Samba σε KDE 4

yiannis | Τρί, 06/03/2008 - 13:14 | 2' | 4

Καλημέρα,

Έκανα εγκατάσταση το opensuse 11RC1 και έμεινα με το στώμα ανοιχο.α Απίστευτη ταχύτητα

στο yast απίστευτο το kde 4.0.4 (του λοίπουν βέβαια στοιχεία χρηστικά, όπως η ύπαρξη επιλογής

δημιουργίας συμπιεσμένου αρχείο με δεξί κλίκ). Το πρόβλημα που έχω είναι με το SAMBA. Γενικώς

στο kde4 (το οποίο το δουλεύω από την 4.0 με opensuse 10.3) αν πάω στο "remote:/smb-network"

μου απαντάει "Could not connect to host for  smb://smb-network". Αν δώσω smb://<PC name>

μου ανοίγει κανονικά τα shared του pc αλλά δεν μπορώ να μπω σε φακέλους που έχουν όνομα

με κενό (space) πχ. "New Folder". Το πρώτο πρόβλημα το είχα και με το 10.3 το 2ο και πιο σημαντικό το

έχω με το 11 (αν και νομίζω ότι είναι κάποια απλή ρύθμιση). Αρχεία με κενό (space) μπορώ να

δω και να κάνω copy.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι είναι bug του kde 4 και θα διορθωθεί στο 4.1 χωρίς όμως να υπάρχει δυνατότητα λύσης στη σειρά kde 4.0.x. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να κοιτάξτε στο http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=155689

yiannis πίνει yiannis κερνάει :-p
(ή αλλιώς yiannis ρωτάει yiannis απαντάει)

Βασικά δεν μπορώ να συσχετίσω το Samba με το γραφικό περιβάλλον :?
Λογικά είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Αν ισχύει κάτι άλλο πείτε μου να το ξέρω.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι υφίσταται κάποιο "πρόβλημα" με τον konqueror.

και όμως όταν ανοιγω τον konqueror του kde3 τα πάντα δουλεύουν κανονικά αλλά όταν χρησιμοποιο το πακέντο του kde 4 τότε υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι στον konqueror του kde4 μιας και με χρήση του dolphin το ίδιο κάνει

Υπάρχει και γραφικό περιβάλλον για το samba σε KDE το Smb4k.Γιατί δε το ρίχνεις μια ματιά,που ξέρεις μπορεί να βολέψει :).