλέξει στην επιχειρησή του σαν επαγγελματική εναλλακτική;

Για του λόγου το αληθές θα ήθελα να ρωτήσω τους συντάκτες του περιοδικού τι s/w και ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιούν για να συντάξουν το περιοδικό από την αρχή ως την τελική μορφή του;

Λίγο πραγματισμός ειναι απαραίτητος για να δουμε που βρισκόμαστε και πως θα έπρεπε να προχωρήσουμε από εδώ και πέρα.

Αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου, παρακαλώ αν κάνω λάθος ή αν νομίζεται πως τα πράγματα δεν είναι έτσι, διορθώστε με.

Υ.Γ. Αν πάτε στα forum του ellak.gr θα δείτε πόσο ενεργά είναι.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ilnak]

Δεν είναι λίγο ειρωνία. Με το που μπαίνεις στο site βλέπεις πως στα tag δεν υπάρχει ούτε μια καταχώρηση για τον linux kernel παρα μόνο για διανομές και ίσως για λίγο προγραμματισμό.

Εγώ προσωπικά βάζω το tag "linux" (με μικρό l) σε οτιδήποτε αφορά τον πυρήνα. Πολλοί το βάζουν και σε άλλα πράγματα. Πάντως το "linux" είναι 2ο...:)

ilnak]

Αυτό σίγουρα δηλώνει ότι ο συνδυασμός GNU/Linux είναι σίγουρα μια ενφιαφέρουσα και άκρως αξιόπιστη εναλλακτική.

Ένα άλλο όμως πράγμα που γίνεται εμφανές είναι οτι η επαγγελματική αξιοποιήση του Linux και όχι των προιόντων GNU δεν υφίσταται σαν εναλλακτική, και αυτό ίσως επειδή δεν έχουμε την αντίστοιχη βιομηχανία η οποία θα προωθήσει τον kernel στα προιόντα της.

Εδώ έχεις λιγο άδικο. Δες απλώς ποιοι συμμετέχουν ως μέλη εδώ...
http://www.linuxfoundation.org/en/Members

Πιο μεγάλες βιομηχανίες από αυτές δεν θα βρεις. Και γιατί συμμετέχουν στην ανάπτυξη του πυρήνα; Μα γιατί σε άπειρα προϊόντα υπάρχει πλέον το Linux. Εδώ σε Sony Bravia (δεν είμαι 100% σίγουρος για το μοντέλο) βρίσκεις την άδεια GPL, όπερ σημαίνει ότι κάτι τρέχει μέσα ;). Σε κινητά θα το βρεις, σε απλά gadgets θα το βρεις, κοκ.

Ιδιαίτερα όμως στον εταιρικό τομέα, δλδ servers κλπ, το Linux είναι όχι δεύτερη λύση αλλά πρώτη και προτιμώμενη λύση. Αρκεί να επικρατούν νόμοι της ελεύθερης αγοράς έτσι; Όχι ότι συμβαίνει στη χώρα μας.

Γενικά, μην μπερδεύουμε το χαμηλό ρυθμό διάδοσης του Linux στους προσωπικούς υπολογιστές με το τι γίνεται στις μεγάλες εταιρείες ή στις καταναλωτικές συσκευές.

ilnak]

Το κίνητρο παραμένει να είναι "θέλω να ξεκολλήσω απο τα Windows. Ο Bill Gates ειναι φραγκοφονιάς. Θέλει να κουκουλώσει τo Linux." και γενικότερα οι open-source χρήστες αγγίζουν επίπεδα φονταμενταλισμού. Και έτσι ξεφεύγουμε απο την ουσία.

Εδώ συμφωνώ 100%. Χάνουμε το δάσος, κολλημένοι στα δικά μας. Παρακάτω μου τα χαλάς όμως ;)

ilnak]

Επίσης ένα άλλο που συμβαίνει είναι ότι έχουμε έλλειψη άκρως καταρτισμένου ανθρωπίνου δυναμικού σε αυτόν τον τομέα. Καλό είναι να λέμε βάλε Linux γιατί είναι καλύτερο πιο αξιόπιστο κτλ. κτλ. αλλά πόσοι από εμάς είμαστε σε θέση να υποστηρίξουμε τεχνικά αυτόν που θα το διαλέξει στην επιχειρησή του σαν επαγγελματική εναλλακτική;

Σωστός κι εδώ. Όμως αν είσαι κάποιας ηλικίας, θα θυμάσαι τι γινόταν το 1994, έτσι; Υπήρχαν τότε άνθρωποι για να κάνουν support στα επερχόμενα Windows 95; Όχι. Ο κόσμος χρησιμοποιούσε ακόμα DOS και οι επιχειρήσεις NOVELL (άντε και 3.11 ...). Λόγω της επιτυχίας όμως, δημιουργήθηκε ανάγκη για 'τεχνικούς' και τελικά έγινε ότι έγινε.

Ομως, μην μπερδεύεις το "εμείς" (εδώ στο φόρουμ του Ελληνικού Linux Format ή σε κάθε άλλο φόρουμ που βοηθάμε o ένας τον άλλο) με την τεχνική υποστήριξη μικρομεσαίων εταιρειών. Προφανώς δεν πρόκειται να αναλάβουμε εμείς κάτι τέτοιο. Κι αυτή θα βρεθεί, όμως αν υπάρξει ζήτηση. Κάποιες εταιρείες υπάρχουν ήδη (π.χ. PC Systems, Abiss) και άλλοι θα κάνουν τις δικές τους σιγά σιγά. Κανείς δεν είπε ότι από την μια μέρα στην άλλη θα υπάρξει τσουνάμι υιοθετήσεων linux στις εταιρείες.

Όσο για τις πολύ μεγάλες εταιρείες, αυτές μην ανησυχείς, εχουν απευθείας συμβόλαια με IBM/DELL. Αν θέλουν Linux τους βάζουν ...χτες.

ilnak]

Για του λόγου το αληθές θα ήθελα να ρωτήσω τους συντάκτες του περιοδικού τι s/w και ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιούν για να συντάξουν το περιοδικό από την αρχή ως την τελική μορφή του;

Linux και Mac. Γιατί; Είπε κανείς ότι μπορούμε να πάμε στην Compupress και να την υποχρεώσουμε να βγάλει το QuarkXpress από τις 12 θέσεις εργασίας στο τμήμα DTP και να βάλει Scribus, απλώς και μόνο για να έχουμε "ήσυχη τη συνείδησή μας"; LOL. Και ποιος θα πείσει τον όποιο γραφίστα της εταιρείας που έμαθε τα προγράμματα της Apple/Adobe εδώ και 20 χρόνια να κάνει επανεκπαίδευση; Η εταιρεία. Για να το κάνει όμως θα πρέπει το Scribus να μην είναι απλά on par, αλλά να έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Που προς το παρόν, δεν έχει - δεν είναι καν on par.

Πάντως μηπως μου τα γυρνάς τώρα; Άλλα εγραφες πριν και ξαφνικά το ριξες στο περιοδικό...;)

ilnak]

Λίγο πραγματισμός ειναι απαραίτητος για να δουμε που βρισκόμαστε και πως θα έπρεπε να προχωρήσουμε από εδώ και πέρα.

Ναι απαιτείται πραγματισμός. Αρκεί να μην ξεχνάς και εσύ ότι το Linux δεν είναι πανάκεια. Δεν είναι για παντού από σήμερα.

ilnak]

Υ.Γ. Αν πάτε στα forum του ellak.gr θα δείτε πόσο ενεργά είναι.

Δεν χρειάζεται. Αρκεί που είναι ενεργά αυτά εδώ του περιοδικού, και του HELLUG, και το FOSS και του ILUG και του PLUG, και των άλλων κοινοτήτων.

Το ellak.gr είναι _μία_ από τις Ελληνικές κοινότητες. Μην έχετε την λανθασμένη εντύπωση ότι πρόκειται για "ομοσπονδία κοινοτήτων" ή κάτι τέτοιο. ;) Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Πάντως καλά κάνεις και ανοίγεις τη συζήτηση, γιατί πρέπει να συζητάμε και τέτοια σοβαρά θέματα. Όχι γιατί θα λύσουμε κάτι, αλλά για να μπορούν όλοι να έχουν μια αντικειμενική άποψη για τα πράγματα, μακρυά απο φανατισμούς του στύλ "είμαστε καλύτεροι...το gnome μου...το kde μου...η σούπερ διανομή μου...οι άλλες χάλια...Windows suck κοκ". Αυτά είναι ανοησίες, και πρέπει να τα δούμε κάποτε.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris]

Εδώ έχεις λιγο άδικο. Δες απλώς ποιοι συμμετέχουν ως μέλη εδώ...
http://www.linuxfoundation.org/en/Members

Για να γίνω πιο σαφής αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα, σε παγκόσμιο επίπεδο σίγουρα τα πράγματα είναι διαφορετικά και το γνωρίζω.

dimitris]

Ομως, μην μπερδεύεις το "εμείς" (εδώ στο φόρουμ του Ελληνικού Linux Format ή σε κάθε άλλο φόρουμ που βοηθάμε o ένας τον άλλο) με την τεχνική υποστήριξη μικρομεσαίων εταιρειών. Προφανώς δεν πρόκειται να αναλάβουμε εμείς κάτι τέτοιο. Κι αυτή θα βρεθεί, όμως αν υπάρξει ζήτηση. Κάποιες εταιρείες υπάρχουν ήδη (π.χ. PC Systems, Abiss) και άλλοι θα κάνουν τις δικές τους σιγά σιγά. Κανείς δεν είπε ότι από την μια μέρα στην άλλη θα υπάρξει τσουνάμι υιοθετήσεων linux στις εταιρείες.

Σε αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα, αλλά μιλάω για το τώρα και για εμάς. Θέλω να τονίσω την κατάσταση που επικρατεί. Δεν κρίνω εμάς (του forum) και την κατάσταση στην Ελλάδα, απλά την περιγράφω. Εκεί που ήθελα να καταλήξω αλλά απέφυγα να το αναφέρω, είναι οτι εδω μέσα αν κάποιος διαβάσει τα post, θα δεί ότι έχουμε κατί μυαλά, οπότε γιατί να μην φτιάξουμε μια δική μας ομάδα, όπου ο καθένας θα καλύπτει τον δικό του τόπο διαμονής. Σίγουρα όμως χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις. Ποιές είναι αυτές;

dimitris]

Για να το κάνει όμως θα πρέπει το Scribus να μην είναι απλά on par, αλλά να έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Που προς το παρόν, δεν έχει - δεν είναι καν on par.

Αυτό εννοούσα. Μόνο και μόνο το ότι φτιάξατε το περιοδικό είναι υπεραρκετό. Δεν υπονοώ κάτι για το περιοδικό. Ίσα ίσα χάρηκα που υπάρχει. Επίσης και εγώ είμαι της απόψης οτι ο σκοπός αγιάζει τα (θεμιτά) μεσα. Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι τίθεται θέμα "προδωσίας" επειδή δεν χρησιμοποιείτε μόνο linux. Άλλωστε αν το πίστευα θα αυτοαναιρούμουν, μιας και αναφέρθηκα στον φονταμενταλισμό.

dimitris]

Σωστός κι εδώ. Όμως αν είσαι κάποιας ηλικίας, θα θυμάσαι τι γινόταν το 1994, έτσι; Υπήρχαν τότε άνθρωποι για να κάνουν support στα επερχόμενα Windows 95; Όχι. Ο κόσμος χρησιμοποιούσε ακόμα DOS και οι επιχειρήσεις NOVELL (άντε και 3.11 ...). Λόγω της επιτυχίας όμως, δημιουργήθηκε ανάγκη για 'τεχνικούς' και τελικά έγινε ότι έγινε.

δες παραπάνω.

dimitris]

Ναι απαιτείται πραγματισμός. Αρκεί να μην ξεχνάς και εσύ ότι το Linux δεν είναι πανάκεια. Δεν είναι για παντού από σήμερα.

πρέπει να προωθηθεί όμως εκει όπου υπερπληρεί τις προυποθέσεις (όπως και γίνεται)΄

dimitris]

Δεν χρειάζεται. Αρκεί που είναι ενεργά αυτά εδώ του περιοδικού, και του HELLUG, και το FOSS και του ILUG και του PLUG, και των άλλων κοινοτήτων.

σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν αντιεπιχειρηματολογώ απλά αναφέρω ότι, αν δεν κάνω λάθος, αυτοί είναι που οργάνωσαν το συνέδριο (και κατά πάσα πιθανότητα σε συνεργασία και με άλλους). Αλλά τα άκρως πολύτιμα συνέδρια είναι αυτο που χρειαζόμαστε τελικά;

 

 

ilnak]
Εκεί που ήθελα να καταλήξω αλλά απέφυγα να το αναφέρω, είναι οτι εδω μέσα αν κάποιος διαβάσει τα post, θα δεί ότι έχουμε κατί μυαλά, οπότε γιατί να μην φτιάξουμε μια δική μας ομάδα, όπου ο καθένας θα καλύπτει τον δικό του τόπο διαμονής. Σίγουρα όμως χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις. Ποιές είναι αυτές;

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς; Ομάδα για τι; Για on-site support;

ilnak]
....

σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν αντιεπιχειρηματολογώ απλά αναφέρω ότι, αν δεν κάνω λάθος, αυτοί είναι που οργάνωσαν το συνέδριο (και κατά πάσα πιθανότητα σε συνεργασία και με άλλους). Αλλά τα άκρως πολύτιμα συνέδρια είναι αυτο που χρειαζόμαστε τελικά;

Όχι μόνο αυτά.
Χρόνο χρειαζόμαστε, μεράκι και γαιδουρινή υπομονή.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ακριβώς αυτό on-site support. Ακούγεται λίγο ουτοπικό ξέρω.

dimitris] Όχι μόνο αυτά. Χρόνο χρειαζόμαστε, μεράκι και γαιδουρινή υπομονή.

OK, πες ότι υπάρχουν όλα αυτά. Πώς προχωράς;

Να προχωρήσεις σε τι; on-site support; Δεν παίζει. Είναι άλλο να προσφέρεις εθελοντικά υποστήριξη μέσα από ένα forum και άλλο να πηγαίνεις αυτοπροσώπως κάπου και να πουλάς αυτήν την υπηρεσία. Αυτά δεν μπορούν να γίνουν μέσα από ένα portal και μάλιστα από εκείνο ενός τεχνικού περιοδικού. Δεν είναι στόχος μας αυτός.

Αναφέροντας τι χρειαζόμαστε, εννοούσα προφανώς τι χρειαζόμαστε για μια γενικότερη άνθηση του Linux. Άλλο αυτό και άλλο το "support".

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris] Να προχωρήσεις σε τι; on-site support; Δεν παίζει. Είναι άλλο να προσφέρεις εθελοντικά υποστήριξη μέσα από ένα forum και άλλο να πηγαίνεις αυτοπροσώπως κάπου και να πουλάς αυτήν την υπηρεσία. Αυτά δεν μπορούν να γίνουν μέσα από ένα portal και μάλιστα από εκείνο ενός τεχνικού περιοδικού. Δεν είναι στόχος μας αυτός.

Μα δεν μίλησα για το περιοδικό αλλά για τα μέλη του forum.

 Τελοσπάντων ξέχνα το το support. Το βασικό ερώτημα παραμένει. Αν δεν μπορούμε να συμβάλουμε στην άνθιση του linux (εντάξει εσείς (το περιοδικό) το κάνετε) πως μπορούμε εμείς να γίνουμε τεχνικά καταρτισμένοι, που αυτός είναι ο βασικός παράγοντας για την άνθιση του linux. Αλλά θα μου πείς 15000 βιβλία υπάρχουν.

 ΤΣΠ αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου.

Παρεμπιπτώντος ετοιμάζω αρθράκι για embedded systems και embedded linux.

Σχετικά με τον φονταμενταλισμό που αναφέρθηκες, θυμήθηκα ένα άρθρο νομίζω στο περιοδικό του hellug όπου αναφερόταν σε αυτή την νοοτροπία καταλήγοντας στο ότι κάνει κακό τελικά στο ίδιο το linux. Αυτή την νοοτροπία εν μέρη κοροϊδεύει και το κείμενο "το ημερολόγιο ενός hacker". Θυμαμαι τότε που πρωτομάθαινα και το linux αλλά και τους υπολογιστές (window me και suse 8 ή 7 αν θυμάμαι καλά) που εν μέρη πάνω στον ενθουσιασμό μου αντιδρούσα κάπως έτσι (ήταν και η νίλα που είχα πάθει από τα me). Μετά με τον καιρό διαπίστωσα ότι κάτι τέτοιο είναι ανούσιο κι ότι αν αγαπάς πράγματι κάτι θα πρέπει να βλέπεις και τα καλά του και τα κακά του. Το linux έχει αλλάξει δραματικά από τότε από πολλές απόψεις. Και το αντι-microsoft μόνο το πιγκουινάκι αδικεί.

Από όσο ξέρω η σωστή ονομασία του linux είναι gnu-linux.

Ναί έτσι είναι gnu/linux. Όπως επίσης και Gnu/Opensolaris (βλ. NexentaOS), Gnu/Hurd κ.ο.κ.
Αλλά κάτι φορές ο ενθουσιασμός είναι καλός και επιθυμητός. Αν δεν πορωθείς στην αρχή δύσκολα συνεχίζεις για να μάθεις. τσπ.

Θα διαφωνήσω με το GNU/Linux.... θα παραθέσω εδώ μια άποψη με την οποία συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό http://librenix.com/?inode=2312

...One guy, Linus Torvalds, used GCC to make his operating system (yes, Linux is an OS -- more on this later). He named it 'Linux' with a little help from his friends. Why doesn't he call it GNU/Linux? Because he wrote it, with more help from his friends, not you. You named your stuff, I named my stuff -- including the software I wrote using GCC -- and Linus named his stuff. The proper name is Linux because Linus Torvalds says so. Linus has spoken. Accept his authority. To do otherwise is to become a nag. You don't want to be known as a nag, do you?...

hacker emblem

ο stallman αν δε κανω λαθος υποστηριζει τη gnu/linux αντιληψη και απο οτι ακουω και αυτος ειναι σεβαστη μορφη με λογο που μετραει.
βεβαια δεν εχω παρα ελαχιστη γνωση επι του πραγματος και απλα πληροφοριακα το παραθετω ,οτι δηλαδη δεν υπαρχει ισως συμφωνια απο τα προσωπα που εχουν συμβαλλει παρα πολυ σε αυτην την υποθεση και τιποτα περισσοτερο.

Δεν τίθεται θέμα αντίληψης. Τα προγράμματα που στελεχώνουν το λειτουργικό σύστημα τα περισότερα είναι gnu. Οπώς και το bash η ακόμα και το gnome.

Gnome Web Site] GNOME is Free Software and part of the GNU project

Το να έχεις έναν kernel απλά να κάθεται δεν λέει και τίποτα. Χρειάζονται και τα προγράμματα για interaction.

Δέν θεωρώ οτι είναι τόσο κρίσιμο αν θα το πούμε GNU/Linux ή απλά Linux.

Απο'κει και περα δεν έχω δικαίωμα να επιβάλω σε κάποιον προγραμματιστή να ονομάσει το "πρόγραμμά" του όπως θέλω εγω μόνο και μόνο επειδή το έχτισε με τα εργαλεία μου ή κάνει χρήση των εργαλείων μου... εκτός και αν το αναφέρω στο στην άδεια χρήσης μου :) πράγμα που απ'οτι έχω διαβάσει απο στην GPL κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Έτσι δεν ειναι λογικό να απαιτεί η Trolltec να ονομάζουμε το KDE ως QT/KDE,ή το GNOME ως GNU/GTk/GNOME, η Microsoft τα προγράμματα που φτιαχνονται με Visual Studio "MSπρόγραμμα" μόνο και μόνο επειδή φτιάχνονται με αυτά ή χρησιμοποιούνται DLL αυτών. Όπως επίσης είναι εκατοντάδες η εταιρίες που πουλάνε embedded συστήματα που εσωκλείουν τον πυρήνα του linux για τις λειτουργείες του hardware τους, π.χ. TiVO, Cisco Routers, κλ.π. Δεν άκουσα τον Torvalds να κυρήτει οτι στα ονόματα τον προιόντων τους πρέπει να περιλαμβάνουν στο εμπορικό τους όνομα το πρόθεμα Linux- . :P

Ο Stallman και ο Torvalds αδιαμφισβήτητα άλλαξαν τον κόσμο του λογισμικού με το έργο τους αλλα και ολη την κοινωνια με τις ιδέες τους. Αυτό... μέχρι εδώ... απο'κει και πέρα ειναι μόνο δύο προγραμματηστές σε σύγκριση με τους χιλιάδες προγραμματηστών/μεταφραστών/συντελεστών/κοινότητας που έχουν "χτίσει" το Linux... Εν τέλει το Linux ανήκει πλέον στην Ανθρωπότητα... ;)

true. δεν ήταν αυτό το point όμως του post μου. Σορρυ αν κατάλαβες κάτι τέτοιο?

CORTEXlinux64 είσαι hackeras?

CORTEXlinux64]

Εν τέλει το Linux ανήκει πλέον στην Ανθρωπότητα... ;)

αυτη ισως ειναι η πιο σωστη αντιληψη απο ολες.