που ναι το lightscribe? οεο?

brave | Παρ, 06/06/2008 - 14:53 | 1' | 13

ειπα κι εγω να καψω ενα ls δισκακι, να του φτιαξω το εξωφυλο σε αυτο το ομορφο στυλ, κατι που χρησιμοποιω πολυυυυυ σπανια, ομως οταν θελω να το χρησιμοποιησω πρεπει να υπαρχει, ειδικα εφ οσον γνωριζω πως εχω περασει τους συγκεκριμενους drivers .

πουθενα ομως δεν εμφανιζεται καποιο απο τα 2 dvd ως printer αν και τα 2 εχουν ls δυνατοτητα.

ψαχνω το k3b...τζιφος, πουθενα δυνατοτητα ls...

ξερει κανεις πως θα το ενεργοποιησω και με ποιο προγραμα θα το τρεξω?

(παιζει να λειπει καποιο firmware αλλα παλι δεν ξερω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

http://www.lightscribe.com/downloadSection/linux/index.aspx
Στο παραπάνω site έχει ότι χρειάζεσαι.
πρέπει να εγααστήσεις το LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE(αν δε το έχεις κάνει ήδη) που είναι ο driver για να δουλέψει το lightscribe και μετά πρέπει να εγααστήσεις κάποιο πρόγραμμα που θα σχεδιάζεις τα εξώφυλλα όπως το LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER που υπάρχει στο παραπάνω site.

Για το LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE λέει ότι πρέπει να έχεις x86-based διανομή

Ελπίζω να βοήθησα

τον driver τον εχω εγκαταστησει, το simble laber ειναι που δεν εγκαθισταται...
πα να κανω επανεγκατασταση, και δε μου βγαζει reinstall αλλα απλα install (με λιγα λογια δεν το βλεπει εγκατεστημενο παρολο που δειχνει νε εχει εγκατασταθει) ουτε στο .bin δε βρισκω κατι σχετικο....

Δε μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου:(
Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το πράγραμμα αν έχεις rpm έκδοση linux
http://www.lacie.com/support/drivers/driver.htm?id=10094

Αν έχεις ubuntu δες αυτό
https://help.ubuntu.com/community/LightScribe?highlight=%28lightscribe%29

Ευχαριστω πολυ, μια χαρα δουλεψε και το alien (αλλη μια φορα που το χω δοκιμασει δεν ειχε φτιαξει σωστο πακετο) χμμμ τωρα το προβλημα που μενει πως θα μου δωσω τα δικαιωματα που εχει δημιουργησει δικο του φακελο στο συστημα αρχειων... τεσπα, αν υπαρχει κανεις που το χει κανει ας πει αλλιως πιστευω να βρω τον τροπο...

Τι εννοείς "πως θα δώσεις τα δικαιώματα";
Αν εννοείς να μπορεις να τροποποιείς τα αρχεία του φακέλου που έφτιαξε υπάρχει η εντολή
"chmod"
σε αυτό το link μπορείς να δεις πως τη χρησιμοποιείς
http://catcode.com/teachmod/
στη περίπτωσεί σου πρέπει να είναι έτσι
chmod og=rwx (ονομαΑρχείου ή φακέλου)

-το όνομα του αρχείου μαζί με την κατάληξη π.χ. myPDF.pdf
-χωρίς τις παρενθέσεις
-μάλλον θα χρειαστεί να την τρέξεις με sudo

Υ.Γ. είσαι ο πρώτος που βοηθάω :) :) :) :) :) :)

χμμμ οκ, δινω sudo chmod og=rwx /home/brave/4l_1.0-1_i386.deb αλλα το θεμα ειναι πως θα δωσω τα δικαιωματα στο χρηστη brave? κατι δε θελει εκει?

Η απάντηση στο τέλος!

Η εντολή chmod είναι για να αλλάξεις τα δικαιώματα ανάγνωσης (r), εγγραφής (w) και εκτέλεσης (x) ενός ή περισσότερων αρχείων. Έχει δύο τρόπους χρήσης: 1) με γράμματα 2) με αριθμούς. Παράδειγμα:

chmod +rwx arxeio

Δίνει πλήρη δικαιώματα στο arxeio στον ιδιοκτήτη του και την ομάδα του. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το

chmod ugο=rwx arxeio

Το u αντιστοιχεί στον χρήστη, το g στην ομάδα και το o στους υπολοίπους. Δηλαδή εδώ το κάνεις διαθέσιμο στους πάντες (δεν το θες αυτό...).

Εμένα μου αρέσει να δουλεύει με τον δεύτερο τρόπο, με αριθμούς. Εδώ δεν βάζεις rwx ούτε ugo κλπ. Αλλά αριθμούς στο οκταδικό:

chmod 700 arxeio

Δίνει πλήρη δικαιώματα μόνο στον ιδιοκτήτη του αρχείου. Παρατήρησε ότι χρησιμοποιούμε 3 αριθμούς: ο αριστερότερος αντικατροπτρίζει τα δικαιώματα για τον ιδιοκτήτη, το μεσαίο για την ομάδα του, και το δεξιότερο νούμερο είναι τα δικαιώματα όλου του υπόλοιπου κόσμου.
Να τι αριθμούς μπορείς να βάλεις και τι δικαιώματα δίνουν:
0 κανένα δικαίωμα
1 εκτέλεση
2 εγγραφή
4 ανάγνωση
5 ανάγνωση και εκτέλεση
7 τα πάντα.

Για να αλλάξεις τον ιδιοκτήτη ενός αρχείου (π.χ. από root σε brave) χρησιμοποιείς την chown:

chown brave:brave arxeio

To πρώτο brave είναι για τον χρήστη, το δεύτερο για την ομάδα του. Σε όλες σχεδόν τις διανομές χρήστης=ομάδα. Εκτός κι αν είσαι σε openSUSE, όπου όλοι οι χρήστες είναι μέλη της ομάδας users. Σε αυτήν την περίπτωση:

chown brave:users arxeio

Και στην chown και στην chmod, είναι πολύ σημαντική η παράμετρος -R. Με αυτήν κάνεις recursive/αναδρομική εφαρμογή σε ένα φάκελο και τα περιεχόμενά του. Π.χ.

chmod -R +755 fakelos/

Δίνω πλήρη δικαιώματα στον ιδιοκτήτη και μόνο ανάγνωση/εκτέλεση στους υπόλοιπους σε όλα τα αρχεία και υποφακέλους του fakelos/.

chown -R dimitris:dimitris /media/sda5

Βάζω τον dimitris ιδιοκτήτη σε όλα τα περιεχόμενα του φακέλου sda6.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

ευχαριστω κι εγω, για να δουμε τωρα τι θα παιχτει (αν και να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παρω στην ομκαδα μου το αρχειο, και με μπερδεψε που δημιουργηθηκε - υποτειθεται- κατι -ενας printer υποτειθεται- αλλα δεν δημιουργηθηκε καποια νεα ομαδα να μοιρασω δικαιωματα απο κει.... τεσπα για να δουμε αν εγκατασταθει εχοντας user δικαιωματα αν θα αλλαξει κατι)

....και εξακολουθει να λεει : An error occurred: Printing riquires root privileges ....ελεος
παντως μαθαμε κατι ενδιαφερον, αλλα δεν ηταν αυτο το προβλημα μαλλον...

ουφ...ολα οκ... τελικα ηθελε δημιουργια της ομαδας (μαθαμε αρκετα πραγματακια με αυτο το θεμα ομως )